Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Για τεταρτη εμένα όλα βελτιωθηκαν εννοώ και εφαρμογές καιρού και του τζίφου και του ευρωπαίου δίνουν Μάλιστα με 2 ή 3 βαθμούς αρκετες ώρες φαινόμενα να ψυχρανουν λίγο ακόμα και πάμε για εκπλήξεις 

Χειροτερεψαν... Απο 3.1 μεσο ορο ensembles στο 18αρι τωρα πηγαν 3.5 για την περιοχη σου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Χειροτερεψαν... Απο 3.1 μεσο ορο ensembles στο 18αρι τωρα πηγαν 3.5 για την περιοχη σου...

ευκολα αλλαζει εδώ από τα σχεδόν καθόλου χιλιοστά πήγε νομίζω πάνω από 5 τουλαχιστον και ίσα ίσα το βλεπω να ψυχραινει. ...Τέλος πάντων όταν γυρισω το μεσημέρι ελπίζω να κοιτάξω σε ψυχρότερο και πιο υετοφορα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.

Εφόσον το πρώτο 15ημερο(σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα) δεν μπορεί να δώσει κάτι χειμερινό, ας φέρει βροχοχαμηλά και γενικά ας συνεχίσει το φθινόπωρο. Αφού δεν μπορεί να χιονίσει, ας βρέξει, προτιμοτερο απο τα ξεροβόρια και τους πανευρωπαϊκούς αντικυκλώνες. Άλλωστε δεν θα είναι και η πρώτη φορά που ο χειμώνες αργεί.

 

Βόλος 00αρι:

647549141_graphe3_1000___22.9458_39.3667_Vlos(18).png.069a30b3287548208b1e7a6c240f3bcc.png

Άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους οι βροχές, ελπίζω σταδιακά να βελτιώνεται το διάγραμμα. Προς το παρών από Τετάρτη περιμένουμε μια άκρως χειμερινή μέρα/κακοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...τα τελεταια ραν του τζιφου μας λενε......¨"μη ρωτατε για μετα απο 5 μερες,, δεν εχο ιδεα ". ......   

για τα κοντινα η βορεια χωρα ¨νιωθει"  χειμωνα ,,,μια διαταραχουλα συνοδεια κρυου  η και διαταραχη εκει κατα τις 11..12,,,13 μηνα πιστευω θα  την εχουμε ,..,,και παμε παρακατω  φουλ αισιοδοξα   ( μονο τα 500   θα ηθλα λιγο πιο ψυχρα , αλλα δεν πειραζει..ολα κομπλε ) ..καλημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ 10 του μήνα αν συνεχίσει πάνω από τα κλιματικά αρχίζω και καίω μέρες από το Χειμώνα. Στα @@@ μου οι βροχές. Μια χαρά βροχές είχε ο Νοέμβρης. Εγώ περιμένω 10 μήνες από το Φλεβάρη για κρύο και χιόνια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, INUIT είπε:

...τα τελεταια ραν του τζιφου μας λενε......¨"μη ρωτατε για μετα απο 5 μερες,, δεν εχο ιδεα ". ......   

για τα κοντινα η βορεια χωρα ¨νιωθει"  χειμωνα ,,,μια διαταραχουλα συνοδεια κρυου  η και διαταραχη εκει κατα τις 11..12,,,13 μηνα πιστευω θα  την εχουμε ,..,,και παμε παρακατω  φουλ αισιοδοξα   ( μονο τα 500   θα ηθλα λιγο πιο ψυχρα , αλλα δεν πειραζει..ολα κομπλε ) ..καλημερα

Εγώ πάντως μια χαρά κορδονιασμένα τα βλέπω μέχρι και 9-10 του μήνα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω παλι βλεπω οτι επικρατει πολυ hopecasting......στην πραγματικοτητα περα απο την δυτικη μακεδονια (φλωρινα κτλπ) αντε και ηπειρο οριακα....(πολυ οριακα) δν υπαρχει καποιος λογος να ελπιζει καποιος σε κατι σοβαρο πριν τις 15 δεκεμβρη που ακομα και για αυτες τις περιοχες αστεια πραγματα θα κανει...το μονο σοβαροπου μπορει να προκυψει με τετοια κυκλοφορια ειναι ενα καλα οργανωμενο χαμηλο στη μεσογειο που θα δωσει πολλες βροχες στην ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προσωπικά τα πρωινά τρεξίματα μου αρέσουν πάρα πολύ, για μετά τις 9, δυτικό ρεύμα, χειμωνιάτικες θερμοκρασίες και λίγο ακόμα θέλει για την παπλαμούδα. μεγάλη βελτίωση συνολικά για εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό είναι το θέμα Μιχαήλ, θέλουμε διαφορετικά πράγματα. Αν συνεχιστεί αυτή η φάση με το κρύο να είναι στην κεντρική-δυτική Ευρώπη τουλάχιστον έχω πιθανότητες να το δω τα Χριστούγεννα που θα πάω..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης μασ είπε:

εγω παλι βλεπω οτι επικρατει πολυ hopecasting......στην πραγματικοτητα περα απο την δυτικη μακεδονια (φλωρινα κτλπ) αντε και ηπειρο οριακα....(πολυ οριακα) δν υπαρχει καποιος λογος να ελπιζει καποιος σε κατι σοβαρο πριν τις 15 δεκεμβρη που ακομα και για αυτες τις περιοχες αστεια πραγματα θα κανει...το μονο σοβαροπου μπορει να προκυψει με τετοια κυκλοφορια ειναι ενα καλα οργανωμενο χαμηλο στη μεσογειο που θα δωσει πολλες βροχες στην ελλαδα

Εντάξει hopecasting δεν κάνουμε ..απλά ελπίζουμε δεν θέλουμε να το βάλουμε κάτω από τώρα και δεν θέλουμε να τα βάψουμε μαύρα από τώρα ....δεν πιστεύω κανένας να περιμένει χιονιάδες εδώ μέσα το πρώτο 10ήμερο..ίσα ίσα.....

όσο για τα άλλα συμφωνώ..όλα τα άλλα....

απλά ακόμα και αυτό το πολύ καλά οργανωμένο χαμηλό στην Μεσόγειο..ούτε αυτο δεν δείχνουν τα μοντέλα ακόμα προς το παρόν....ένα γρήγορο πέρασμα δείχνουν μόνο και μάλιστα στο βάθος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν περιμένουμε πεδινούς χιονιάδες από τώρα φυσικά, ειδικά σε κεντρικά και νότια, αλλά να πάει στα κλιματικά έστω, νισάφι πια με την ζέστη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους. Λόγω ολοήμερης εργασιας τρίτη και τέταρτης στην Θεσσαλονίκη, τούμπα γενικότερα,, ποιες ώρες περιμένουμε βροχή? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό είναι το θέμα Μιχαήλ, θέλουμε διαφορετικά πράγματα. Αν συνεχιστεί αυτή η φάση με το κρύο να είναι στην κεντρική-δυτική Ευρώπη τουλάχιστον έχω πιθανότητες να το δω τα Χριστούγεννα που θα πάω..

Εδω και μερες βρε Γιαννη μου τι λεμε??Πεδινο χιονι πουθενα!!Μονο δυτικη μακεδονια και αντε και ηπειρο λογω διαταξεων..hopecasting και δικαιολογημενα κανουν δυο τρια παιδακια που ακομα δε γνωριζουν πολλα..Τι να τους κανουμε??Θα μαθουν με το καιρο..Και μεις προ δεκαετιων ετσι ξεκινησαμε...Δωσε αφεση αμαρτιων φιλε..😘

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι χαρτες οι δεικτες και ολα τα υπολοιπα σοβαρο ενδεχομενο για πεδινο χιονι καλο οχι καμια νιφαδα δεν το υποστηριζουν τουλαχιστον μεχρι 18 19 δεκεμβρη ολα τα υπολοιπα ειναι απλα να κοιταμε τους χαρτες και να νομιζουμε οτι κατι θα γινει..καλη εβδομαδα καλο μηνα και υπομονη για το τριτο κι εορταστικο δεκαημερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν πάρουμε στα σοβαρά τον μέσο όρο του τζίφου για όλο το 15ήμερο και αν τυχόν έχει κάποιο ποσοστό καλό επαληθευσιμότητας ..ΜΟΝΟ ΑΝ τα έχει αυτά....τότε θα πρέπει να ξεχάσουμε οτιδήποτε χειμωνιάτικο μέχρι τις 20 του μήνα...όχι απλά δεν αλλάζει την κυκλοφορία μέχρι τις 18 του μήνα που τρέχει αλλά δυναμώνει περισσότερο την ζωνική κυκλοφορία μέρα με τη μέρα έως τότε.....και εξαφανίζει σχεδό  τον αζορικό..!!! ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε να μην έχει καμία βάση και να πέσει τελείως έξω....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Δεν περιμένουμε πεδινούς χιονιάδες από τώρα φυσικά, ειδικά σε κεντρικά και νότια, αλλά να πάει στα κλιματικά έστω, νισάφι πια με την ζέστη..

Στον αλλο Γιαννη πηγαινε η απαντηση μου περι hopecasting...Μαζευτηκατε πολλοι Γιαννηδες...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εδω και μερες βρε Γιαννη μου τι λεμε??Πεδινο χιονι πουθενα!!Μονο δυτικη μακεδονια και αντε και ηπειρο λογω διαταξεων..hopecasting και δικαιολογημενα κανουν δυο τρια παιδακια που ακομα δε γνωριζουν πολλα..Τι να τους κανουμε??Θα μαθουν με το καιρο..Και μεις προ δεκαετιων ετσι ξεκινησαμε...Δωσε αφεση αμαρτιων φιλε..😘

Εε απλα καθημερινα σχολιαζονται χαρτες 300 και 400 ωρων αν δείξουν  κατι....αυτο λεω hopecasting

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να αλλάξουν αιφνιδίως τα πράματα........αλλά .....ας ετοιμαζόμαστε ψυχολογικά και για πρασινωπές εορταστικές πίστες του σκι από το όψιμο χορτάριασμα..... 

είπαμε όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι πως βάσιμες ελπίδες για κάποια δυνατή, χειμερινού τύπου κακοκαιρία με χιόνια και σε πεδινά δε προκύπτουν από τα τρεξίματα των προγνωστικών μοντέλων (gfs, ecmwf, κ.λπ). Ωστόσο, ας μη πιστεύουμε τίποτα πέραν των 7 ημερών γιατί εύκολα μπορεί να αλλάξουν τόσα τα κύρια τρεξίματα όσο και τα ανσάμπλ τους, είτε προς το θετικό είτε προς το αρνητικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...