Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια προβλεψη από τα ανσμπλς μετα  το πρωτο δεκαημερο.

Συνεχιζουμε.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, yiannis_volos said:

Μακάρι βρε παιδιά, τι να πω. Απλά όταν βλέπω τα 850 πάνω από τα κλιματικά επί μήνες μου ανάβουν τα λαμπάκια..

Η κλιματικη τιμη μαλλον ανηκει  στο παρελθον και δεν ειναι αντιπροσωπευτικη πλεον ας το παρουμε αποφαση να μη χαλιομαστε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχαχαχαχαχαχα ένα site έβγαλε χιονονερο για εδώ το ανέβαζω έτσι για το μάτι 

Screenshot_2019-12-01-16-21-00.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

χαχαχαχαχαχαχα ένα site έβγαλε χιονονερο για εδώ το ανέβαζω έτσι για το μάτι 

Screenshot_2019-12-01-16-21-00.png

Αυτο το site δεν πετυχαινει ουτε ελεφαντα στα 2 μετρα... Οτι ναναι δινουν...     Μην το εμπιστευεσαι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αυτο το site δεν πετυχαινει ουτε ελεφαντα στα 2 μετρα... Οτι ναναι δινουν...     Μην το εμπιστευεσαι..

ξέρω αλλά θέλω την γνώμη σου για το μετεο εγώ πάντως ποτέ δεν το είδα να βγαίνει ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Η κλιματικη τιμη μαλλον ανηκει  στο παρελθον και δεν ειναι αντιπροσωπευτικη πλεον ας το παρουμε αποφαση να μη χαλιομαστε

Ρε παιδιά η κλιματικη τιμη ειναι ο μεσος ορος  30 ετων....ο μεσος ορος βγαινει και απο θερμα ετη και από  ψυχρα.....εχουν ξαναπαρατηρηθει ζεστοι μήνες και πιο ζεστοι απο τους φετινους.....νταξει φετος ειναι συνεχομενοι αλλα θα αλλαξει καποια στιγμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αυτο το site δεν πετυχαινει ουτε ελεφαντα στα 2 μετρα... Οτι ναναι δινουν...     Μην το εμπιστευεσαι..

Τα περισσότερα σαιτ που βλεπετε απλα μεταφράζουν τα ραν του gfs η του ευρωπαικου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

ξέρω αλλά θέλω την γνώμη σου για το μετεο εγώ πάντως ποτέ δεν το είδα να βγαίνει ......

Το meteo δεν τα εχει καλα με τις βροχες... Οταν δινει συννεφιες η  αιθριο ουρανο πεφτει μεσα.. Οταν δινει βροχες συνηθως η υπερβαλλει στην διαρκεια η δεν βρεχει καν... Στις καταιγιδες δεν πεφτει με τιποτα μεσα τους τελευταιους 2 μηνες... Συνεχεια οταν εχει κακοκαιρια , δινει καταιγιδες και τελικα ψιλοβρεχει

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Γιάννης μασ said:

Ρε παιδιά η κλιματικη τιμη ειναι ο μεσος ορος  30 ετων....ο μεσος ορος βγαινει και απο θερμα ετη και από  ψυχρα.....εχουν ξαναπαρατηρηθει ζεστοι μήνες και πιο ζεστοι απο τους φετινους.....νταξει φετος ειναι συνεχομενοι αλλα θα αλλαξει καποια στιγμη

Θα δεχτω με χαρα αν αποδειξει καποιος οτι τα τελευταια χρονια ειχαμε αντιστοιχα διαστηματα κατω απο τα κλιματικα και με την ιδια συχνοτητα γιατι να πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει το θεμα.

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Τα περισσότερα σαιτ που βλεπετε απλα μεταφράζουν τα ραν του gfs η του ευρωπαικου....

Τότε είναι για εμπιστοσυνη και το συγκεκριμένο μάλλον για να έχει σχετικά αρκετό υετο είναι τούτε ευρωπαϊκόυ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Τα περισσότερα σαιτ που βλεπετε απλα μεταφράζουν τα ραν του gfs η του ευρωπαικου....

Τους τελευταιους 2-3 μηνεςβλεπω μοντελα... Τα sites τα εβλεπα μονο τον χειμωνα για χιονια... Αυτο το site οταν το εβλεπα εδινε συνεχως χιονοπτωσεις ( εννοω οτι καθε ανανεωση θα ειχε σιγουρα χιονοπτωσεις) και δεν επεφτε ποτε μεσα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Θα δεχτω με χαρα αν αποδειξει καποιος οτι τα τελευταια χρονια ειχαμε αντιστοιχα διαστηματα κατω απο τα κλιματικα και με την ιδια συχνοτητα γιατι να πω την αληθεια δεν το εχω ψαξει το θεμα.

Η αλήθεια  είναι ότι τοσο μεγαλα διαστηματα ψυχροτερα απο τα κλιματικα δεν είχαμε αλλα πχ το διμηνο Δεκέμβρης 18 με γεναρη του 19 ηταν αρκετα ψυχρότερο  οπως επισης και το αντιστοιχο διμηνο του χειμώνα 16-17

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Τότε είναι για εμπιστοσυνη και το συγκεκριμένο μάλλον για να έχει σχετικά αρκετό υετο είναι τούτε ευρωπαϊκόυ 

Δεν θα το λεγα  γιατι με την αναλυση που εχουν τα μοντέλα  μπορει οι συντεταγμενες που εχουν για την  Θεσσαλονίκη να ειναι στην πραγματικότητα  να ειναι στον χορτιατη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τους τελευταιους 2-3 μηνεςβλεπω μοντελα... Τα sites τα εβλεπα μονο τον χειμωνα για χιονια... Αυτο το site οταν το εβλεπα εδινε συνεχως χιονοπτωσεις ( εννοω οτι καθε ανανεωση θα ειχε σιγουρα χιονοπτωσεις) και δεν επεφτε ποτε μεσα... 

Ειναι λογο αναλυσης....ειναι ενα σαιτ ας πουμε που στον βολο δινει μονιμως μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο οτι οντως έχει και αυτό συμβαινει λογο χαμηλης αναλυσης.....λογικα εχει για συντεταγμενες του βολου καποιο σημειο που βρίσκεται μεσα στον παγασητικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Ειναι λογο αναλυσης....ειναι ενα σαιτ ας πουμε που στον βολο δινει μονιμως μεγαλυτερες θερμοκρασιες απο οτι οντως έχει και αυτό συμβαινει λογο χαμηλης αναλυσης.....λογικα εχει για συντεταγμενες του βολου καποιο σημειο που βρίσκεται μεσα στον παγασητικο

Αντιθετα εδω ειμαστε συνεχως 1-2 βαθμους πανω απο τις πρωγνωσεις    ( πχ meteo και gfs που βλεπω...)

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αντιθετα εδω ειμαστε συνεχως 1-2 βαθμους πανω απο τις πρωγνωσεις    ( πχ meteo και gfs που βλεπω...)

Νταξει ενας βαθμός  σε καποια προγνωση εξαρτάται και απο τοπικους παραγοντες που δν λαμβάνει υποψιν το μοντέλο....αλλιως απλα οι συντεταγμενες του μοντέλου  θα ειναι σε λιγο μεγαλύτερο υψομετρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αντιθετα εδω ειμαστε συνεχως 1-2 βαθμους πανω απο τις πρωγνωσεις    ( πχ meteo και gfs που βλεπω...)

και εδώ πέρα γίνεται αυτό και κάποιες φορές δίνουν και πάνω από 2 βαθμούς θερμοτερο ενώ στην πραγματικότητα θα είμαστε πολύ κάτω στο nowcast

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Η αλήθεια  είναι ότι τοσο μεγαλα διαστηματα ψυχροτερα απο τα κλιματικα δεν είχαμε αλλα πχ το διμηνο Δεκέμβρης 18 με γεναρη του 19 ηταν αρκετα ψυχρότερο  οπως επισης και το αντιστοιχο διμηνο του χειμώνα 16-17

Και το Δεκέμβρης 19 - Φλεβάρης 20 εύχομαι να είναι εξίσου παγωμένο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε παμε να δουμε σιγα σιγα τα 12αρια...Στοχευουμε σε βελτιωση της διαταραχης στις 3-4 του μηνα θερμοκρασιακα και υετικα οσο γινεται..Και μετα στοχευουμε να ερθουν οι πολυποθητες διαταραχες οσο το δυνατον νωριτερα,πριν κλεισει το πρωτο δεκαημερο...

Οπως εγραψα και χθες δυσκολα τα πραγματα για πεδινο χιονι βασει διαταξεων..Η λογικη λεει οτι θα κινηθουμε περιπου οπως εδειξε το 06 αρι του τζιφου..Δηλαδη ισχυροι αυλωνες σε δυτικη και κεντρικη ευρωπη θα δημιουργουν κυκλογεννεσεις στην μεσογειο με διελευση χαμηλων προς την περιοχη μας..

Εν κατακλειδι,βροχες στα πεδινα και χιονια σε ορεινες κυριως περιοχες...Εαν και εφοσον υπαρξει περιπτωση να ερθει καποιος χιονιας αμεσα,βασει κυκλοφοριας μονο η δυτικη μακεδονια και τμηματα της Ηπειρου θα εβλεπαν κατι..Καμια πεδινη περιοχη..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αντε παμε να δουμε σιγα σιγα τα 12αρια...Στοχευουμε σε βελτιωση της διαταραχης στις 3-4 του μηνα θερμοκρασιακα και υετικα οσο γινεται..Και μετα στοχευουμε να ερθουν οι πολυποθητες διαταραχες οσο το δυνατον νωριτερα,πριν κλεισει το πρωτο δεκαημερο...

Οπως εγραψα και χθες δυσκολα τα πραγματα για πεδινο χιονι βασει διαταξεων..Η λογικη λεει οτι θα κινηθουμε περιπου οπως εδειξε το 06 αρι του τζιφου..Δηλαδη ισχυροι αυλωνες σε δυτικη και κεντρικη ευρωπη θα δημιουργουν κυκλογεννεσεις στην μεσογειο με διελευση χαμηλων προς την περιοχη μας..

Εν κατακλειδι,βροχες στα πεδινα και χιονια σε ορεινες κυριως περιοχες...Εαν και εφοσον υπαρξει περιπτωση να ερθει καποιος χιονιας αμεσα,βασει κυκλοφοριας μονο η δυτικη μακεδονια και τμηματα της Ηπειρου θα εβλεπαν κατι..Καμια πεδινη περιοχη..

Όμως για χιονονερο ευκολότερα και επίσης άμα ψυχρανουν κι άλλο τότε από 4-5-6 το πολύ βαθμούς ξέρω γω πάμε στους 3 με 4 -5......εγω το πιστεύω ακόμα εστώ για χιονονερο 😂😂😁🙂

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έτσι όπως το θέτεις δηλαδή, θα έχουμε χαμηλά από δυτικα. Ε όλο και κάποιο θα συνδυαστεί με κρύο για χιόνια στα πεδινα, κάπως έτσι νομίζω ήταν η κυκλοφορία πιο παλια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...