Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Όμως για χιονονερο ευκολότερα και επίσης άμα ψυχρανουν κι άλλο τότε από 4-5-6 το πολύ βαθμούς ξέρω γω πάμε στους 3 με 4 -5......εγω το πιστεύω ακόμα εστώ για χιονονερο 😂😂😁🙂

Θανάση, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το χιονόνερο, ξενέρα σκετη,να σκέφτεσαι ότι κάπου 50,100 μέτρα ψηλότερα θα έχει χιονι9

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

Όμως για χιονονερο ευκολότερα και επίσης άμα ψυχρανουν κι άλλο τότε από 4-5-6 το πολύ βαθμούς ξέρω γω πάμε στους 3 με 4 -5......εγω το πιστεύω ακόμα ετών για χιονονερο 😂😂😁🙂

Α ρε θανασακο....Η ελπιδα πεθαινει τελευταια που λενε ετσι??😀Μηδαμινες πιθανοτητες φιλε μου δυστυχως..Εαν μπορεις ανεβα στα ψιλα του χορτιατη μεσοβδομαδα και θα δεις νιφαδες να χορευουν...Στα πεδινα μονο μυγες και κουνουπια που ακομα επιβιωνουν..😘

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherlover 64 είπε:

Θανάση, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το χιονόνερο, ξενέρα σκετη

Χαχα , εν μερη ναι... Γιατι περιμενεις ματαια να το στρωσει και σκεφτεσαι οτι με 1-2 βαθμους λιγοτερο θα το εστρωνε... Αν ειναι πυκνο το δεχομαι εγω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Έτσι όπως το θέτεις δηλαδή, θα έχουμε χαμηλά από δυτικα. Ε όλο και κάποιο θα συνδυαστεί με κρύο για χιόνια στα πεδινα, κάπως έτσι νομίζω ήταν η κυκλοφορία πιο παλια

Ειναι κομματακι δυσκολο..Αφενος γιατι στην περιοχη μας δεν υπαρχει κρυο αρκετο ακομα και αφετερου γιατι δεν εχει προυπαρξει κρυο ωστε να ειχαμε εστω εγκλωβισμο ψυχους και να χιονιζε οπως  συνηθως απο θεσσαλια και πανω σε συνδυασμο με χαμηλο απο τα δυτικα..Οπως εγινε π.χ 01-02-12 αλλα και σε αλλες περιπτωσεις..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειλικρινά δεν με νοιαζει να χιονίσει στην πόρτα μου!

Απλα να σταματήσουμε να βλέπουμε το θερμόμετρο κάθε μεσημέρι στους 20c... 22.7c τις τελευταίες μέρες... 

Φθασαμε 1η Δεκεμβρίου για να ανάψουμε θέρμανση! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ειλικρινά δεν με νοιαζει να χιονίσει στην πόρτα μου!

Απλα να σταματήσουμε να βλέπουμε το θερμόμετρο κάθε μεσημέρι στους 20c... 22.7c τις τελευταίες μέρες... 

Φθασαμε 1η Δεκεμβρίου για να ανάψουμε θέρμανση! 

Γλιτώνουμε κάνα ευρώ να το βάλουμε βενζίνα να τρέχουμε στα βουνα😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

α καλά τέτοια μεταβλητότητα στους δείκτες? Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν έχουν καμία χρησιμότητα. 

σε κάθε περίπτωση το ούκμο μου αρέσει, ο τζίφος πάλι τεράστιες αλλαγές, άκυρες οι αλλαγές του 6αριού στον πολικό στρόβιλο του καναδά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ παιδιά επιμένω στο χιονονερο σε περιοχές που μας πιανει αυτός ο Βαρδάρης για πεδινα επειδή πάντα με αυτόν εχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από δίπλα δυτικες  περιοχές που τους πιάνει ο σχετικά θερμός δυτικός νοτιος του βερμιου ή νηνεμία να μια εξήγηση       

παρατηρηστε η σημαία ειναι εδώ στο πλατυ βλέπετε ότι από εμάς και ανατολικά πιάνει ο Βαρδάρης πιστεύω σε αυτα τα τμήματα θα έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία λόγο του βορια ενώ πχ η Βέροια και γενικά δυτικά απο την Αλεξάνδρειας περίπου που επικρατεί νοτιος και δυτικος κατά βάση θα έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία αλλά εκεί μετά λόγω του βερμιου θα πέφτει η θερμοκρασία προς βεροια και πιο πάνω εννοώ και αυτή είναι η δικιά μου θεωρια γιατί θα έλεγα χιονονερο σε εμάς. .....😂😂😂συμπεράσματα δικά σας 😂😂😂😂😂😂

Screenshot_2019-12-01-18-07-24.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Εγώ παιδιά επιμένω στο χιονονερο σε περιοχές που μας πιανει αυτός ο Βαρδάρης για πεδινα επειδή πάντα με αυτόν εχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από δίπλα δυτικες  περιοχές που τους πιάνει ο σχετικά θερμός δυτικός νοτιος του βερμιου ή νηνεμία να μια εξήγηση       

παρατηρηστε η σημαία ειναι εδώ στο πλατυ βλέπετε ότι από εμάς και ανατολικά πιάνει ο Βαρδάρης πιστεύω σε αυτα τα τμήματα θα έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία λόγο του βορια ενώ πχ η Βέροια και γενικά δυτικά απο την Αλεξάνδρειας περίπου που επικρατεί νοτιος και δυτικος κατά βάση θα έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία αλλά εκεί μετά λόγω του βερμιου θα πέφτει η θερμοκρασία προς βεροια και πιο πάνω εννοώ και αυτή είναι η δικιά μου θεωρια γιατί θα έλεγα χιονονερο σε εμάς. .....😂😂😂συμπεράσματα δικά σας 😂😂😂😂😂😂

Screenshot_2019-12-01-18-07-24.png

Αυτα τα ξερει το μοντελο... Ξερει οτι θα πιασει βαρδαρης... Αν ηταν θα σου εδινε χιονια η χιονονερο αλλα δεν σου δινει γιατι δεν θα πεσει τοσο η θερμοκρασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαζομάρες από 12αρι τζίφου.. μια μικρή αποκοπή, ο υπόλοιπος αυλώνας φέυγει ανατολικά μιας και έρχεται ο επόμενος αυλώνας, δηλαδή στην ουσία ημιζωνική. Προσπάθεια κατάβασης αυλώννα που αποτυγχάνει λόγω του επόμενου αυλώνα. Και υπάρχουν πολλά σενάρια ανάλογα με το πως θα κυλήσει η αποοπή στην Αμερική. βασικά καταρχάς πρέπει να γίνει, αν και στο αικον που δεν γίνεται το αποτέλεσμα σίγουρα ειδικά για εδώ θα ήταν δραματικά καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Εγώ παιδιά επιμένω στο χιονονερο σε περιοχές που μας πιανει αυτός ο Βαρδάρης για πεδινα επειδή πάντα με αυτόν εχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από δίπλα δυτικες  περιοχές που τους πιάνει ο σχετικά θερμός δυτικός νοτιος του βερμιου ή νηνεμία να μια εξήγηση       

παρατηρηστε η σημαία ειναι εδώ στο πλατυ βλέπετε ότι από εμάς και ανατολικά πιάνει ο Βαρδάρης πιστεύω σε αυτα τα τμήματα θα έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία λόγο του βορια ενώ πχ η Βέροια και γενικά δυτικά απο την Αλεξάνδρειας περίπου που επικρατεί νοτιος και δυτικος κατά βάση θα έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία αλλά εκεί μετά λόγω του βερμιου θα πέφτει η θερμοκρασία προς βεροια και πιο πάνω εννοώ και αυτή είναι η δικιά μου θεωρια γιατί θα έλεγα χιονονερο σε εμάς. .....😂😂😂συμπεράσματα δικά σας 😂😂😂😂😂😂

Screenshot_2019-12-01-18-07-24.png

Για να τελειωνουμε μια και καλη:

1.Δεν υπαρχει η παραμικρη υποψια νιφαδας για τα πεδινα, δεν αρκουν ουτε οι θερμοκρασιες ουτε ο υετος. Και βασικα απορω γιατι ασχολειστε με την πιθανοτητα χιονονερου, σαν φαινομενο ειναι εξαιρετικα σπανιο και πολλοι το συγχεουν με τις λιωμενες νιφαδες η με ψιλοβροχο που πεφτει με 2,3,4 βαθμους. 

2. Οι θερμοκρασιες στα ημιπεδινα και ημιορεινα του Βερμιου ειναι παντα χαμηλοτερες απο τα πεδινα απλα λογω απουσιας μεταφορας επιφανειακου ψυχους καθυστερουν να πεσουν. Την Τεταρτη δε θα υπαρχει καν αυτη η συνθηκη σε μεγαλο βαθμο οποτε οσο πιο κοντα στο βουνο τοσο μεγαλυτερη η πιθανοτητα για νιφαδιασμα (και μονο). 

3. Οπως προειπα, δεν υπαρχει κανενας θερμος νοτιας-νοτιοδυτικος εδω, ΒΔ πιανει απλα χωρις επιφανειακο ψυχος οποτε και αντιπροσωπευει τα 850. Ακομη και στις περιοχες που ειναι καταβατης πχ Αριδαια ριχνει κανονικα τη θερμοκρασια αλλα δεν επιτρεπει σοβαρα φαινομενα. 

Η αποψη μου ειναι οτι δε χρειαζεται να ασχολουμαστε τοσο πολυ με την Τεταρτη. Θα βγουν καποια ισχνα φαινομενα, θα ειναι μια ωραια χειμωνιατικη μερα με τη temp να μη ξεπερναει τους 6-7 βαθμους στα Βορεια αλλα μεχρι εκει. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, σταθερά πάνω από τα κλιματικά για όσο πάει το διάγραμμα του Τζίφου... υπομονή ... 

ΥΓ πρώτη θερμοκρασιακά χειμωνιάτικη ημέρα εδώ... 9,5 βαθμοί τώρα με αίσθηση για χαμηλότερα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μετεο δινει αρκετό σχετικά υετο λίγο να ριξει θερμοκρασίες και θα είναι μια χαρά τώρα αύριο θα δούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεγάλες αλλαγες ο παίος και μου αρέσουν!!!

 

ECM1-168.GIF?01-0

 

 

 

 

[βασικά σε σχέση με τζίφο μεγάλες, γιατί σε σχέση με τον εαυτό του λίγο άλλαξε στην Αμερική]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενώ στις 168 ώρες ο ευρωπαιος φαίνεται πολύ καλός προς τον αζορικό, στις 192 ο αζορικος αποτυγχάνει να ριτζαρει σωστά... Όπως και να'χει νομίζω η λογική του παιου είναι καλύτερη από του τζίφου.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, g_ar είπε:

Ενώ στις 168 ώρες ο ευρωπαιος φαίνεται πολύ καλός προς τον αζορικό, ομως στις 192 ο αζορικος αποτυγχάνει να ριτζαρει σωστά... Όπως και να'χει νομίζω η λογική του παιου είναι καλύτερη από του τζίφου.

den νομίζω να αλλάζει δυστυχώς αυτό. και η διαφορά φαίνεται σε σχεση με εχθές που θα εβγαζε απίστευτο σενάριο

ECM1-240.GIF?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...