Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά αν κάποιος μποριε να μου εξηγήσει ποιες θα είναι οι συνθηκες την Τετάρτη και δίνει αυτο     εννοώ με 4 βαθμούς βροχή και χιονι βεροια και εδώ με 3 βροχή    θα μου έλεγε κάποιος λόγο υψομετρου αλλά ρε φίλε ή θερμοκρασια δεν παίζει ρολο ?και μάλιστα στο πλατυ λιγότερη υγρασία αν το συμπεριλαβουμε και αυτό η θα αλλάξει με την ωρα

Screenshot_2019-12-02-13-58-48.png

Screenshot_2019-12-02-13-59-04.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

παιδιά αν κάποιος μποριε να μου εξηγήσει ποιες θα είναι οι συνθηκες την Τετάρτη και δίνει αυτο     εννοώ με 4 βαθμούς βροχή και χιονι βεροια και εδώ με 3 βροχή    θα μου έλεγε κάποιος λόγο υψομετρου αλλά ρε φίλε ή θερμοκρασια δεν παίζει ρολο ?και μάλιστα στο πλατυ λιγότερη υγρασία αν το συμπεριλαβουμε και αυτό η θα αλλάξει με την ωρα

Screenshot_2019-12-02-13-58-48.png

 

Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι το σαιτ αυτο ειναι για τα πανηγυρια. Ουτε με 4 ουτε με 3 βαθμους υπαρχει πιθανοτητα χιονονερου, ειδικα με αυτη την υγρασια που δινει. Και χιονονερο δεν υπαρχει σαν φαινομενο για μενα. Υπαρχει η βροχη, το χιονολυτο (χλαπατσα) και το χιονι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω γενικά στα χρόνια του φόρουμ,, ότι λέμε θέλουμε χαμηλή υγρασία αν θέλουμε χιόνι με θετικές θερμοκρασίες. Ποιος όμως είναι ο λόγος που θέλουμε κάτι τέτοιο πραγματικά?

 

Περιμένω να δω αν υπάρχουν απαντήσεις, αν όχι θα εξηγήσω εγώ μετά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Βλέπω γενικά στα χρόνια του φόρουμ,, ότι λέμε θέλουμε χαμηλή υγρασία αν θέλουμε χιόνι με θετικές θερμοκρασίες. Ποιος όμως είναι ο λόγος που θέλουμε κάτι τέτοιο πραγματικά?

 

Περιμένω να δω αν υπάρχουν απαντήσεις, αν όχι θα εξηγήσω εγώ μετά.

Για να είναι ξηρή η ατμόσφαιρα και να μπορεί εύκολα με τους πχ +2 να φτάσει στο έδαφος η νιφαδα και τότε τα λιώσει ενώ με υγρασία και μούχλα δύσκολα να διατηρηθεί. ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

Για να είναι ξηρή η ατμόσφαιρα και να μπορεί εύκολα με τους πχ +2 να φτάσει στο έδαφος η νιφαδα και τότε τα λιώσει ενώ με υγρασία και μούχλα δύσκολα να διατηρηθεί. ..

ξέρεις όμως γιατί λιώνει η νιφάδα με περισσότερη υγρασία, παρόλο που έχει την ίδια θερμοκρασία?🤪

 

έτσι είναι και κρύβεται ένα φαινόμενο από πίσω, κάτσε να το δουν και άλλοι, και θα απαντήσω σύντομα μετά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ξέρεις όμως γιατί λιώνει η νιφάδα με περισσότερη υγρασία, παρόλο που έχει την ίδια θερμοκρασία?🤪

 

έτσι είναι και κρύβεται ένα φαινόμενο από πίσω, κάτσε να το δουν και άλλοι, και θα απαντήσω σύντομα μετά

Μη μου πεις λογω τριβης??🤯

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, George Trilofianos είπε:

Μη μου πεις λογω τριβης??🤯

όχι δεν σου λέω λόγω τριβής😋

είναι κάτι άλλοοοο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όταν χιονίζει η υγρασία έτσι κι αλλιώς ανεβασμένη είναι στο 85 και στο 90%. δεν έχει καμία σχέση. εδώ υπάρχουν και σχετικοί χάρτες με το wet bulb zero level που λέει μέχρι τα πόσα μέτρα θα επιβίωνε μια νιφάδα (και δεν έχει σχέση με τα επίπεδα παγοποίησης) βάσει του gfs

https://www.weatheronline.gr/cgi-bin/expertcharts?LANG=gr&MENU=0000000000&CONT=grgr&MODELL=gfs&MODELLTYP=1&BASE=-&VAR=thfr&HH=42&ZOOM=0&ARCHIV=0&RES=0&WMO=&PERIOD=

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι δεν σου λέω λόγω τριβής😋

είναι κάτι άλλοοοο

Σε ξηρη ατμοσφαιρα υπαρχει απορροφηση θερμοτητας λογω εξατμισης κι ετσι πεφτει η θερμοκρασια "τεχνητα" στην επιφανεια της νιφαδας και στην αερια μαζα που περικλειει τον υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι δεν σου λέω λόγω τριβής😋

είναι κάτι άλλοοοο

πες μας το φαινομενο λοιπον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, valea mare είπε:

Σε ξηρη ατμοσφαιρα υπαρχει απορροφηση θερμοτητας λογω εξατμισης κι ετσι πεφτει η θερμοκρασια "τεχνητα" στην επιφανεια της νιφαδας και στην αερια μαζα που περικλειει τον υετο

εμ και εσυ που ξέρεις το μυστικό το αποκάλυψες νωρίς χαχα

 

 

Αυτό παιδιά που έγραψε ο πιλότος μας είναι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σύμφωνα με τον Ευρωπαίο η τέλος πάντων το meteologix θα με πιάσει οριακά το 0.5 με 1cm χιονιου εννοείται ότι δεν το πιστεύω εδώ στο nowcast τώρα μας δίνει ήλιο ενώ έχει συννεφιά. .....Screenshot_2019-12-02-14-56-41.thumb.png.a2fbb596629956185c3dae8736f75725.pngκαι θερμοκρασιες χμμμμμ μαλιστα. .

Screenshot_2019-12-02-15-04-13.pngΚαι το windy δίνει Screenshot_2019-12-02-15-11-31.thumb.png.2119a4cafd93fb12fbdc6baf270e452d.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εμ και εσυ που ξέρεις το μυστικό το αποκάλυψες νωρίς χαχα

 

 

Αυτό παιδιά που έγραψε ο πιλότος μας είναι

Έμ άμα δεν τα ξέρει ο πιλότος, ποιος θα τα ξέρει εμείς που οδηγαμε ποδηλατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherlover 64 είπε:

Έμ άμα δεν τα ξέρει ο πιλότος, ποιος θα τα ξέρει εμείς που οδηγαμε ποδηλατα

και εγώ μόνο ποδήλατο οδηγώ προς το παρόν πάντως😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

και εγώ μόνο ποδήλατο οδηγώ προς το παρόν πάντως😋

Εσύ είσαι εξαίρεση, το σπουδάζεις το θεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Εσύ είσαι εξαίρεση, το σπουδάζεις το θεμα

Ναι έτσι είναι. και για αυτό όταν αποκτήσω αρκετά περισσότερες γνώσεις θα ανοίξω θέμα με ερωτήσεις/απαντήσεις στην μετεωρολογία. Ελπίζω να βοηθήσουν και όσοι άλλοι είναι γνώστες ή και ο Γιάννης που έχει σπουδάσει και εκείνος πάνω στο αντικείμενο, εφόσον βρίσκει χρόνο, Φυσικά όσο προχωράω και εγώ οι γνώσεις δεν σταματάνε, θα μαθαίνω μέχρι και παππούς εξάλλου, καθώς η γνώση δεν σταματάει ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά που υπάρχει πιθανότητα να χιονίσει την Τετάρτη (γιατί όταν μιλάμε για καιρό περι πιθανότητας πρόκειται και τίποτα δεν είναι σίγουρο); Γνωρίζει κανείς; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ναι έτσι είναι. και για αυτό όταν αποκτήσω αρκετά περισσότερες γνώσεις θα ανοίξω θέμα με ερωτήσεις/απαντήσεις στην μετεωρολογία. Ελπίζω να βοηθήσουν και όσοι άλλοι είναι γνώστες ή και ο Γιάννης που έχει σπουδάσει και εκείνος πάνω στο αντικείμενο, εφόσον βρίσκει χρόνο, Φυσικά όσο προχωράω και εγώ οι γνώσεις δεν σταματάνε, θα μαθαίνω μέχρι και παππούς εξάλλου, καθώς η γνώση δεν σταματάει ποτέ.

Σχετικά με τις γνώσεις θα ήθελα να αναφέρω ότι το ΕΚΠΑ έχει ένα σεμινάριο σχετικό με μετεωρολογία. Παραθέτω το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται.  https://elearningekpa.gr/courses/meteorologika-fainomena-katanoisi-kai-ermineia
Γνωρίζει κανείς αν είναι αξιόλογο αυτό το σεμινάριο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, apos είπε:

Τελικά που υπάρχει πιθανότητα να χιονίσει την Τετάρτη (γιατί όταν μιλάμε για καιρό περι πιθανότητας πρόκειται και τίποτα δεν είναι σίγουρο); Γνωρίζει κανείς; 

φίλε εγώ δεν ξέρω αλλά από αυτά που άκουσα και κατάλαβα πάνω από τα 400 μέτρα χοντρικά τωρα κάποιοι μετεωρολογοι πχ ο καλιανος ανέφερε 200 με 300 και χαμηλοτερα μπορει. ....δική μου γνώμη ειναι να περιμένουμε τα επόμενα τρεξίματα των μοντέλων γιατί καποια όπως το ευρωπαικό δίνουν χιονολυτα και χαμηλά και δεν τα πολυ πιστεύω πχ windy περνει από ευρωπαικό ....Κι δίνει αυτο για εδώ που είναι 10 μέτρα υψόμετρο. .......Ας περιμένουμε αλλά κατά μέσο όρο να ξέρεις 400 μέτρα θεώρητηκα. ...τα υπόλοιπα στους παλιότερους αυτή ήταν η γνώμη μου 🙂🙂

Screenshot_2019-12-02-15-11-31.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, apos είπε:

Τελικά που υπάρχει πιθανότητα να χιονίσει την Τετάρτη (γιατί όταν μιλάμε για καιρό περι πιθανότητας πρόκειται και τίποτα δεν είναι σίγουρο); Γνωρίζει κανείς; 

Θεσσαλονίκη στην πόλη με τίποτα, τα χιόνια θα βρίσκονται πάνω αππό τα 700 μέτρα, ενώ και αυτά δεν θα είναι πολύ αξιόλογα όπως φαίνεται. στα υψόμετρα αυτά στους ορεινούς όγκους της χαλκιδικής θα είναι πιο αξιόλογα τα χιόνοα

2 λεπτά πριν, apos είπε:

Σχετικά με τις γνώσεις θα ήθελα να αναφέρω ότι το ΕΚΠΑ έχει ένα σεμινάριο σχετικό με μετεωρολογία. Παραθέτω το λινκ για όποιον ενδιαφέρεται.  https://elearningekpa.gr/courses/meteorologika-fainomena-katanoisi-kai-ermineia
Γνωρίζει κανείς αν είναι αξιόλογο αυτό το σεμινάριο;

Δεν το γνωρίζω το πρόγραμμα ωστόσο έκανες πολύ καλά που το έβαλες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Ο καλιανος ανέφερε για εκπλήξεις στην κεντρική μακεδονια. ..

Απλά το αναφερω

 Για τα 200-300 μιλησεγια εκπληξεις... Δεν θα χιονισει σε υψομετρο 10 μ που ειστε εσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αζορικο βλεπαμε, αζορικο θα ψαχνουμε εν τελει αφου η μονη αξιολογη  ανοδος του ειναι αυτη που βρισκεται τωρα σε εξελιξη διχως ομως τα αναμενομενα για εμας αποτελεσματα. πειτε Ισπανικες σφηνες, πειτε υποτροπικος, πειτε το ως αλληλοεπιδραση το ενα με το αλλο,  σημασια εχει πως μια 1η ευκαιρια παει χαμενη και απο κει κ υστερα, εκει που βασιζομασταν σε αναδιπλωσεις κ εκ νεου -καλυτερες- ανοδους του Α τελικα τα Ατλαντικα χαμηλα μιλανε τελευταια κ παιρνουν τον ελεγχο.

καθως αυτη η κυκλοφορια αναμενεται να φερει νεο κυκλο υφεσεων, το μονο που ελπιζουμε ( τραγικο για 2ο 10ημερο Δεκεμβρη ) ειναι τουλαχιστον να διατηρηθουν εστω και αυτες οι Τ (2-3 βαθμοι ) στα 850 που διαφαινονται στους κορδονιασμενους μ.ο. των διαγραμματων ωστε να χιονιζονται διαρκως τα υψομετρα ανω των 1300-1400 μ. χοντρικα.

αλλα ειναι ικανος ο καιρος με το θερμοκρασιακο χαλι του, μεχρι τα αυριανα τρεξιματα να το παρει πισω και αυτο και να παιζουμε με Τ 850 6-8, τι να πω;

αναφερομαι παντα στο βημα παρακατω για μετα τις 8 Δεκ. δεδομενου οτι το μεθαυριανο κυμα ειναι αναξιο της εποχης.

ας ελπισουμε τουλαχιστον να δωσει το καλυτερο δυνατο που μπορει και να αποτελει ενα ''ζεσταμα'' εν οψει καλυτερων επερχομενων.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

αζορικο βλεπαμε, αζορικο θα ψαχνουμε εν τελει αφου η μονη αξιολογη  ανοδος του ειναι αυτη που βρισκεται τωρα σε εξελιξη διχως ομως τα αναμενομενα για εμας αποτελεσματα. πειτε Ισπανικες σφηνες, πειτε υποτροπικος, πειτε το ως αλληλοεπιδραση το ενα με το αλλο,  σημασια εχει πως μια 1η ευκαιρια παει χαμενη και απο κει κ υστερα, εκει που βασιζομασταν σε αναδιπλωσεις κ εν νεου -καλυτερες- ανοδους του Α τελικα τα Ατλαντικα χαμηλα μιλανε τελευταια κ παιρνουν τον ελεγχο.

καθως αυτη η κυκλοφορια αναμενεται να φερει νεο κυκλο υφεσεων, το μονο που ελπιζουμε ( τραγικο για 2ο 10ημερο Δεκεμβρη ) ειναι τουλαχιστον να διατηρηθουν εστω και αυτες οι Τ (2-3 βαθμοι ) στα 850 που διαφαινονται στους κορδονιασμενους μ.ο. των διαγραμματων ωστε να χιονιζονται διαρκως τα υψομετρα ανω των 1300-1400 μ. χοντρικα.

αλλα ειναι ικανος ο καιρος με το θερμοκρασιακο χαλι του, μεχρι τα αυριανα τρεξιματα να το παρει πισω και αυτο και να παιζουμε με Τ 850 6-8, τι να πω;

ναι είναι εφικτή η τελευταία πρότασή σου, το διάστημα 13-15/12 αν πάει στραβά να ανεβεί ο υποτροπικός

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πριν λίγο καιρό, έργαψα ότι χάνουμε με ψίζουλα το πρώτο 10ήμερο του Δεκεμβρίου ...

Βλέπω τώρα τα ανσάμπλ του τζίφου, όλα τα σενάρια πάνω από 0 στα 850 , μέχρι και 18.12 ..

με λίγα λόγια χάνουμε και το 2ο 10ήμερο του δεκέμβρη

Ειλικρινά, αηδιαστική η εμμονή των χαμηλών Ισλανδικών πιέσεων, πραγματική εμετική  !!! Δεν ανεβαίνει ο αζορικός υπό τις συνθήκες αυτές , αλλά και όταν ανέβει δεν καταφέρνει υπό την πίεση ατλαντοχαμηλών να πάρει τη σωστή θέση και να ριτζάρει ...

Εν ολίγοις,  από την δική μου ματιά πάμε για Γενάρη -φλεβάρη και άν ....... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντα σε τετοιες περιπτωσεις, θυμαμαι τα λογια ενος παιδιου σε μια συναντηση στο παρελθον, που εκανε λογο  περι ημιμονιμου Ισλανδικου χαμηλου. οχι για μια χρονια, γενικα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...