Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

όχι απαραίτητα φίλε, μπορεί να έχει η Χαλκίδα -7 και εσύ να έχεις -8, δεν έχει τόσο μεγάλη οριζόντια θερμοβαθμίδα η ψυχρή αέρια μάζα. Και δεν σχετίζεται επίσης η εποχή.. Αλλιώς η καραπροσήνεμη θεωρητικά Ωκεανίδα έπρεπε να πάει στα ανατολικά προσήνεμα και όχι στην Αλγερία που έφτασε η λίμνη στα 500

 

 

 

ΕΠίσης οι 240 ώρες ου παίου με λίγες διαφορές θα ήταν επικές. Αναμένουμε τον μέσο όρο του

 

 

Δεν νομιζω οτι ο μο εχει να προσφερει κατι παντα ακολουθει το κυριο τοσο κοντα το θεμα ειναι τι σεναρια υπαρχουν μεσα εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι απαραίτητα φίλε, μπορεί να έχει η Χαλκίδα -7 και εσύ να έχεις -8, δεν έχει τόσο μεγάλη οριζόντια θερμοβαθμίδα η ψυχρή αέρια μάζα. Και δεν σχετίζεται επίσης η εποχή.. Αλλιώς η καραπροσήνεμη θεωρητικά Ωκεανίδα έπρεπε να πάει στα ανατολικά προσήνεμα και όχι στην Αλγερία που έφτασε η λίμνη στα 500

 

 

 

ΕΠίσης οι 240 ώρες ου παίου με λίγες διαφορές θα ήταν επικές. Αναμένουμε τον μέσο όρο του

 

 

Οταν γινεται αυτο δεν εχει υετο για κανενα λογο εκει...γιατι εγω εχω αντικυκλωνα διπλα μου τελειως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν νομιζω οτι ο μο εχει να προσφερει κατι παντα ακολουθει το κυριο τοσο κοντα το θεμα ειναι τι σεναρια υπαρχουν μεσα εκει

Συνήθως έτσι γίνεται, αλλά για λόγους πληρότητας τον κοιτάμε. Εξάλλου σε κάτι άκυρα του ευρωπαίου ο μέσος όρος μας έδειξε τον δρόμο [αν και η κατανομή άγνωστη]

 

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Οταν γινεται αυτο δεν εχει υετο για κανενα λογο εκει...γιατι εγω εχω αντικυκλωνα διπλα μου τελειως 

δες jma  φίλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυριο στα 00 θα γινουν τα τελικα δυτικισματα η ανατολικισματα και απο τα 12αρια τα προσηνεμα θα ψαχνουν τις λεπτομερειες θα ναι 300 με 600 λογικα η χιονοστρωση αλλα θα παιζει μεχρι τελευταια μερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανενα σεναριο κεντροβορειο καμια 15 αρια για λαμια και κεμτρικη ελλαδα τα προσηνεμα δεν εχουν πολυ υςτο....τα αλλα τουρκια ολα πολγ χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Κανενα σεναριο κεντροβορειο καμια 15 αρια για λαμια και κεμτρικη ελλαδα τα προσηνεμα δεν εχουν πολυ υςτο....τα αλλα τουρκια ολα πολγ χιονι

Βγήκαν στο meteologix??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυριο το πρωι θα εχουν ξεκαθαρισει σχεδον ολα,γενικα μετα τα πρωινα δεν περιμενα να ειχαμε τετοιες ομορφες εξελιξεις στα βραδυνα αλλααυτη ειναι η μαγεια του καιρου!Καληνυχτα με την ελπιδα οτι αυριο το πρωι δεν θα γκρεμιστουν οσα χτισαμε σημερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειμαστε στην αναμονη λοιπον και λογικα μονο απο Πεμπτη θα εχουμε μια πιο σαφη εικονα.....θετικο οτι τα μοντελα δεν ταζουν κατι το συνταρακτικο...αρα δεν εχουμε να χασουμε κατι το ιδιαιτερο ιδιαιτερα τα πεδινα....Σιγουρα το ετος θα κλεισει με μονοψηφιες Τ σε πολλες περιοχες της χωρας.....για την Αττικη ιδιαιτερα φιανεται πως ο υετος δεν θα λειψει....με Τ ακρως χειμερινες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κεντρική Ελλάδα δεν το χάνει το θάψιμο.. Καθε Δεκέμβρη τους κάνει και από ένα.. 

Για να πάρουν και τα Τζουμέρκα μεζέ, θα πρέπει το χαμηλό να κινηθεί βορειότερα.. Πολύ δύσκολο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αθλια τα σεναρια του ευρωπαιου αλλα ειναι η χαρα καθε χιονοφιλου Λαμιωτη...  Για Θεσσαλονικη δινουν χιονι 2-3 σεναρια με 0.2 εκ. χιονοστρωση

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ευρωπαιος πολυ καλος για θηβα.δε ξερω αν θα μπορεσω να ειμαι 29 λογω δουλειας.βεβαια τιποτα δεν εχει κλειδωσει.πιθανον αυριο σιγουρ παντως μεθαυριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα.Μια παρακληση παιδες.Εδω μεσα αναλυουμε χαρτες και δεν ανηκουν εδω οι προβλεψεις και το τι λεει ο καθε μετεωρολογος.Αν θελετε να αναρτησετε τις προβλεψεις τους παρακαλουμε να το κανετε στο αντιστοιχο τοπικ.Θα παρακαλουσαμε δε να μην σχολιαζονται ειρωνικα οι προβλεψεις τους.Γενικα να εκλειψει η ειρωνια γιατι θα παμε σε ειδικες καταστασεις περαν της αποκρυψης των μυνηματων.

Σβηστηκαν τα προηγουμενα μηνυματα αναλογου υφους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω τα μισά αν όχι 30 σενάρια του Ευρωπαϊκού στο snow depth Λειβαδιά το ελάχιστο δίνουν 20 πόντο . Λαμία  20ποντο Θηβα 10 πόντο με 20ποντο και Χαλκίδα από απλή χιονόπτωση σε πέτσα και ορισμένα με 10 πόντο και 20ποντο. Στο nowcast θα κριθούν όλα. Πάμε γερά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Νομίζω τα μισά αν όχι 30 σενάρια του Ευρωπαϊκού στο snow depth Λειβαδιά το ελάχιστο δίνουν 20 πόντο . Λαμία  20ποντο Θηβα 10 πόντο με 20ποντο και Χαλκίδα από απλή χιονόπτωση σε πέτσα και ορισμένα με 10 πόντο και 20ποντο. Στο nowcast θα κριθούν όλα. Πάμε γερά 

Μπορείς να δεις και για βολο ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Νομίζω τα μισά αν όχι 30 σενάρια του Ευρωπαϊκού στο snow depth Λειβαδιά το ελάχιστο δίνουν 20 πόντο . Λαμία  20ποντο Θηβα 10 πόντο με 20ποντο και Χαλκίδα από απλή χιονόπτωση σε πέτσα και ορισμένα με 10 πόντο και 20ποντο. Στο nowcast θα κριθούν όλα. Πάμε γερά 

Μην δίνεις και πολυ βάση στην κατανομή που δινει ο χάρτης .Π.χ  Στην Εύβοια δεν δίνει τίποτα ( ουτε στα βουνα ) ή η Λιβαδειά να βάλει περισσότερο χιόνι από την Θήβα είναι εξαιρετικά σπάνιο . Γενικά όμως Ναι, το Ευρωπαϊκό δίνει κανένα 15ποντο από Λαμια μέχρι Σχηματάρι σαν μέσο όρο. Όπως  πάμε αυτή την στιγμή μιλάμε για οριακές καταστάσεις όποτε θα παίξει ρόλο το που θα επικρατεί ΒΑ και που πιο καθαρός βοριάς . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Μπορείς να δεις και για βολο ?

Λιγο στα γρηγορα που είδα έχει καλά σενάρια . 

 

Υγ: θα με διώξουν από το τραπέζι αν συνεχίσω να καίγομαι νε τα καιρικα 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Μην δίνεις και πολυ βάση στην κατανομή που δινει ο χάρτης .Π.χ  Στην Εύβοια δεν δίνει τίποτα ( ουτε στα βουνα ) ή η Λιβαδειά να βάλει περισσότερο χιόνι από την Θήβα είναι εξαιρετικά σπάνιο . Γενικά όμως Ναι, το Ευρωπαϊκό δίνει κανένα 15ποντο από Λαμια μέχρι Σχηματάρι σαν μέσο όρο. Όπως  πάμε αυτή την στιγμή μιλάμε για οριακές καταστάσεις όποτε θα παίξει ρόλο το που θα επικρατεί ΒΑ και που πιο καθαρός βοριάς . 

Η Χαλκίδα παίζει οριακα και λογικά θα είμαστε με χιονονερα. Συνολικά η Ευβοια θα φάει καλό χιονι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μεγαλύτερο θετικό του 18αριού αικον είναι ότι επιτέλους περνάει σημαντικό μέρος της μυξούλας μέσα, Στα υπόλοιπα δεν είμαι και σίγουρος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...