Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Seventower είπε:

Σε τι ακριβώς είμαστε κερδισμένοι εμείς σε ώρες ηλιοφάνειας? 

με τόσο ζεστό 6μηνο που πεεράσαμε με τόσο ήλιο που ήδη περάσαμε αλλά ζεστό...μπροστά στο να είχαμε ζωνική που φαινόταν μέχρι προχτές με +10 στα 850 και 20άρια μέσα στον Γενάρη..ενοείται ότι προτιμάμε κρύο ξερό για αυτήν την εβδομάδα.....μετά βλέπουμε....είναι το καλύτερο που μπορούμε να πάρουμε με αυτην  την κυκλοφορία κι εννοώ με τόσο έντονο πολικό στρόβιλο και με φόβους ζωνικής ...άλλωστε κι εγώ είμαι εχθρός της ηλιοφάνειας μέσα στο καταχείμωνο αλλά αφού υπάρχουν και χειρότερα..δηλαδή ηλιθοφάνεια και 20άρια προτιμώ ηλιοφάνεια και 10άρια.....χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Η Θήβα Τασο μου βλεπει εκατοστα που η Λειβαδια δεν τα χει δει ποτε ουτε και θα τα δει.

Λίγο υπερβολικός 😂😂 Ναι, η Θήβα σε θέμα χιονιού πλεονεκτεί αλλά όχι ότι απέχει και έτη φωτός. Και μην ξεχνάμε οτι στους περισσότερους προσήνεμους χιονιάδες το κομβικό υψόμετρο χιονόστρωσης στη Βοιωτία είναι τα 200μ.

Το μεγαλύτερο τμήμα της Θήβας (συμπεριλαμβανομένου του κέντρου, Πινδάρου κλπ) είναι χτισμένο σε υψόμετρο >210μ ενώ της Λιβαδειάς σε υψόμετρα 130-160μ. Στη Λιβαδειά μόνο οι περιοχές Ευαγγελίστρια, Ζαγαράς και το γήπεδο του Λεβαδειακού φτάνουν και ξεπερνούν τα 200μ. Δλδ η Θήβα σε χιονιάδες έχει συνήθως τις ίδιες θερμοκρασίες με τις άνω συνοικίες της Λιβαδειάς.

Νομίζω όλοι στην Αττική ξέρουμε πόσο σημασία έχουν τα 50-80μ υψομετρική διαφορά σε οριακούς χιονιάδες (πχ Κηφισιά vs Μαρούσι).

Προσωπικά σαν καιρόφιλος, αν επέλεγα να ζήσω σε μια απ τις 2 πόλεις, θα διάλεγα Λιβαδειά χωρίς 2η σκέψη γτ έχει μακράν περισσότερο καιρικό ενδιαφέρον, κι ας τρώει το κέντρο της 10-15πόντους λιγότερο χιόνι απ το κέντρο της Θήβας. Μια χαρά χιονοιστορικό έχει και η ίδια.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικα καλα εκανα και δεν ασχοληθηκα με την ερχομενη εισβολη.

Καθαρα για 500 μετρα+ οι οποιες λιγες ελπιδες. Και μονο που θα χιονιστουν τα βουνα της αττικης μου αρκει.

Για μετεπειτα ενοουσε οτι οι δεικτες ειναι αθλιοι και αμα παρουν εστω τα ανατολικα κατι θα ειναι κερδος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

με τόσο ζεστό 6μηνο που πεεράσαμε με τόσο ήλιο που ήδη περάσαμε αλλά ζεστό...μπροστά στο να είχαμε ζωνική που φαινόταν μέχρι προχτές με +10 στα 850 και 20άρια μέσα στον Γενάρη..ενοείται ότι προτιμάμε κρύο ξερό για αυτήν την εβδομάδα.....μετά βλέπουμε....είναι το καλύτερο που μπορούμε να πάρουμε με αυτην  την κυκλοφορία κι εννοώ με τόσο έντονο πολικό στρόβιλο και με φόβους ζωνικής ...άλλωστε κι εγώ είμαι εχθρός της ηλιοφάνειας μέσα στο καταχείμωνο αλλά αφού υπάρχουν και χειρότερα..δηλαδή ηλιθοφάνεια και 20άρια προτιμώ ηλιοφάνεια και 10άρια.....χαχα

ΟΚ σωστός προ δύο κακόν το μη χειρον βελτιστο😜😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αν επαληθευτεί αυτη η κυκλοφορία που φαίνεται τώρα στα μοντέλα με απανωτές εισβολές έστω και μόνο στα προσήνεμα με αυτούς τους δείκτες φουλ κερδισμένοι θα είμαστε....

Θα πρέπει να ριντζάρει καλύτερα ο αζορ όμως για κάτι καλύτερο.... θετικό το ότι προσπαθεί.. ο ΝΑΟ φαίνεται καλός και σαν κάτι να ψιθυρίζει,  αυτό που βλέπουμε και στα μοντέλα για προσήνεμα κι ανατολικότερα κυρίως για την ώρα.. ο ΑΟ πέφτει κι αυτός, κατρακυλάει μετά τη Πρωτοχρονιά...  αλλα για κάτι πραγματικά καλό να φανταστώ πως πρέπει να πέσει κι άλλο και σε αρνητικές......

Τις τελευταίες μέρες βλέπω συνδιαστικά τα μοντέλα και τους δείκτες... μπορώ να πω πως έχει αποτέλεσμα και θα συνεχίσω να τους συμβουλεύομαι και να το ψάχνω συνδιαστικά........ κι από άλλα παραδείγματα στο παρελθόν, ειδικά ο ΝΑΟ μου 'χει φανεί πολύ χρήσιμος στις εισβολές, ως προς το που θα σκάσουν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Λίγο υπερβολικός 😂😂 Ναι, η Θήβα σε θέμα χιονιού πλεονεκτεί αλλά όχι ότι απέχει και έτη φωτός. Και μην ξεχνάμε οτι στους περισσότερους προσήνεμους χιονιάδες το κομβικό υψόμετρο χιονόστρωσης στη Βοιωτία είναι τα 200μ.

Το μεγαλύτερο τμήμα της Θήβας (συμπεριλαμβανομένου του κέντρου, Πινδάρου κλπ) είναι χτισμένο σε υψόμετρο >210μ ενώ της Λιβαδειάς σε υψόμετρα 130-160μ. Στη Λιβαδειά μόνο οι περιοχές Ευαγγελίστρια, Ζαγαράς και το γήπεδο του Λεβαδειακού φτάνουν και ξεπερνούν τα 200μ. Δλδ η Θήβα σε χιονιάδες έχει συνήθως τις ίδιες θερμοκρασίες με τις άνω συνοικίες της Λιβαδειάς.

Νομίζω όλοι στην Αττική ξέρουμε πόσο σημασία έχουν τα 50-80μ υψομετρική διαφορά σε οριακούς χιονιάδες (πχ Κηφισιά vs Μαρούσι).

Προσωπικά σαν καιρόφιλος, αν επέλεγα να ζήσω σε μια απ τις 2 πόλεις, θα διάλεγα Λιβαδειά χωρίς 2η σκέψη γτ έχει μακράν περισσότερο καιρικό ενδιαφέρον, κι ας τρώει το κέντρο της 10-15πόντους λιγότερο χιόνι απ το κέντρο της Θήβας. Μια χαρά χιονοιστορικό έχει και η ίδια.

Μαζι σου..Και γω Λιβαδεια θα ζουσα..Δεν τιθεται θεμα συγκρισης..Τη Λιβαδεια χαριτολογωντας την αποκαλω τα Ιωαννινα της στερεας...Αλλα στο χιονι ειναι λιγο δυσκοιλια...Η θηβα υπερτερει...Ισως να το εθεσα οντως υπερβολικα αλλα η ουσια πρακτικα δεν αλλαζει..Δεχεται μεγαλυτερα υψη χιονιου απο την Λιβαδεια..Απο την αλλη ομως η Λιβαδεια εχει συνολικα πολυ μεγαλυτερα υψη υετου..Και πολυ περισσοτερες μερες με υετο...Οπως και να εχει και γω Λιβαδεια θα επελεγα παραταυτα..😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο μέσος όρος του ευρωπαίου μας δείχνει ότι υπάρχουν ακόμα πιο δυτικά σενάρια, Αφρική θα το φτάσει.

 

για την συνέχεια άθλιος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μην ξεχνατε οτι λογω Χριστουγεννων λειπουν τα αφεντικα απο τα κεντρα των μοντελων και οι υπαλληλοι σκεφτονται μονο το φαι τετοιες μερες. Οταν αυριο το πρωι ολα επανελθουν, θα ξεπροβαλει ο κεντροβορειος χιονιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αλλα στο χιονι ειναι λιγο δυσκοιλια...Η θηβα υπερτερει...Ισως να το εθεσα οντως υπερβολικα αλλα η ουσια πρακτικα δεν αλλαζει..Δεχεται μεγαλυτερα υψη χιονιου απο την Λιβαδεια.

Και πάλι όμως, ο όρος "δυσκοίλια" είναι υποκειμενικός. Αν η Θήβα βάλει 50 πόντους και η Λιβαδειά 30, δε σημαίνει οτι η Λιβαδειά είναι δυσκοίλια. Απλά είναι λιγότερο καλή απ τη Θήβα.

Σαν να λέμε, η μία μαθήτρια έγραψε 20 και η άλλη 17. 😂

Ξέρεις πολλές πεδινές πρωτεύουσες νομών της Ελλάδας με χιονονοιστορικό παρόμοιο (ή καλύτερο) της Λιβαδειάς? Μόνο Τρίκαλα, Καρδίτσα, Κιλκίς και ίσως Βέροια-Κατερίνη μου ρχονται στη σκέψη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Ζερίκιος είπε:

Και πάλι όμως, ο όρος "δυσκοίλια" είναι υποκειμενικός. Αν η Θήβα βάλει 50 πόντους και η Λιβαδειά 30, δε σημαίνει οτι η Λιβαδειά είναι δυσκοίλια. Απλά είναι λιγότερο καλή απ τη Θήβα.

Σαν να λέμε, η μία μαθήτρια έγραψε 20 και η άλλη 17. 😂

Ξέρεις πολλές πεδινές πρωτεύουσες νομών της Ελλάδας με χιονονοιστορικό παρόμοιο (ή καλύτερο) της Λιβαδειάς? Μόνο Τρίκαλα, Καρδίτσα, Κιλκίς και ίσως Βέροια-Κατερίνη μου ρχονται στη σκέψη.

Πόσο είναι το ιστορικό ρεκόρ της Λιβαδειάς ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Και πάλι όμως, ο όρος "δυσκοίλια" είναι υποκειμενικός. Αν η Θήβα βάλει 50 πόντους και η Λιβαδειά 30, δε σημαίνει οτι η Λιβαδειά είναι δυσκοίλια. Απλά είναι λιγότερο καλή απ τη Θήβα.

Σαν να λέμε, η μία μαθήτρια έγραψε 20 και η άλλη 17. 😂

Ξέρεις πολλές πεδινές πρωτεύουσες νομών της Ελλάδας με χιονονοιστορικό παρόμοιο (ή καλύτερο) της Λιβαδειάς? Μόνο Τρίκαλα, Καρδίτσα, Κιλκίς και ίσως Βέροια-Κατερίνη μου ρχονται στη σκέψη.

Χαχαχα μεγάλη αγάπη την έχεις την Λειβαδια... Και εγώ από Θήβα είμαι αλλά δεν κάθομαι να μετράω πόντους... Μην ξαναρχισουμε τα ίδια... Μπαίνουμε στο forum είπαμε μόνο για προβλέψεις..... 🌨️🌨️🌨️ Καλή πρωτοχρονιά και πολλά χιόνια!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πόσο είναι το ιστορικό ρεκόρ της Λιβαδειάς ?

Αν εννοείς μέγιστο ύψος χιονιού, από αναφορές ντόπιων, 1++ μέτρο το Μάρτη του 87.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, antinod said:

Ποια Ιπποκράτειο;; Εδώ ζήτημα είναι να δει χιόνι και στο καζίνο η Πάρνηθα!!! Συνέλθετε μερικοί επιτέλους!!!

Οχι μη σου πω δε θα χιονίσει καν Πάρνηθα....Μόνο στις κεραίες....Λίγο λογική!-5 έχει σχεδόν και -33 εσυ τι λες δε χιονίζει Ιπποκράτειο;Είπαμε μη τα ισοπεδώνουμε κι όλα....Αν δεν είναι αρκετές αυτές οι Τ για τα ημιορεινά της Αττικής τότε ποιες είναι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω κανει τη διαδρομη Αθηνα- Λιβαδεια και αντιστροφα υπολογιζω πανω απο 500 φορες. Παντα διαλεγω τον δρομο που περνα απο Θηβα καθως μου αρεσει περισσοτερο. Εχω μια ολοκληρωμενη εικονα σε περιοδο χιονοπτωσεων και για τις δυο πολεις τα τελευταια 20 χρονια.

Η Θηβα οταν επηρεαζεται απο προσηνεμους χιοναδες βαζει σαφως περισσοτερο χιονι. Η Λιβαδεια στους κεντροβορειους ειναι μπροστα. Τα τελευταια 15 χρονια επικρατησαν οι προσηνεμοι καιροι και γι αυτο υπαρχει η εντυπωση οτι η Θηβα βαζει πιο πολυ χιονι. 

Ζηλευω τα 80μ παραπανω σε υψομετρο που εχει η Θήβα. Εχει χασει αρκετες χιονοστρωσεις η Λιβαδεια για τοσα λιγα μετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Evisnow είπε:

Χαχαχα μεγάλη αγάπη την έχεις την Λειβαδια... Και εγώ από Θήβα είμαι αλλά δεν κάθομαι να μετράω πόντους... Μην ξαναρχισουμε τα ίδια... Μπαίνουμε στο forum είπαμε μόνο για προβλέψεις..... 🌨️🌨️🌨️ Καλή πρωτοχρονιά και πολλά χιόνια!!!! 

Χαχαχα 4 χρόνια σπούδαζα εκεί. Τον καιρό της Βοιωτίας τον έχω μελετήσει στο έπακρο.

Προφανώς και δεν μετράμε πόντους. Συζήτηση κάνουμε...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θετικη η γενικοτερη κυκλοφορια αλλα και κρινοντας και απο παλαιοτερες περιοδους φαινεται οτι θα υπαρξει δυνατη καιρικη συνεχεια με τα προσηνεμα να εχουν τον πρωτο λογο και μαλιστα εως και πολυ χαμηλα υψομετρα.....μετα τον ΟΚτωβρη η Αττικη αλλα και πολλες αλλες περιοχες της χωρας περνουν τα μεγιστα απο πολλες διαταραχες που εχουν περασει..απο υετο ειμαστε σε πολυ καλα επιπεδα..γεγονος που φαινεται να συνεχιζεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Καλυτερα στη μοιρα της Θεσσαλονικης που βλεπεις προσηνεμη κακοκαιρια και δεν περιμενεις τιποτα, παρα στην μοιρα της Αττικης που ενω η διαταξη ειναι προσηνεμη , με τις εκπτωσεις σε καθε τρεξιμο οπως παμε θα εχουμε ιδιο υετο με εσας και μεγαλυτερες Τ κιολας...

Τα βορεια προαστεια θα δουν σιγουρα χιονια...Για εμενα η Αθηνα ειναι απο τις πιο ευνοημενες περιοχες της Ελλαδας τους τελευταιους 2 μηνες... Για πλακα βαζετε 20 mm σε καθε κακοκαιρια και ουκ ολιγες φορες εχει βρεξει χωρις να το εχουν προβλεψει τα μοντελα... Εμεις εδω παρακαλαμε να ριξει 10 mm σε μια κακοκαιρια ενω τα μοντελα ταζουν 30+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Οχι μη σου πω δε θα χιονίσει καν Πάρνηθα....Μόνο στις κεραίες....Λίγο λογική!-5 έχει σχεδόν και -33 εσυ τι λες δε χιονίζει Ιπποκράτειο;Είπαμε μη τα ισοπεδώνουμε κι όλα....Αν δεν είναι αρκετές αυτές οι Τ για τα ημιορεινά της Αττικής τότε ποιες είναι;

Πλακα κανει ο Μακης φιλε..Το εγραψε προφανως με τετοιο τροπο ολιγον καυστικο επειδη επεσε μιρλα..Και μεταξυ μας,μιρλα ανευ λογου..Ποτε δεν εδειξαν τα μοντελα πεδινο χιονι στο νομο...Οσο πιο χαμηλα κατεβουν τα χιονια κερδος θα ναι...Λογικα απο 400 μετρα και πανω...Ισως προσκαιρα και λιγο πιο χαμηλα κυριως στην δυτικη-βδ Αττικη..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sakis13 said:

Πλακα κανει ο Μακης φιλε..Το εγραψε προφανως με τετοιο τροπο ολιγον καυστικο επειδη επεσε μιρλα..Και μεταξυ μας,μιρλα ανευ λογου..Ποτε δεν εδειξαν τα μοντελα πεδινο χιονι στο νομο...Οσο πιο χαμηλα κατεβουν τα χιονια κερδος θα ναι...Λογικα απο 400 μετρα και πανω...Ισως προσκαιρα και λιγο πιο χαμηλα κυριως στην δυτικη-βδ Αττικη..

Σωστότατος!Φυσικά ποτε δεν είχαμε στο τσεπάκι πεδινά χιόνια Αττικής θερμοκρασιακά, μακάρι στο προσεχές μέλλον να κάτσει κάτι και για πιο χαμηλά.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Luk είπε:

Εχω κανει τη διαδρομη Αθηνα- Λιβαδεια και αντιστροφα υπολογιζω πανω απο 500 φορες. Παντα διαλεγω τον δρομο που περνα απο Θηβα καθως μου αρεσει περισσοτερο. Εχω μια ολοκληρωμενη εικονα σε περιοδο χιονοπτωσεων και για τις δυο πολεις τα τελευταια 20 χρονια.

Η Θηβα οταν επηρεαζεται απο προσηνεμους χιοναδες βαζει σαφως περισσοτερο χιονι. Η Λιβαδεια στους κεντροβορειους ειναι μπροστα. Τα τελευταια 15 χρονια επικρατησαν οι προσηνεμοι καιροι και γι αυτο υπαρχει η εντυπωση οτι η Θηβα βαζει πιο πολυ χιονι. 

Ζηλευω τα 80μ παραπανω σε υψομετρο που εχει η Θήβα. Εχει χασει αρκετες χιονοστρωσεις η Λιβαδεια για τοσα λιγα μετρα

Ομως η πολη σου υπερτερει σε ολα τα αλλα...Και φετος αν δεν απατομαι περασε τα 1000mm...Τρομερο νουμερο για πολη της στερεας και μαλιστα  για μια πολη χωρις ιδιαιτερο υψομετρο.

Η γυναικα μου ειναι απο το Κοκκινο βοιωτιας απο το ιδιο χωριο που ειναι και ο μητσος(oldboy332) που προσφατα εβαλε και σταθμο...Στον υετο ειμαστε αρκετα πισω απο την λειβαδια...Αλλη συμπεριφορα του καιρου απο τον Ορχομενο και ανατολικοτερα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...