Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευρωπαϊκό ας το κάνει και μια χιονόπτωση έστω πρόσκαιρη....αλλά από αυτή τη συννεφιά έστω μια νιφαδα θα πέσει πιστεύω Screenshot_20191227-073822_YoWindow.thumb.jpg.74e3abacada236ce1159bfef79a0aad2.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Πάμε καλά έχει κρατήσει  -5°C σχεδόν και ένα -34°C που σίγουρα λόγο της φειδωλής κατάστασης που επικρατεί στα μοντέλα θα πάμε σε χαμηλότερες θερμοκρασίες που ενδεχομένος το -34°C να είναι -35°C 500hpa και το -5°C σίγουρα -6.5°C 850hpa.

Πήραμε ένα μάθημα εχθές και προχθές πού με 0.6°C στα 850hpa και -23°C στα 500hpa (μοντελικά) είδαμε χιόνι έως 800 μέτρα της Πάρνηθας και Πεντέλη (Αναφορά από φίλο) ο μέτεο σταθμός της Πάρνηθας έδειξε -0.8°C την ώρα τα μοντέλα έβλεπαν +0.6°C στα 850hpa.

Εγώ είμαι θετικός πως σίγουρα θα έχουμε ωραίες εικόνες και αναφορές από σχεδόν όλα τα ΒΠ 240μ ++.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Λίγο υπερβολικός 😂😂 Ναι, η Θήβα σε θέμα χιονιού πλεονεκτεί αλλά όχι ότι απέχει και έτη φωτός. Και μην ξεχνάμε οτι στους περισσότερους προσήνεμους χιονιάδες το κομβικό υψόμετρο χιονόστρωσης στη Βοιωτία είναι τα 200μ.

Το μεγαλύτερο τμήμα της Θήβας (συμπεριλαμβανομένου του κέντρου, Πινδάρου κλπ) είναι χτισμένο σε υψόμετρο >210μ ενώ της Λιβαδειάς σε υψόμετρα 130-160μ. Στη Λιβαδειά μόνο οι περιοχές Ευαγγελίστρια, Ζαγαράς και το γήπεδο του Λεβαδειακού φτάνουν και ξεπερνούν τα 200μ. Δλδ η Θήβα σε χιονιάδες έχει συνήθως τις ίδιες θερμοκρασίες με τις άνω συνοικίες της Λιβαδειάς.

Νομίζω όλοι στην Αττική ξέρουμε πόσο σημασία έχουν τα 50-80μ υψομετρική διαφορά σε οριακούς χιονιάδες (πχ Κηφισιά vs Μαρούσι).

Προσωπικά σαν καιρόφιλος, αν επέλεγα να ζήσω σε μια απ τις 2 πόλεις, θα διάλεγα Λιβαδειά χωρίς 2η σκέψη γτ έχει μακράν περισσότερο καιρικό ενδιαφέρον, κι ας τρώει το κέντρο της 10-15πόντους λιγότερο χιόνι απ το κέντρο της Θήβας. Μια χαρά χιονοιστορικό έχει και η ίδια.

Καλημέρα Σπύρο και εγώ στην Λιβαδειά θα επέλεγα να ζήσω οπως και καθε καιρόφιλος .Αλλα το χιονι ειναι ατιμο πράγμα. Για το 2006 δεν  πείθομαι Αλλά δεν ήμουν και εκεί. .Σταματήσαμε στον σταθμό της Λιβαδειάς με το τρένο και είχε 10 πόντους χιόνι,το ίδιο μέχρι τον Αλίαρτο.Μολις έφτασε Το τρένο στον κάμπο των Βαγίων ( 100μ υψόμετρο) το χιόνι ήταν ως το παράθυρο του τρένου,μιλαμε για σοκ και δέος. Επειδή ουσιαστικά ζω στην περιοχή ,παρότι μετακόμισα εδώ και 10 χρόνια σου λέω ότι η Λιβαδειά δεν βλέπει τόσο χιόνι όσο η Θήβα. Είναι παράλογο βάσει υετού που πέφτει αλλά δεν... Σε δύο μέρες ελπίζω να βάλει διπλάσιο και να με διαψεύσει, δεν έχω κανένα πρόβλημα 🙂 αντιθέτως θα χαρώ και θα την επισκεφτώ .

sorry για το off topic  στα υπολοιπα παιδια ,ειναι που φαινεται ως τωρα η περιοχη να ειναι στο επικεντρο .Δεν θα συνεχιστεί .Αν είναι θα πάμε στο αντίστοιχο θέμα . 

Μικρή μετατόπιση Ανατολικότερα των φαινομένων και μικρή μείωση του υετού για Φθιωτιδα και Βοιωτία. Αύξηση στην Εύβοια και Αττική .Φαίνεται πιο ρεαλιστικό αυτό το σεναριο . Δεν αποκλείεται να φύγει κι άλλο Ανατολικά , βάσει εμπειρίας το λέω όχι επειδή είδα κάτι στους χάρτες. 

Καλημέρα!

SmartSelect_20191227-081653_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιωμενος και ο παιος κατεβασε τις Τ απο κατι σκαρτα -3 σε -5.

Η διαταξη παρα πολυ καλη στα τρια μεγαλα μοντελα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βελτιωμενος και ο παιος κατεβασε τις Τ απο κατι σκαρτα -3 σε -5.

Η διαταξη παρα πολυ καλη στα τρια μεγαλα μοντελα!

Ετοίμασε το φτυάρι! Θα βαρεθείς να το βλέπεις να πέφτει ❄❄❄❄❄☃️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κακοκαιρία αυτή πληρεί όλα τα χαρακτηριστικά ενός καλού χιονιά πέρα από τις θερμοκρασίες.... Τυχεροί οι άνω των 300 μέτρων που θα το δούνε να πέφτει , οι υπόλοιποι στον Υμηττό - Πεντέλη - Πάρνηθα.

Από κει και πέρα κακή η προοπτική. Το δεύτερο ridge καταρρέει πολύ γρήγορα και παει τον Αυλώνα Τουρκία ενώ εμείς τρώμε ξεροκρυο. Έχει ακόμα λιγο δρόμο όμως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, Ζερίκιος said:

Νομίζω όλοι στην Αττική ξέρουμε πόσο σημασία έχουν τα 50-80μ υψομετρική διαφορά σε οριακούς χιονιάδες (πχ Κηφισιά vs Μαρούσι).

Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός άλλα ακόμα και μερικά μέτρα και λίγο βορειότερα (κοντά σε ορεινούς όγκους) παίζουν με τρελές διαφορές. Εγώ προσωπικά έζησα βροχή Μέγαρο Μουσικής έως κολλέγιο Ψυχικό και μετά στρωμένο χιόνι στην Κηφισίας στο ύψος του ΟΤΕ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MeteoTirnavos είπε:

mcenergy_europa_rrr_500_072_201912270000

mcenergy_europa_rrr_500_084_201912270000

mcenergy_europa_rrr_500_096_201912270000

γίνεται να πάει λίγο πιο πάνω????γιατί θα με έπιανε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Για βολο το λες και σχεδόν καλο

1.6 mm δινει στον Βολο

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερχεταιιιιιιιιιιι....... Και έχει και μεγάλη διάρκεια...... 

Βλέπω εκπληξαρες περα από κάθε μοντελικη προβλεψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

1.6 mm δινει στον Βολο

Σε μια κακοκαιρία που περιμένω ήλιο κάθε 0.1 χιλιοστό είναι κέρδος 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι ψες το έβλεπα στην Αττική από 500μ και πάνω πάρα την επιμονή του Μπαρμπα-Γείτονα για οβιδιακες εκπλήξεις στα μέρη μας. Σήμερα που επέστρεψα έχω προβληματιστεί. Κάνει ψόφο έξω ήδη με λιακάδα......Μουμπλε μουμπλε.....

ΥΓ τα ανσάμπλς του τζίφου δεν τα βλέπω να κορδονιαζουν ούτε στο ναουκαστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

γίνεται να πάει λίγο πιο πάνω????γιατί θα με έπιανε 

Δυστυχώς όχι

21 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Για βολο το λες και σχεδόν καλο

Πέρα από τον υετό θα μαλακώσει ο καιρός μέσα στην Δευτέρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Στους χάρτες υετου ευρωπαίου που βάλατε πριν είδα ότι κάπου το ελαφρύ ελαφρύ γαλάζιο αγγίζει Θεσσαλονίκη. Η συγκίνηση έιναι μεγάλη όπως καταλαβαίνετε ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λογικα ξημερωματα κυριακης θα το δομε εδωμιας και τα επιπεδα παγοποιησης ειναι στα 300μ σχεδον ενω ταυτοχρονα η υγρασια θα αρκετα χαμηλη.Ο τζιφος στο πρωινομας δινει 5-6μμ για εκεινο το διαστημα οποτε ισως για καποιες ωρες να εχουμε σχετικα αξιολογα φαινομενα.Ελπιζω πρωι κυριακης να εχουν βαλει ενα 5ποντο τα γυρω ημιορεινα να παμε να το δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσήνενα φιλαράκια χαρείτε το με την ψυχή σας.με τα λίγα που ξέρω και είδα δεν ξέρω μέχρι που θα το στρώσει αλλά μου φαίνεται παράξενο να μην χιονίσει τουλάχιστον μέχρι τα χαμηλά βόρεια προάστια σας....Φιλοθέη Ψυχικό κτλ κτλ..και μακάρι να έχετε και ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση στα δεδομένα σήμερα και αύριο.κσι να φτάσει μέχρι θαλασσα...καλά χιονισματα😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Όποιος θέλει να πάθει χιονολαλα να βάλει CFS Daily 1month τώρα. Δεν υπάρχει 

Ο Χριστός και η Παναγία....τι είναι τούτο????έχει βγάλει τα πάντα...βόρειους κεντροβορειους προσήνεμου Ε στενούς προσηνεμους ξεχυλωμενους Μπακ Ντορ φροντ Ντορ απ' Ντορ ιονιαν εφεκτ ετζιαν εφεκτ....μέχρι και τον δυτικό χιόνια του μιχαηλ έβγαλε...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...