Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

εδώ υπάρχουν σενάρια με πράσινο υετό! κοίτα να δεις, εκεί που τα παράτησα έχουμε τον καλύτερο μέσο όρο για 30-31 από ποτέ.!

Στο meteociel εχει μεσο ορο υετου? Ελπιζω βελτιωθουν και αλλο τα σεναρια

Μολις τα δει ο Βαγγελης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουσιαστικά είναι η υγρασία που μεταφέρεται από την Μαύρη Θάλασσα στην Θεσσαλονίκη και σε εμάς. Τουλάχιστον να είναι κλειστός ο καιρός με λίγες χιονοκουρτίνες στα γύρω βουνά, να ασπρίσουν λίγο για το μάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορω να εχω το σεναριο 7??Πολυ ωραιο και για θεσσαλια,οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα θα βλεπαμε σχετικα αξιολογα χιονοφαινομενα για λιγες ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Στο meteociel εχει μεσο ορο υετου? Ελπιζω βελτιωθουν και αλλο τα σεναρια

Μολις τα δει ο Βαγγελης...

κοίτα όλα αυτά που βλέπω, απλά στο μουειν και precipitattion. δεν κοιταω τα αναλυτικά που έχεις βάλει εσύ

 

επίσης

μόν με αυτό μπορώ να δω πράγματα στα Γιάννενα

gfs-0-384.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

εδώ υπάρχουν σενάρια με πράσινο υετό! κοίτα να δεις, εκεί που τα παράτησα έχουμε τον καλύτερο μέσο όρο για 30-31 από ποτέ.!

Ναι αλλά θερμοκρασίες θα έχουμε καλές εκείνες τις ώρες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Ναι αλλά θερμοκρασίες θα έχουμε καλές εκείνες τις ώρες?

Βασει του μεσου ορου οταν ξεκινησουν θα εχουμε περιπου 1-2 βαθμους και στο τελιωμα οριακα αρνητικες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Ναι αλλά θερμοκρασίες θα έχουμε καλές εκείνες τις ώρες?

εμείς στην Θεσσαλία βασιζόμαστε κλασσικά στον εγκλωβισμό από το -8 που θα έχει προηγηθεί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolasxm είπε:

Ναι αλλά θερμοκρασίες θα έχουμε καλές εκείνες τις ώρες?

οχχχχ ναι χαχχαχαχ έχει κάποια σενάρια και για εδώ ...αλλά συμφωνώ φίλε άλλο να έχουμε το πολύ 2 βαθμούς με αυτο τον υετο και αλλο να εχουμε τις μεγιστες αργα το μεσημέρι με +4 και κατά τόπους +6...  οποτε να τον θελουμε καλυτερα το πρωι η μετα της 8 το βραδυ

ens_image (7).pngΤώρα που είδα το μήνυμα του Χριστού και είπε 1 με 2 βαθμούς αυτό ισχύει και για μένα?????

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κανω μια ερωτηση?

Με τετοιο 500αρι που περναει απο αιγαιο προς ιονιο

Δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργουν υφεσεις υετου(εκτος απο το αιγαιο)και στο ιονιο πελαγος?

gfs-13-72.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Να κανω μια ερωτηση?

Με τετοιο 500αρι που περναει απο αιγαιο προς ιονιο

Δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργουν υφεσεις υετου(εκτος απο το αιγαιο)και στο ιονιο πελαγος?

 

Μέσα στο Ιόνιο θα έχει φαινόμενα, ναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παίδες μου !

Αθήνα έχουμε καμια εκτίμηση για επίπεδο χιονόπτωσης εςτω ; 300-350 με λίγη τύχη κ μισογεμάτο ποτήρι ; Χιονόπτωση οχι χιονοστρωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 30 Δεκ. και ωρα 20:00 ο μεσος ορος θερμοκρασιων ειναι 2.9

Στις 31, στις  2:00 το πρωι ειναι 0.7

Και στις 8:00 το πρωι ειναι -0.5

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και τα ensembles του τζεμ έχουν κάποια σενάρια αλλά τι σημασία να του δώσεις... (((επιτηδες έβαλα Τ στα 2μ)))

ens_image (8).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, swter είπε:

Καλημέρα παίδες μου !

Αθήνα έχουμε καμια εκτίμηση για επίπεδο χιονόπτωσης εςτω ; 300-350 με λίγη τύχη κ μισογεμάτο ποτήρι ; Χιονόπτωση οχι χιονοστρωση 

εγω πιστευω οτι θα ριξει και πετρουπολη καματερο ιλιον κλπ 29 αργα βραδυ εως 30 πρωι αμα θελει δεν υπολογιζει μοντελα ο καιρος.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

2 του μηνα με βαση τον χαρτη του Gfs η αττικη-ευβοια θα εχει -7 στα 850 hpa αν υπαρχει υετος βροχη θα ριξει χιονι.. 

150-7GR.gif

6 βαθμους θα εχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Περιπου τα μισα σεναρια (ισως και παραπανω) θελουν να χιονιζεται η Θεσσαλονικη στις 30-31... Στο 00αρι ουτε 5 σεναρια δεν πρεπει να εδιναν χιονι

ens_image (14).png

Για την ακριβεια στο 00αρι εδιναν χιονι 4-5 σεναρια και τωρα δινουν περιπου 16

Άιντε να δούμε μια άσπρη μέρα κι εμείς με θέα τον λευκό πύργο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, swter said:

Καλημέρα παίδες μου !

Αθήνα έχουμε καμια εκτίμηση για επίπεδο χιονόπτωσης εςτω ; 300-350 με λίγη τύχη κ μισογεμάτο ποτήρι ; Χιονόπτωση οχι χιονοστρωση 

Καλημέρα χρόνια πολλά.

 Ναι θα έχουμε χιονόπτωση και πιστεύω και χαμηλότερα δηλαδή 200 ή 250μ κατά διαστήματα έντονες χιονοπτώσεις που ίσως πιάσει σε εύκολες επιφάνειες για λίγο. Για 350μ και πάνω θα έχουμε τρομερές εικόνες θα στρώσει άλλα το ποσό θα εξαρτηθεί εάν τα φαινόμενα θα είναι συνεχόμενα ή όχι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, apos είπε:

Άιντε να δούμε μια άσπρη μέρα κι εμείς με θέα τον λευκό πύργο. 

Χαχα και να βγει ετσι μην περιμενεις να το στρωσει... Πολυ λιγα ειναι αλλα ας ελπισουμε να τα αυξησει η εστω να τα αφησει ετσι... Επισης θελει λιγο να πεσει η Τ κυριως το βραδυ στις 30 Δεκ. που δινουν 14 σεναρια χιονι με μεσο ορο θερμοκρασιας 2.9...Εγω ειμαι αισιοδοξος

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλημερα παιδες.Λιγες παρατηρησεις απο τη δικη μου σκοπια.

Το site του Δημητρη παιρνει τα δεδομενα του GFS.Οποτε οτι βλεπεις εκει υα βλεπεις και στο gfs (το επησημαινω μονο αν δε το ξερεις,εαν το ξερεςις ηδη παραβλεψε το)

Αυτη την απορια δε μπορω να στην απαντησω επιστημονικα καθως δεν εχω βγαλει καποια σχολη η δεν εχω παει σε καποια σεμιναρια.Εμπειρικα και μονο απο τα τοσα χρονια παρατηρησεωνστους χαρτες, βλεπουμε οτι οι αεριες μαζες ειτε θερμες ειτε ψυχρες οταν καλυπτουν τεραστιες εκτασεις εκατονταδων τετραγωνικων χιλιομετρων η ομοιομορφια στις t δε μπορει να ειναι απολυτη οποτε θα υπαρχουν καποιες μεταβολες ως προς την θερμοκρασια.Εχει να κανει και με την ηπειρωτικοτητα μιας περιοχης.Βλεπουμε οτι πολυ δυσκολα προσεγγιζουν οι πολυ χαμηλες t τις νοτιες περοχες.Ενα -38 στα 500 μπορει να ερθει στις Κυκλαδες ομως το -9 και το -10 στα 850 ειναι σχεδον ακατορθωτο και δε ξερω εαν εχει συμβει και καποια φορα. Θεωρω οτι οσο πιο νοτια παμε τοσο οι θερμοκρασιες εδαφους (και το νερο) παιζουν το ρολο τους.

Αυτα εμπειρικα,μπορει και να μη στεκουν επιστημονικα εκτος απο τη τελευταια προταση και την ηπειρωτικοτητα μιας περιοχης που εχουν αποδειχθει και επιστημονικα.

 

Υπαρχουν ευλογες αποριες (και καλιεργουνται προσδοκιες για τα μελλουμενα) γιατι  χθες χιονισε σε χαμηλα υψομετρα σχετικα χθες με 0c στα 850hpa.Στα 550m και πανω χιονισε γιατι ειχαμε ΒΒΔ ανεμους ψηλα αλλα και επιφανειακο ΒΔ που συνετελεσε να μεινει χαμηλα η υγρασια και να επιβιωσει η νιφαδα μεχρι τοσο χαμηλα,με θετικες φυσικα θερμοκρασιες.Στη ψυχρη εισβολη που εχουμε δεν υπαρχει πουθενα ΒΔ.Ετσι με τις t που θα εχουμε στα 850hpa και με τον υγρασιοφορο καθ υψος ΒΑ τα υψομετρα χιονοπτωσης δεν θα ειναι τα αναλογα,οπως θα ηταν με ΒΔ επιφανειας η ακομα και ΒΒΔ μεταξυ 925hpa και 950hpa.

Οι περισσοτερες φορες που νομιζουμε οτι η φυση κανει τα ''δικα της'' ειναι γιατι...

α) εμεις δεν εχουμε δει αναλυτικα στους χαρτες τι συνθηκες προβλεπονται στην ανωτερη ατμοσφαιρα,και πολλες φορες δεν καταλαβαινουμε τις διεργασιες που μπορει να γινονται γιατι δεν μπορουμε να εχουμε ολα τα στοιχεια που θα θελαμε live στο nowcast.

β) τα δεδομενα που μας παρεχουν οι μετεωρολογικοι χαρτες αποκλινουν της ακριβειας των πραγματικων τιμων στο nowcast (π.χ προγνωση για -5 και η ραδιοβοληση δειχνει -5.7 - υγρασια στο 85 αλλα στο nowcast 75-80%) Mικρες λεπτομερειες δλδ που πιθανων κανενα μοντελο να μη τις πιανει με ακριβεια σε τοπικο επιπεδο.Και ετσι μπορει να αλλαξουν τα υψομετρα χιονοπτωσης κατα 100-200μ 

image.png.2dafde1cccfb2ea669bf10e685b945bc.png

image.png.030ee92d70014983e183356f79aabba2.png

Ευχαριστώ και μονο που ασχοληθηκες να απαντησεις. Ειναθ μια χαζη απορια μου. Το ξερω. Απλα μου κανει εντυπωση. Βλεπεις ενα 500αρη πολικο και εχεις στα 850 μυξες των -5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

MT8_Athen_ens.png

Εβγαλε και κα ποια θερμοκρασιακα σεναρια(για  2/ με 3ς του μηνος)πολυ καλα

Αλλα μεχρι τοτε εχουμε καιρο

Οσο παει και ηρεμει ο ατλαντικος σε καθε τρεξιμο του τζιφου. Αν το συνεχισει για 5 μερες τοτε μπορουμε να εχουμε τυχη. Με το ζορι ενα -8 και ενα -33 μπορει νσ το βγαλει για ενα 20ωρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και στα Γιαννενα δεν εχει ενδιαφερον ο καιρος χαζευω τις προγνωσεις για Αττικη.Πρωι της δευτερας μεχρι στιγμης στην Αθηνα φαινεται χιονοπτωση η και χιονοστρωση προσκαιρα μεχρι τα 300 μετρα.Ωραια χιονισμενα χειμωνιατικα σκηνικα φαινεται θα εχουν στα 400-500 μετρα.Αν και τα υψομετρα χιονοπτωσης δεν προβλεπονται ποτε με ακριβεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...