Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

όντως?????η για πλάκα το λες??? (Ημαθία είμαι......)) αλλά ελπίζω 

όχι δεν το λέω για πλάκα βρε.🤣 Αύριο το μεσημέρι θα έχουμε ήλιο, και λογικά θα αναπτυχθούν χιονομπόρες. Απλά δεν έχει ακόμα τις καθαρές χιονοθερμοκρασίες αύριο, και έχω μια αμφιβολία. Αλλά θα δεις ότι νωρίς το απόγευμα θα συννεφιάσει από cumulus και θα υπάρχουν από εδώ και από εκεί φαινόμενα. Φυσικά είναι και θέμα τύχης όπως συμβαίνει με τις καταιγίδες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι δεν το λέω για απλά βρε. Αύριο το μεσημέρι θα έχουμε ήλιο, και λογικά θα αναπτυχθούν χιονομπόρες. Απλά δεν έχει ακόμα τις καθαρές χιονοθερμοκρασίες αύριο, και έχω μια αμφιβολία. Αλλά θα δεις ότι νωρίς το απόγευμα θα συννεφιάσει από cumulus και θα υπάρχουν από εδώ και από εκεί φαινόμενα. Φυσικά είναι και θέμα τύχης όπως συμβαίνει με τις καταιγίδες

ωραία η τύχη θα ναι αν αυτά τα cumulus σύννεφα συνδυαστούν με κάτω από 4βαθμους θερμοκρασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

ωραία η τύχη θα ναι αν αυτά τα cumulus σύννεφα συνδυαστούν με κάτω από 4βαθμους θερμοκρασια

μπορεί να έχει ακόμα και 7 βαθμούς το μεσημέρι αύριο , πχ εδώ τόσο περιμένω, αλλά θα έχει πάρα πολύ χαμηλή υγρασία χάρις τον ήλιο το ένα δουλεύει εναντίον του άλλου, θα δούμε ποιο θα υπερτερήσει Πριν 3 χρόνια χιόνισε με χιονομπόρα εδώ με 5 βαθμούς! Χλαπάτσα, αλλά χιόνι! 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

εχει να πεσει πολυ γελιο με τα μοντελα θα χιονιστουν περιοχες που δεν το περιμενε κανεις.. 

Που ακριβώς το βασίζεις αυτό; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

ωραία η τύχη θα ναι αν αυτά τα cumulus σύννεφα συνδυαστούν με κάτω από 4βαθμους θερμοκρασια

Τα cumulus δεν προσφερουν φαινομενα... Στην προκειμενη περιπτωση το μεσημερι θα εμφανιστουν cumulus και στην συνεχεια θα υπαρξει cumulonimbus το οποιο θα προσφερει συντομα φαινομενα ( 10-15 λεπτα) αλλα πιθανον δυνατα

Μιχαηλ επιβεβαιωσε με αν τα λεω σωστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

εχει να πεσει πολυ γελιο με τα μοντελα θα χιονιστουν περιοχες που δεν το περιμενε κανεις.. 

Οντως...Πριν λιγο ειδα αλατιερες να ριχνουν αλατι στην ποσειδωνος και στην αλιμου...Στο ρουφ και στο μετς μοιραζει φαγητο ο δημαρχος της αθηνας και στην πειραιως εκλεισε το ενα ρευμα για να παρουν θεση τα γκρειτερ...😋🤟...Ολοι σε ετοιμοτητα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Τα cumulus δεν προσφερουν φαινομενα... Στην προκειμενη περιπτωση το μεσημερι θα εμφανιστουν cumulus και στην συνεχεια θα υπαρξει cumulonimbus το οποιο θα προσφερει συντομα φαινομενα ( 10-15 λεπτα) αλλα πιθανον δυνατα

Μιχαηλ επιβεβαιωσε με αν τα λεω σωστα

ε καλά τα cumulus είναι ο προπομπός ενός towercumulus. Γενικά αν είναι μικρά και είναι cumulus δεν προσφέρουν φαινόμενα, αλλά έχω παρατηρήσει ότι δίνουν πιο εύκολα χιόνι παρα βροχή με το ίδιο πάχος. Δεν ξέρω όμως γιατί συμβαίνει αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν η Γροιλανδία έχει ορέξεις λέγεται το 12αρι. Ωραίο σαν λογική, αν και θα ήθελα αρκετά πιο δυτικά. Μόνο έτσι μπορούμε να δούμε κάτι στην δυτική χώρα και να ξεκολλήσουμε από την χειρότερη δυνατή κυκλοφορία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατι αρκετα δυνατο κατεβαινει προς την χωρα μας βλεπει το gfs ?> 8 του μηνα και μετα..

gfs-0-288.png

gfs-1-300.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα ειμαι θηβα αυριο.φευγω πρωι κυριακης για αθηνα για δουλεια κι επιστρεφω θηβα δευτερα πρωι για να ξανναφυγω τριτη πρωι.κουιζ.ποσες φορες θα βαλω και θα βγαλω αλυσιδες?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ε καλά τα cumulus είναι ο προπομπός ενός towercumulus. Γενικά αν είναι μικρά και είναι cumulus δεν προσφέρουν φαινόμενα, αλλά έχω παρατηρήσει ότι δίνουν πιο εύκολα χιόνι παρα βροχή με το ίδιο πάχος. Δεν ξέρω όμως γιατί συμβαίνει αυτό

Δεν εχω ζησει ποτε χιονομπορα για να ξερω ( δεν θυμαμαι τουλαχιστον) 

Παντως δεν ειναι συνεχεια προπομπος towercumulus... Το καλοκαιρι εδω εχουμε σχεδον καθε μερα cumulus και δεν μετατρεπονται σε towercumulus

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα το βγάλω φώτο θα το μεγενθυνω και θα το βάλω ταπετσαρία στο σαλόνι είναι πολύ όμορφο για να είναι αληθινο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Δεν εχω ζησει ποτε χιονομπορα για να ξερω ( δεν θυμαμαι τουλαχιστον) 

Παντως δεν ειναι συνεχεια προπομπος towercumulus... Το καλοκαιρι εδω εχουμε σχεδον καθε μερα cumulus και δεν μετατρεπονται σε towercumulus

ναι σίγουρα, δεν τοο έγραψα ολοκληρωμένα, έχεις δίκιο σε αυτό. εντωμεταξύ χάθηκαν τα σενάρια που μας έδιναν υετό..... οι χιονομπόρες πάντως εμφανίζονται κυρίως σε φαινόμενα τυπου Lake effect ή λόγω ήλιου σε μια ψυχρή λίμνη. Όπως αύριο δηλαδή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Δεν εχω ζησει ποτε χιονομπορα για να ξερω ( δεν θυμαμαι τουλαχιστον) 

Παντως δεν ειναι συνεχεια προπομπος towercumulus... Το καλοκαιρι εδω εχουμε σχεδον καθε μερα cumulus και δεν μετατρεπονται σε towercumulus

ούτε εγώ έχω ζήσει ποτέ χιονομπορα αλλα υποθετω πως πρεπει να είναι μια πολύ δυνατή χιονόπτωση βασικά πολύ ομίχλη μια ,χιονονκουρτινα με χιονοπτωση και πιστεύω μπορεί να γίνει και με υψηλές Θερμοκρασίες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι σίγουρα, δεν τοο έγραψα ολοκληρωμένα, έχεις δίκιο σε αυτό. εντωμεταξύ χάθηκαν τα σενάρια που μας έδιναν υετό..... οι χιονομπόρες πάντως εμφανίζονται κυρίως σε φαινόμενα τυπου Lake effect ή λόγω ήλιου σε μια ψυχρή λίμνη. Όπως αύριο δηλαδή

Εδω μειναν 9 σεναρια με 0.2 και 0.1 το βραδυ στις 30.... 7 σεναρια το βραδυ στις 31 και 3 σεναρια στις 2 Ιανουαριου...Ας ελπισουμε σε βελτιωσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το 2006-2007 έτσι πήγε. Είχαμε σχετικά ήπιο Δεκέμβρη με μέτριες ψυχρές εισβολές μέχρι τις 21 και μετά τις 21 το τελευταίο 10ήμερο είχε τσουχτερό κρύο. Αλλά ήταν ήλιος με δόντια! Ένας από τους χειρότερους και πιο σιχαμένους από καιρικής πλευράς χειμώνες ever! Κι όμως είχε παγωνιά στα τέλη Δεκεμβρίου! Αν κυλούσε όλος ο Δεκέμβρης έτσι από 01/12 τότε θα μιλούσαμε για βαρύ Δεκέμβρη το 2006. Τελευταίος βαρύς Δεκέμβρης για εδώ ήταν το 2016. Απλά έχει κάνει και πιο δυνατούς Δεκέμβρηδες εδώ. Οι 2 πιο δυνατοί ήταν το 1988 και το 2001 αδιαμφισβήτητα.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Χιονομπορα... Σαν τις μπορες του καλοκαιριου αλλα με χιονι

Τότε κάτι έντονο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Τότε κάτι έντονο....

Και κραταει 10-15 λεπτα... Για εσενα ειναι πολυ δυσκολο να βγαλει χιονομπορα...Θα ευνοηθουν οι ορεινες περιοχες και περιοχες διπλα σε βουνα 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...