Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Μια πολυ καλη χειμωνιατικη κακοκαιρια για ανατολικα ορεινα/ημιορεινα ανω των 500μ που παλιοτερα βλεπαμε πιο συχνα αλλα τα τελευταια χρονια δυστυχως τις βλεπουμε σπανια.

Θα προσπαθησω να παω Στενη την Κυριακη ελπιζωντας να μην εχουμε τιποτα αρνητικες εκπληξεις και την βγαλουμε με νεροχιονα ακομη και εκει (φοβαμαι τον βα ανεμο). Θα προσπαθησω να ευχαριστηθω την συγκεκριμενη κακοκαιρια διοτι φοβαμαι την συνεχεια του χειμωνα (μακαρι να με διαψευσει ο καιρος). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλησπερα,

Μια πολυ καλη χειμωνιατικη κακοκαιρια για ανατολικα ορεινα/ημιορεινα ανω των 500μ που παλιοτερα βλεπαμε πιο συχνα αλλα τα τελευταια χρονια δυστυχως τις βλεπουμε σπανια.

Θα προσπαθησω να παω Στενη την Κυριακη ελπιζωντας να μην εχουμε τιποτα αρνητικες εκπληξεις και την βγαλουμε με νεροχιονα ακομη και εκει (φοβαμαι τον βα ανεμο). Θα προσπαθησω να ευχαριστηθω την συγκεκριμενη κακοκαιρια διοτι φοβαμαι την συνεχεια του χειμωνα (μακαρι να με διαψευσει ο καιρος). 

Και η στιγμή να έχει χιονόνερο λίγο πιο ψηλά 100-200 μέτρα θα γίνεται της χιονοθύελλας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σάπιος ο παίος μέχρι το τέλος του. επίσης εγκατέλειψε και αυτός τις όποιες ελπίδες για χιόνι εδώ την δευτέρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαρτης στερεα Ελλαδα απο ευρωπαικο μοντελο  συνολικο χιονι εκατοστα μεχρι 30 του μηνα βραδυ.. 

 

xx_model-en-308-0_modez_2019122712_81_5017_294.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Diagramme GEFS

 

δεν υπάρχει ελπίδα βάση ενσέμπλς για κάτι αξιόλογο ακόμα στα δυτικά.. πρέπει να φύγει από πάνω μας ο αντικυκλώνας..

τώρα μιλάς σωστά αλλά όταν βλέπεις τα δυτικισματα να κοιτάς και τη βάση του αντικυκλωνα Μιχάλη. Άμα πατάει η βάση στην.....Πύλο πως να γίνει δουλεια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως κοιτώντας το 12αρι στην υψηλή ανάλυση σκέφτομαι ότι εάν στο now cast η σύγκλιση βγει 50χλμ δυτικοτερα ή ανατολικότερα από ότι δείχνει τώρα αλλάζουν πολλά πράγματα ως προς την κατανομή των φαινομένων σε Βοιωτια/Ευβοια/Αττίκη αλλά και στα υψόμετρα των χιονόπτωσεων  (δυτικότερη σύγκλιση ανέβαινουν, ανατολικοτερη και πέφτουν τα υψόμετρα εδώ και στην Αττική). Όλα αυτά θα τα ξέρουμε μόνο στο now cast οπότε υπομονή και τύχη θέλουμε. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως ασχετα μεχρι που θα κατεβουν τα χιονια στην Αττικη απο τετοιες οριακες θερμοκρασιακα κακοκαιριες...ειναι χρησιμα εργαλεια και για το μελλον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Το αστεροσκοπείο Αθηνών δίνει χιόνι στην Θήβα με 0c... Και την ίδια ώρα 2-3c στην Στενή και χιονόνερο!

Μη σου κάνει εντύπωση διότι η Θήβα θα έχει η ββδ ενώ η Στενή βα άνεμο και με τα οριακά τα 850...εάν όμως η σύγκλιση βγει ανατολικότερα από ότι φαίνεται στα μοντέλα τώρα η Στενή θα βάλει πολύ χιόνι. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Πάντως εγώ θυμάμαι κανα 2-3 μεγάλες κακοκαιρίες στο λεκανοπέδιο, με πάρα πολλά χιλιοστά και χιονόνερο απο Ερυθραία  - Κηφισιά και πάνω (λιωμένες νιφάδες ) με πρόγνωση της ΕΜΥ 3-7 (εκεί περίπου)  και φούλ χιόνι σε Υμμητό και φυσικά Πάρνηθα και Πεντέλη. Μια απο αυτές πρέπει να ήταν κάπου στο 2005 περίπου, όπου έριχνε 2 ημέρες συνεχόμενα με 3 βαθμούς ΣΤΑΘΕΡΑ εδώ στο Μενίδι και άλλη μία θυμάμαι κάπου στο 2000 όπου έγινε ακριβώς το ίδιο με 4 βαθμούς σταθερά κάπου 2 ημέρες και τεράστιο χιόνι που ξεκινούσε λίγο πάνω απο τελεφερίκ. Και άλλη μία θυμάμαι κάπου στο 1998 όπου είχαν θαφτεί οι Θρακομακεδόνες στα πολύ ψηλά τους (ίσως να ήταν η τρομερή κακοκαιρία του Μάρτη). Πάλι με πρόγνωση κάπου 3-7, 3-8.

Όταν η ΕΜΥ γράφει 2-5 έχουμε χιόνι οπωσδήποτε σε Κηφισιά Μαρούσι. 

Γιατί τα γράφω όλα αυτά άραγε; χαχαχα. Ούτε εγώ ξέρω. Πάντως...Ζηνοβίες έχουν υπάρξει πολλές. Νομίζω οτι αυτή ήταν η αφορμή για να γράψω.

Πάντως αν δείτε 1-4 είναι σίγουρα χιόνι σε πολλές περιοχές. Αλλα λογικά θα έχουμε 3-7 (ή 2-6) για την Κυριακή, δλδ game over. χαχα

Θεός!!! Πολύ σωστό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα....απο το χαμο που εδινε ημιορεινα Φθιωτιδας θα παλεψουμε για το 10ποντο αυριο βραδυ Κυριακη ξημερωματα...

Τελικα το πιο πολυ χιονι θα το πετυχουμε Κυριακη βραδυ μποτιλιαρισμενοι στο Μαρτινο διπλωμενες νταλικες ουρα χιλιομετρων κλπ....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Άγγελος είπε:

Το αστεροσκοπείο Αθηνών δίνει χιόνι στην Θήβα με 0c... Και την ίδια ώρα 2-3c στην Στενή και χιονόνερο!

Δεν ξέρω εάν θα βγει αλλα δεν είναι παράλογο αυτό που δίνει Άγγελε .Δες για παράδειγμα τα επίπεδα παγοποίησης την Κυριακή το πρωί . Ο ισχυρός  ΒΑ δεν είναι θετικό στοιχείο όταν δεν υπάρχει αρκετό ψύχος.Πιστεύω θα δυσκολευτεί η Εύβοια κάτω από τα 500μ σε αυτή την κακοκαιρία .

  @Άγγελος μόλις τώρα  είδα ότι είχε απαντήσει και ο Δημήτρης σχετικά .

SmartSelect_20191227-233648_Samsung Internet.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Δεν ξέρω εάν θα βγει αλλα δεν είναι παράλογο αυτό που δίνει Άγγελε .Δες για παράδειγμα τα επίπεδα παγοποίησης την Κυριακή το πρωί . Ο ισχυρός  ΒΑ δεν είναι θετικό στοιχείο όταν δεν υπάρχει αρκετό ψύχος.Πιστεύω θα δυσκολευτεί η Εύβοια κάτω από τα 500μ σε αυτή την κακοκαιρία .

  @Άγγελος μόλις τώρα  είδα ότι είχε απαντήσει και ο Δημήτρης σχετικά .

SmartSelect_20191227-233648_Samsung Internet.jpg

Τί δείχνει αυτός ο χάρτης φίλε μου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο δυτικα σε αυτο το τρεξιμο το gfs και νεα ψυχρη εισβολη ισως και με χιονια 2 του μηνα και μετα..

 

gfs-1-138.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Gary said:

Για 2 Γενάρη φαίνεται κανένα χιόνι κεντρική Μακεδονία?

φιλε μου με ολο το σεβασμο αλλα μαθε σε παρακαλω να διαβαζεις κανενα χαρτη....προς το παρον δεν φαινεται κατι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...