Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους! τωρα για τα κοντινα δεν καιγομαι κ πολυ γτ ειναι κλασσικο εξπρες οποτε δεν θα προλαβιυμε να χαρουμε οτι κανει... αρχιζω κ κοιταω το μετα κ ποτε θα σηκωθει ο αζορικος μια φορα καλα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 12αρι  για τα μακρινά όχι τόσο καλό αλλά για της 4 έως και άψογο. ..gfs-plat-gr-405n-225e.thumb.png.fd1bbf828618820079f38fe52d016093.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά δεν ξέρω στο 12αρι αν δίνει υετο ο ευρωπαίος στη Μακεδονια για Τετάρτη αλλά στα προηγούμενα τρεξίματα δεν έδινε .. μόνο ο τζίφος και το τζεμ ... μακάρι έστω να έχει βαριά συννεφιά εν τέλη που με το -2 στα 850 που φαίνεται να χει θα θυμίζει μια επιτέλους χειμωνιάτικη ημέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Βασικά δεν ξέρω στο 12αρι αν δίνει υετο ο ευρωπαίος στη Μακεδονια για Τετάρτη αλλά στα προηγούμενα τρεξίματα δεν έδινε .. μόνο ο τζίφος και το τζεμ ... μακάρι έστω να έχει βαριά συννεφιά εν τέλη που με το -2 στα 850 που φαίνεται να χει θα θυμίζει μια επιτέλους χειμωνιάτικη ημέρα 

έβαλα για πλατυ έτσι και αλλιώς κοντά είμαστε αλλά σχετικά ψιχουλα δίνει 

ens_image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

έβαλα για πλατυ έτσι και αλλιώς κοντά είμαστε αλλά σχετικά ψιχουλα δίνει 

 

όχι το gfs το ευρωπαικό θέλουμε να δούμε αν δίνει υετό

Πάντως αν κάτσει η εξέλιξη του γφσ και του τζεμ με καλούτσικα φαινόμενα και με -2 στα 850 έστω και πρόσκαιρα θα χιονίσει και σε περιοχές αρκετά κάτω από τα 1000...ίσως και στα 500....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όχι το gfs το ευρωπαικό θέλουμε να δούμε αν δίνει υετό

αααα οκ μόλις το κοίταξα πάλι τίποτα αλλά από θερμοκρασίες καλουτσικος φανηκε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως οι δείκτες ΝΑΟ ..ΑΟ..και ο δείκτης ζωνικότητας στην στρατόσφαιρα ....μέχρι τις 10 του μήνα περίπου θα είναι σε επίπεδα που δίνουν ζωνική κυκλοφορία ..ενώ μετά τις 10-15 όλοι οι δείκτες πάνε σε επίπεδα που δείχνουν πιθανότητες ριτζαρίσματος αντικυκλώνων προς βόρεια και πιθανές κατεβασιές σε ποιο νότια γεωγραφικά πλάτη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μου χει κανει εντυπωση που δεν εχει σχολιασει κανεις την φαπα που εφαγε ο τζιφος απο το τζεμ για τις 4 δεκεμβρη....το τζεμ πριν 3 μερες εδινε στο επιπεδο του βολου ενα -3 με -4 και ο τζιφος 5-6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

μου χει κανει εντυπωση που δεν εχει σχολιασει κανεις την φαπα που εφαγε ο τζιφος απο το τζεμ για τις 4 δεκεμβρη....το τζεμ πριν 3 μερες εδινε στο επιπεδο του βολου ενα -3 με -4 και ο τζιφος 5-6

Αν κάτσει η μίνι κακοκαιρία με φαινόμενα και μείον στα 850 το τζεμ το έπιασε πρώτο μετά ο τζίφος και τελευταίος ο ευρωπαίος που ναι μεν φαιρνει κρυο αλλά δεν φαιρνει φαινομενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όχι το gfs το ευρωπαικό θέλουμε να δούμε αν δίνει υετό

Πάντως αν κάτσει η εξέλιξη του γφσ και του τζεμ με καλούτσικα φαινόμενα και με -2 στα 850 έστω και πρόσκαιρα θα χιονίσει και σε περιοχές αρκετά κάτω από τα 1000...ίσως και στα 500....

 

35 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

όχι το gfs το ευρωπαικό θέλουμε να δούμε αν δίνει υετό

Πάντως αν κάτσει η εξέλιξη του γφσ και του τζεμ με καλούτσικα φαινόμενα και με -2 στα 850 έστω και πρόσκαιρα θα χιονίσει και σε περιοχές αρκετά κάτω από τα 1000...ίσως και στα 500....

Δες τα ενσεμπλς του Τζιφου για Ναουσα, παρα πολλα δινουν καθαρη χιονοπτωση και φαινεται και απο το ΜΟ στην ισοθερμη του 0 που βρισκεται κατω απο τα 400μ για εκεινη τη χρονικη στιγμη. Γενικα στο Βερμιο θα ειναι χαμηλοτερα τα υψομετρα εαν καταφερει και βρει υετο. Καποιος πρεπει να τουμπαρει ασχημα παντως, η το κυριο η τα μελη του. 

IMG_20191130_210437.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα συγκλινουν πλεον οτι μετα τις 10 του μηνα παμε σιγα σιγα σε πιο χειμωνιατικες καταστασεις...Προσωπικη μου αποψη οτι δυσκολα θα βγει πεδινο χιονι..Απλα οι ισχυροι αυλωνες που θα επηρεασουν την κεντροδυτικη ευρωπη θα δημιουργησουν προυποθεσεις για κυκλογεννεσεις στην μεσογειο και την δημιουργια χαμηλων που θα κινηθουν προς την περιοχη μας..Με μια πρωτη ματια,βροχες στα πεδινα και χιονια σε ορεινα και ισως και σε ημιορεινες περιοχες σταδιακα..Αλλα μεχρι εκει..Παντως ανοιγει ενας νεος κυκλος διαταραχων και αυτο για μενα ειναι το σημαντικο..

Η πεμπτουσια του καιρου ειναι τα φαινομενα..Μακρυα απο ξηροκρυα και με τον ηλιο να μας κοροιδευει απο ψηλα..Παντως με τοσο κρυο που θα συγκεντρωθει στην ευρωπη,με μικρες βελτιωσεις στις διαταξεις ολα ειναι πιθανα..

Μετα λοιπον την καιρικη αναπαυλα που ηταν απολυτως φυσιολογικη,με την ολοκληρωση του πρωτου δεκαημερου ξαναμπαινουμε στην δραση...Και οτι βγει...Αρκει να μην εχουμε γαλαζιο ουρανο...Και τον κιτρινιαρη να κανει κουμαντο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, salonikatasos said:

και για να μη ρωτάτε. δε χιονίζει ούτε στον τρίλοφο,ούτε στον εύοσμο,ούτε στο πλατύ. ούτε καν στο χορτιάτη κάτω από τα 700 μέτρα. 

πως τους πετσοκοψες ετσι 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γύρισα. απλά έπος ο τζίφος και ο ευρωπαίος, ελάχιστα πριν δω ευρωπαίο ένιωσα για πρώτη φορά την τρύπα στο στομάχι μου!! Πραγματικά σιγά σιγά μπριζωνόμαστε!!

 

 

Υ.Γ μου αρέσει η λογική της μακροπρόθεσμης του Βασίλη, αλλά θα βοηθούσε για να το παίρνει έστω και πιο σοβαρά κάποιος καινούργιος που το βλέπει, να μην υπάρχουν τόσο ξεκάθαρα ορθογραφικά λάθη [όχι ακριβώς ορθογραφικά, μάλλον σαν σαρδάμ σε χαρτί]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, weatherlover 64 said:

Λαιμητόμος😂 ο τασουλης.Ετσι είναι όμως τα πραγματα

η αληθεια ειναι οτι δεν εχει και αδικο. Μακαρι να γινει καμια εκπληξη βεβαια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, George Trilofianos είπε:

Λουκουμι για Β.Ελλαδα?🤯

για εμένα στα Γιάννενα σίγουρα πιο λουκούμι με μια αλλαγή κλίσης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...