Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ said:

Κώστα, αυτές τις λεκτικές αστοχίες προσπαθούμε να αποφύγουμε εδω μέσα..Εσυ ως παλιότερος και μπαρουτοκαπνισμένος το γνωρίζεις άλλωστε

Ναι ρε φιλε, και το ξέρω και είχα συμμετάσχει κι εγώ κατά το παρελθόν σε τέτοια λάθη. Γι αυτό και ίσως εδώ υπεραντιδρώ ίσως όταν νοιώθω ότι το πράγμα πάει να ξεφύγει (όπως πιο πριν).

Anyway, Καλή Χρονιά σου εύχομαι, με υγεία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Κώστα, αυτές τις λεκτικές αστοχίες προσπαθούμε να αποφύγουμε εδω μέσα..Εσυ ως παλιότερος και μπαρουτοκαπνισμένος το γνωρίζεις άλλωστε

Ενταξει παιδια φορουμ ειναι,Θα υπαρχουν και ασυμφωνιες.Για ποιους χαρακτηρισμους λετε?

Επειδη δεν συμφωνουμε με τα λεγομενα των αλλων?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Kαι τι σου φταινε τα προσηνεμα ρε φιλε?

Εσεις πριν απο 2 ημερες γραφατε για κεντροβορειους  εδω μεσα

Και τι σχεση εχουν τα βουνα με το πεδινο κομματι του λεκανοπεδιου?

Καθε χρονο χιονιζονται

Η ουσια ειναι να χιονισει αξιολογα επιτελους και μεσα στην πολη

Δεν εχω κανενα θεμα με τα προσηνεμα . Εχετε 3 προσηνεμες διαταξεις σε 10 ημερες και γκρινιαζετε για τον καιρο οταν αλλοι στην Βορεια Ελλαδα ψαχνουν τα χιονια κυριολεκτικα με το κυαλι και δεν τα βρισκουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ένα τελευταίο οφ για εμένα

 

Εδώ βλέπετε την σημερινή εικόνα των Ιωαννίνων. Ούτε σε περιόδους με καύσωνα μέσα στο καλοκαίρι τέτοια εικόνα. Ούτε σύννεφο, ούτε χιονούρα ΤΙΠΟΤΑ [κατάλαθος έβαλα 2019 στο όνομα 2020 προφανώς]

600338698_ioannina2-1-2019.thumb.jpg.0d2aafd14b62dffa8ddcc81495ce9c81.jpg779472079_ioannina2-1-20192.thumb.jpg.dea3a866088b4edb183278f14fb0ba40.jpg

 

Εμένα τέτοιες εικόνες ειδικά με τις υψηλότερες απαιτήσεις σε σχέση με τον περσινό χειμώνα με κάνουν να χάνω την όρεξή μου για οτιδήποτε.  Οπότε απλά ελπίζω να πάρει μπρος επιτέλους η κεντροδυτική Ευρώπη που στην ουσία πέρα από κάτι αστείες λίμνες και εκεί το φθινόπωρο, μόνο τον Νοέμβριο ενεργοποιήθηκε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Ενταξει παιδια φορουμ ειναι,Θα υπαρχουν και ασυμφωνιες.Για ποιους χαρακτηρισμους λετε?

Επειδη δεν συμφωνουμε με τα λεγομενα των αλλων?

 

Σπύρο ελληνικά μιλάμε..Δεν είπε κανείς να μην λεει την γνώμη του, σημασία εχει ο τρόπος που την εκφράζει..Σταματώ εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Δεν εχω κανενα θεμα με τα προσηνεμα . Εχετε 3 προσηνεμες διαταξεις σε 10 ημερες και γκρινιαζετε για τον καιρο οταν αλλοι στην Βορεια Ελλαδα ψαχνουν τα χιονια κυριολεκτικα με το κυαλι και δεν τα βρισκουν

Βρε συ

Οταν σου ερχονται  3 προσηνεμες διαταξεις(οπως σωστα αναφερεις)Και στο τελος παντα σου χαλανε τα ποιοτικα στοιχεια των συγκεκριμενων διαταραχων

Εσυ δεν θα γκρινιαζες στην θεση μας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας αναλύσουμε τους χάρτες..  Πολύ καλά τα ανσάμπλς για αττική με αρκετά καλά ποιοτθκά χαρακτηριστικά που δέχονται βελτιώσεις. Όπως ανέφερα κ χτές στο 18άρι,,, νωρίς για εκτίμηση άνω του 50% Άυριο πρωί ίσως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Σπύρο ελληνικά μιλάμε..Δεν είπε κανείς να μην λεει την γνώμη του, σημασία εχει ο τρόπος που την εκφράζει..Σταματώ εδω.

Και εγω ελληνικα γραφω αγαπητε

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Ας αναλύσουμε τους χάρτες..  Πολύ καλά τα ανσάμπλς για αττική με αρκετά καλά ποιοτθκά χαρακτηριστικά που δέχονται βελτιώσεις. Όπως ανέφερα κ χτές στο 18άρι,,, νωρίς για εκτίμηση άνω του 50% Άυριο πρωί ίσως!

Το εγραψα και εγω και απο επανω αυτο

Το 500αρι απο τα χειροτερα τρεξιματα στο κυριο

Υπαρχουν και σεναρια για καλυτερο 500αρι  στα ανσαμπλς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Βρε συ

Οταν σου ερχονται  3 προσηνεμες διαταξεις(οπως σωστα αναφερεις)Και στο τελος παντα σου χαλανε τα ποιοτικα στοιχεια των συγκεκριμενων διαταραχων

Εσυ δεν θα γκρινιαζες στην θεση μας?

Θα γκρινιαζα για το τι χαναμε...Σας καταλαβαινα οταν γκρινιαζατε που χανατε κατι ιστορικο για 1-2 βαθμους την προηγουμενη εβδομαδα αλλα δεν θα γκρινιαζα αυτην την στιγμη γιατι θα ηξερα οτι ειμαι απο τους  ευνοημενους του χειμωνα μεχρι τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εξαφάνισε το weather.com τα οποία χιόνια. Για Δευτέρα και για Τρίτη ήλιο δίνει τώρα. Αν μαλακώσει λίγο και τις Τ θα είναι θαύμα. Το λέω γιατί την Τρίτη 7/1 έχω μια σοβαρή υποχρέωση. Εννοείται ότι θέλω χιόνια και τσουχτερό κρύο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες δεν πρόκειται να χιονίσει Δευτέρα και Τρίτη εδώ Θεσσαλονίκη. Θα έχει ίσως ήλιο με δόντια. Μακάρι να χιόνιζε έστω και λίγο αλλά διστυχώς δεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως δεν είδα πουθενά εδώ λουκέτα τις προηγούμενες μέρες για Β. Ελλάδα όπως αναφέρθηκε πριν, όπως επίσης δεν είδα κ αναθεματισμους εναντίον τζιφου επειδή δεν έβγαλε το χιόνι στην πόρτα που μας έταζε όπως επίσης αναφέρθηκε (με την διαφορά βέβαια ότι ο τζιφος δεν το έδειξε σχεδόν ποτέ αφού από το βροχοχαμηλο, χιονοχαμηλο μόνο για Δυτ. Μακεδονία, από τα δυτικά μας με αρκετές ελπίδες μας πήγε κραου στον αγαπημένο μας τουρτουροηλιο). Υπάρχουν εδώ κάποιοι σταθεροι οπαδοί μοντελων έτσι κ αλλιώς, δε με ενοχλεί μέχρι ένα σημειο, κ πέρα από μακροσκελείς αναλύσεις που έχουν ενδιαφέρον για να καταλάβεις ποιο πήγε καλύτερα, αλλά μέχρι ένα σημείο κ αυτές, για μένα έγινε τόσες μέρες μια τεράστια τραμπάλα από Ιταλία μέχρι Τουρκία κ βρίσκω τουλάχιστον μέτρια την πορεία των μοντέλων στο σύνολό τους. Δε τα λέω άχρηστα ούτε τίποτε τέτοιο ότι μπορεί κ βλέπει το καθένα αλλά δεν είμαι κ ευχαριστημένος. Κ ουσιαστικά το μόνο μου θέμα είναι να δω λάιβ αυτό που περιμενω καθε χειμώνα, αν 2-3 μέρες πριν με χιονιζουν τα μοντέλακια κ τλκ δε γίνει τότε θα τρελαθώ ναι, κατά τα άλλα μπορώ να τα βάλω μόνο με την τύχη, τον καιρό κτλ όχι όμως κ με αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ βλέπετε την σημερινή εικόνα των Ιωαννίνων. Ούτε σε περιόδους με καύσωνα μέσα στο καλοκαίρι τέτοια εικόνα. Ούτε σύννεφο, ούτε χιονούρα ΤΙΠΟΤΑ [κατάλθος έβαλα 2019 στο όνομα 2020 προφανώς]

Να είσαι στα Γιάννενα αρχες Ιανουρίου και να βλέπεις τέτοιες εικόνες, τραγικές απλά... και το θέμα είναι ότι δεν είναι μόνο τα Γιάννενα, η Φλώρινα ή άλλες περιοχές της χώρα που είναι ακόμη άχιονες, είναι ότι το 70% της Ευρώπης τουλάχιστον δεν βιώνει χειμώνα.

 

Προσωπικά δεν θα μου έκανε εντύπωση να κυλούσε όλος ο υπόλοιπος χειμώνας με νοτιαδες, για να μην πω όλος ο χρόνος. Ειδικά μετά από μια τόσο μεγάλη περίοδο "ανωμαλίας" στον καιρό κυρίως της κεντρικής και δυτικής Ευρώπης(στην ουσία από πέρυσι τον Φλεβάρη έχει που ο καιρός για αυτές τις περιοχές έχει "αυτοκτονήσει")

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Θα γκρινιαζα για το τι χαναμε...Σας καταλαβαινα οταν γκρινιαζατε που χανατε κατι ιστορικο για 1-2 βαθμους την προηγουμενη εβδομαδα αλλα δεν θα γκρινιαζα αυτην την στιγμη γιατι θα ηξερα οτι ειμαι απο τους  ευνοημενους του χειμωνα μεχρι τωρα

Χαχαχαχαχα

Για πιον χειμωνα μιλας?

Επειδη  εδω και 7 ημερες κανει προσπαθειες ο παλιοκαιρος να χειμωνιασει και  στην χωρα μας?

 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Χαχαχαχαχα

Για πιον χειμωνα μιλας?

Επειδη  εδω και 7 ημερες κανει προσπαθειες να χειμωνιασει και  στην χωρα μας?

 

Μονο στα προσηνεμα εχει χειμωνιασει

Δες τις εικονες που ανεβασε ο Μιχαηλ απο τα ορεινα των Ιωαννινων και ψαξε να βρεις το χιονι 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραια πραγματα....."3 κατεβασιες στα προσηνεμα  μεσα σε 10 μερες...." και? Ποιος σας ειπε οτι ο καιρος μπαινει σε καλουπια? Οταν εμεις εδω στην Ευβοια για 2 μηνες μεσα στο φθινοπωρο ξεχασαμε τι παει να πει βοριας και ειμαστε προσηνεμοι του? Αυτο δεν ηταν εμμονη νοτια ας πουμε? Στη δυτικη Ελλαδα δεν ειχαν σαπισει στα νερα λογω νοτια? Αυτη η λογικη του "ποσο αδικος ειναι ο καιρος...." θα πρεπει να σταματησει γιατι στο τελος ολοι θα καταληξουμε με ψυχολογικα! Κανεναν μας δεν θα ρωτησει η ατμοσφαιρα για το πως θα δρασει.... Ας το ξαναπουμε αλλη μια φορα λοιπον εμεις τα παλιομαχαιρα των προσηνεμων, οτι ΠΑΝΤΑ χιονιζε εδω κατω και θα συνεχιζει να το κανει χωρις να ΑΝΑΙΡΕΙ τα χιονια της Πινδου η γενικοτερα της κεντρικης και βορειας χωρας! Αλλα συστηματα, αλλες διαταξεις, αλλες καιρικες συνθηκες! Αυτο παλι το "η Τουρκια θα το φαει ολο το χιονι ΠΑΛΙ..."? Τα προσηνεμα με αυτον τον καιρο  χιονιζονται....εμμεσα απο "τουρκικο" χιονια! Εκτος κι αν θεωρειτε οτι θα πρεπει να σταματησουν να χιονιζονται τα δυτικοτερα μερη της Τουρκιας...?

Η πραγματικοτητα μεχρι στιγμης μιλαει για πετσα στα προσηνεμα, ΑΛΛΑ θεωρω οτι ακομα δεν εχει κλειδωσει τιποτα! Αυριο στα 12αρια θα ξερουμε που και πως θα εκφραστει αυτο που διαφαινεται.....απο πετσα μεχρι μια αξιοπρεπη χιονοπτωση.....ή με συννεφιες και ηλιο με ξεροβορι....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μονο στα προσηνεμα εχει χειμωνιασει

Δες τις εικονες που ανεβασε ο Μιχαηλ απο τα ορεινα των Ιωαννινων και ψαξε να βρεις το χιονι 

Και ειναι τωρα αυτος χειμωνας?

Ειπα εγω πουθενα οτι εχουμε σουπερ χειμωνα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν βρω χρόνο θα αναδείξω τα σωστά και λάθη κάθε μοντέλου εκ του αποτελέσματος. Επειδή θα είναι τεράστιο πόστ και θα είναι κουραστικό μπορεί να χωρίσω την δουλειά σε 2 μέρες. Θα δείτε τέρατα. Απλά σας προϊδεάζω.

1) Υπαρχει αναλογο τοπικ με τις επαληθευσεις μοντελων.Βαλτο εκει Μιχαηλ και οποιος θελει θα το δει.Οταν εισαι ετοιμος βαλε εδω μονο τον συνδεσμο. 

https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/45-επαληθεύσεις-παγκοσμίων-μοντέλων/

2) Εχουμε ξαναπει οτι τυχον τοποθετησεις προβλεψεις-αναλυσεις-εκτιμησεις μετεωρολογων να μπαινουνε στο αναλογο τοπικ.Για αυτον το λογο φτιαχτηκε .Σεβαστειτε το οσο μπορειτε παιδες.

3) Το να χαρακτηριζουμε αρνητικα και να ειρωνευομαστε δημοσια εναν ερασιτεχνη η επαγγελματια μετεωρολογο για μια αστοχη προβλεψη η επειδη ''δε τον παμε'' δεν ειναι και οτι καλυτερο για την εικονα μας.Εκτος απο αυτο μπορει να αυξησει την ενταση μεταξυ των μελων που ''τον πανε'' τον εν λογω μετεωρολογο και να δημιουργηθει λεκτικο επεισοδιο. Υπαρχουν τροποι να παραθεσουμε την αποψη μας κοσμια χωρις να κανουμε τον οποιοδηποτε να νοιωσει αβολα,για τη δουλεια και τη προσπαθεια του.   

4) Καλο θα ηταν η αναπαραγωγη των αναγραμματισμενων λεξεων και προτασεων που θυμιζουν αλλους ιστοτοπους και καταστασεις,που δεν ειναι αρεστες σε πολλα παιδια (υπαρχουν προσωπικα μνμ) να εκλειψουν.

Για το 3 και 4 δεν υπαρχει καποιος κανονας επ αυτου.Το θετουμε ως προταση και οπως νοιωσει ο καθενας πραττει.  

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΏΠΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΕΓΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΈΡΘΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ

ΤΕΛΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μονο στα προσηνεμα εχει χειμωνιασει

Δες τις εικονες που ανεβασε ο Μιχαηλ απο τα ορεινα των Ιωαννινων και ψαξε να βρεις το χιονι 

πια γιαννενα βρε φιλε εδω στην μοσχα στελνουν φορτηγα με τεχνητο χιονι επειδη δεν χιονιζει...ο καιρος οπου θελει παει δεν υπολογιζει περιοχες..

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...