Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Το control πάντως έχει άλλη άποψη... δεν ξέρω όμως πόση βαρύτητα μπορούμε να του δώσουμε!

Και να δειξει κατι Αγγελε, τι? Τα χθεσινα ξεχνιουνται? 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν σε 7 μερες απο τωρα δεν μαε δειξει ενα φως τοτε τελος. Παμε για ανοιξη με νοτιαδες εκρηκτικα χαμηλα και ωραιο λαμπερο ηλιο για βολτες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

χάλια μαύρα τα ενσέμπλς, τουλάχιστον αυτό στις 14-15 δεν χάθηκε, και ίσως να είναι καλό που ο τζίφος είναι έτσι, γιατί το σενάριο του ευρωπαίου σαν λογική κυκλοφορίας είναι άθλιο.

γιατί υπάρχει λογική κυκλοφορίας στον καιρό ειδικά φέτος??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, meteora είπε:

γιατί υπάρχει λογική κυκλοφορίας στον καιρό ειδικά φέτος??

Πάντα υπάρχει μια λογική, υπό την έννοια όχι το τι είναι λογικό ή όχι, αλλά το τι είδους διατάξεις έχουμε τον χειμώνα. Και φέτος κυριαρχεί μια ατελείωτη ζωνική με διαστήματα ρεταλιών που μας βγάζουν φαινόμενα αυστηρά ανατολικά της Πίνδου για 1-2 μέρες. Ή αλλιώς ακριβώς ο ανάποδος χειμώνας από τα δικά μου θέλω😥 που ακολουθήθηκε από ανάποδο φθινόπωρο από τα δικά μου θέλω που ακολουθήθηκε από ανάποδο καλοκαίρι από αυτό που θέλω κτλ. Βαρεμάρα διαρκείας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα τρεξίματα για την συνέχεια , με δεδομένο φυσικά το ισχυρό PV.Δεν είμαι τυφλός αλλά το βλέπω λίγο αισιόδοξα καθώς φαίνεται η χώρα μας να είναι στο όριο για να μπει στο παιχνίδι και να επηρεάζεται από διαταραχές .Ως Πρώτος στόχος παραμένουν τα χιόνια στον ηπειρωτικό κορμό. Νομίζω από Δευτέρα-Τρίτη θα έχουν ενδιαφέρον οι χάρτες .Ας περάσει κανένα συννεφάκι αύριο και από Κυριακή στον αγώνα πάλι για να το φέρουμε.  Υ.Γ το κύριο κάποιος να το μαζέψει ...διάγραμμα νότια Αγγλίας.

graphe3_1000___0.0943396226415_51.3765182186_.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Σάπισαν τα ενσεμπλια, ειδικά τα 500αρια..

Αναμονή για μετά τις 20/2. Έτσι κι αλλιώς δεν περιμέναμε κάτι μέχρι τότε. Πάμε για την τελευταία ευκαιρία μάλλον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν περίμεναμε τίποτα αυτό είναι γεγονός, αλλά όταν βλέπεις και τα 15c να πλησιάζουν τα 850HPA... Τόσο μα τόσο εύκολα σε πιάνουν τα διαολια σου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλει να με τρελάνει το gfs από το windy δείχνοντας χιονοπτωσεις αύριο αλλά δεν την πατάω βαρέθηκα...

Screenshot_2020-02-07-17-23-52-991_com.windyty.android.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω και μερικα runs βγαζει σκανδιναβικο που ειναι κατι πολυ καλο για αρχη και δειχνει οτι εχουμε πιθανοτητες

Απο δευτερα θα δουμε ταση για 20 φλεβαρη, θα ξερουμε πανω κατω αν θα εχουμε ζωνικη ή οχι. Παντως,  ως τις 15-16 θα εχουμε ζωνικη. Σε αντιθεση με το κοντρολ, ο τζιφος βγαζει ζωνικη και ζεστη ως τα βαθη του φλεβαρη. 

gens-0-1-312.png

gensnh-0-1-324.png

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντα υπάρχει μια λογική, υπό την έννοια όχι το τι είναι λογικό ή όχι, αλλά το τι είδους διατάξεις έχουμε τον χειμώνα. Και φέτος κυριαρχεί μια ατελείωτη ζωνική με διαστήματα ρεταλιών που μας βγάζουν φαινόμενα αυστηρά ανατολικά της Πίνδου για 1-2 μέρες. Ή αλλιώς ακριβώς ο ανάποδος χειμώνας από τα δικά μου θέλω😥 που ακολουθήθηκε από ανάποδο φθινόπωρο από τα δικά μου θέλω που ακολουθήθηκε από ανάποδο καλοκαίρι από αυτό που θέλω κτλ. Βαρεμάρα διαρκείας.

όχι ανατολικά της Πίνδου αν ήταν έτσι δεν θα μαζεύαμε τον Γενάρη 9 χιλιοστά όλα και όλα από τα 103 που έχει μέσο όρο ο Γενάρης. Εδώ μιλάμε για πολύ ανατολικά ο καιρός φέτος ..... Τον χειμώνα το 60 % των υφέσεων γεννιούνται στον κόλπο της Γένοβας και στις γύρω εκεί περιοχές. ένα  20 % στην δυτική  Μεσόγειο..... ψάξε φέτος να δεις αν ισχύει αυτό έστω στο μισό του

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Steliosnow είπε:

Τι δυτικισε;

Τπτ αδερφέ ... αστο

αυτα παθαίνεις όταν η λαλακια γίνεται συνήθεια ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και η φάση είναι του χρόνου να είναι Χειμώνας δυτικής Ευρώπης. Χρόνια έχει να τους κάνει εκεί. Γενικά φέτος είχε Χειμώνα κάπου στην Ευρώπη; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Και η φάση είναι του χρόνου να είναι Χειμώνας δυτικής Ευρώπης. Χρόνια έχει να τους κάνει εκεί. Γενικά φέτος είχε Χειμώνα κάπου στην Ευρώπη; 

Νορβηγία-Ισλανδίας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, meteora είπε:

όχι ανατολικά της Πίνδου αν ήταν έτσι δεν θα μαζεύαμε τον Γενάρη 9 χιλιοστά όλα και όλα από τα 103 που έχει μέσο όρο ο Γενάρης. Εδώ μιλάμε για πολύ ανατολικά ο καιρός φέτος ..... Τον χειμώνα το 60 % των υφέσεων γεννιούνται στον κόλπο της Γένοβας και στις γύρω εκεί περιοχές. ένα  20 % στην δυτική  Μεσόγειο..... ψάξε φέτος να δεις αν ισχύει αυτό έστω στο μισό του

ναι το ξέρω φίλε, πρακτικά ούτε στα κεντροβόρεια έκανε κάτι, απλά δυτικά της Πίνδου, ακόμα και στις "κακοακιρίες" δεν υπήρχε ούτε το στοιχείο της συννεφιάς. όσο για την δυτική Ευρώπη, η μόνη διαταραχή ήταν αυτή η ψυχρή λίμνη στην ισπανία, και η τελευταία, πάει πίσω στις 22 Δεκεμβρίου

 

χαλια το 12αρι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...