Jump to content
Spyros Snowstorm

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ πιθανο ο τζιφος να κολλησει και τον παιο κορονοιο...Ανεξελεγκτη πλεον η κατασταση στα μοντελα..😜Αν κολλησουν αυριο και το ουκμο τοτε πλεον θα μιλαμε ξακαθαρα για πανδημια στα μοντελα..

Κυριο συμπτωμα ειναι να δειχνουν χειμωνα στο τριτο δεκαημερο του μαρτη...😱

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

Μακαρι Χρήστο να έρθει απλά ένα -3 για λίγο. Θέλω απλά φυσιολογικοτητα, κάτι που μάλλον δεν θα γίνει ποτε. 

Μια απλή καταιγίδα δεν θα προκαλεσει τίποτα το αρνητικο. 

Καλλιέργειες εχω στον κάμπο της Άρτας.. Αλλά εχω και εδώ δέντρα που δεν θέλω να χαλάσει την ανθοφορία. 

Αν κανουν ζημιες μονο οι αρνητικες θερμοκρασιες δεν νομιζω να εχεις θεμα...Μακαρι αν χιονισει να χιονισει αν γινεται και με -2 στα 850...Δεν περιμενω κατι σοβαρο αλλωστε αν και στις 7 Απριλιου 2003 ειχε κανει 10ποντο αν δεν κανω λαθος στις Θεσσαλονικη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

 

Υπο αυτην την λογικη δεν θα πρεπει να εχουμε παγετο και χιονια σε πεδινα σε καμια περιοχη...Επισης δεν θα πρεπει να εχουμε ισχυρες βροχες/καταιγιδες...Δεν καταλαβαινω που ειναι το extreme...Ειναι απολυτα φυσιολογικα τα χιονια στα πεδινα ακομα και Μαρτιο μηνα , ο μεσος ορος της 30ετιας 1981 - 2010 στην Θεσσαλονικη αυτες τις ημερομηνειες που διανυουμε ειναι 0 με 1 βαθμοι στα 850...Επισης εχει χιονισει ακομα και 9 Απριλιου Θεσσαλονικη...

... κατ'αρχάς είπα  ''...προσωπική μου άποψη ,που ίσως δεν ενδιαφέρει και κανένα , ότι δεν θα κάνει τίποτα extreme για την εποχή ... και εύχομαι ολόψυχα ... να΄ναι έτσι ... για το καλό όλων ... ''

... και για να γίνω πιό σαφής ... ο τζίφος ,το γνωστό εμμονικό μοντέλο ...., δίνει εδώ και μέρες κάτι χιονοχαμηλά που θα ζήλευε και ο Γενάρης και ο Φλεβάρης ... σ'αυτά λοιπόν αναφέρομαι ...

και επίσης ένα  - 6 στα 850 (που το παίζει συνέχεια και Θεσσαλονίκη και Αθήνα ...) για μέσα Μάρτη ... δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει κάπου ...όμως οι πλέον κατάλληλοι να μας μιλήσουν για αυτά είναι ... 

''οι αγρότες μας''....

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω λοιπον ως ενας ανθρωπος που ζω στα γρεβενα  σας λεω οτι το συν 13 τετοια εποχη δε κανει πουθενα ζημια εφοσον βρεχ3ι τετοια εποχη το μειον 3 ομως φερνει μεσα στη πολη μειον 5 τα πρωινα και θα θερισει τα παντα με πρωτο κρουσμα φυσικα  τα αναλογα δεντρα ...μονο περσυ τα τελευταια 5 χρονια τη γλιτωσαν  οι καρυδιες ...αλλα τι περιμενεις σε ενα χειμωνα αχρηστο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγω λοιπον ως ενας ανθρωπος που ζω στα γρεβενα  σας λεω οτι το συν 13 τετοια εποχη δε κανει πουθενα ζημια εφοσον βρεχ3ι τετοια εποχη το μειον 3 ομως φερνει μεσα στη πολη μειον 5 τα πρωινα και θα θερισει τα παντα με πρωτο κρουσμα φυσικα  τα αναλογα δεντρα ...μονο περσυ τα τελευταια 5 χρονια τη γλιτωσαν  οι καρυδιες ...αλλα τι περιμενεις σε ενα χειμωνα αχρηστο....

Το +13 στα 850 τετοια εποχη λιωνει ολα τα χιονια στα βουνα και κανει αφορητη ζεστη με 20+...Το -3 στα 850 για Μαρτιο ειναι απολυτα φυσιολογικο...Τωρα αν εσεις θεωρειτε το +13 φυσιολογικο για Μαρτιο μηνα και το -3 αφυσικο οκ...Ας τελειωσει εδω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, mpat είπε:

Παιδιά δεν είναι εποχή για κρύα και χιόνι.Μακαρι να ζεστάνει από τώρα όσο πιο πολύ γίνεται.

Διαφωνώ!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Το +13 στα 850 τετοια εποχη λιωνει ολα τα χιονια στα βουνα και κανει αφορητη ζεστη με 20+...Το -3 στα 850 για Μαρτιο ειναι απολυτα φυσιολογικο...Τωρα αν εσεις θεωρειτε το +13 φυσιολογικο για Μαρτιο μηνα και το -3 αφυσικο οκ...Ας τελειωσει εδω...

Έτσι ακριβώς φίλε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου φαινεται δε θα γλιτωσουμε το κρυο τελη του μηνα...ολο το χειμωνα χαλαγανε τα ενσεμπλς οσο πλησιαζαμε ..τωρα φτιαχνουν...απιστευτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, πολλές πιθανότητες για αρκετό κρυο μετά τις 20/3 αλλά ακόμη δεν είναι σίγουροτιποτα (θερμοκρασίες 850, χαμηλό/φαινόμενα), θα δουμε σε 1-2 ημέρες για που το πάει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα, πολλές πιθανότητες για αρκετό κρυο μετά τις 20/3 αλλά ακόμη δεν είναι σίγουροτιποτα (θερμοκρασίες 850, χαμηλό/φαινόμενα), θα δουμε σε 1-2 ημέρες για που το πάει.

έχω κάποια πιθανότητα να δω χιόνοπτωση έστω και 5 λεπτη ???τοτε,???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το 06ζ του ευρωπαικού προειδεάζει γερή κατεβασία στις 240 σαν τον τζίφο, ας δουμε και ενσεμπλς μετά αλλά όλα τα μοντέλα κατι ψυθιρίζουν για αυτό το διάστημα.

ECE1-240.GIF?12-12

ECE0-240.GIF?12-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! ΤΡΕΛΟ αυτό που πάει να συμβει "εαν" τελικά συμβεί! Οι χάρτες έχουν μεγάλο ενδιαφέρον!! Θυμίζουν αντιστοιχη περιοδο που μεσα στο καταχειμωνο, θα ειχαμε ξενύχτια!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

έχω κάποια πιθανότητα να δω χιόνοπτωση έστω και 5 λεπτη ???τοτε,???

 

Ναι αλλά ειναι πολυ μακρια ακόμη και πολλα μπορει να αλλαξουν, κανε υπομονη λιγο ακόμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σε ολους. Στα κοντινα, πολυ υποπτο το ξημερωμα της Δευτερας για χιονοπτωση και μεσα στη Ναουσα. Με ΒΑ ανεμο τα υψομετρα στο ανατολικο Βερμιο θα κατεβουν χαμηλοτερα απο τα αναμενομενα. Το σιγουρο ειναι οτι το βουνο θα δει αρκετο χιονι την Κυριακη (αρχικα). Γενικα, θα ελεγα οτι οι χαρτες και τα ενσεμπλς θυμιζουν Νοεμβρη, λες και πηγαινουμε προς το χειμωνα. 

Υ. Γ. Βλεπω παντου να παρακαλατε να μην κανει κρυο για να "σκοτωθει" ο ιος. Θα σας πω λοιπον οτι ουτε δυο μερες με 20 βαθμους ουτε δυο μερες με 5 θα αλλαξουν κατι σημαντικα στην εξαπλωση του. Πρωτα απ ολα, η εμπειρια μας ειναι αποκλειστικα γενικοτερη για την ομαδα των κοροναιων με τον συγκεκριμενο να αποτελει ενα μικρο μυστηριο μεχρι στιγμης και επισης, δε προλαβαινουν να συντελεστουν σημαντικες αλλαγες στην ατμοσφαιρα αλλα και στη συμπεριφορα του κοσμου μεσα σε ενα τοσο μικρο χρονικο διαστημα. Μην ελπιζετε σε θαυματα εξ ουρανου, προστατεψτε με τους γνωστους τροπους εσας και τους γυρω σας. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεδομένη η ψυχρή εισβολή στην Ευρωπη το 3 δεκαημερο. από εκεί και πέρα το χάος. θα δούμε που θα καθίσει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέχρι τα 200-300 μέτρα τα χιόνια στην βορειοανατολική θεσσαλία την δευτέρα το πρωί βάση 6αριού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...