Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nikolasxm είπε:

Να βγω στη λάμπα Απριλιατικα; Τι άλλο θα δούμε φέτος ....

Ας ελπισουμε να μην χρειαστει λαμπα..Οποιος καταλαβε , καταλαβε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ συνεχίζω να μη βλέπω πεδινό χιόνι άξιο αναφοράς για εδώ...3 βαθμούς και χιονόνερο στην καλύτερη.... εδώ το καταχείμωνο άπειρες φορές δεν μας έφτασαν τα -4 και -5  θα μας φτάσει 1 Απρίλη το -3;;....τόσο μεγάλη διαφορά θα κάνει η ένταση των φαινομένων; πόσο έντονα φαινόμενα θα κάνει ποια;...για να κατέβει τόσο πολύ επιφανειακά ώστε να χιονίσει με 1 βαθμό πρέπει να ρίχνει ραγδαία όπως στις καταιγίδες το καλοκαίρι πράγμα απίθανο...απλά θα βρέχει έντονα ποτιστικά....μιλάω πάντα για εδώ Μακροχώρι-Αλεξάνδρεια-Γιαννιτσά....που δεν επιδρά κανένας βαρδάρης που πάντα μετά από θερμές ημέρες ουσιαστικά εγκλωβίζεται η όποια ζεστή μάζα......τέλος πάντων..εκπλήξεις ανάλογα τις περιοχές θα υπάρξουν...Κιλκίς Έδεσσα και περιοχές που επηρεάζονται από τον Βαρδάρη-Ωραιόκαστρο κτλ δυνάμεις ....αλλά μιλάμε για πάνω από 200-300 μέτρα κατά βάση.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντωμεταξυ δεν βγαινει νοημα. Στο μετεοσιελ την ιδια ωρα το 12αρι ειναι πιο ψυχρο απ το 00ζ  ενω στο meteologix το αντιθετο...τεσπα πρεπει να κινηθηκε ελαχιστα πιο δυτικα η λιμνη και να τσιμπησαν απειροελαχιστα οι Τ στα 850 τις επιμαχες ωρες αυξησε τον υετο αρκετα πάντως...τα προαστια θα βαλουν τρελο χιονι βασει ευρωπαιου εδω και χαρτης χιονοστρωσης αυξημενος σε σχεση με το πρωινο

 

σνοου ντ.png

Επεξεργάστηκε από giannis_salonica
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ συνεχίζω να μη βλέπω πεδινό χιόνι άξιο αναφοράς για εδώ...3 βαθμούς και χιονόνερο στην καλύτερη.... εδώ το καταχείμωνο άπειρες φορές δεν μας έφτασαν τα -4 και -5  θα μας φτάσει 1 Απρίλη το -3;;....τόσο μεγάλη διαφορά θα κάνει η ένταση των φαινομένων; πόσο έντονα φαινόμενα θα κάνει ποια;...για να κατέβει τόσο πολύ επιφανειακά ώστε να χιονίσει με 1 βαθμό πρέπει να ρίχνει ραγδαία όπως στις καταιγίδες το καλοκαίρι πράγμα απίθανο...απλά θα βρέχει έντονα ποτιστικά....μιλάω πάντα για εδώ Μακροχώρι-Αλεξάνδρεια-Γιαννιτσά....που δεν επιδρά κανένας βαρδάρης που πάντα μετά από θερμές ημέρες ουσιαστικά εγκλωβίζεται η όποια ζεστή μάζα......τέλος πάντων..εκπλήξεις ανάλογα τις περιοχές θα υπάρξουν...Κιλκίς Έδεσσα και άλλες....αλλά μιλάμε για πάνω από 200-300 μέτρα κατά βάση.....

Εδώ πως το βλέπεις μετά τελευταία προγνωστικά??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Εδώ πως το βλέπεις μετά τελευταία προγνωστικά??

λογικά βροχή με χιονόνερο ...και σε περίπτωση που είναι τόσο έντονα τα φαινόμενα ίσως κάνει εξάρσεις υγρής χιονόπτωσης(δική μου γνώμη αυτη δεν είμαι ειδικός)....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, giannis_salonica είπε:

εντωμεταξυ δεν βγαινει νοημα. Στο μετεοσιελ την ιδια ωρα το 12αρι ειναι πιο ψυχρο απ το 00ζ  ενω στο meteologix το αντιθετο...τεσπα πρεπει να κινηθηκε ελαχιστα πιο δυτικα η λιμνη και να τσιμπησαν λιγο οι Τ τις επιμαχες ωρες αυξησε τον υετο αρκετα πάντως...τα προαστια θα βαλουν τρελο χιονι βασει ευρωπαιου εδω και χαρτης χιονοστρωσης αυξημενος σε σχεση με το πρωινο

 

σνοου ντ.png

πολύ χοντροκομένος χάρτης για τις τοπικότητες της χώρας μας.....π.χ δεν γίνεται να μην χιονίσει Έδεσσα και να χιονίζει Βέροια-Κατερίνη....επίσης θεωρώ δύσκολο να χιονίσει Κατερίνη και να χιονίσει δύσκολα στη Χαλάστρα....τέσπα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

λογικά βροχή με χιονόνερο ...και σε περίπτωση που είναι τόσο έντονα τα φαινόμενα ίσως κάνει εξάρσεις υγρής χιονόπτωσης(δική μου γνώμη αυτη δεν είμαι ειδικός)....

Σώτο και σε μας πολύ δύσκολο το βλέπω , να δούμε νιφάδες ναι , χιονόστρωση κανονική , δύσκολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ συνεχίζω να μη βλέπω πεδινό χιόνι άξιο αναφοράς για εδώ...3 βαθμούς και χιονόνερο στην καλύτερη.... εδώ το καταχείμωνο άπειρες φορές δεν μας έφτασαν τα -4 και -5  θα μας φτάσει 1 Απρίλη το -3;;....τόσο μεγάλη διαφορά θα κάνει η ένταση των φαινομένων; πόσο έντονα φαινόμενα θα κάνει ποια;...για να κατέβει τόσο πολύ επιφανειακά ώστε να χιονίσει με 1 βαθμό πρέπει να ρίχνει ραγδαία όπως στις καταιγίδες το καλοκαίρι πράγμα απίθανο...απλά θα βρέχει έντονα ποτιστικά....μιλάω πάντα για εδώ Μακροχώρι-Αλεξάνδρεια-Γιαννιτσά....που δεν επιδρά κανένας βαρδάρης που πάντα μετά από θερμές ημέρες ουσιαστικά εγκλωβίζεται η όποια ζεστή μάζα......τέλος πάντων..εκπλήξεις ανάλογα τις περιοχές θα υπάρξουν...Κιλκίς Έδεσσα και περιοχές που επηρεάζονται από τον Βαρδάρη-Ωραιόκαστρο κτλ δυνάμεις ....αλλά μιλάμε για πάνω από 200-300 μέτρα κατά βάση.....

δεν εγκλωβίζεται η θερμή αέρια μάζα βρε Σωτο ανυψώνεται θέλουμε δεν θέλουμε. μόνο η ψυχρή μάζα το παθαίνει αυτό και μόνο σε κλειστές πεδιάδες και λεκανοπέδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ συνεχίζω να μη βλέπω πεδινό χιόνι άξιο αναφοράς για εδώ...3 βαθμούς και χιονόνερο στην καλύτερη.... εδώ το καταχείμωνο άπειρες φορές δεν μας έφτασαν τα -4 και -5  θα μας φτάσει 1 Απρίλη το -3;;....τόσο μεγάλη διαφορά θα κάνει η ένταση των φαινομένων; πόσο έντονα φαινόμενα θα κάνει ποια;...για να κατέβει τόσο πολύ επιφανειακά ώστε να χιονίσει με 1 βαθμό πρέπει να ρίχνει ραγδαία όπως στις καταιγίδες το καλοκαίρι πράγμα απίθανο...απλά θα βρέχει έντονα ποτιστικά....μιλάω πάντα για εδώ Μακροχώρι-Αλεξάνδρεια-Γιαννιτσά....που δεν επιδρά κανένας βαρδάρης που πάντα μετά από θερμές ημέρες ουσιαστικά εγκλωβίζεται η όποια ζεστή μάζα......τέλος πάντων..εκπλήξεις ανάλογα τις περιοχές θα υπάρξουν...Κιλκίς Έδεσσα και περιοχές που επηρεάζονται από τον Βαρδάρη-Ωραιόκαστρο κτλ δυνάμεις ....αλλά μιλάμε για πάνω από 200-300 μέτρα κατά βάση.....

Βαλε και Ναουσα ρε τσιγκουνη χαχαχα. Παντως ειναι οριακη ακομα κ για τα 300, 400 μετρα η κατσταση, το ναουκαστ αυριο θα χει πλακα. Θα παιχτουν πλλα στο ανεμολογικο, τις ραγδαιοτητες κλπ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα κ απο μενα..παμε για πολυ βροχη κ πολλα χιονια στα ορεινα..κατ εμε δεν νομιζω να παισουν ομοιομορφα τα χιλιοστα αλλα αναλογα το στριμ θα κατανεμυθουν αναλογα.δλδ αλλου θα χει πολυ περισσοτερο κ αλλου αρκετα λιγοτερο... σιγουρα θα δημιουργηθουν προβλημα απο την βροχη... απο λει κ περα επειδη το χαμηλο ειναι πολυ βαθυ κ το κρυο λιγο τα υψομετρα θα ειναι ανακατεμενα.αναλογα τον ανεμο κ αν ειναι καταωατης κ αναλογα με την θεση του χαμηλου κ την ενταση της βροχης.καλλιστα μπορει εκει που ριναι το πικ να χιονιζει χαμηλοτερα απο καποια σημεια βορεια.οπως κ οταν βρεθεις στον ψυχρο τομεα του χαμηλου κ εισαι κοντα του θα εχεις περισσοτερο κρυο απο πιο βορειες περιοχες γτ το ρουφαει το χαμηλο οτι κρυο υπαρχει.μιας κ δεν υπαρχει αποθηκη κ συνεχεις ροη απο τα βορεια.αυτη ειναι η αποψη μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν εγκλωβίζεται η θερμή αέρια μάζα βρε Σωτο ανυψώνεται θέλουμε δεν θέλουμε. μόνο η ψυχρή μάζα το παθαίνει αυτό και μόνο σε κλειστές πεδιάδες και λεκανοπέδια

Μιχαήλ ξέρω τι λέω ..μπορεί να μην το εξηγώ όπως πρέπει εγώ έτσι το εκλαμβάνω.....εγκλοβίζεται εννοώ ότι εφόσον δεν υπάρχει στην περιοχή κάποιος κρύος άνεμος σαν τον Βαρδάρη να κατεβάσει επιφανειακά την θερμοκρασία...άπειρες φορές μετά από ζεστές περιόδους όταν ερχόταν η κακοκαιρία με -4 και -5 μη πω και χαμηλότερα χωρίς ανεμο πάντα και με φαινόμενα μετά βίας έπεφτε στους 2-3 βαθμούς η θερμοκρασία εδώ...ενώ έχει συμβεί 2-3 φορές τα τελευταία χρόνια το γεγονός να βρέχει ούτε καν χιονόνερο στην Νάουσα και να χιονίζει στη δυτική πεδινή Θεσ/νίκη και απέναντι -Νέα Μηχανιώνα-Επανομή....μέσα στη θάλασσα...κι εδώ να δυσκολεύεται να πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 3-4....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Βαλε και Ναουσα ρε τσιγκουνη χαχαχα. Παντως ειναι οριακη ακομα κ για τα 300, 400 μετρα η κατσταση, το ναουκαστ αυριο θα χει πλακα. Θα παιχτουν πλλα στο ανεμολογικο, τις ραγδαιοτητες κλπ. 

την Νάουσα την φοβάμαι ..γιατί αν λειτουργήσει αυτού του είδους η καιρική νηνεμία που δεν θα μπορεί να μεταφερθεί κρύο από κάπου πιστεύω ότι θα παλεύει ανάμεσα στη βροχή και στα χιονόνερα....ενώ η Έδεσσα δέχεται τον βορειοδυτικό κατευθείαν από την καρδιά του κρύου του νομού Φλώρινας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλές βροχές Βόρεια Ελλάδα ( Θεσσαλονίκη Βεροια Κατερίνη θα βάλουν πολλα χιλιοστά σε βροχή και το έχει ανάγκη). Φλώρινα Κοζανη Έδεσσα Καστοριά Πτολεμαιδα θα δουν καλο χιονάκι. Τώρα Κιλκις ειναι με ερωτηματικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Εγώ θα δω χιονακι η θα βράζω φασολάδα πάλι😭😋

.... για σιγουριά βράσε φασολάδα .... ούτως ή άλλως είναι ιδανική με το κρύο ....🥄

.... τώρα αν σου κάτσει , θα είναι έκπληξη μάλλον , τρώγε και  κοίτα το να πέφτει .... το τιμημένο .....🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

την Νάουσα την φοβάμαι ..γιατί αν λειτουργήσει αυτού του είδους η καιρική νηνεμία που δεν θα μπορεί να μεταφερθεί κρύο από κάπου πιστεύω ότι θα παλεύει ανάμεσα στη βροχή και στα χιονόνερα....ενώ η Έδεσσα δέχεται τον βορειοδυτικό κατευθείαν από την καρδιά του κρύου του νομού Φλώρινας....

Δε γινεται να βρεχει εδω και να χιονιζει στην Εδεσσα. Ιδιος καιρο εχουμε, η και οι δυο η κανενας. Ειμαστε και λιγο ψηλοτερα. 

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Gary είπε:

Εγώ θα δω χιονακι η θα βράζω φασολάδα πάλι😭😋

θα το δεις Γκάρυ , στα δυτικά του νομού νομίζω είστε σε καλύτερη μοίρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Για να καταλαβω ποια μοντελα δινουν χιονι εως 100 μετρα πχ και ποια απο 400 και πανω

τζίφος 300 και πάνω .....ευρωπαίος και κατά τόπους πεδινά έτσι νομίζω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...