Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υετος που δινουν τα μοντελα δεν ειναι για να τον κρινουμε γιατι δεν βλεπουν τις τοπικοτητες δεν γινεται να τις δουνε οποτε δεν γινεται να κρινεται ο υετος...τις διαταξει και τις θερμ σε ολα τα στρωματα ομως μοορουμε να τις κρινουμε και εκει το ευρωπαικο για αλλη μια κακοκαιρια ηταν πιο κοντα απ ολα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ο υετος που δινουν τα μοντελα δεν ειναι για να τον κρινουμε γιατι δεν βλεπουν τις τοπικοτητες δεν γινεται να τις δουνε οποτε δεν γινεται να κρινεται ο υετος...τις διαταξει και τις θερμ σε ολα τα στρωματα ομως μοορουμε να τις κρινουμε και εκει το ευρωπαικο για αλλη μια κακοκαιρια ηταν πιο κοντα απ ολα...

Φυσικα και πρεπει να τον κρινουμε.Δε μιλαμε για τοπικοτητες βεβαια και το.ποσα χιλιοστα επεσαν ακριβως στην ανω μουσουνιτσα αλλα το γενικο πατερν που δινουν.Ο υετος που βγαζουν τα μοντελα δεν ειναι ανεξαρτητος απο τη διαταξη.Απο κει και περα φυσικα θα υπαρχουν διαφοροποιησεις σε τοπικο επιπεδο,ειδικα οταν ενα μοντελο βλεπει στην αναλυση του βουνα των 1400 μετρων ως υψωματα των 500.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετό υετό το αικον στα ηπειρωτικά παρόλο που πήγε νοτιοανατολικότερα το σύστημα. Φυσικά μιλάμε για συνεχείς βροχές και όχι καταιγίδες λόγω θερμού μετώπου. Φυσικά θα εμφανιστούν καταιγίδες στην περιοχή των ισχυρότερων φαινομένων, αλλά δεν θα είναι τόσες όσο η προηγούμενη κακοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στην ίδια θέση ο τζίφος το χαμηλό, με επέκταση όμως του βόρειου μέρους του βορειότερα, καλύτερο για εδώ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχιζουν οι 100αρες στην Αττικη απο τζιφο.Τα γενικευμενα 50-60αρια ειναι κλειδωμενα νομιζω.Παμε να δουμε ποσο παραπανω μπορουμε να παρουμε.

Βορεια αττικη αγγιζει τα 150μμ με το 12αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Συνεχιζουν οι 100αρες στην Αττικη απο τζιφο.Τα γενικευμενα 50-60αρια ειναι κλειδωμενα νομιζω.Παμε να δουμε ποσο παραπανω μπορουμε να παρουμε.

Βορεια αττικη αγγιζει τα 150μμ με το 12αρι

Γιωργο ποσο ειναι περιπου το περισσοτερο που εχει ριξει στα μερη σοθ εκει βορεια αττικη συνολο σε μια κακοκαιρια;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Γιωργο ποσο ειναι περιπου το περισσοτερο που εχει ριξει στα μερη σοθ εκει βορεια αττικη συνολο σε μια κακοκαιρια;;

Αντουαν νομιζω τον Δεκεμβρη του 12  λιγο πριν την πρωτοχρονια ειχε ριξει 170-180μμ σε 30 ωρες.Μπορει να εχει κανει και περισσοτερο αλλα γενικα δεν εχω καλη μνημη εκτος κι αν μιλαμε για δυνατες χιονοπτωσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντωνη βρηκα και πιο πολυ,200 χιλιοστα τον Σεπτεμβρη του 18 στην κακοκαιρια Ζορμπας.Ισως η ιπποκρατειος εβαλε 230μμ τοτε.

@Galanto

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σαν τα σαλιγκαρια βγηκα και εγω, παμε βροχοσαυροι να δουμε τι θα μαζεψουμε!

καταπληκτικες εικονες απο Βορεια Ελλαδα και πανω απ ολα επιτελους ενα υετοφορο συστημα που δεν αφησε πολλους παραπονεμενους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Αντωνη βρηκα και πιο πολυ,200 χιλιοστα τον Σεπτεμβρη του 18 στην κακοκαιρια Ζορμπας.Ισως η ιπποκρατειος εβαλε 230μμ τοτε.

@Galanto

245μμ πρέπει να είχε καταγράψει η βόρεια Αττική ή Ζωγράφου κατα τη διάρκεια ενός φοβερού χαμηλού στις 23-25 Νοεμβρίου του 2005. Επίσης 30 Οκτοβρίου του 2016 ή 2017 πάλι Ζωγράφου 200μμ σε μμια βραδινή βροχή/καταιγίδα!

Υπήρχε ένα αντίστοιχο άρθρο στο meteo από όπου προέκυπταν τα 245 mm. Δυστυχώς τώρα δεν υπάρχει ο ίδιος χάρτης στο άρθρο. Συνεπώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Νομίζω τα 245 mm αφορούσαν κάπου στο Διόνυσο ή κάτι τέτοιο.

 

Επεξεργάστηκε από LosAlimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

245μμ πρέπει να είχε καταγράψει η βόρεια Αττική ή Ζωγράφου κατα τη διάρκεια ενός φοβερού χαμηλού στις 23-25 Νοεμβρίου του 2005. Επίσης 30 Οκτοβρίου του 2016 ή 2017 πάλι Ζωγράφου 200μμ σε μμια βραδινή βροχή/καταιγίδα!

Υπήρχε ένα αντίστοιχο άρθρο στο meteo από όπου προέκυπταν τα 245 mm. Δυστυχώς τώρα δεν υπάρχει ο ίδιος χάρτης στο άρθρο. Συνεπώς δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Νομίζω τα 245 mm αφορούσαν κάπου στο Διόνυσο ή κάτι τέτοιο.

 

Βρηκα 22/10/2015 στο Μενιδι 185μμ σε ενα 24ωρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Βρηκα 22/10/2015 στο Μενιδι 185μμ σε ενα 24ωρο

θυμάμαι! είχαν σοβαρές πλυμμήρες στη δυτική Αττική. 

πόσα μμ έπεσαν στη ζώνη υετού που δημιουργήθηκε στο όρος Πατέρας με συνέπεια τις πλυμμήρες στη Μάνδρα το 2017? άγνωστο. Αν και το ότι έγινε ότι έγινε δεν σημαίνει ότι έπεσαν μμ ρεκόρ. Θα μπορούσε όμως.

Φαντάζομαι στο μακρινό παρελθόν θα έχουν υπάρξει τρελά νούμερα. 

κάθε κακοκαιρία όμως έχει άλλη υφή. Για παράδειγμα χαραγμένη στη μνημη μου θα μέινει η νεροποντή στις 23/06/2018 εδώ στον Άλιμο. 35 μμ άφησε σε 20 λεπτά με κεραυνούς να πέφτουν κυριολεκτικά στις γειτονικές πολυκατοικίες. Αντίστοιχα κάθε καιρόφιλος έχει να θυμάται μια φοβερή η και παραπάνω καταιγίδες που επηρρεάσαν τη γειτονιά του συγκεκριμένα. Δεν είναι πάντα μόνο τα νούμερα που συγκινούν. 🙂 

 

 

Επεξεργάστηκε από LosAlimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τριπλασιασε τον υετο το τζεμ με 100 ως 150μμ στην Αττικη

Το ιδιο και το ουκμο που τριπλασιασε με 100 ως 150+ χιλιοστα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

άθλιο παραμένει το τζεμ, αλλά ξεκίνησε την βορειότερη τροχιά. Πρέπει να συνεχιστεί όπως και δήποτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετος απο καποια μοντελα για την Θεσσαλονικη

Bolam (00αρι) 65 mm

Arpege 50-55 mm

Ukmo , ecmwf (00αρι) 40 mm

Gfs , icon  30 mm

Gem 1 mm

 

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

σαν τα σαλιγκαρια βγηκα και εγω, παμε βροχοσαυροι να δουμε τι θα μαζεψουμε!

καταπληκτικες εικονες απο Βορεια Ελλαδα και πανω απ ολα επιτελους ενα υετοφορο συστημα που δεν αφησε πολλους παραπονεμενους!

Ολοι ξαναμαζευτηκαμε καταιγιδακια μου...Καλως να ορισει η χαμηλαρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, sakis13 said:

Ολοι ξαναμαζευτηκαμε καταιγιδακια μου...Καλως να ορισει η χαμηλαρα..

Ελα παίκτη μου! Ελπίζω να δώσει μην μας ξενερώσει! Λογικά φαινόμενα διαρκείας θα έχουμε. Αν δε δω 40άρια το ελάχιστο θα είναι αποτυχία 😌

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μια γρήγορη ματιά στα μοντέλα βλέπω ότι το χειρότερο είναι το gem αλλά πιστεύω θα έρθει πιο κοντά στα άλλα αύριο. Πάμε για πολύ νερό εδώ στην Εύβοια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...