Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 

Συμφωνώ Σωτήρη!! ΑΠλά μετά από τόσο καιρό μούφα είναι λίγο στενάχωρο. Θα το ξεπεράσουμε.

 

επικό το τζεμ  που αν ήταν χειμώνας θα μιλούσαμε για ιστορική διάταξη

\gem-0-234.png?12

 

Μετά τις 20 Απριλίου στα 55 χρόνια που χει δεδομένα και στα 150 χρονιά που χει αρχείο χαρτών μόνο 1 φορά έχει χιονίσει κανονικά Φλώρινα μετά τις 20 Απριλίου. Τελειώσαμε για φέτος και αποκλείεται να βγει και αυτό του τζεμ

Το θέμα είναι να κάνει κανά τέτοιο χειμώνα, κατά προτίμηση Δεκέμβρη.  Για κάποιο λόγο εδώ και χρόνια ή 20 βαθμούς έχει Δεκέμβρη ή κάτι αυλώνες που δεν στρίβουν ούτε με ρουλεμάν και σκάνε κάθετα Αιγαίο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

 

Μετά τις 20 Απριλίου στα 55 χρόνια που χει δεδομένα και στα 150 χρονιά που χει αρχείο χαρτών μόνο 1 φορά έχει χιονίσει κανονικά Φλώρινα μετά τις 20 Απριλίου. Τελειώσαμε για φέτος και αποκλείεται να βγει και αυτό του τζεμ

Το θέμα είναι να κάνει κανά τέτοιο χειμώνα, κατά προτίμηση Δεκέμβρη.  Για κάποιο λόγο εδώ και χρόνια ή 20 βαθμούς έχει Δεκέμβρη ή κάτι αυλώνες που δεν στρίβουν ούτε με ρουλεμάν και σκάνε κάθετα Αιγαίο

Εγώ θέλω μια φορά όσο είμαι στα Γιάννενα να πέφτει πραγματικός ισχυρός αυλώνας καρφί Ιταλία. Και όχι αυτό το συνεχές παιχνίδι, α δυτικότερα α ανατολικότερα οριακά Ιόνιο Ελλάδα Αιγαίο. Γιατί έτσι εδώ επιδείνωση του καιρού είναι 3 ώρες και μετά αέρας. Για παράδειγμα πήγαινε δες διατάξεις στον σχολιασμό των χαρτών cfs [καλά το πρώτο με το -30 στις Άλπεις τελείως εκτός, αλλά φοβερό]  Μιλάω για μια διάταξη σαν την τελευταία που ανέβασα σήμερα. Ενώ θα ανεβάσω και άλλες μετά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Xionoflorina said:

 

Μετά τις 20 Απριλίου στα 55 χρόνια που χει δεδομένα και στα 150 χρονιά που χει αρχείο χαρτών μόνο 1 φορά έχει χιονίσει κανονικά Φλώρινα μετά τις 20 Απριλίου. Τελειώσαμε για φέτος και αποκλείεται να βγει και αυτό του τζεμ

Το θέμα είναι να κάνει κανά τέτοιο χειμώνα, κατά προτίμηση Δεκέμβρη.  Για κάποιο λόγο εδώ και χρόνια ή 20 βαθμούς έχει Δεκέμβρη ή κάτι αυλώνες που δεν στρίβουν ούτε με ρουλεμάν και σκάνε κάθετα Αιγαίο

Το 7 Μαιου που ειχα διαβασει καπου οτι ειχε χιονισει Φλωρινα δεν ισχυει ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέτοιοι χάρτες χάθηκαν να εμφανίζονται από τον Νοέμβρη; Τι πράγμα είναι αυτό κάθε χρονιά να βγάζει διαταξάρες για τα κεντροβορεια-δυτικά στους πιο άκυρους μήνες... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanasismtrk είπε:

νομίζω ευρωπαίος έκανε μια αλλαγή στο ψύχος στις 48 ώρες 

μεγάλες διαφορές με τα υπόλοιπα 24 και 48 ώρες μακριά.. ότι να ναι.. θα τουμπάρει αύριο όμως λογικά και αυτός.. παραέιναι καλός για να είναι αληθινός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Τέτοιοι χάρτες χάθηκαν να εμφανίζονται από τον Νοέμβρη; Τι πράγμα είναι αυτό κάθε χρονιά να βγάζει διαταξάρες για τα κεντροβορεια-δυτικά στους πιο άκυρους μήνες... 

Γιατί είναι άκυρος μήνας ο Απρίλης και δεν είναι ο Νοέμβρης πχ; Και τελικά γίνεται αυτό που έτρεμα εξαρχής! Ζεστή και ηλιόλουστη Μεγάλη Εβδομάδα και ψυχρή και βροχερή Διακαινησίμου εβδομάδα. Δηλαδή πάμε για καλό τέλος Απριλίου τώρα. Μετά τις 25-26.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Το 7 Μαιου που ειχα διαβασει καπου οτι ειχε χιονισει Φλωρινα δεν ισχυει ;

Ισχύει. 7 Μαίου 1989 είναι η πιο όψιμη χιονόπτωση.  3 φορές έχει χιονίσει Μάιο Φλώρινα αλλά μιλάμε για νιφάδες τώρα . Εγώ λέω απλά να κάνει κανονικό χιόνι να ασπρίσουν όλα. Αυτό 1 φορά το χει κάνει από το 1870 και μετά τέλος Απριλίου, σε αυτό που έβαλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Γιατί είναι άκυρος μήνας ο Απρίλης και δεν είναι ο Νοέμβρης πχ; Και τελικά γίνεται αυτό που έτρεμα εξαρχής! Ζεστή και ηλιόλουστη Μεγάλη Εβδομάδα και ψυχρή και βροχερή Διακαινησίμου εβδομάδα. Δηλαδή πάμε για καλό τέλος Απριλίου τώρα. Μετά τις 25-26.

Γιατί μετά τις 20 Απριλίου σε κατοικημένη περιοχή έχει ασπρίσει 3-4 φορές στα 200 τελευταία χρόνια  ενώ 20-30 Νοεμβρίου καμμιά 100ρια φορές

 Γιατί ευνοική κυκλοφορία 20-30 Νοεμβρίου θα σε πάει σε χιόνια και στον Δεκέμβρη και μπορεί και το Γενάρη που χιονίζει μέχρι το κύμα , ενώ ευνοική κυκλοφορία τέλος Απρίλη θα σε πάει μόνο μέχρι χαλάζια το Μάιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

Τώρα την άνοιξη τι θα έβγαινε???

... παπαρούνες  🌹 🥀, μαργαρίτες  🌼 🌻.... και πολλά χόρτα  🌾 🌱 ..... γιατί θα 'βρεχε αρκετά .... 🌧️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, baristrs είπε:

Μιχαηλ φαινεται καμια ασταθεια για το αμεσο μελλον;

όχι φίλε τίποτα απολύτως από αστάθειες. Μάλλον πρέπει να περιμένουμε τον Μάιο. Όλα όψιμα φέτος καθυστερημένα κατά 1-2 μήνες όλες οι εποχές!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και φυσικά για να συνεχίσουμε εκτός λογικής ο τζίφος γίνεται ακόμα χειρότερος από πριν, παρά το καλό σενάριο του ευρωπαίου, κκαι παρά την μεγάλη βελτίωση του αικον. Δεν υπάρχει αυτό φέτος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πόσα χρόνια μπροστά μετεωρολογικά εκεί στο usa...

Πριν λιγο ανεμοστρόβιλος στο Μισισιπή στο τοπικό ραντάρ!

IMG_20200413_022837.thumb.jpg.3f3621091bfac42bb82be60edd0c40da.jpg

https://www.eldoradoweather.com/radar/dgx/dgx-jackson-loop.php

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Επιμένει για πολύ ζεστό Μεγάλο Σάββατο και Πάσχα!!

C35DEAFD-FC26-478E-BCE6-04469BEED08F.gif

Μακάρι να βγει έτσι, δε θέλω κακό καιρό παρόλο που θα είμαι σπίτι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ: μα δεν γίνεται να είμαστε σε νάουκαστ και να έχουμε τέτοιες διαφορές!!!

κορονοιός: κρατίστε τις πρωτεΐνες μου...

 

 

και έτσι λοιπόν, κανένα μοντέλο δεν τούμπαρε, απλά δεν γίνεται να ξέρουμε τι θα γίνει τελικά.. τι ναι πεις. Η ελάχιστη [προγνωσιμότητα που έχω συναντήσει τα 6-7 χρόνια με τους χάρτες που ασχολούμαι..

 

Α και ο ευρωπαίος είναι δυτικότερα από εχθές το πρωί.. Άρα σε νάουκαστ έχουμε μεγαλύτερη ψαλίδα σεναρίων.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Επιμένει για πολύ ζεστό Μεγάλο Σάββατο και Πάσχα!!

C35DEAFD-FC26-478E-BCE6-04469BEED08F.gif

Βλέπω 20-24αρια στις περισσότερες περιοχές, δεν το λες πολύ ζεστό. Κοντά στο μέσο όρο είναι αυτές οι θερμοκρασίες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Βλέπω 20-24αρια στις περισσότερες περιοχές, δεν το λες πολύ ζεστό. Κοντά στο μέσο όρο είναι αυτές οι θερμοκρασίες...

Αυτό δείχνει ο χάρτης... εγώ σου βάζω και 30αρια σε κάποιες περιοχές, ανάλογα με τον αέρα και τις νεφώσεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Βλέπω 20-24αρια στις περισσότερες περιοχές, δεν το λες πολύ ζεστό. Κοντά στο μέσο όρο είναι αυτές οι θερμοκρασίες...

Στοιχεία από ΕΜΥ για Απρίλιο!

636296A8-7E98-4EA9-9F21-A3BF501398C3.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υπάρξουν και 30αρια σίγουρα μιλάμε για θερμοκρασίες πολύ πάνω των μέσων όρων. Αλλά με βάση αυτών που δείχνει ο χάρτης, +1 με +4 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά(αναλογα την περιοχή) δεν είναι τόσο τραγικό νομίζω. Θα έλεγα ότι είναι συνηθισμένο να βλέπουμε 20αρια+ τέτοια περίοδο(20 Απρίλη και μετα)...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Λάρισα κάθε χρόνο Απρίλη θυμάμαι να ξεπερνούσε τουλάχιστον μια μέρα τους 27 βαθμούς. Μάλιστα πέρσι το μεγάλο Σάββατο που σας ανέβασα την υπερκαταιγίδα είχαμε φτάσει 31 βαθμούς στην Λάρισα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...