Jump to content
teo_73

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... ναι αλλά βάζουμε και εικόνες από αλλού της ίδιας ημέρας .... αυτό έγινε κατά κόρον στις αναφορές της τελευταίας κακοκαιρίας ....

Ναι σε αυτές τις φωτό φαίνεται όμως πως επηρέασε μια περιοχη η ταδε κακοκαιρία που λέει το τοπικ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ναι σε αυτές τις φωτό φαίνεται όμως πως επηρέασε μια περιοχη η ταδε κακοκαιρία που λέει το τοπικ.

 

.... ΟΚ φίλε το ΄πιασα .... έχουμε και μιά Α ηλικία  .... οπότε .... βράσε όρυζα ...😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... ΟΚ φίλε το ΄πιασα .... έχουμε και μιά Α ηλικία  .... οπότε .... βράσε όρυζα ...😁

Άλλη μια έχουμε και μεις.Κρυβε λόγια..😇

Να πούμε και κάτι για τους χάρτες...Βαρετοκαιρια εν όψει μιας και οι βροχές στα νότια το επόμενο 10ημερο μάλλον θα είναι ελαχιστες...Αν και με τέτοιο χάλι στη προγνωσιμοτητα δεν είναι και να λες πολλά πολλά πόσο μάλλον για 10 μέρες μπροστά.Ιδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυτικότερα και ο τζίφος για αύριο, αλλά τελείως διαφορετική κατανομή φαινομένων . Πολλά ερωτηματικάα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διατάξεις που θυμίζουν χειμώνα στην ευρώπη και ευτυχώς δεν φαίνεται να μας επηρεάζουν προς το παρόν εμάς..... ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παράξενη τροπή πάει να πάρει το 18αρι, χειμερινή.. Βέβαια αυτή την φορά ο ατλαντικός έχει την μέγιστη αβεβαιότητα οπότε είναι αδύνατη οποιαδήποτε εκτίμηση

 

!!!!!!!!!!

gfs-0-270.png?18

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΠΙθανότητα για πρόσκαιρη χιονόπτωση τις επόμενες ώρες σε ορεινές περιοχές  των συνόρων σε υψόμετρα άνω των 1,200μ περίπου, με εξαίρεση την Φλώρινα, όπου εκεί δεν αποκλείεται να χιονίσει και πέριξ της πόλεως για λίγο !!  Είμαι περίεργος να δω αν θα καταφέρει να το στρώσει στις 15 Απριλίου σε κατοικήσιμες περιοχές !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, κλείδωσαν κατ' εμέ οι ζεστές για την εποχή από Μ.Παρασκευη μέχρι και την ημέρα του Πάσχα τουλάχιστον για εδώ στην περιοχή μου. Μια μέρα θα είναι μόνο ψυχρή και αυτή χωρίς φαινόμενα, πάμε προς την καρδιά της άνοιξης πλέον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να συμπληρώσω ότι με την κυκλοφορία που παίζει στην Ευρώπη μπορεί το επόμενο διάστημα να βρεθούμε στον θερμο τομέα με αποτέλεσμα θερμοκρασίες πολύ πάνω από τα κλιματικά. 

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

GEM και κύριο GFS σε πιο ψυχρά σενάρια από τα υπόλοιπα μοντέλα! 
 

Στον αντίποδα το control του GFS... 

A4B745FA-DF69-4D25-88A7-012C5B36FE76.png

633969DB-9241-46EA-A880-571E376B7C2A.png

E065C43D-0B10-448C-8952-611FCA5A1324.png

Άγγελε αυτό συμβαίνει λόγο της τεράστιας αβεβαιότητας και ρευστότητας των προβλέψεων από τα μοντέλα λόγο εποχής λόγο αλλαγής κυκλοφορίας ...δεν υπάρχει πρόβλεψη πέραν των 100 ωρών ... φυσικά εδώ που βρισκόμαστε σαν χώρα γεωγραφικά και λόγο εποχής εννοείται τα θερμά σενάρια έχουν τον πρώτο λόγο και τις περισσότερες πιθανότητες ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα, κλείδωσαν κατ' εμέ οι ζεστές για την εποχή από Μ.Παρασκευη μέχρι και την ημέρα του Πάσχα τουλάχιστον για εδώ στην περιοχή μου. Μια μέρα θα είναι μόνο ψυχρή και αυτή χωρίς φαινόμενα, πάμε προς την καρδιά της άνοιξης πλέον. 

Λες να ασπρίσει πάλι το βουνό μας;

815A3111-5C2A-45A9-96DD-2C1A71B58E4D.gif

F772973F-CD6B-4733-8CC5-DB2D919FCB7B.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Άγγελε αυτό συμβαίνει λόγο της τεράστιας αβεβαιότητας και ρευστότητας των προβλέψεων από τα μοντέλα λόγο εποχής λόγο αλλαγής κυκλοφορίας ...δεν υπάρχει πρόβλεψη πέραν των 100 ωρών ... φυσικά εδώ που βρισκόμαστε σαν χώρα γεωγραφικά και λόγο εποχής εννοείται τα θερμά σενάρια έχουν τον πρώτο λόγο και τις περισσότερες πιθανότητες ....

Εγώ θέλω το Πάσχα και τη διακαινησίμου να έχουμε θερμές αέριες μάζες και ήλιο και σχετική ζέστη. Τη Μεγάλη Εβδομάδα την καταλαβαίνεις καλύτερα με βροχές και κρύο ενώ τη διακαινησίμου αντίθετα τη θέλω ηλιόλουστη και ζεστή άρα σε καλό δρόμο βαδίζουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα η βελτίωση της σημερινοαυριανής διάταξης συνεχίζεται ακάθεκτη, με αποτέλεσμα να έχουμε σε κάποιες περιοχές κακοκαιρία 24ωρου. Εξάλλου η συννεφιά έξω ήδη κάτι λέει

 

για την συνέχεια εκτός του θερμού κύματος δεν μπορεί να υπάρξει κάτι σαν πρόβλεψη.  Τα ατλαντικά χαμηλά είναι πολλά και μικρά και δυσκολεύουν πολύ την προγνωσιμότητα σε αντίθεση με άλλες φορές που αλλαγές στα ατλαντικά χαμηλά έχουν εμφανή αποτελέσματα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέσα σε ένα 24ωρο για μόλις ένα 30ωρο-40ωρο πρίν την κακοκαιρία!

gfs-0-42.png?6gfs-0-18.png?6

 

εχθές 

gfs-13-42.png?6

σήμερα

gfs-13-18.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Άγγελος είπε:

Λες να ασπρίσει πάλι το βουνό μας;

815A3111-5C2A-45A9-96DD-2C1A71B58E4D.gif

F772973F-CD6B-4733-8CC5-DB2D919FCB7B.gif

Δεν αποκλείεται να βάλει μια άχνη  στα 1400+ αλλά έχει ψίχουλα υετού και πολύ σύντομη διάρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

φοβερή κακοκαιρία πάει να βγάλει το 6αρι! Ξεκινάει με αστάθεια και καταλήγει σε ψυχρή εισβολή χαχα τέλειο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

φοβερή κακοκαιρία πάει να βγάλει το 6αρι! Ξεκινάει με αστάθεια και καταλήγει σε ψυχρή εισβολή χαχα τέλειο.

Ναι αυτό βλέπω και εγώ αλλά είναι τζιφος και 06ζ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Ναι αυτό βλέπω και εγώ αλλά είναι τζιφος και 06ζ...

ναι Δημήτρη εννοείται.! αυτή την στιγμή και λόγω χρονικής απόστασης και λόγω τζίφου και λόγω δύσκολης προγνωσιμότητας εξαιτίας ιδιαίτερης διάταξης χαμηλών/υψηλών, δεν λαμβάνουμε τίποτα σοβαρά. Σε 5 μέρες θα ξέρουμε που βαδίζουμε. Δυστυχώς και τα εσνέμπλς του τζίφου πάλι δεν υπάρχουν που έδειχναν κάτι 8αρια-10αρια σαν μέσο όρο στην ΑΘήνα για μεθάυριο και τελικά θα είναι φτάσει ακόμα και το 0, με -1!

Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι αν είχαμε ανάλογες διατάξεις τον χειμώνα θα ήξερα πως όταν τελειώνε όλη η φάση θα είχα βγει χιονισμένος είτε ήμουν Γιάννενα είτε ήμουν Λάρισα είτε ήμουν Χαλκίδα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συννεφιασε και εδω με την Τ στους 17,1

Ωπα λαθος τοπικ

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και άλλη σημαντική ναουκαστική δυτίκιση στο 12αρι του τζίφου! Βάζω τα 500 ξανά από το 6αρι εχθές και του 12αριού σήμερα για να δείτε αβεβαιότητες μόλις τελευταία μέρα πριν την όποια κακοκαιρία!! Η πιο σημαντική αλλαγή που προσωπικά έχω δει σε όλη μου την ζωή..

gfs-13-42.png?6gfs-13-18.png?6

 

μόλις εμφανίστηκαν και τα φαινόμενα στην Θεσσαλία οπότε η θερμοκρασιακή άνοδος των 850 το μεσημέρι αύριο πάει άπατο όπως είναι λογικό

Υ.Γ Η φλώρινα ύποπτη για χιονόπτωση θεωρώ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...