Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... και εμένα μου αρέσουν τρελά τα ακραία φαινόμενα .... αλλά τώρα στα 55 μου πρέπει να σκέφτομαι και την άλλη όψη του νομίσματος ....😉

ΥΓ .... έχω φάει για ένα 15λέπτο χαλάζι χοντρό όσο καρύδι , Ιούλιο μήνα σε ανάβαση προς την Αστράκα ,σε υψόμετρο 2200 m , και με τους κεραυνούς να σκάνε δίπλα μας στα 100 m .... το αποτέλεσμα ήταν ένα 20 ποντο στρωμένο χαλάζι που το λιωσε τελείως μετά από18 h ..... (θερμοκρασία την ώρα της χαλαζόπτωσης 2 C ...!!!!!) .......

.... sorry για το εκτός .....

τρομερό Άγγελε!!!

 

το αικον έδωσε μια μικρή λύση στο τέρας που έρχεται. μειώνει ένταση και την διάρκειά του την κόβει σε 2 φάσεις, μπας και έχουμε ένα διάλειμμα ενδιάμεσα.

 

χειμώνας τόσο κοντά μας στο αικόν

icon-1-180.png?05-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

❄️❄️❄️.... αύριο αργά το βράδυ και μέχρι τις πρώτες πρωϊνές ώρες της Πέμπτης το χαμηλό στα βόρεια της Μαύρης Θάλασσας θα δώσει στους ορεινούς όγκους που συνορεύουν βόρεια , ασθενείς έως μέτριες χιονοπτώσεις πάνω από τα 1900 m ..... τα περισσότερα φαινόμενα σε Ροδόπη - Φαλακρό και Καιμακτσαλάν .....❄️❄️❄️

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τρομερό Άγγελε!!!

 

το αικον έδωσε μια μικρή λύση στο τέρας που έρχεται. μειώνει ένταση και την διάρκειά του την κόβει σε 2 φάσεις, μπας και έχουμε ένα διάλειμμα ενδιάμεσα.

 

χειμώνας τόσο κοντά μας στο αικόν

icon-1-180.png?05-12

χαχαχαχαχαχχαχα -4   στα 850 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... και εμένα μου αρέσουν τρελά τα ακραία φαινόμενα .... αλλά τώρα στα 55 μου πρέπει να σκέφτομαι και την άλλη όψη του νομίσματος ....😉

ΥΓ .... έχω φάει για ένα 15λέπτο χαλάζι χοντρό όσο καρύδι , Ιούλιο μήνα σε ανάβαση προς την Αστράκα ,σε υψόμετρο 2200 m , και με τους κεραυνούς να σκάνε δίπλα μας στα 100 m .... το αποτέλεσμα ήταν ένα 20 ποντο στρωμένο χαλάζι που το λιωσε τελείως μετά από18 h ..... (θερμοκρασία την ώρα της χαλαζόπτωσης 2 C ...!!!!!) .......

.... sorry για το εκτός .....

2 βαθμούς και δεν χιονίζε....?χαχαχαχ αλλά ντάξει Ιούλιος μήνας ήταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

2 βαθμούς και δεν χιονίζε....?χαχαχαχ αλλά ντάξει Ιούλιος μήνας ήταν 

Από τέλη Ιουνίου και μέχρι Δεκαπενταύγουστο δύσκολα χιονίζει ακόμη και στον Όλυμπο. Τα τελευταία χρόνια αν δεν πάει 10-15 Σεπτεμβρίου δε χιονίζει στον Όλυμπο. Και το τελευταίο χιόνι στον Όλυμπο στα 2918 μέτρα συνήθως πέφτει τέλη Μαΐου ενώ το νωρίτερο 12-22 Σεπτέμβρη. Με μια πλημμυρώδη κακοκαιρία, δυνατή φθινοπωρινού τύπου βροχή και μέγιστη Τ 17-20 στα 2918 του Ολύμπου το στρώνει συνήθως (ίσως και λίγο πιο χαμηλά κάποιες φορές).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετρίασε τη θερμή εισβολή σε Τ της τάξεως 26-27 ενώ παράλληλα μετρίασε τις ελάχιστες (13-15 από 15-17 που έδινε νωρίτερα). Το 2017 είχα 28οC στις 14/5 στην Πολίχνη. Ενώ το 2015 έπιασα σαν σήμερα 28αρι (η μέγιστη Τ εκείνου του Μάη).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ νωρίς ξεκινάνε τα βρασίματα φέτος...αλλά αισιοδοξώ ότι θα είναι για καλό.....όποτε έκανε μεγάλες ζέστες τέλη Απρίλη και Μάιο το καλοκαίρι ήταν τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Ιουλίου δροσερό σχετικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ νωρίς ξεκινάνε τα βρασίματα φέτος...αλλά αισιοδοξώ ότι θα είναι για καλό.....όποτε έκανε μεγάλες ζέστες τέλη Απρίλη και Μάιο το καλοκαίρι ήταν τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Ιουλίου δροσερό σχετικά...

.... Ιούλιο , Αύγουστο θα έχουμε τα μελτέμια να μας δροσίζουν .... εκτός απροόπτου .....( .... όπως το καλοκαίρι του 2014 ....)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ νωρίς ξεκινάνε τα βρασίματα φέτος...αλλά αισιοδοξώ ότι θα είναι για καλό.....όποτε έκανε μεγάλες ζέστες τέλη Απρίλη και Μάιο το καλοκαίρι ήταν τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Ιουλίου δροσερό σχετικά...

Αυτό ειδικά τα στην 19.. εποχή δεν είναι ψέμα. Τότε 2 το πολύ κύματα έκανε στο 99% των καλοκαιριών οπότε αν το 1 γινόταν Μάιο βγαίναν κάτι Αύγουστοι μετά σαν τωρινοί αρχές Οκτώβρη. 

Όμως για την τελευταία δεκαετία δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύσει αυτό. Δες αυτό από κάτω είναι η πιο πρόσφατη ζέστη Μαίου. Δυνατή κιόλας.40ρι Άργος, 39 Σπάρτη, Κρανίδι, 38 Ελευσίνα κλπ.  

Αυτό που ακολούθησε δεν το λες και ξεθυμάνε. Ο μεγαλύτερος καύσωνας από το 2007 τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου με 45ρια, καύσωνας μέσα Ιουλίου με 42ρια, καύσωνας τέλος Ιουλίου με 40ρια, καύσωνα 1-15 Αυγούστου κλασσικός δυτικός με 38-40 για 15 μέρες σερί Δυτική Ελλάδα Μακεδονία, και ένα με 36-37 μέσα Σεπτέμβρη. Και αυτά είναι μόνο τα βαρβάτα, πάνω από 70 μέρες είχε κόκκινα χρώματα το καλοκαίρι αυτό

archives-2017-5-13-12-1.png

archives-2017-7-1-12-1.png

archives-2017-7-13-12-1.png

archives-2017-7-25-0-1.png

archives-2017-8-7-12-1.png

archives-2017-9-17-18-1.png

 

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Αυτό ειδικά τα στην 19.. εποχή δεν είναι ψέμα. Τότε 2 το πολύ κύματα έκανε στο 99% των καλοκαιριών οπότε αν το 1 γινόταν Μάιο βγαίναν κάτι Αύγουστοι μετά σαν τωρινοί αρχές Οκτώβρη. 

Όμως για την τελευταία δεκαετία δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύσει αυτό. Δες αυτό από κάτω είναι η πιο πρόσφατη ζέστη Μαίου. Δυνατή κιόλας.40ρι Άργος, 39 Σπάρτη, Κρανίδι, 38 Ελευσίνα κλπ.  

Αυτό που ακολούθησε δεν το λες και ξεθυμάνε. Ο μεγαλύτερος καύσωνας από το 2007 τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου με 45ρια, καύσωνας μέσα Ιουλίου με 42ρια, καύσωνας τέλος Ιουλίου με 40ρια, καύσωνα 1-15 Αυγούστου κλασσικός δυτικός με 38-40 για 15 μέρες σερί Δυτική Ελλάδα Μακεδονία, και ένα με 36-37 μέσα Σεπτέμβρη. Και αυτά είναι μόνο τα βαρβάτα, πάνω από 70 μέρες είχε κόκκινα χρώματα το καλοκαίρι αυτό

archives-2017-5-13-12-1.png

archives-2017-7-1-12-1.png

archives-2017-7-13-12-1.png

archives-2017-7-25-0-1.png

archives-2017-8-7-12-1.png

archives-2017-9-17-18-1.png

 

Έτσι είναι δυστυχώς  την τελευταία δεκαετία έχουν αλλάξει πολλά.....και το ποιο πιθανό είναι να μην ισχύσει κάτι τέτοιο αλλά έστω το μισό καλοκαίρι να γλιτώσουμε κέρδος είναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Έτσι είναι δυστυχώς  την τελευταία δεκαετία έχουν αλλάξει πολλά.....και το ποιο πιθανό είναι να μην ισχύσει κάτι τέτοιο αλλά έστω το μισό καλοκαίρι να γλιτώσουμε κέρδος είναι...

Αυτό είναι το θέμα θα το γλιτώσουμε; Γιατί ήδη αν βγει αυτό που φαίνεται θα ζεσταθούν τα σπίτια απότομα από 20 Μαίου. Αν δεν βγει με δροσιά Μάιος και 1-20 Ιουνίου χαθήκαμε ειδικά όσοι δεν έχουμε θάλασσα δίπλα. Τα τελευταία χρόνια οι ανάσες αυτές είναι, ο Μάιος, ο Ιούνιος στο μεγαλύτερο μέρος, και αρκετές φορές κάποια μικρά διαστήματα τον Ιούλιο με καταιγίδες.  Φαντάζομαι έχεις προσέξει ότι ο Αύγουστος εδώ και κανα 15 χρόνια 2 επιλογές έχει ή πολύ ζεστός ή ολοκαύτωμα, δροσερός έχει εξαφανιστεί από το λεξιλόγιο του συγκεκριμένου μήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Αυτό είναι το θέμα θα το γλιτώσουμε; Γιατί ήδη αν βγει αυτό που φαίνεται θα ζεσταθούν τα σπίτια απότομα από 20 Μαίου. Αν δεν βγει με δροσιά Μάιος και 1-20 Ιουνίου χαθήκαμε ειδικά όσοι δεν έχουμε θάλασσα δίπλα. Τα τελευταία χρόνια οι ανάσες αυτές είναι, ο Μάιος, ο Ιούνιος στο μεγαλύτερο μέρος, και αρκετές φορές κάποια μικρά διαστήματα τον Ιούλιο με καταιγίδες.  Φαντάζομαι έχεις προσέξει ότι ο Αύγουστος εδώ και κανα 15 χρόνια 2 επιλογές έχει ή πολύ ζεστός ή ολοκαύτωμα, δροσερός έχει εξαφανιστεί από το λεξιλόγιο του συγκεκριμένου μήνα

..... γνώμη μου είναι ότι δεν παίζει απολύτως κανένας συσχετισμός της πιθανής πρόωρης θερμής εισβολής με την εξέλιξη του καλοκαιριού ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... γνώμη μου είναι ότι δεν παίζει απολύτως κανένας συσχετισμός της πιθανής πρόωρης θερμής εισβολής με την εξέλιξη του καλοκαιριού ......

Δεν έχω ιδέα αν παίζει ρόλο εκτός ίσως από το ότι δείχνει ότι η Αφρική έχει άγριες διαθέσεις από νωρίς. Παίζει δεν παίζει ρόλο το θέμα είναι ότι έτσι και πάει με αυτό τον τρόπο όλο το β΄μισό Μαίου τα σπίτια θα ζεσταθούν πρόωρα και θα χουν τέλος Μαίου θερμοκρασία που κανονικά θα χαν τέλος Ιουνίου.  Στην υγεία της ΔΕΗ μετά😱

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Δεν έχω ιδέα αν παίζει ρόλο εκτός ίσως από το ότι δείχνει ότι η Αφρική έχει άγριες διαθέσεις από νωρίς. Παίζει δεν παίζει ρόλο το θέμα είναι ότι έτσι και πάει με αυτό τον τρόπο όλο το β΄μισό Μαίου τα σπίτια θα ζεσταθούν πρόωρα και θα χουν τέλος Μαίου θερμοκρασία που κανονικά θα χαν τέλος Ιουνίου.  Στην υγεία της ΔΕΗ μετά😱

..... επειδή ,αναγκαστικά ,υποθετικά μιλάμε ..... μπορεί μετά από τον πρόωρο ''καύσωνα'' (.... που μπορεί τελικά να μην είναι καν ''καύσωνας'' ....) να κάνει διορθώσεις μέσω ασταθειών και έτσι να μην παραμείνουν τα τσιμέντα hot ...... ποιος το ξέρει .... ας μην είμαστε απαισιόδοξοι από τώρα..... (.... λέω εγώ .....) .....🙄

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Ψηνει τον καυσωνουλη το 18Ζ ...... Σε λιγο ξεφουρνιζει χαρτες.

.... έχεις στήσει καρτέρι εεεεε.....?????? 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Κώστας. είπε:

Μωβακια....

GFSOPEU18_264_2.png

..... τι μωβάκια .... τέλος ο καυσωνούλης  ..... το ρίξαμε στον χρωματικό κώδικα τώρα .....??????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...