Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ νωρίς ξεκινάνε τα βρασίματα φέτος...αλλά αισιοδοξώ ότι θα είναι για καλό.....όποτε έκανε μεγάλες ζέστες τέλη Απρίλη και Μάιο το καλοκαίρι ήταν τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Ιουλίου δροσερό σχετικά...

Όπως το 2018. Τέλη Απρίλη και Αρχές Μάη φέτος δεν είχαμε πολλές ζέστες. Μάλλον μέσα Μάη θα πιάσουν φέτος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

.... Ιούλιο , Αύγουστο θα έχουμε τα μελτέμια να μας δροσίζουν .... εκτός απροόπτου .....( .... όπως το καλοκαίρι του 2014 ....)

Ναι αλλά το 2014 ο Μάιος μέχρι τις 20 δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστός. Μια ψευτοζέστη είχε μόνο στις 11-14 κι αυτό μόνο. Και μάλιστα 5 Μάη είχε 16-17 βαθμούς μόνο. Λογικό αφού οι 2 προηγούμενοι Μάηδες μπήκαν με 30αρια, ξηρασία και ανομβρία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Έτσι είναι δυστυχώς  την τελευταία δεκαετία έχουν αλλάξει πολλά.....και το ποιο πιθανό είναι να μην ισχύσει κάτι τέτοιο αλλά έστω το μισό καλοκαίρι να γλιτώσουμε κέρδος είναι...

Μην κάνει ψυχρό Αύγουστο μετά μόνο. Και βασικά φέτος πιστεύω πως αν ο Μάης μετά τις 10 κυλήσει ζεστός πολύ μπορεί να βγει θερμότερος κι από το Σεπτέμβριο αν ο τελευταίος δεν κάνει ζέστες (πχ το 2014 ο Σεπτέμβριος κλιματικά ήταν λίγο θερμότερος από το Μάη του 2019).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

από ότι βλέπω τελικά δεν υπάρχει διαφυγή. Bring it on Λοιπόν. Η πρώτη ημέρα που δείχνει αλλαγή κυκλοφορίας και στοπ στην ανατροφοδότηση της ψυχρής λίμνης της Ισπανίας δείχνει να είναι η 16η Μαίου. Δυστυχώς είμαστε πολύ μακριά προς το παρόν, και άνετα η μια εβδομάδα γίνονται 2 με γενικευμένα 35αρια.

 

Τι θέλω? Την συνέχεια του  Jma

 

J264-21.GIF?06-12

 

 

 

Καληνύχτα σε όλους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, THUNDERSNOW1965 είπε:

..... επειδή ,αναγκαστικά ,υποθετικά μιλάμε ..... μπορεί μετά από τον πρόωρο ''καύσωνα'' (.... που μπορεί τελικά να μην είναι καν ''καύσωνας'' ....) να κάνει διορθώσεις μέσω ασταθειών και έτσι να μην παραμείνουν τα τσιμέντα hot ...... ποιος το ξέρει .... ας μην είμαστε απαισιόδοξοι από τώρα..... (.... λέω εγώ .....) .....🙄

Ναι αλλά έτσι το 2ο μισό του Μάη θα βγει ψυχρότερο από το 1ο κάτι που επίσης δε θέλουμε με τίποτα να συμβεί. Όσες χρονιές βγήκε το 1ο μισό του Μάη θερμότερο τα καλοκαίρια μετά καταστράφηκαν (πχ 1997, 1999, 2003, 2007, 2012, 2015, 2017).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

από ότι βλέπω τελικά δεν υπάρχει διαφυγή. Bring it on Λοιπόν. Η πρώτη ημέρα που δείχνει αλλαγή κυκλοφορίας και στοπ στην ανατροφοδότηση της ψυχρής λίμνης της Ισπανίας δείχνει να είναι η 16η Μαίου. Δυστυχώς είμαστε πολύ μακριά προς το παρόν, και άνετα η μια εβδομάδα γίνονται 2 με γενικευμένα 35αρια.

 

Τι θέλω? Την συνέχεια του  Jma

 

J264-21.GIF?06-12

 

 

 

Καληνύχτα σε όλους

Το πολύ 35 να φτάσει 16 Μαΐου κι αυτό στη νότια Ελλάδα. Δύσκολα εδώ να φτάσουμε τόσο ψηλά. Αυτή η θερμή εισβολή 11-15 Μαΐου θυμίζει λίγο κάτι αντίστοιχο με το γρήγορο πέρασμα 12-14 Μάη 2017 που ήταν όμως πολύ μεγαλύτερης δυναμικής. Επίσης μου θυμίζει μια θερμή εισβολή στα τέλη Σεπτέμβρη του 2013 (25 - 29 Σεπτεμβρίου αν δεν κάνω λάθος) με ίδια ένταση και διάρκεια. Λογικά μέχρι 27-28 άντε 30 θα πιάσουμε. Δύσκολα πάνω από 30-31 όμως.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρόμοια με τζίφο και τα πρωινά τρεξίματα των άλλων μοντέλων (Gem, Ukmo, Icon).

H ζέστη για την εποχή είναι δεδομένη το θέμα είναι η ένταση και η διάρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσαμπλ του τζίφου θέλουν να πουν ότι μετά τις 13/5 υπάρχουν πιθανότητες για πτώση της θερμοκρασίας σε πιο νορμαλ επίπεδα για την εποχή.

Να δούμε εάν θα επαληθευτεί κάτι τέτοιο στα επόμενα τρεξίματα.

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ελαφριά βελτίωση των πραγμάτων σήμερα.σχετικα ψυχρό το ευρωπαικο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πάντως στα ανσαμπλ του ευρωπαικου το κύριο είναι απο τα πιο ψυχρά σενάρια, το 90% των σεναρίων ειναι κοντα στο +20 στα 850 για 14/5.

image.png.980f11a8b5c64ff4abcd6a62a67b7c51.png

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

H Ισπανία και ειδικά η Γαλλία ετοιμάζονται για μαι επική κακοκαιρία. ζηλεύω..

 

το 6αρι συνεχίζει να  δείχνει την 16-17η μαίου σαν την τελευταία μέρα του σιχάματος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

well done Τζίφε, αυτό θέλουμε, τον καύσωνα να λειτουργήσει για τους καταιγιδάκηδες μετά,

gfs-0-342.png?6

τι θα έδινε???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

τι θα έδινε???

γενικευμένες καταιγίδες καλής έντασης. Και έχει και συνέχεια το άτιμο

 

Ω ΛΙΜΝΟΎΛΑ ΜΟΥ, Ω ΛΙΜΝΟΥΛΑ ΜΟΥ μου αρέσεις πως  μου αρέσειςςςςςς

gfseu-0-384.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δροσίζει πολύ μετά τις 12/5. Μακάρι να δροσίσει και 11-12. Κανείς δε θέλει 30αρια από τόσο νωρίς. Ακόμα Μάιος είναι ΜΆΙΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Κι από ότι φαίνεται μέχρι 17-18 Μαΐου δεν πρόκειται να πετάξει κάτι φοβερό!!! Καλό αυτό!!!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...