Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

χαρτης ευρωπαιου στερεα Ελλαδα 16 μαιου 40 βαθμους σε Αττικη και οχι μονο πολυ ζεστο τρεξιμο..

xx_model-en-308-0_modez_2020051000_156_5017_1.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

0αρι ευρωπαιου σε αντιθεση με gfs δεν υποχωρει ευκολα η ζεστη 19 και μετα να δουμε μεσο ορο σε λιγο  μπας και κανει λαθος.. anim_lfy0.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω πως αυτό δεν έχει γίνει ποτε στα χρονικά του Μαΐου, όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ουι πρόκειται για κάτι φυσιολογικό! 
 

Για 5 μέρες το +25 πάνω από την ανατολικη-νότια Ελλάδα, εβω εμφανίζεται κ το +27c... είμαστε τυχεροί που είναι Μάιος!

31568F2A-68B2-4C9E-8C67-FF2404CD2194.gif

058544DF-1CBE-4DD5-AC45-B34C89D81C74.gif

BAEEC9D9-CBA2-4AC6-B5B0-6A38960FF369.gif

7CFBF033-8EC9-4E15-BE24-25B62767935A.gif

D82CBCF5-8CF0-4ADA-969C-D813E500E262.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κατι τελευταιο..Ασχετο μεν αλλα αξιζει να σημειωθει..Σημερα γιορταζουν οι μανουλες..Τυχεροι οσοι τις εχουμε...Γιορταζουν ομως ολες και αυτες που εχουν φυγει...Στην μνημη για οσους τις εχασαν θα ναι παντα εδω...Η λεξη ΜΑΝΑ ειναι απλα αναντικαταστατη!!!Φιλια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κακό με τα τρεξίματα είναι ότι πάει πίσω συνέχεια χρονικά η λίμνη. Ελπίζω να σταματήσει αυτό σήμερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το κακό με τα τρεξίματα είναι ότι πάει πίσω συνέχεια χρονικά η λίμνη. Ελπίζω να σταματήσει αυτό σήμερα...

Ποσό πια...5 μέρες δίνει σήμερα με θερμοκρασίες άνω των 25c στα 850hpa!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημερα και καλη Κυριακη σε ολους.

Οι ακριβεις εκτιμησεις θερμοκρασιων τοσο στην ανωτερη ατμοσφαιρα οσο φυσικα και στο εδαφος,μπορουν να απεχουν απ τη πραγματικοτητα  κατα πολυ.Οι μετρησεις λογω ιου εχουν μειωθει αρκετα,και τα μετεωρολογικα δεδομενα απο δορυφορους και ωκεανογραφικες μετρησεις εμφανιζονται ελλειπη.

Ενα παραδειγμα.Μολις 60h πριν για τη Σαλονικα δινονταν 11c στα 850hpa.Σημερα το βραδυ η ραδιοβολιση στα 1300μ (δεν ειχαν data απ τα 850) εδειξε 15.1c.Aντε να ειχαν τα 1400μ 14c,και τα 1500 13c.Πολλες φορες το τελευταιο 2μηνο υπαρχουν αυτες οι διαφορες των 2-3c σε αυτες τις κοντινες ωρες ενω μπορει να υπαρξουν μεγαλυτερες διαφοροποιησεις πανω απο τις 96h.Δε λεω οτι αυτο απαραιτητα θα συμβει και τωρα.Απλα δε θα μου κανει εντυπωση εαν εκει που φαινονται τα 26αρια μετατραπουν σε 21-22αρια.

image.png.1b6dac1adcafb6bf5fbd3dd1769a43c5.png

Nα πω και κατι για τους χαρτες.Ας δουμε τον απο πανω που εβαλε ο Αthinaios.Υπαρχουν παρα πολλα σφαλματα στις θερμοκρασιες.Δεν θα τα αναφερω ολα.Καποιος εμπειρος που ξερει την περιοχη του,και πως συμπεριφερονται οι κοντινες του αναλογως και τους ανεμους,μπορει να τα διακρινει.Π.χ δε γινεται και δεν εχει γινει ποτε,η Αιγινα να εχει 27c και την ιδια στιγμη η Σαλαμινα 41c... (γενικα 14c διαφορα με την ιδια t στα 850)

40αρια μπορει να υπαρξουν στις υποπτες περιοχες αναλογως το ανεμολογικο πεδιο,και εαν επιβεβαιωθουν t ανω των 23c στα 850hpa. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ποσό πια...5 μέρες δίνει σήμερα με θερμοκρασίες άνω των 25c στα 850hpa!!!!

με μια λάθος ακόμα κίνηση το ευρωπαικό και θα είχαμε παράταση πολλών ημερών.. 3 και 4 μέρες παράταση θα μπορούσε να δώσει. Το χθεσινό τρέξιμο του ευρωπαίου ήταν καλύτερο.. Τουλάχιστον ο μέσος όρος αν και στη λογική του κυρίου, τουλάχιστον φέρνει την λίμνη προς τα εδώ. Και με τέτοιο τρόπο που θα είχαμε καλό Cape. Βέβαια ο τζίφος είναι πιο σίγουρη λύση για μεγάλες χρονικά αστάθειες, σε αντίθεση με τον ευρωπαίο, που μετά θα το πήγαινε για καλοκαιρία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με μια λάθος ακόμα κίνηση το ευρωπαικό και θα είχαμε παράταση πολλών ημερών.. 3 και 4 μέρες παράταση θα μπορούσε να δώσει. Το χθεσινό τρέξιμο του ευρωπαίου ήταν καλύτερο.. Τουλάχιστον ο μέσος όρος αν και στη λογική του κυρίου, τουλάχιστον φέρνει την λίμνη προς τα εδώ. Και με τέτοιο τρόπο που θα είχαμε καλό Cape. Βέβαια ο τζίφος είναι πιο σίγουρη λύση για μεγάλες χρονικά αστάθειες, σε αντίθεση με τον ευρωπαίο, που μετά θα το πήγαινε για καλοκαιρία.

Στο μυαλό μου τελειώνει από την Δευτέρα... κ ελπίζω να είναι έτσι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, thanasismtrk είπε:

Καλημέρα παιδιά αφού ο καύσωνας κλείδωσε το μονο που μένει είναι να έχουμε ασταθειες και όχι βροχοσυστημα με κρύο......

ΥΓ: Ακόμη δεν ανοίγει το meteociel πραγματικά έχω μείνει πολύ πίσω στον καιρό...

http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php

Για δες ανοίγει εδώ;;Την καλημέρα μου.

Επεξεργάστηκε από mademjim
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 hours ago, [weathermaniac] said:

και εσύ λύσσαξες με τον καυσωνούλη σου την μασχαλοβρωμιά και τα κουνούπια. Όχι, φέτος θα έχει καλοκαίρι αλλά 2018.

Η μασχάλη μπορεί να μη μυρίζει και στους 50c

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Λόγω κορονοϊού 

Δηλαδή επειδή θα κάνει 3 μέρες 36αρια στη Λάρισα και στη Λαμία και 32αρια αλλού θα φύγει ο κορονωϊός; Που οι πάντες είναι ο ένας πάνω στον άλλον στις πλατείες και στις παραλίες. Ναι εντάξει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Κώστας. είπε:

Η μασχάλη μπορεί να μη μυρίζει και στους 50c

στους 20 βαθμούς που ειμουν έξω τόσες ώρες και μύρισε η μασχάλη......τέλος πάντων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, mademjim είπε:

http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php

Για δες ανοίγει εδώ;;Την καλημέρα μου.

Δυστυχώς όχι αλλα ευχάριστω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Δηλαδή επειδή θα κάνει 3 μέρες 36αρια στη Λάρισα και στη Λαμία και 32αρια αλλού θα φύγει ο κορονωϊός; Που οι πάντες είναι ο ένας πάνω στον άλλον στις πλατείες και στις παραλίες. Ναι εντάξει..

Εμείς εδώ πέρα πάντως δύσκολα θα ξεφύγουμε πάνω από 30 αντε 31 το πολύ άμα βάλει και κάνα λιβα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Δηλαδή επειδή θα κάνει 3 μέρες 36αρια στη Λάρισα και στη Λαμία και 32αρια αλλού θα φύγει ο κορονωϊός; Που οι πάντες είναι ο ένας πάνω στον άλλον στις πλατείες και στις παραλίες. Ναι εντάξει..

Έλα τώρα Χαλκίδα να δεις τί γίνεται στις Αλυκές! Την πιο διάσημη παραλία 5χλμ από την πόλη! Κόλαση!!

7E1C7A26-B29B-4D4B-BE8D-E7733FF68448.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλό το 6αρι του τζίφου, μικρή μετακίνηση προς ευρωπαίο.

 

Σάκη σήμερα νομίζω ήρθε πιο κοντά το σενάριο της λίμνης σε σχέση με του αυλώνα που ήταν εχθές. Εμείς θέλουμε την μέση λύση, τζεμ δηλαδή, ισχυρή λίμνη, αλλά όχι αυλώνας και αρκετά νότια για α μας επηρεάσει σχεδόν όλους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

καλό το 6αρι του τζίφου, μικρή μετακίνηση προς ευρωπαίο.Σάκη σήμερα νομίζω ήρθε πιο κοντά το σενάριο της λίμνης σε σχέση με του αυλώνα που ήταν εχθές. Εμείς θέλουμε την μέση λύση, τζεμ δηλαδή, ισχυρή λίμνη, αλλά όχι αυλώνας και αρκετά νότια για α μας επηρεάσει σχεδόν όλους.

Μιχαήλ μπορείς ανεβάσεις κανα δείκτη αστάθειας άμα έχει καλούς?γιατί ακομα δεν με βάζει στο site

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Έλα τώρα Χαλκίδα να δεις τί γίνεται στις Αλυκές! Την πιο διάσημη παραλία 5χλμ από την πόλη! Κόλαση!!

καλά και εγώ που βγήκα εχθές, πανικός. Αρχαίο θέατρο το αδιαχώρητο, αλκαζάρ με δυσκολία έκανα ποδήλατο. Ώρες ώρες θέλω να ξαννακαραντινιάσει για να μπορώ να κάνω ποδήλατο με την ησυχία μου.

 

Αλλά εδώ ήταν ένα μπουλούκι από αστυνομικούς μαζί χωρίς μάσκες, οπότε αφού δεν δίνουν το καλό παράδειγμα αυτοί ποιοι θα το δώσουν? Εγώ και 2,3 ακόμη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Μιχαήλ μπορείς ανεβάσεις κανα δείκτη αστάθειας άμα έχει καλούς?γιατί ακομα δεν με βάζει στο site

Πολύ βόρεια οι καλοί δείκτες αστάθειας φίλε μου στο 6αρι δυστυχώς. Αλλά για να έχουμε ένα άλλο άκρο, χρειαζόμαστε αυτά τα τρεξίματα του τζίφου. Καθώς γνώμη μου είναι πως το ευρωπαικό θα έχει βαρβάτους δείκτες αστάθειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλά και εγώ που βγήκα εχθές, πανικός. Αρχαίο θέατρο το αδιαχώρητο, αλκαζάρ με δυσκολία έκανα ποδήλατο. Ώρες ώρες θέλω να ξαννακαραντινιάσει για να μπορώ να κάνω ποδήλατο με την ησυχία μου.

 

Αλλά εδώ ήταν ένα μπουλούκι από αστυνομικούς μαζί χωρίς μάσκες, οπότε αφού δεν δίνουν το καλό παράδειγμα αυτοί ποιοι θα το δώσουν? Εγώ και 2,3 ακόμη...

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι θα γίνει και από αύριο που ανοίγουν κ όλα τα μαγαζιά!!

 

Χαλκίδα εντωμεταξύ συμβαίνει το εξής παράδοξο, τον τελευταίο μήνα πήραν όλοι από ένα ποδήλατο και ξεχύθηκαν στους δρόμους της πόλης χωρίς όμως να υπάρχουν ποδηλατόδρομοι! και εδώ και λίγες μέρες που γίνεται πανικός από κίνηση από αυτοκίνητα έχουμε τραυματισμούς ποδηλάτών από αυτοκίνητα που πέφτουν πάνω τους! 
δύο συμβάντα μέσα σε λίγες μέρες! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Δηλαδή επειδή θα κάνει 3 μέρες 36αρια στη Λάρισα και στη Λαμία και 32αρια αλλού θα φύγει ο κορονωϊός; Που οι πάντες είναι ο ένας πάνω στον άλλον στις πλατείες και στις παραλίες. Ναι εντάξει..

Κατανοητες ολες αυτες οι αποριες που εχεις εσυ και αλλοι συνανθρωποι μας.Αλλα εχουμε μερικα ακραδαντα επιδημιολογικα δεδομενα απο παρομοιους κορωνοιους του αναπνευστικου οπου μπορουμε να εχουμε εναν μπουσουλα αν θες,για το τι μπορει να συμβει.Πρακτικα λοιπον απο οσα εχουμε δει και ξερουμε,ειναι οτι αυτου του ειδους οι ιοι (αλλα και αλλες ιωσεις) εξαλειφονται τους καλοκαιρινους μηνες λογω των υψηλων θερμοκρασιων και του φασματος της υπεριωδης ακτινοβολιας του ηλιου οπου σκοτωνει η αδρανοποιει εναν τετοιου τυπου ιο. Επισης παραθετω αποσπασμα απο σημερινο αρθρο που αναφερει οτι:

Σύμφωνα με έρευνα του πανεπιστημίου Θεσσαλίας, που παρουσιάζει ο Ελεύθερος Τύπος, ιδανικές θερμοκρασίες για τον ιό είναι μεταξύ 5 ο C και 15ο  C, ενώ άλλη μελέτη σε 500 περιοχές σε όλο τον κόσμο εκτιμά ότι ιδανική θερμοκρασία για μετάδοση του ιού είναι στους 8ο C.

Σύμφωνα με την έρευνα του πανεπιστημίου Θεσσαλίας:

- Το 25% των περιπτώσεων απλού κρυολογήματος οφείλεται σε κορωνοϊούς

 -Εάν ο νέος κορωνοϊός έχει πάρει τα χαρακτηριστικά τους, τότε το καλοκαίρι θα αποδυναμωθεί

- Χώρες με θερμοκρασίες 0 – 15 βαθμούς Κελσίου κατέγραψαν ταχύτερη εξάπλωση των κρουσμάτων

- Χώρες με θερμοκρασίες 30 – 35  βαθμούς Κελσίου κάνουν τον ιό να μην επιβιώνει, παρά μονάχα για λίγα λεπτά

Γενικα εχουμε να κανουμε με εναν νεο ιο που η μεταδοση του ειναι υψηλοτερη σε αυτες τις χαμηλες θερμοκρασιες.Το οτι καποιες χωρες με τις ιδιες κλιματικες συνθηκες της χωρας μας παρουσιασαν μεγαλυτερη εξαρση (με μειωση ευτυχως και αυτες τωρα απ οτι διαβαζουμε) εχει να κανει κατα γενικη ομολογια με τα μετρα που δεν παρθηκαν απ την αρχη,και γενικα με την υποβαθμιση της μεταδοτικοτητας της ασθενειας.Παραδειγματα πολλα απο χωρες με ''βαρυ'' ονομα που αγνοησανε στην αρχη την κατασταση και μετα τρεχανε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...