Jump to content
DIMITRIS

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΪΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

το κύριο πέφτει κάτω από το 5 ???

ναι αλλά μέχρι τότε άνετα το +4 γίνεται +8, οπότε χωρις πολύ σημασια αυτο που δειχνει τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημερες...Κακος ο τζιφος..Καλυτερο το gem και το ουκμο..Επαναλαμβανω..Δεν θελουμε καταβαση αυλωνα...Ουτε αχρηστο κρυο..Αποκοπη λιμνης θελουμε η οποια να κινηθει προς την περιοχη μας..Χωρις λιμνη τα φαινομενα θα ειναι λιγα και προσκαιρα..

Μεσολαβουν πολλες μερες ακομα..Εχουμε να δουμε πολλα σεναρια...Ελπιζω ο καυσωνας μεχρι τις 20 να την εχει κανει με ελαφρα και να ανοιξει ο δρομος για καταιγιδες χωρις κανενα ελεος!!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ο Ευρωπαίος μας τρομάζει με τις βλακείες του.. ο Τζιφός εκτός θα αλλάξει  δεν είναι αυτός το προβλημα μας. 

Καλός πάλι ο μεσος όρος του

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πολύ μικρά τα βήματα του τζίφου προς ευρωπαίο, και όχι σε όλες τις μεταβλητές. Προσωπικά θεωρώ πως ο τζίφος με λίγες διαφορές από το 00αρι μπορεί να βγάλει πολύ δυνατό σενάριο, και σε αυτό ελπίζω. Το καλύτερο ήταν το 18αρι του με καλή λίμνη και Cape. Ούτε αυλώνες ούτε όμως μελτέμια. Λίμνη με αστάθεια θέλουμε. Τώρα το θερμό κύμα μάλλον δείχνει με συννεφιά ιδιαίτερα από Θεσσαλία και βορειότερα, οπότε το 40αρι μάλλον δεν θα το φτάσουμε στην Λάρισα.  Ίσως να φτάσουμε 38αρι, αλλά αν η συννεφιά είναι πολύ πυκνή ούτε αυτό. Θα ζεσταθούν πολύ τα βράδια όμως.

 

Καλό σενάριο από τζίφο καλή λογική.

 

Σύντομο μεν, καταιγιδάρες δε.!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ως προς την θέση της λίμνης ο τζίφος φαίνεται να απομακρύνεται και άλλο από ευρωπαίο.  Να δούμε την συνέχεια.

χαλάει σε άλλα πράγματα ο τζίφος πάντως..

 

Για να δροσιστούμε λίγο..

cfs-0-6090.png?00cfs-2-6090.png?00

 

 

ολόκληρο πιο μετά στο ανάλογο θέμα. Ιστορικός,....

Δεν αξίζει! Έρχεται κρύο από κεντροδυτική Ευρώπη κι όχι από Ουκρανία - Ρωσία. Τουλάχιστον το κάνει 19/1 κι αν δεν κάνω λάθος 19/1 στατιστικά είναι η πιο κρύα μέρα του χειμώνα (και του έτους) γιατί είναι στη λήξη του Αιγόκερω (όχι δεν πιστεύω σε ζώδια).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν αγχώνομαι τόσο για τα 35αρια αυτής της εβδομάδας όσο για τη φρίκη της επόμενης με τις πλημμύρες και τα 18-20αρια μέγιστες Τ. Δηλαδή από τα 2 προτιμώ τους 35. Επίσης κάτι που απεύχομαι είναι στα γενέθλιά μου να κάνει 18-20οC και πλημμύρες. Γιατί το τρέμω και μόνο σαν ενδεχόμενο. Δε θέλω τέτοια πλημμυράτα γενέθλια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ μικρά τα βήματα του τζίφου προς ευρωπαίο, και όχι σε όλες τις μεταβλητές. Προσωπικά θεωρώ πως ο τζίφος με λίγες διαφορές από το 00αρι μπορεί να βγάλει πολύ δυνατό σενάριο, και σε αυτό ελπίζω. Το καλύτερο ήταν το 18αρι του με καλή λίμνη και Cape. Ούτε αυλώνες ούτε όμως μελτέμια. Λίμνη με αστάθεια θέλουμε. Τώρα το θερμό κύμα μάλλον δείχνει με συννεφιά ιδιαίτερα από Θεσσαλία και βορειότερα, οπότε το 40αρι μάλλον δεν θα το φτάσουμε στην Λάρισα.  Ίσως να φτάσουμε 38αρι, αλλά αν η συννεφιά είναι πολύ πυκνή ούτε αυτό. Θα ζεσταθούν πολύ τα βράδια όμως.

 

Καλό σενάριο από τζίφο καλή λογική.

 

Σύντομο μεν, καταιγιδάρες δε.!

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

Μακάρι να κάνει 1 μέρα καταιγίδες και μετά από 21/5 ήλιο με Τ στους 26-28 μέγιστες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Βασικά το πρόβλημά μου είναι η βδομάδα 20-25/5 να μη βγει ίδια καιρικά και θερμοκρασιακά με τη βδομάδα κοντά στις 9 Σεπτεμβρίου. Κι επειδή φέτος η βδομάδα 20-25/5 φαίνεται να είναι καιρικά η χειρότερη του Μάη γι'αυτό και ανησυχώ! Από την άλλη μακάρι να κάνει και πλημμύρες τώρα και το Σεπτέμβρη να κάνει και 40αρια δε με πειράζει. Έτσι κι αλλιώς εξεταστική θα έχω στα γενέθλιά μου.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Κι επειδή φέτος η βδομάδα 20-25/5 φαίνεται να είναι καιρικά η χειρότερη του Μάη γι'αυτό και ανησυχώ!

Πού φαίνεται αυτό; Εγώ αυτό που βλέπω στους χάρτες αυτή την στιγμή είναι το πολύ κανένα 2-3ημερο με αστάθειες μεταξύ 19-22 του μήνα.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Πού φαίνεται αυτό; Εγώ αυτό που βλέπω στους αρχές αυτή την στιγμή είναι το πολύ κανένα 2-3ημερο με αστάθειες μεταξύ 19-22 του μήνα.

Και αν βγει και αυτο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομορφιές......!! Στην άλλη γωνιά της Μεσογείου.. 3ο δεκαήμερο εδώ μπορούσε να μας κάνει παρομοίως?? Λέμε τώρα.. τέτοια ονειρευόμαστε !!!!! κι ας μη γίνεται......

ens_image.php?geoid=35669&var=201&run=6&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, g_ar είπε:

Πού φαίνεται αυτό; Εγώ αυτό που βλέπω στους χάρτες αυτή την στιγμή είναι το πολύ κανένα 2-3ημερο με αστάθειες μεταξύ 19-22 του μήνα.

Μια αστάθεια όχι συνεχώς βροχές όμως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

δεν ξεκινήσαμε καλά.. πολύ κακό το 12αρι αικον.. μένει δυτικά η λίμνη...

 

θα χορτάσουμε να βλέπουμε cirrostratus. cumulunimbus όμως πότε?

anim_ide7.gif

 

 

 

πφφφ ήδη ο τζίφος πάει προς ευρωπαίο... να δούμε πόσο...

 

δεν θα χαθεί η λίμνη. ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙ

 

 

ας ελπίσουμε τουλάχιστον να χορτάσουμε τον Ιούνιο, μιας και η εξεταστική και μικρή είναι και εξ αποστάσεως, οπότε δεν θα χάσω καταιγίδες της πεδιάδας.

euPrecMonInd1.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ssalonikios είπε:

Παντως ο τζιφος απετυχε παταγωδως σημερα...  Εδω δειχνει ~14.5 στα 850 , χθες με γεματο 15 επιασα 27 βαθμους , σημερα με "14.5" 30.7 !!! Σιγουρα 18αρι εχουμε απο πανω μας....

6-7GR.gif

Πιθανων αυτες τις διαφορες στη θερμοκρασια να σου τις κανει καποιος επιφανειακος ανεμος.Συμβαινει αρκετα συχνα αυτο το φαινομενο.Εαν μπορεις να τσεκαρεις τους χθεσινους ανεμους με τους σημερινους ισως βρεις την απαντηση.Ο Ευρωπαιος ποσο εδινε για τη περιοχη σου σημερα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

το ούκμο έμοιαζε φουριόζο στην αρχή και λέω πολύ καλό θα βγει.. αλλά με απογοήτευσε η συνέχεια του...

Modele UKMO - Carte prévisions

 

ίσως να μην έχει τόσο άσχημη συνέχεια

 

πλέον η Δευτέρα και ίσως η Τρίτη μέσα στις καυσωνομέρες...

 

σαφώς χειρότερη η λογική του τζίφου σε σχέση με πριν, αλλά συνεχίζει να μη έχει σχέση με ευρωπαίο. Εϊναι πολλά διαφορετικά μέτρια τα σημερινά 12αρια..

 

 

 

το τζεμ νομίζω βγάζει γούστα. Για να δούμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να μη συννεφιάσει καθόλου κατά τη διάρκεια του κάυσωνα

Συννεφιά σημαίνει άυξηση της υγρασίας, η οποία κάνει την αίσθηση της ζέστης απολύτως ανυπόφορη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοίτα να δεις υποστήριξη για χιόνια στα πεδινά [που θέλουμε τον χειμώνα] πάει να κατεβάσει το τζεμ χαχαχα. έχω απορία να δω το υπόλοιπο τρέξιμο...

gem-8-210.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κοίτα να δεις υποστήριξη για χιόνια στα πεδινά [που θέλουμε τον χειμώνα] πάει να κατεβάσει το τζεμ χαχαχα. έχω απορία να δω το υπόλοιπο τρέξιμο...

gem-8-210.png?12

τι εννοείς χαχαχχαχαχχαχχαχαχαχ 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...