Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια αισιόδοξη καλημέρα από μένα. Μην είστε βρε γκρινιάρηδες. Να σκέφτεστε ότι το Σαββατοκύριακο εκτός από τα μοντέλα εδώ, θα δείτε και τα μοντέλα στις παραλίες για μια τελευταία φορά.

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις ημέρες τις ανόδου πάντως δίνει συννεφιές για εδώ τουλάχιστον https://www.wetterzentrale.de/en/show_diagrams.php?geoid=52137&model=gfs&var=93&run=0&lid=OP&bw=1

Πάμε με αισιοδοξία για τις 7 του μήνα και μετά

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θέλω να δω άλλο χάρτες με πιάνει κατάθλιψη...

Θα προσπαθήσω να απέχω για λίγες μέρες και όταν δω ξανά τρεξίματα ελπίζω να έχει αλλάξει κάτι.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είμαστε τυχεροι΄στα δυτικά θα έχουμε κάποια δυνατή κακοκαιρία προς τις αρχές της επόμενης εβδομάδας. Που και πάλι όμως μετά ίσως να ανεβούν εκ νέου οι θερμοκρασίες. Μακριά από το σενάριο του ευρωπαικού, αν και είναι καλή ευκαιρία για να ξαναθερμάνω λίγο το παγωμένο αυτό σπίτι.

 

Πάντως ναι μεν δεν κάνει για τώρα, μιας και είναι δυτικά πολύ το επόμενο, αλλά χαίρομαι, γιατί μέσα σε 10 μέρες βγαίνει 2 φορές η δυτική διάταξη που ψάχνω για χιόνια μεγάλα σε Γιάννενα και ακόμα περισσότερο σε μεγάλα υψόμετρα. Οπότε απλά επειδή τα έχω ακούσει παλιότερα ότι η διάταξη που ψάχνω δεν υπάρχει, ε την είχαμε ήδη 2 φορές [και μάλιστα είδαμε πόσο ισχυρό ήταν το ψυχρό μέτωπο]. και άρα ελπίζω για ΜΙΑ φορά να βγει τον χειμώνα, και δεν παν να κάνω εγχείρηση που λέει ο λόγος, εγώ θα είμαι στα Γιάννενα και θα παρακολουθώ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν είμαστε τυχεροι΄στα δυτικά θα έχουμε κάποια δυνατή κακοκαιρία προς τις αρχές της επόμενης εβδομάδας. Που και πάλι όμως μετά ίσως να ανεβούν εκ νέου οι θερμοκρασίες. Μακριά από το σενάριο του ευρωπαικού, αν και είναι καλή ευκαιρία για να ξαναθερμάνω λίγο το παγωμένο αυτό σπίτι.

 

Πάντως ναι μεν δεν κάνει για τώρα, μιας και είναι δυτικά πολύ το επόμενο, αλλά χαίρομαι, γιατί μέσα σε 10 μέρες βγαίνει 2 φορές η δυτική διάταξη που ψάχνω για χιόνια μεγάλα σε Γιάννενα και ακόμα περισσότερο σε μεγάλα υψόμετρα. Οπότε απλά επειδή τα έχω ακούσει παλιότερα ότι η διάταξη που ψάχνω δεν υπάρχει, ε την είχαμε ήδη 2 φορές [και μάλιστα είδαμε πόσο ισχυρό ήταν το ψυχρό μέτωπο]. και άρα ελπίζω για ΜΙΑ φορά να βγει τον χειμώνα, και δεν παν να κάνω εγχείρηση που λέει ο λόγος, εγώ θα είμαι στα Γιάννενα και θα παρακολουθώ.

Σιγουρα θα βγαλει κακοκαιρια στα δυτικα..Με το που θα φυγω εγω με τον Μητσο απο την Πινδο..😜Μηπως πρεπει να αναθεωρησω??Μηπως ειμαι πιο γκαντεμης και απο σενα..??🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Σιγουρα θα βγαλει κακοκαιρια στα δυτικα..Με το που θα φυγω εγω με τον Μητσο απο την Πινδο..😜Μηπως πρεπει να αναθεωρησω??Μηπως ειμαι πιο γκαντεμης και απο σενα..??🤔

χαχαχαχα άρε Σάκαρε. Κάτσε να δω μήπως φύγω ξανά για ΣΚ προς Λάρισα μπας και κάνει κάτι όσο εσύ θα είσαι εκεί πάνω 🤣 Δεν ξέρω αν μπορείς να με νικήσεις στην καιρική ατυχία, εξάλλου θυμάσαι και το μήνυμα με τις κατηγορίες ατυχίας. Ολόκληρη στατιστική μιλάμε🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάση των διαγραμμάτων του Αμερικάνικου μοντέλου...Στο πλατύ φαίνεται πως μετά τις 7 του μηνός θα πάμε σε σχεδόν φυσιολογικές θερμοκρασίες! μακάρι να βγει!!!

ens_image (30).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Καλησπερα ετοιμη η μακροπροθεσμη....https://e-meteolarissa.blogspot.com/2020/09/2020.html?m=1

Καλή επιτυχία και μπράβο για την προσπάθεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-294.png?6

 

Αχαχαχαχα(αντικυκλωνικες συνθηκες καργα και μεσα στον οκτωβριο?)Ελπιζω να ειναι ενα απλα ακυρο σεναριο,και μην φαμε και τον επομενο μηνα ολο ετσι.

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Η ανομβρια συνεχιζετε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

μπορειτε να μου πειτε που βρηκε η ΕΜΥ τις βροχες για δυτικη Ελλαδα την παρασκευη?

Τις δίνει το ευρωπαϊκό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η προηγούμενη που είχε τέτοια διάταξη/θερμοκρασίες  Οκτώβριο σε καλό πρέπει να βγήκε μετά. Ίσως κάποιοι το θυμούνται στην Αθήνα λόγω και του χειμώνα που ακολούθησε:

archives-1991-10-1-0-0.png

archives-1991-10-1-0-1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Xionoflorina είπε:

Η προηγούμενη που είχε τέτοια διάταξη/θερμοκρασίες  Οκτώβριο σε καλό πρέπει να βγήκε μετά. Ίσως κάποιοι το θυμούνται στην Αθήνα λόγω και του χειμώνα που ακολούθησε:

archives-1991-10-1-0-0.png

archives-1991-10-1-0-1.png

Ώπα Σωτήρη...αχ όπου γης και πατρίς ε?καλή μεταγραφή...😁.Δεν είχαμε κάποια συγκλονιστική εξέλιξη μέχρι στιγμής στα σημερινά μοντέλα σε σχέση με τα μελλούμενα και είμαστε ακόμη σε αναμονή για το αν θα γίνει τελικά κάτι καλό προς το τέλος του 1ου δεκαημερου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χάλια μαύρα τα 12αρια, χάλασαν και την κακοκαιρία για τις 5 του μήνα για τα βορειοδυτικά.. αν και έχουμε χρόνο ακόμα. Ωστόσο και να βγει η κακοκαιρία, μάλλον θα έρθει νέα άνοδος μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως να ξεχαστει το 92';;;Σχεδον καθε κακοκαιρια που ερχοταν ειχε χιονι.Οχι βροχη,μονο χιονι!!!20 μερες χιονοπτωσης στα βορεια προαστια(Ν.Ηρακλειο έμενα).Και guess what που λενε και στο χωριο μου.Ζεστος και ανομβρος Σεπτεμβρης και καυσωνικο ξεκινημα Οκτωβρη.Περισσοτερα εδω https://antisimvatikos.blogspot.com/1992/02/1991-1992.html?m=1

Και ο Οκτωβρης

 

3453.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βλεπω εν τελει να σπαω φαρμακεια...Τι ηθελα και ειδα τα 12αρια....Παναθεμα τα...

Με τετοια κυκλοφορια πιο πιθανο ειναι να παρει η Ερανη Φιλιατρων το champios league παρα να βρεξει στην Αθηνα...

Ατελειωτο καλοκαιρι μεχρι εκει που φτανουν τα μοντελα..Κακα μαντατα...Ειναι ξεκαθαρο οτι δεν θ αλλαξει αυτη η κυκλοφορια ευκολα...Το πρωτο δεκαημερο εχει ηδη φυγει..Και φυσικα το μισο φθινοπωρο...

Θα ξεσπασει ομως...Εδω θα μαστε...Οταν σε 4 μηνες εχει κανει 20mm,λογικο και επομενο ειναι...Και μεταξυ μας..Μακαρι να ξεσπασει...Και οποιος αντεξει...

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στις 9 δεκεμβριου του 1991 ειχε ριξει 20 εκατοστα χιονι στην Αρτα..Ειχε χιονισει λιγο και στα Γιαννενα την προηγουμενη μερα αλλα τα εκατοστα χιονοστρωσης ηταν λιγα μεσα στην πολη...Πολυ παγερος και ξηρος χειμωνας για τα Γιαννενα τοτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

να το εμπιστευτουμε η να κοιταξουμε τζιφο?

 

Αρκετά μοντέλα θέλουν βροχές μέχρι το Ιόνιο.Το Ευρωπαϊκό είναι το μόνο που δίνει αρκετά φαινόμενα στα ΒΔ ,ο Τζιφος δεν δίνει ουτε καν στο Ιόνιο. Από το να εμπιστευτώ τον Τζίφο καλύτερα να δώσω τα κλειδιά από το αμάξι στα πιτσιρίκια .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Στις 9 δεκεμβριου του 1991 ειχε ριξει 20 εκατοστα χιονι στην Αρτα..Ειχε χιονισει λιγο και στα Γιαννενα την προηγουμενη μερα αλλα τα εκατοστα χιονοστρωσης ηταν λιγα μεσα στην πολη...Πολυ παγερος και ξηρος χειμωνας για τα Γιαννενα τοτε.

Δηλαδή άθλιος. μακριά και όχι αγαπημένοι😅

 

τότε ισχυρό ελ νινο, τώρα μέτριο λα νινα οπότε βάσει στατιστικής της ανοικτής εγκυκλοπαίδειας χιονοφλωρινα είμαστε σε καλό δρόμο. Και να βάλουμε βέβαια μέσα την ξεραίλα των τελευταίων 2 χρόνων υπό την έννοια των πολλών ημερών με ηλιοφάνεια

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Αρκετά μοντέλα θέλουν βροχές μέχρι το Ιόνιο.Το Ευρωπαϊκό είναι το μόνο που δίνει αρκετά φαινόμενα στα ΒΔ ,ο Τζιφος δεν δίνει ουτε καν στο Ιόνιο. Από το να εμπιστευτώ τον Τζίφο καλύτερα να δώσω τα κλειδιά από το αμάξι στα πιτσιρίκια .

πάντως για την ΄Ήπειρο τουλάχιστον εχθές ο ευρωπαίος έπεσε παταγωδώς έξω σε σύγκριση με τζίφο. βασικά αυτό ισχύει γενικότερα για την δυτική χώρα. Προσωπικά βάσει διάταξης πέρα από συννεφιές, δεν βλέπω κάτι άλλο στα δυτικά ηπειρωτικά την Παρασκευή

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...