Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Η τοσο βόρεια κινηση του ικον δεν μου αρεσει. Το προτιμω νοτια της Πελοποννήσου

Θέλω και εγώ ένα medicane στην μάπα😭  Εξάλλου πέρασε πάλι τότε από νότια πελοπόννησο Με τον ζορμπά. Να μην  έχουμε και εμείς την ευχαρίστηση που έχουμε ρίξει ξενύχτια😭

 

Αλλά καταλαβαίνω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Η τοσο βόρεια κινηση του ικον δεν μου αρεσει. Το προτιμω νοτια της Πελοποννήσου

Ετσι.Λιγο πιο βορεια και το χαιρεταμε εμεις εδω.Προγνωστικα μιλαμε για μια αιωνιοτητα ομως.

Βεβαια υπαρχει και η αλλη οψη και αν κινηθει ελαχιστα νοτιοτερα παμε για πνιξιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Θέλω και εγώ ένα medicane στην μάπα😭  Εξάλλου πέρασε πάλι τότε από νότια πελοπόννησο Με τον ζορμπά. Να μην  έχουμε και εμείς την ευχαρίστηση που έχουμε ρίξει ξενύχτια😭

 

Αλλά καταλαβαίνω

Αμα μπορουσαμε να βραχουμε πολυ με το ικον θα το ηθελα . Αλλα ξερεις :ρ 

θα δουμε. Απρόβλεπτο πολυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με κάθε σεβασμό στους λάτρεις των καταιγίδων  και εντελώς φιλικά, να μην εύχεστε ακραία πράγματα και καταστάσεις....Την καλημέρα μου σε όλους!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην δεύτερη φάση ίσως ειναι και τα πιο επικίνδυνα φαινόμενα ..αν όπως όλα δείχνουν επηρεάσουν ευβοια χίο και μυτιλήνη...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όποιος θέλει καλύτερη ανάλυση αλλά τύπου Meteociel για αικον κοιτάει εδώ Ιταλία [αν και δεν έχει Ελλάδα, για το Medicane αρκεί]

http://www.meteociel.fr/modeles/icon-eu.php?ech=3&mode=2&map=530

 

Πάντως στον ζορμπά το meteociel είχε φτιάξει πρόσκαιρα μια περιοχή ενδιαφέροντος καθαρά για τον Ζορμπά, οπότε αν ΄οντως ενισχυθεί τόσο το χαμηλό, μάλλον θα το κάνουν και τώρα.

Εγώ θέλω να έρθει τόσο βόρεια ώστε να έχουμε ανατολικό ρεύμα από το medicane που σε συνδυασμό με τον Μιτσικέλι [υπολογίζω πως η ισχυρή βαροβαθμίδα θα φτάνει και ανατολικά από το Μιτσικέλι, ενώ το κέντρο είναι ακόμα στην Θάλασσα] οπότε θα έχουμε ακόμα περισσότερη ένταση λόγω καταβάτη, οπότε θα μου ρίξει ένα τεράστιο δέντρο που έχω απέναντι και μου εμποδίζει την θέα. Ζητάω πολλά?😅

 

ισχυροποίηση medicane και από τζίφο, φαίνεται και από τους ανέμους

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τερματίζει το αικον και όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω όταν μπαίνει στο Αιγαίο ενισχύεται ..ελπίζουμε κι εμείς λοιπόν να κλέψουμε ότι κλέβεται απ' αυτό το πράγμα 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλα έπεσε και ο Τζιφός.Πλεον στα 12αρια κλειδώνει η ύπαρξη του γενικά.τα υπόλοιπα ούτε στο ναοκαστ(εκβάθυνση πορεία πιθανή στασιμότητα πάνω από μια περιοχή κτλ)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το που θα παει θα το δουμε οταν πιασει νοτιο ιονιο οπου θα υπαρξει και η μεγαλυτερη αναπτυξη του λογω Τ θαλασσας. οταν βαθυνει τοτε θα φανει η πορεια του. οποτε αυριο βραδυ θα ελεγα οτι θα γνωριζουμε για την πορεια του γενικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και άλλο πιο νότια ο τζίφος.. . Ωστόσο είναι πιο ισχυρό..  Ελπίζω να πάει πιο βόρεια, γιατί δεν μπορώ να ταξιδέψω δυστυχώς...

νταξ στην αρχή έχιε πιο νότια θέση, αλλά μετά λιγότερο νότια πορεία

στο αικον οι ριπές ξεπερνάνε και την κλίμακα πλέον

iconeu_it1-11-64-0.png?15-11

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Βράζει" το Ιόνιο τέτοια εποχή και να μην εκπλαγούμε αν βγει το σενάριο που συνέχεια δείχνει το icon από την αρχή.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

και άλλο πιο νότια ο τζίφος.. . Ωστόσο είναι πιο ισχυρό..  Ελπίζω να πάει πιο βόρεια, γιατί δεν μπορώ να ταξιδέψω δυστυχώς...

 

στο αικον οι ριπές ξεπερνάνε και την κλίμακα πλέον

iconeu_it1-11-64-0.png?15-11

Εάν φτάσει ριπες 200+ τότε είναι σίγουρα cat2 τουλάχιστον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Εάν φτάσει ριπες 200+ τότε είναι σίγουρα cat2 τουλάχιστον 

ωχ παναγία μου.. Αν έβγαινε το αικον, 978 mb και max ριπές 272 km/h!!!!!!!!

 

 

max_gustskph_20200915_06_069.jpg?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν εχω λογια. αμα εχει και την δυναμη του ικον ειναι φουλ εντυπωσιακο.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...