Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!! Ωραίος αυτός ο χάρτης από ICON, δείχνει τις κατηγορίες. Μax: CAT1, χαχαχαχαχ

agg_windkph_20200915_00_069.thumb.jpg.918b879c9f97f8b069bee928157ea660.jpg

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αν βγει τελικά οποιοδήποτε κυκλώνακι στο Ιονιο έστω και για λίγες ώρες και εξασθενημένο τότε θα μιλάμε για τεράστια νίκη του icon τεράστια επιτυχία ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κυκλωνακι κατ εμε εχει σχεδον κλειδωσει..Αυτο που μενει να δουμε πως θα κινηθει μετεπειτα η διαταραχη μπαινοντας στην ηπειρωτικη χωρα..Φυσικα αυτο δεν θα ξεκαθαρισει αμεσα αλλα νομιζω οτι τα πιο εντονα φαινομενα θα ειναι απο θεσσαλια και νοτιοτερα...

Και οπως ειπε ο Σωτηρης το αικον ειναι ο μεγαλος νικητης..Εγω απλα θα προσεθετα και το gem που ακολουθησε αμεσα το αικον...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω το κυκλωνακι στις Σποράδες😁,όσο πιο δυνατό βγει τόσο πιο βόρεια θα πάει μετά,αυτό έχω καταλάβει .Και φυσικά μιλάμε ότι το αικον θα έχει κανει μια τεράστια νικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο εδω και περα κοιταμε δορυφορικές

Συνεχιζει να βγαζει ωραια δραστηριότητα . 

Το ποσο δυνατο θα γινει δεν το κοιταμε στα μοντελα. Απλα δεν θελουμε μεγαλη ενταση ανεμων στα 850hpa, 500 hpa  στον χώρο του νοτιου ιονιου μεχρι να φτασει Ελλάδα. 

Screenshot_2020-09-15-10-41-49-889_com.opera.browser.jpg

IMG_20200915_104248.jpg

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για εμένα είναι κομβικές οι επόμενες ώρες. Όπως είπα στον τζίφο το κυκλωνάκι στα προηγούμενα τρεξίματα, και για τις επόμενες ώρες έκανε μια οπισθοδρόμηση με αποτέλεσμα να χτυπάει την Αφρική, και άρα η οποία διαδικασία ενίσχυσης να ακυρώνεται. Αν δούμε πως το κέντρο του δεν πέσει πάνω στην Αφρική και τελικά συνεχίσει βορειοανατολική πορεία, η ενίσχυσή του θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Άρα την ύπαρξη medicane στην περιοχή μας γενικά θα την κλειδώσω με τα 12αρια και με τις δορυφορικές εικόνες που έχω δει μέχρι τότε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο κυκλωνας θα δημιουργηθει σιγουρα...η πορεια του θα διευκρινιστει 24ωρες πριν και μονο καθως η πορειες απο τετοια συστηματα δεν γινεται πιο γρηγορα βα ξεκαθαρισουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για εμένα είναι κομβικές οι επόμενες ώρες. Όπως είπα στον τζίφο το κυκλωνάκι στα προηγούμενα τρεξίματα, και για τις επόμενες ώρες έκανε μια οπισθοδρόμηση με αποτέλεσμα να χτυπάει την Αφρική, και άρα η οποία διαδικασία ενίσχυσης να ακυρώνεται. Αν δούμε πως το κέντρο του δεν πέσει πάνω στην Αφρική και τελικά συνεχίσει βορειοανατολική πορεία, η ενίσχυσή του θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Άρα την ύπαρξη medicane στην περιοχή μας γενικά θα την κλειδώσω με τα 12αρια και με τις δορυφορικές εικόνες που έχω δει μέχρι τότε

Γιατι εγω βλεπω το κεντρο στην θαλασσα ? 

Οι καταιγιδες στο βορειο τμημα του εχουν γινει περισσοτερες . Δεν νομιζω να χαθει.απλα ισως αργησει να κινηθει βα. Αυτα τα συστηματα ειναι οτι πιο δυσκολο στην προβλεψη τους ομως

https://en.sat24.com/en/ly/infraPolair

Η περιστροφη γινεται στη θαλασσα 

Και βλεπω τη διαταραχή αρκετα υγιή στο βορειο κομμάτι της

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Γιατι εγω βλεπω το κεντρο στην θαλασσα ? 

Οι καταιγιδες στο βορειο τμημα του εχουν γινει περισσοτερες . Δεν νομιζω να χαθει.απλα ισως αργησει να κινηθει βα. Αυτα τα συστηματα ειναι οτι πιο δυσκολο στην προβλεψη τους ομως 

Πάνω από την θάλασσα είναι ναι, απλά δες εδώ πχ στο 18αρι που είναι πιο εμφανές πως τις σημερινές μεσημεριανές ώρες κάνει μια οπισθοδρόμηση και το ρίχνει στην Αφρικη

anim_emm1.gif

 

με αποτέλεσμα να χαλάει. όμως πλέον έκανε διόρθωση ο τζίφος. Είναι τελείως στο όριο η φαση

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Πάνω από την θάλασσα είναι ναι, απλά δες εδώ πχ στοπ 18αρι που είναι πιο εμφανές πως τις σημερινές μεσημεριανές ώρες κάνει μια οπισθοδρόμηση και το ρίχνει στην Αφρικη

anim_emm1.gif

 

με αποτέλεσμα να χαλάει. όμως πλέον έκανε διόρθωση ο τζίφος. Είναι τελείως στο όριο η φαση

Για να διορθωσε στο 00 ειμαστε οκ. Και οριακα να ειναι το κεντρο σε θαλασσα θα συνεχισει η ενισχυση. Ιδιως εκει θα ειναι καλο καθως η Τ της θαλασσας θελουμε να ειναι οσο πιο ζεστη.  Οσο πιο καλα οργανωθει νωρις τοσο πιο δυνατο θα φτασει και δεν θα σπασει σε περίπτωση ανεμων.

 

medtemp20091512.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Για να διορθωσε στο 00 ειμαστε οκ. Και οριακα να ειναι το κεντρο σε θαλασσα θα συνεχισει η ενισχυση. Ιδιως εκει θα ειναι καλο καθως η Τ της θαλασσας θελουμε να ειναι οσο πιο ζεστη.  Οσο πιο καλα οργανωθει νωρις τοσο πιο δυνατο θα φτασει και δεν θα σπασει σε περίπτωση ανεμων.

 

medtemp20091512.png

μάλιστα, για αυτό κάποια μοντέλα όπως το αικον με το που το βάζουν στο Ιόνιο το medicane το ενισχύουν με τεράστια ταχύτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

μάλιστα, για αυτό κάποια μοντέλα όπως το αικον με το που το βάζουν στο Ιόνιο το medicane το ενισχύουν με τεράστια ταχύτητα

Αφου η θαλασσα παντα μεχρι Οκτώβριο στο ιονιο "βραζει" .  Τα μελτέμια που μισουμε να ευχαριστήσουμε γιαυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Με το που περασει ομως προς ανατολικη ελλαδα θα διαλυθει πολυ γρηγορα αφου τα νερα ειναι πολυ κρυα

25 με 27 δεν το λες και κρυο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και ξεκίνησε ελάχιστα πιο δυτικά και πραγματικά για λίγο δεν το έριε στην Αφρική, το αικον στις 30 ώρες ξαφνικά ενίσχυσε πιο απότομα το medicane από ότι στο 00αρι

 

πιο νότια και πιο ισχυρό το 6αρι αικον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την προϋπόθεση ότι δεν θα στραβώσει τίποτα σημαντικό ας γράψουμε καμιά θεωρία... Το να  έχουμε medicane και να ενισχυθεί πολύ δεν είναι απαραίτητα θετικό για όλους . Φυσικά και εγώ θέλω να φτάσει 940 😍 και να δω την προβλήτα στην κάμερα της Πύλου κάτω από το νερό αλλά αυτό ίσως σημαίνει μεγαλύτερη τοπικότητα εάν κινηθεί  Α-ΒΑ και μείνει πάνω από θάλασσα. Φυσικά σε αυτή την περίπτωση όποια περιοχή "πετύχει" το κέτνρο θα δει κάτι από μουσώνα ενώ βορειότερα ψιχάλες...

Επίσης,με κίνηση του κέντρου νότια της Αττικής υπάρχει κίνδυνος η πρώτη φάση να μην δώσει αστάθεια εξαιτίας ΒΑ ανέμου και να μείνει μόνο η δεύτερη φάση στην οποία πρέπει το κέντρο να κινηθεί προς κεντρικό Αιγαίο διαφορετικά ...χαιρετίσματα . Ας έρθει η ώρα και θα μας βγούνε τα μάτια στην δορυφορική !🧐

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα δειχνουν οτι η διαταραχη οταν θα βγει αιγαιο θα ξαναενισχυθει σοβαρα εστω και προσκαιρα..Αυτο δειχνει ξεκαθαρα το αικον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το medicane επιζεί στο Αιγαίο με βάση το αικον.. χαμός.Πάντως όλη την εβδομάδα ελεύθερη την έχω [πέρα από διάβασμα] τις ημέρες του Medicane βρήκα να έχω επιτήρηση και μάθημα? ααααααααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα δειχνουν οτι η διαταραχη οταν θα βγει αιγαιο θα ξαναενισχυθει σοβαρα εστω και προσκαιρα..Αυτο δειχνει ξεκαθαρα το αικον...

Το έκανε μια βόλτα στο Αιγαίο και το έστειλε Ρόδο ... Θα ψάχνουμε την Εύβοια πάλι.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...