Jump to content
Spyros Snowstorm

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο πιο βόρεια από το 06ζ πρέπει να ειναι

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Λίγο πιο βόρεια από το 06ζ πρέπει να ειναι

Ναι έτσι φαίνεται αλλα ας δουμε και παρακάτω...

Στις 48 ώρες είναι πιο δυτικά.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

ειναι οι μετρησεις που εχουν γινει τελευταια φορα και ανανεονονται ανα 12 ωρες; αυτ οδεν το γνωριζω. και εγω τωρα το εψαξα αρκετα δεν εχω συνηθισει ακομα

http://tropic.ssec.wisc.edu/real-time/windmain.php?&basin=europe&sat=wm7&prod=shr&zoom=&time=

Aνα 3 ωριτσες ειναι στο συγκεκριμενο site. Μετα τις 6 θα πρεπει να ανανεωσει η αν δε το κανει πας εσυ με το time step🙂

 

image.png.c887dd26e5ae5bcc8256137dcacbfea3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ελαφρώς πιο βόρεια το landfall τελικά εξίσου πανίσχυρο το medicane κάτω από 985 Mb σίγουρα. Επίσης επειδή η ψυχρή εισβολή έφυγε πιο μακριά μας ανατολικά, το medicane έχει πιο αργή κίνηση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Aνα 3 ωριτσες ειναι στο συγκεκριμενο site. Μετα τις 6 θα πρεπει να ανανεωσει η αν δε το κανει πας εσυ με το time step🙂

 

image.png.c887dd26e5ae5bcc8256137dcacbfea3.png

πατωντας το +3 δεν το κανει για καποιο λογο. ισως εχει κολλησει σε εμενα! ευχαριστω παντως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει ακόμη πολλά επεισόδια το σίριαλ, ας δούμε αργότερα και τα άλλα 12αρια αλλά αύριο πιο σαφή εικόνα για το τι θα γίνει τελικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

Τα δίνει όλα στα δυτικά εκεί γεννιέται και σχεδόν εκεί πεθαίνει ..νέο σενάριο πιθανό κι αυτό 

πιθανοτατα κανενα απο οσα βλεπουμε δεν θα γινει. και στον ζορμπα αν δει κανεις τα τρεξιματα ακομα και 12 ωρες πριν το landfall, ολο αλλαζαν. οταν φτασει στο ιονιο τοτε θα δουμε. αλλα οπςσ ειπες βλεπουμε μια πιθανοτητα σε καθε τρεξιμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Τα δίνει όλα στα δυτικά εκεί γεννιέται και σχεδόν εκεί πεθαίνει ..νέο σενάριο πιθανό κι αυτό 

Κι αυτό όμως δυνατο βαγγελη ...Για τα δυτικα βεβαια αλλα δε παύει να ναι πολυ δυνατο....Εμείς εδώ στα ηπειρωτικα το προτιμάμε γιατι κατι βλεπουμε και ετσι...γιατι αμα φυγει νοτια ..χαιρετα μου το πλατανο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Κι αυτό όμως δυνατο βαγγελη ...Για τα δυτικα βεβαια αλλα δε παύει να ναι πολυ δυνατο....Εμείς εδώ στα ηπειρωτικα το προτιμάμε γιατι κατι βλεπουμε και ετσι...γιατι αμα φυγει νοτια ..χαιρετα μου το πλατανο

Να δούμε και τ άλλα μοντέλα.υπαρχουν μοντελα με το απόλυτο τίποτα ενώ από την στιγμή που το μυριστηκαν τα περισσότερα πρέπει να τα βλέπουμε όλα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το gfs στην ουσια βλεπει αρχικα κυκλωνα με ψυχρο κεντρο και εως ότου φτασει Πελοπόννησο και κανει Landfall θα εχει μετατραπει σε medicane με θερμο κλειστο πυρηνα, δηλαδη σε μια μικρη τροπικη καταιγιδα..  A η αρχη οπου φαινεται στ οGFS  η κυκλογεννεση και Ζ το τελος οταν χανει τα χαρακτηριστηκα του το συστημα πο υτο καθιστουν κυκλωνα.

δυστυχως το ECMWF δεν αφηνει να δουμε τα  στοιχεια αυτα.   

 

24.phase1.png

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

το gfs στην ουσια βλεπει αρχικα κυκλωνα με ψυχρο κεντρο και εως ότου φτασει Πελοπόννησο και κανει Landfall θα εχει μετατραπει σε medicane με θερμο κλειστο πυρηνα, δηλαδη σε μια μικρη τροπικη καταιγιδα..  A η αρχη οπου φαινεται στ οGFS  η κυκλογεννεση και Ζ το τελος οταν χανει τα χαρακτηριστηκα του το συστημα πο υτο καθιστουν κυκλωνα.

δυστυχως το ECMWF δεν αφηνει να δουμε τα  στοιχεια αυτα.   

 

24.phase1.png

ρε που τα βρήκες αυτά τα υπέροχα διαγράμματα?😍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ρε που τα βρήκες αυτά τα υπέροχα διαγράμματα?😍

http://moe.met.fsu.edu/cyclonephase/

Latest deterministic model output.

επιλεγεις το μοντελο στην κατηγορα αυτη και σου εχει χαρτη με ολους τους κυκλωνες που εχουν ηδη δημιουργηθει στον κοσμο. επιλεγεις αυτον στην ελλαδα στον χαρτη.

το ECMWF θελει κωδικους που υποθετω θελει συνδρομη

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

http://moe.met.fsu.edu/cyclonephase/

Latest deterministic model output.

επιλεγεις το μοντελο στην κατηγορα αυτη και σου εχει χαρτη με ολους τους κυκλωνες που εχουν ηδη δημιουργηθει στον κοσμο. επιλεγεις αυτον στην ελλαδα στον χαρτη.

το ECMWF θελει κωδικους που υποθετω θελει συνδρομη

σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! 

ναι οι ευρωπαίοι δεν σου δίνουν τίποτα αν δεν είσαι σε κάποιο πανεπιστήμιο και σχετίζεσαι με το επάγγελμα αυτό και κυρίςω με την έρευνα.

Ιδρώνω βλέποντας τζίφο, αλλαγές σημαντικές σε θέση βλέπω, ταυτόχρονα βλέπω ενίσχυση

 

τραγικό παραμένει το γαλλικό.. έπρεπε να τουμπιάσει🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! 

ναι οι ευρωπαίοι δεν σου δίνουν τίποτα αν δεν είσαι σε κάποιο πανεπιστήμιο και σχετίζεσαι με το επάγγελμα αυτό και κυρίςω με την έρευνα.

Ιδρώνω βλέποντας τζίφο, αλλαγές σημαντικές σε θέση βλέπω, ταυτόχρονα βλέπω ενίσχυση

πιστευω θα σκασει  μεταξυ δυτικης πελοποννησου και αιτωλοακαρνανιας . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και όμως παρά την αρχική πιο βόρεια θέση η πορεία στο gfs είναι πιο νότια.. Βέβαια δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα με αυτό. Πρόβλημα έχω με το γαλλικό που ούτε δορυφορική καλή δεν βγάζει.. πρέπει να αλλάξει ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΚΜΟ ΠΟΥ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ

για κάποιο λόγο έχω και αργό ιντερνετ που κάνει τυα πράγματα επι χίλια ειρότερα. το ούκμο μάλλον βελτιώθηκε, αλλά δεν βλέπω τις πιο πριν ώρες. Πάντως παραμένει από τα χειρότερα σενάρια.

Modele UKMO - Carte prévisions

 

 

ίσως κάνει γρήγορα landfall Και να μην έχει φανεί έτσι το βάθος του συστήματος πιο πριν

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και όμως παρά την αρχική πιο βόρεια θέση η πορεία στο gfs είναι πιο νότια.. Βέβαια δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα με αυτό. Πρόβλημα έχω με το γαλλικό που ούτε δορυφορική καλή δεν βγάζει.. πρέπει να αλλάξει ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΚΜΟ ΠΟΥ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ

τι ενοεις με τη δορυφορικη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Hlioupolitis98 είπε:

τι ενοεις με τη δορυφορικη;

σόρυ που μιλάω με γρίφους :Ρ . Εννοώ πως α;ν έβγαινε το γαλλικό ούτε μάτι θα είχε το τυφωνάκι ούτε φρύδια, δεν θα ήταν κάτι άξιο αναφοράς, πέρα από απλά πρωτοβρόχια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...