Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Eismeer Luftchen είπε:

Με την ευκαιρία, μια ιστορία από το μακρινό 2003-2004. Ήταν η πρώτη φορά που έμεινα για μεγάλο διάστημα στην Πάτρα.

Ήταν φθινόπωρο, δεν θυμάμαι μήνα, έχουν περάσει πολλά χρόνια άλλωστε, αλλά θυμάμαι ότι έβρεχε 12 ημέρες συνέχεια! Μεγαλωμένος σε Κρήτη και Αθήνα, δεν είχα ξαναζήσει κάτι τέτοιο. η ένταση της βροχής δεν ήταν συνέχεια η ίδια, πότε ήταν πολύ δυνατή και πότε απλώς ψιχάλιζε, αλλά θυμάμαι ότι δεν σταματούσε ποτέ. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, με αποτέλεσμα, όταν επέστρεψα στην Αθήνα, μετά από μερικές ημέρες, να το λέω σε όποιον βλέπω. Μετά από χρόνια, έμαθα ότι παλιά την Πάτρα την έλεγαν "Κατρουλοπάτρα", επειδή όταν ξεκινούσε να βρέχει, δεν σταματούσε ποτέ.

Αυτά, παλιότερα, γιατί φέτος μετά βίας έχουμε φτάσει τα 350 mm.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά μου θύμισε το περιστατικός ο sakis13 και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Ναι αλλά με τι θερμοκρασίες; Με υψηλές η με χαμηλές;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

'Ετσι ακριβώς  φίλε, αυτό μου έλεγαν και για Γιάννενα πως όταν ξεκίνουσαν οι βροχές δεν σταματούσαν μέχρι τον Μάιο. αλλά όταν ήρθα τελικά είχα δει τις περισσότερες μέρες ηλιοφάνειας από ποτέ.. Μάλιστα πλέον μπορώ να πω ότι εδώ έχουμε πλέον ξηρή περίοδο τον χειμώνα...  Εύχομαι να δούμε τουλάχιστον αξιόλογο χειμώνα παλιακό... Για εμένα στα δυτικά διανύουμε επιτέλους φυσιολογικό φθινόπωρο, αλλά με την υποσημείωση ότι αργήσαμε 1 μήνα..

Καθόλου δεν άργησε φίλε! Κανονικά ήρθε το 1ο χαμηλό περίπου 17 Σεπτέμβρη αν δεν κάνω λάθος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Εγώ πάλι ειδικά με όσα είναι να ρθουν γιατί φέτος βλέπω ότι πάμε πολύ νορμάλ και όπως πρέπει για την εποχή?Εδώ και μέρες φαινόταν ότι ο Ατλαντικός έχει σβήσει οπότε ήταν θέμα χρόνου και το φθινόπωρο της κεντρικής Ευρώπης να έρθει νοτιότερα.Βεβαια τώρα τα μοντέλα το πάνε προς το χειμωνιάτικο σαν προοπτική και δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν έχουμε χιόνια στα ορεινά και πριν τις 20.Το ψύχος στα β.ανατολικα καραδοκεί σαν μια άγρια νηστική αρκούδα ...😋

Εγώ μέχρι 20/10 κάτι 21-23αρια βλέπω θερμοκρασίες και ήπιο καιρό! Για μετά βέβαια όλα είναι ανοιχτά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Έχω παρατηρήσει ότι από Οκτώβρη μέχρι Ιανουάριο κατά μέσο όρο 1 σωστή κακοκαιρία το μήνα αντιστοιχεί, στην καλύτερη. Και λέγοντας καλή εννοώ, 3-4 μέρες διάρκεια, συννεφιά, βροχή συνεχής φθινοπωρινού τύπου και Τ κάτω των 20 φυσικά και κάτω των 10 το Χειμώνα. Εμείς περιμένουμε τη μία από αυτές να συνδυαστεί και με ένα -7 -8 από πάνω μας, άρα φανταστείτε με πόσο μικρές πιθανότητες παίζουμε κάθε χρόνο..

Ο Οκτώβρης συγκρίνεται με το Φλεβάρη στις κακοκαιρίες κι όχι με το Γενάρη! Ο Γενάρης συγκρίνεται κυρίως με το Νοέμβρη! Άρα η θα βάλεις μέσα και το Φλεβάρη η αλλιώς βγάλε τον Οκτώβρη! Κατά τα άλλα έχεις ένα δίκιο στα λεγόμενά σου καθώς κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό για το διάστημα 10 Οκτωβρίου - 10 Φεβρουαρίου!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σόρυ που έγραψα πολλά σερί μαζί πόστς αλλά είχα καιρό να μπω να γράψω! Φέτος παρατηρώ κάτι καλό: Οκτώβρη και πέρσι και πρόπερσι είχαμε αντικυκλώνα εδώ πέρα κάτι που φέτος δεν έχουμε γενικά! Θυμάμαι πέρσι ο αντικυκλώνας άρχισε 13/10 και κράτησε μέχρι 30/10. Ενώ πρόπερσι άρχισε 1/10 και πήγε σερί έως 20/10.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκει στις 144 ωρες θα παιχτει εαν παμε στο πιο χειμωνιατικο η θα μεινουμε στα ιδια.το χαμηλο-λιμνη στον βισκαικο να βγει πιο εξασθενημενο και να το καβαλησει ο αζορ και ειμαστε κομπλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Καθόλου δεν άργησε φίλε! Κανονικά ήρθε το 1ο χαμηλό περίπου 17 Σεπτέμβρη αν δεν κάνω λάθος!

Για τα Γιάννενα μιλάω Σταμάτη, που δεν επηρεάστηκαν από αυτό το χαμηλό. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτό. Γνωρίζουμε πως ο καιρός ξεκινάει από τα βορειοδυτικά, και πως φθινόπωρο σημαίνει χαμηλά που δημιουργούνται από την κατάβαση κάποιας ψυχρής μάζας. Ο Ιανός ήταν τροπικό χαμηλό, δηλαδή δεν ήταν αποτέλεσμα φθινοπωρινής κυκλοφορίας, για αυτό θεωρώ πως για τα Γιάννενα το φθινόπωρο ξεκίνησε στην ουσία στις 25 Σεπτεμβρίου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Για τα Γιάννενα μιλάω Σταμάτη, που δεν επηρεάστηκαν από αυτό το χαμηλό. Βέβαια δεν είναι μόνο αυτό. Γνωρίζουμε πως ο καιρός ξεκινάει από τα βορειοδυτικά, και πως φθινόπωρο σημαίνει χαμηλά που δημιουργούνται από την κατάβαση κάποιας ψυχρής μάζας. Ο Ιανός ήταν τροπικό χαμηλό, δηλαδή δεν ήταν αποτέλεσμα φθινοπωρινής κυκλοφορίας, για αυτό θεωρώ πως για τα Γιάννενα το φθινόπωρο ξεκίνησε στην ουσία στις 25 Σεπτεμβρίου

Ε 22 Σεπτεμβρίου περίπου άρχιζε πάντα το φθινόπωρο! Και διαρκούσε μέχρι και τα Χριστούγεννα περίπου (μέχρι 22 Δεκέμβρη συγκεκριμένα)!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παλιό καλό αγαπημένο άικον.. μετά από συνεχόμενα χειρότερα σενάρια, έρχεται το 18αρι και τα αποτελειώνει όλα.. αν είναι δυνατόν δηλαδή.... που πήγε το χαμηλό βρε???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

παλιό καλό αγαπημένο άικον.. μετά από συνεχόμενα χειρότερα σενάρια, έρχεται το 18αρι και τα αποτελειώνει όλα.. αν είναι δυνατόν δηλαδή.... που πήγε το χαμηλό βρε???

Αυτό θα βγεί. 

Θα χει πολυ πλάκα να το ακολουθήσουν και τα αλλά μοντέλα άυριο το πρωι. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Αυτό θα βγεί. 

Θα χει πολυ πλάκα να το ακολουθήσουν και τα αλλά μοντέλα άυριο το πρωι. 

όλα τα 12αρια πλην τζίφου χειροτέρεψαν.. άντε να δεις το 18αρι να χειροτερεύει.. Δεν ξέρω Βασίλη τι να πω. Μπορεί να δίνει περισσοτερα φαινόμενα από πριν παραδόξως, το 18αρι αικον αλλά εμένα σαν λογική δεν μου αρέσει, κοιτάζοντας τα 500αρια.

 

ο τζίφος εντωμεταξύ είτε χαάει είτε φτιάχνει την διάταξη μειώνει συνεχώς τον υετό.. μείωση και στο 18αρι...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χειρότερος ο τζιφος. 

Πως γίνεται από τα 80+ Χιλιοστά να φτάσουμε στα 30 μονό ο θεος το ξέρει. 

Καληνυχτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και το 18αρι καλο ραν...και το 00 κουκλαρα,,,, καλημερα υπναραδες !!!! 

gfs-0-270.png?0

gfs-1-270.png?0

αντε να ρθουν τα καλυτερα και να παμε  σερι κανενα τριμηνο 😋  !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, WEATHER-FUN είπε:

Ο Οκτώβρης συγκρίνεται με το Φλεβάρη στις κακοκαιρίες κι όχι με το Γενάρη! Ο Γενάρης συγκρίνεται κυρίως με το Νοέμβρη! Άρα η θα βάλεις μέσα και το Φλεβάρη η αλλιώς βγάλε τον Οκτώβρη! Κατά τα άλλα έχεις ένα δίκιο στα λεγόμενά σου καθώς κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό για το διάστημα 10 Οκτωβρίου - 10 Φεβρουαρίου!

Ο Φλεβάρης βγαίνει πάντα φλώρος γι' αυτό δεν τον βάζω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τόσο ψύχος πάνω μας στις μακρινές ώρες άνετα θα κατέβαζε μια πρώιμη ψυχρή εισβολή...

gfs-1-372 (1).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Τόσο ψύχος πάνω μας στις μακρινές ώρες άνετα θα κατέβαζε μια πρώιμη ψυχρή εισβολή...

gfs-1-372 (1).png

βρε θαναση,,, ( νομιζα οτι εγω ειμαι ο βιαστικος 😄 ) ...εσυ το τερματισες  !!!   😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, INUIT είπε:

βρε θαναση,,, ( νομιζα οτι εγω ειμαι ο βιαστικος 😄 ) ...εσυ το τερματισες  !!!   😂

Πέρσι να έβλεπες πως έκανα 🤣🤣🤣🤣που δεν ήξερα και πολλά για τον καιρό 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gem το χειρότερο σενάριο... το αικον δεν μου αρεσει, επειδη το φέρνει πολύ νωρίς, και θα χασω τα καλά μέσα στο μάθημα. τα υπόλοιπα καλά. η δευτερη διαταραχη εχει περισσότερες δυνατότητες για Ήπειρο λόγω κλίσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψήνεται και δεύτερο χαμηλό πλέον σαν πεντακάθαρη τάση ενώ η ψυχρή εισβολή αρχίζει να κερδίζει πόντους καθώς μπορεί να γίνει ακόμη κι αν το χαμηλό του βισκαικου βγει τελικά ενισχυμένο,εκεί όλα θα παιχτούν από τον αζορ που θα πρέπει να το καπελωσει είτε από την αρχή είτε στη συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωραίος ο τζίφος στο 6αρι του για αύριο, το φέρνει λίγο πιο μετά και ενισχύει τα φαινόμενα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο εμποδισμό πάει να κάνει στην Γροιλανδία αν και νομίζω είναι λίγο νωρίς...

gfs-0-108.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...