Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι ειδικά με όσα είναι να ρθουν γιατί φέτος βλέπω ότι πάμε πολύ νορμάλ και όπως πρέπει για την εποχή?Εδώ και μέρες φαινόταν ότι ο Ατλαντικός έχει σβήσει οπότε ήταν θέμα χρόνου και το φθινόπωρο της κεντρικής Ευρώπης να έρθει νοτιότερα.Βεβαια τώρα τα μοντέλα το πάνε προς το χειμωνιάτικο σαν προοπτική και δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν έχουμε χιόνια στα ορεινά και πριν τις 20.Το ψύχος στα β.ανατολικα καραδοκεί σαν μια άγρια νηστική αρκούδα ...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Πρόταση: στην επόμενη διαφαινόμενη κακοκαιρία (αυστηρά 1η καρτέλα GFS) ας πούμε ότι, δεν μπαίνεις να μας πεις τι χάλασε μεταξύ Οζακα και Λος Ατζελες. Υπόθεση εργασίας κάνω. Ας υποθέσουμε παράλληλα ότι δεν εκτελείς δρομολόγιο Λάρισα - Γιάννενα.

Να δούμε τι θα γίνει τελικά μπας και βρούμε ακρη?

μπορώ τουλάχιστον να κρυφοκοιτάω χωρίς να σας λέω τίποτα?🤐😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, yiannis_volos said:

Πάει και η κακοκαιρία των 6 ωρών και 42 λεπτών στις 13 του μήνα..

Λιακαδουμπα τοπική Λάρισα Βολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

μπορώ τουλάχιστον να κρυφοκοιτάω χωρίς να σας λέω τίποτα?🤐😁

ναι! αλλά κανένα δημόσιο σχολιο! να δούμε μην υπάρχει κατάρα πότε δεν ξερεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

ναι! αλλά κανένα δημόσιο σχολιο! να δούμε μην υπάρχει κατάρα πότε δεν ξερεις!

Σύμφωνοι!🤣 Απλά να ξέρω για ποια κακοκαιρία να ισχύσει η συμφωνία και το κλείνουμε!😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, notios_polos said:

Εγώ πάλι ειδικά με όσα είναι να ρθουν γιατί φέτος βλέπω ότι πάμε πολύ νορμάλ και όπως πρέπει για την εποχή?Εδώ και μέρες φαινόταν ότι ο Ατλαντικός έχει σβήσει οπότε ήταν θέμα χρόνου και το φθινόπωρο της κεντρικής Ευρώπης να έρθει νοτιότερα.Βεβαια τώρα τα μοντέλα το πάνε προς το χειμωνιάτικο σαν προοπτική και δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν έχουμε χιόνια στα ορεινά και πριν τις 20.Το ψύχος στα β.ανατολικα καραδοκεί σαν μια άγρια νηστική αρκούδα ...😋

μην βιάζεσαι εσύ. άμα είναι Κατάρα ανάμεσα από Λάρισα Γιαννενα τότε ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω παρατηρήσει ότι από Οκτώβρη μέχρι Ιανουάριο κατά μέσο όρο 1 σωστή κακοκαιρία το μήνα αντιστοιχεί, στην καλύτερη. Και λέγοντας καλή εννοώ, 3-4 μέρες διάρκεια, συννεφιά, βροχή συνεχής φθινοπωρινού τύπου και Τ κάτω των 20 φυσικά και κάτω των 10 το Χειμώνα. Εμείς περιμένουμε τη μία από αυτές να συνδυαστεί και με ένα -7 -8 από πάνω μας, άρα φανταστείτε με πόσο μικρές πιθανότητες παίζουμε κάθε χρόνο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Σύμφωνοι!🤣 Απλά να ξέρω για ποια κακοκαιρία να ισχύσει η συμφωνία και το κλείνουμε!😃

Πάρε την επόμενη διαφαινόμενη 1ης καρτέλας βρε αγριοκατσικο! Να τσεκαρουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Πάρε την επόμενη διαφαινόμενη 1ης καρτέλας βρε αγριοκατσικο! Να τσεκαρουμε

Άρα την κακοκαιρία Παρασκευής Σαββάτου της ερχόμενης εβδομάδας εε? καλό αυτό γιατί είχα σκοπό να μετακινηθώ με κτελ τότε, αλλά άλλαξαν τα πράγματα και θα μείνω Γιάννενα. Οπότε έχουμε και τα δύο! κάθομαι και στα αυγά μου και δεν λέω τίποτα απολύτως!🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, [weathermaniac] said:

Άρα την κακοκαιρία Παρασκευής Σαββάτου της ερχόμενης εβδομάδας εε? καλό αυτό γιατί είχα σκοπό να μετακινηθώ με κτελ τότε, αλλά άλλαξαν τα πράγματα και θα μείνω Γιάννενα. Οπότε έχουμε και τα δύο! κάθομαι και στα αυγά μου και δεν λέω τίποτα απολύτως!🤣

της ερχόμενης εβδομάδας την έχεις ΗΔΗ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑΣΕΙ. την επόμενη 

 

ΥΓ. Και στίγμα στο GPS να ξέρουμε ποια μαμημενη μετακίνηση παίζει ρόλο. Τα πράγματα είναι σοβαρά έχει ενημερωθεί και η ΕΜΥ

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες μην το παρατραβάτε είπαμε αστεία , πλάκα, χαλαρή ατμόσφαιρα αλλά μην υπερβάλουμε με τόσα πολλά μηνύματα... είμαστε αρκετά εκτός θέματος .....τέλος εδώ η πλάκα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Έχω παρατηρήσει ότι από Οκτώβρη μέχρι Ιανουάριο κατά μέσο όρο 1 σωστή κακοκαιρία το μήνα αντιστοιχεί, στην καλύτερη. Και λέγοντας καλή εννοώ, 3-4 μέρες διάρκεια, συννεφιά, βροχή συνεχής φθινοπωρινού τύπου και Τ κάτω των 20 φυσικά και κάτω των 10 το Χειμώνα. Εμείς περιμένουμε τη μία από αυτές να συνδυαστεί και με ένα -7 -8 από πάνω μας, άρα φανταστείτε με πόσο μικρές πιθανότητες παίζουμε κάθε χρόνο..

Αυτό εννοούμε όταν λέμε ότι κάθε χρόνο και χειρότερα και ότι κάτι έχει πειραχτεί στο κλίμα.... πλέον μιλάμε για αλλαγές και κακοκαιρίες αν όχι λίγων  ωρών το πολύ μισού η ενός 24ωρου... και μετά ξανά ήλιος για 15και βάλε μερες ...χαίρω πολύ ότι η θερμοκρασία είναι σχετικά ποιο κοντά στα κλιματικά αλλά πάλι πάνω από αυτά αλλά με ήλιο ούτε καν συννεφιά.... εννοείται ότι δεν περιμένουμε να βρέχει κάθε μέρα αλλά όχι και να χει ήλιο 28 μέρες τον μήνα και 2-3 με συννεφιές και 1-2 βροχούλες .... αυτό μόνο κανονικό δεν είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

Εγώ πάλι ειδικά με όσα είναι να ρθουν γιατί φέτος βλέπω ότι πάμε πολύ νορμάλ και όπως πρέπει για την εποχή?Εδώ και μέρες φαινόταν ότι ο Ατλαντικός έχει σβήσει οπότε ήταν θέμα χρόνου και το φθινόπωρο της κεντρικής Ευρώπης να έρθει νοτιότερα.Βεβαια τώρα τα μοντέλα το πάνε προς το χειμωνιάτικο σαν προοπτική και δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν έχουμε χιόνια στα ορεινά και πριν τις 20.Το ψύχος στα β.ανατολικα καραδοκεί σαν μια άγρια νηστική αρκούδα ...😋

Μην προτρέχεις Βαγγέλη τίποτα χειμωνιάτικο ούτε καν σαν θεωρία στις κάρτες των μοντέλων ούτε καν στις 380 ώρες .... κάτσε πρώτα να βρέξει όσο βρέξει την Τρίτη και βλέπουμε την συνέχεια βήμα βήμα ... το ζήτημα είναι να φθινοπώριασει οριστικά.. με μια μέρα θερμοκρασιακη εναρμόνιση δεν γίνεται δουλειά .... θέλει πολλές συνεχόμενες μέρες πάνω από 3-4 με συννεφιές υγρασίες βροχούλες κατά διαστήματα θερμοκρασίες κάτω των 20 μέγιστες εννοείται ... με ήλιο όλη μέρα κάθε μέρα και 26-27 και 28 μέγιστες μόνο φθινόπωρο δεν έχουμε και δεν θα χούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, BrainA είπε:

της ερχόμενης εβδομάδας την έχεις ΗΔΗ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑΣΕΙ. την επόμενη 

 

ΥΓ. Και στίγμα στο GPS να ξέρουμε ποια μαμημενη μετακίνηση παίζει ρόλο. Τα πράγματα είναι σοβαρά έχει ενημερωθεί και η ΕΜΥ

μετά την επόμενη οτιδήποτε είναι στην πίσω καρτέλα ενημέρωσε αμέσως το κοντρόλ για το ποια κακοκαιρία θα είναι αυτή, και υπόσχομαι δεν θα σχολιάσω :Ρ Αλλά δεν υπόσχομαι ότι εν θα μετακινηθώ χεχε. περιμένω ενημέρωση την επόμενη φορά😀

10 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Παίδες μην το παρατραβάτε είπαμε αστεία , πλάκα, χαλαρή ατμόσφαιρα αλλά μην υπερβάλουμε με τόσα πολλά μηνύματα... είμαστε αρκετά εκτός θέματος .....τέλος εδώ η πλάκα 

ΟΚ Σώτο μας συγχωρείς, το σταματάω εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Μην προτρέχεις Βαγγέλη τίποτα χειμωνιάτικο ούτε καν σαν θεωρία στις κάρτες των μοντέλων ούτε καν στις 380 ώρες .... κάτσε πρώτα να βρέξει όσο βρέξει την Τρίτη και βλέπουμε την συνέχεια βήμα βήμα ... το ζήτημα είναι να φθινοπώριασει οριστικά.. με μια μέρα θερμοκρασιακη εναρμόνιση δεν γίνεται δουλειά .... θέλει πολλές συνεχόμενες μέρες πάνω από 3-4 με συννεφιές υγρασίες βροχούλες κατά διαστήματα θερμοκρασίες κάτω των 20 μέγιστες εννοείται ... με ήλιο όλη μέρα κάθε μέρα και 26-27 και 28 μέγιστες μόνο φθινόπωρο δεν έχουμε και δεν θα χούμε 

Το χούι δεν κόβεται σωτο μου...🙂.εγώ με τέτοιους εμποδισμους σε τέτοιες θέσεις και Μ αυτόν τον Ατλαντικό σαν τάση αυτό βλέπω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο δυτική κλίση το αικον. με παραξενεύει που στην διάταξη ο ευρωπαίος χάλασε σε σχέση με εχθές, αλλά δίνει περισσότερα φαινόμενα εδώ. Έτσι και ο τζίφος με καλύτερη διάτυαξη στο σημερινό 00αρι από ότι εχθές στο 12αρι δίνει λιγότερο υετό. ποιος ξέρει!

Το αστείο είναι ότι εχθές ευρωπαίος ούκμο είχαν το δυτικό σενάριο και πιο οργανωμένο χαμηλό, και σήμερα γίνεται το αντίθετο. Μόνο το γαλλικό έμεινε πολύ σταθερό σε δυτικό σενάριο.

 

 

χειρότερο το αικον στα ποιοτικά χαρακτηριστικά της κακοκαιρίας....δυστυχώς..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όμως βελτιώθηκε ο τζίφος στα ποιοτικά χαρακτηριστικά

 

Βασίλη ο υετός του τζίφου μειώθηκε για Ήπειρο, αλλά πίστεψε με η διάταξη είναι βελτιωμένη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα καλούτσικου κλικ ανατολικότερα θελουμε την διάταξη που πάει να στηθεί μετά τις 144 ... καλό φαίνεται το ουκμο και το τζεμ σε αυτό που λέω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες...Στολιστε μπαλκονια και ταρατσες..Πιειτε φραπεδια να σας κρατησει και απο δευτερα βραδυ μεχρι νωρις το πρωι της Τριτης,τα ματακια στον ουρανο..

Το φαντασμα του Τζανετακου παραραμονευει αλλα δεν μασαμε..😜

Εδω που φτασαμε με οτι εχουμε θα πορευτουμε...Ειπαμε...Η το μεγαλο μπαμ θα ρθει η το μεγαλο μπαν...Αντε,αδερφια καλο σαββατοβραδο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον μέσο όρο η θερμοκρασία γιά τα δυτικά της χώρας. 

graphe_ens3_sbb3.gif

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιο καλός ο ευρωπαίος...ποιο δροσερός για όλο το δεκαήμερο.....ειδικά για τις 144-192 ποιο βελτιωμένος.......θα λέγαμε ποιο φθινοπωρινός...μακάρι να βγει....πάντως στις 144 μοιάζει πολύ και με ούκμο και λιγότερο με τζεμ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...