Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μικρή βελτίωση από αικον στο 18αρι. μαγικά έκανε ο τζίφος που με αλλαγή στην κούρμπα των 500 έφτιαξε χαμηλάρα, ενίσχυση φαινομένων εκ νέου για Ήπειρο. Πραγματικά χωρίς να κάνει σχεδόν καμία σημαντική αλλαγή στις αρχικές συνθήκες έκανε το καλύτερο τρέξιμο της ημέρας

 

κέντρο χαμηλού πάνω από Ήπειρο, ενώ φαίνεται από την ενίσχυση ότι θα πήγαινε για medicane αλλά έπεσε στην στεριά

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

μακάρι αύριο να διαμορφωθεί αυτή η τάση και να οριστικοποιηθεί μεθάυριο το πρωί για οργανωμένο χαμηλό.

 

επικό τρέξιμο συνολικά, δευτερη ισχυρή κακοαιρία την παρασκευή, και ένα τέρας με την μέθοδο που θέλουμε τον χειμώνα στο 10ημερο πλας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, sakis13 said:

Που ειναι τα χαμηλα που στρογγυλοκαθοντουσαν πανω απο την χωρα και εβρεχε normal και ποτιστικα για 3-4 μερες..

Με την ευκαιρία, μια ιστορία από το μακρινό 2003-2004. Ήταν η πρώτη φορά που έμεινα για μεγάλο διάστημα στην Πάτρα.

Ήταν φθινόπωρο, δεν θυμάμαι μήνα, έχουν περάσει πολλά χρόνια άλλωστε, αλλά θυμάμαι ότι έβρεχε 12 ημέρες συνέχεια! Μεγαλωμένος σε Κρήτη και Αθήνα, δεν είχα ξαναζήσει κάτι τέτοιο. η ένταση της βροχής δεν ήταν συνέχεια η ίδια, πότε ήταν πολύ δυνατή και πότε απλώς ψιχάλιζε, αλλά θυμάμαι ότι δεν σταματούσε ποτέ. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, με αποτέλεσμα, όταν επέστρεψα στην Αθήνα, μετά από μερικές ημέρες, να το λέω σε όποιον βλέπω. Μετά από χρόνια, έμαθα ότι παλιά την Πάτρα την έλεγαν "Κατρουλοπάτρα", επειδή όταν ξεκινούσε να βρέχει, δεν σταματούσε ποτέ.

Αυτά, παλιότερα, γιατί φέτος μετά βίας έχουμε φτάσει τα 350 mm.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά μου θύμισε το περιστατικός ο sakis13 και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Eismeer Luftchen είπε:

Με την ευκαιρία, μια ιστορία από το μακρινό 2003-2004. Ήταν η πρώτη φορά που έμεινα για μεγάλο διάστημα στην Πάτρα.

Ήταν φθινόπωρο, δεν θυμάμαι μήνα, έχουν περάσει πολλά χρόνια άλλωστε, αλλά θυμάμαι ότι έβρεχε 12 ημέρες συνέχεια! Μεγαλωμένος σε Κρήτη και Αθήνα, δεν είχα ξαναζήσει κάτι τέτοιο. η ένταση της βροχής δεν ήταν συνέχεια η ίδια, πότε ήταν πολύ δυνατή και πότε απλώς ψιχάλιζε, αλλά θυμάμαι ότι δεν σταματούσε ποτέ. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, με αποτέλεσμα, όταν επέστρεψα στην Αθήνα, μετά από μερικές ημέρες, να το λέω σε όποιον βλέπω. Μετά από χρόνια, έμαθα ότι παλιά την Πάτρα την έλεγαν "Κατρουλοπάτρα", επειδή όταν ξεκινούσε να βρέχει, δεν σταματούσε ποτέ.

Αυτά, παλιότερα, γιατί φέτος μετά βίας έχουμε φτάσει τα 350 mm.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά μου θύμισε το περιστατικός ο sakis13 και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

'Ετσι ακριβώς  φίλε, αυτό μου έλεγαν και για Γιάννενα πως όταν ξεκίνουσαν οι βροχές δεν σταματούσαν μέχρι τον Μάιο. αλλά όταν ήρθα τελικά είχα δει τις περισσότερες μέρες ηλιοφάνειας από ποτέ.. Μάλιστα πλέον μπορώ να πω ότι εδώ έχουμε πλέον ξηρή περίοδο τον χειμώνα...  Εύχομαι να δούμε τουλάχιστον αξιόλογο χειμώνα παλιακό... Για εμένα στα δυτικά διανύουμε επιτέλους φυσιολογικό φθινόπωρο, αλλά με την υποσημείωση ότι αργήσαμε 1 μήνα..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλά τα εσνέμπλς διαταξιακά για Ήπειρο, με το αγαπημένο μου το σενάριο 1 σαν λογική, χαμηλάρα όμως όχι αστεία.gens-1-1-78.png

 

 

το γαλλικό παραδόξως πήγε και άλλο δυτικά ίσως δυτικότερα από εκεί που θα έπρεπε, αν και το προτιμώ λόγω πιθανής δημιουργίας medicane.

arpegeit-2-90-0.png?09-18

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο χειρότερο το ένα, λίγο καλύτερο το άλλο. Σαν να αρχίζει σύγκλιση. Ελπίζουμε σε βελτιώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σκατα. 

Ας ρίξει 20μμ στα Γιάννενα καί ας φυγει να ξεμπερδευουμε. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει ελπίδα για φέτος το χειμώνα αδέρφια ! 

https://www.ethnos.gr/ellada/127866_apergia-sta-leoforeia-tin-pempti-poies-grammes-tha-kalyptontai-apo-ta-ktel

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα !Πολύ καλή η εξέλιξη του καιρού στις μακρινές ώρες (υπάρχει αρκετό ψύχος βορειοανατολικά)

gfsnh-1-306.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μειωση του υετου απ ολα τα μοντελα που εχουν τρεξει μεχρι τωρα το πρωι για την Αττικη...Αν συνεχισουν να χειροτερευουν στα επομενα τρεξιματα,καλλιστα προλαβαινει ακομα και να μην βραχει ο νομος,δυστυχως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, sakis13 said:

Μειωση του υετου απ ολα τα μοντελα που εχουν τρεξει μεχρι τωρα το πρωι για την Αττικη...Αν συνεχισουν να χειροτερευουν στα επομενα τρεξιματα,καλλιστα προλαβαινει ακομα και να μην βραχει ο νομος,δυστυχως...

Τι τα θες τι τα γυρεύεις, φιλαράκι. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Σκατα. 

Ας ρίξει 20μμ στα Γιάννενα καί ας φυγει να ξεμπερδευουμε. 

ρε Βασίλη με τέτοια διάταξη δεν ρίχνει μόνο 20 χιλιοστα, τα διπλάσια ρίχνει για πλάκα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ρε Βασίλη με τέτοια διάταξη δεν ρίχνει μόνο 20 χιλιοστα, τα διπλάσια ρίχνει για πλάκα

Ελα τωρα. Φετος εχουμε δει οτι γινεται και δεν γίνεται . 

Οτι θελει κανει . Τα σκ@τομοντελα μονο να μην ηταν για τα μπαζα να μην μας γεμιζαν ελπιδες και μετα τις χαλανε στο παρα 5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Ελα τωρα. Φετος εχουμε δει οτι γινεται και δεν γίνεται . 

Οτι θελει κανει . Τα σκ@τομοντελα μονο να μην ηταν για τα μπαζα να μην μας γεμιζαν ελπιδες και μετα τις χαλανε στο παρα 5

Το ξέρω Οδυσσέα ,  για αυτό εμπιστεύομαι το ένστικτό μου και άρα πιστεύω ότι θα είναι μια καλή κακοκαιρία για εδώ, αλλά καλύτερη για δυτική Πελοπόννησο και ας μην δείχνουν τα μοντέλα κάτι τέτοιο. Αλλά η αποθήκευση δορυφορικών εικόνων, η συνεχής ενασχόληση με τα μοντέλα πλέον μου έχει μάθει κάποια πράγματα, και έτσι δεν κοιτάω τον υετό μόνο, αλλά προσπαθώ να βγάλω συμπεράσματα με αυτά που έχω μάθει.

Το να μην ρίξει καλό νερό στην Ήπειρο με αυτή την διάταξη είναι σαν να λέω ότι δεν θα ρίξει καλό νερό στην Λάρισα με το χαμηλό να περνάει από Πελοπόννησο ή να μην ρίξει καλό νερό στην Εύβοια με προσήνεμη διάταξη  παραβιάζει την ίδια την φυσική🤣

 

Εκτός να μιλάς διαταξιακά όπου εκεί είναι όντως άλλο θέμα και έχω ρίξει και εγώ πολύ βρισίδι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ξέρω Οδυσσέα ,  για αυτό εμπιστεύομαι το ένστικτό μου και άρα πιστεύω ότι θα είναι μια καλή κακοκαιρία για εδώ, αλλά καλύτερη για δυτική Πελοπόννησο και ας μην δείχνουν τα μοντέλα κάτι τέτοιο. Αλλά η αποθήκευση δορυφορικών εικόνων, η συνεχής ενασχόληση με τα μοντέλα πλέον μου έχει μάθει κάποια πράγματα, και έτσι δεν κοιτάω τον υετό μόνο, αλλά προσπαθώ να βγάλω συμπεράσματα με αυτά που έχω μάθει.

Το να μην ρίξει καλό νερό στην Ήπειρο με αυτή την διάταξη είναι σαν να λέω ότι δεν θα ρίξει καλό νερό στην Λάρισα με το χαμηλό να περνάει από Πελοπόννησο ή να μην ρίξει καλό νερό στην Εύβοια με προσήνεμη διάταξη  παραβιάζει την ίδια την φυσική🤣

 

Εκτός να μιλάς διαταξιακά όπου εκεί είναι όντως άλλο θέμα και έχω ρίξει και εγώ πολύ βρισίδι.

Για Θεσσαλονίκη πως το βλέπεις? Μπορούμε 10 mm? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Για Θεσσαλονίκη πως το βλέπεις? Μπορούμε 10 mm? 

δύσκολα φίλε, η κεντρική Μακεδονία κατά την άποψή μου θα βρίσκεται σε σχετική υετότρυπα ειδικά η θεσσαλονίκη. Εγώ κανένα 5αρι θα περίμενα κατά μέσο όρο

 

Αικον τζίφος χειροτερεύουν για Ήπειρο, αλλά όχι με τον χθεσινό τρόπο, αλλά με αντίθετο, ότι να ναι. Δεν θέλουμε απλωμα γεωδυναμικών εδώ, μας κάνει ζημιά

 

Πάντα κοιτάω την διάταξη και όχι τον υετό. Ο υετός πχ στο χθεσινό 12αρι του τζίφου ήταν περισσότερος από ότι σήμερα στο 00αρι αλλά ο 00αρι μου άρεσε πολύ περισσότερο σαν διάταξη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πολυ κακό το αικον. Χριστε μου

βρε με έχεις καταγχώσει μιλάμε🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λοιπον καιρε κανε οτι θες τωρα αλλα στη χειροτερη περιμενω να αλλαξεις 28η και να μας φερεις βαρυ φθινοπωρο

δεν ειναι κατασταση αυτη ...απιστευτη ξηρασια τοσο καιρο και μια βροχη δεν μπορει να φερει

και οι θερμες αεριες μαζες παλι προς εδω ερχονται λες και ειναι μιγες και εμεις τα σκατα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, [weathermaniac] said:

βρε με έχεις καταγχώσει μιλάμε🤣

Πρόταση: στην επόμενη διαφαινόμενη κακοκαιρία (αυστηρά 1η καρτέλα GFS) ας πούμε ότι, δεν μπαίνεις να μας πεις τι χάλασε μεταξύ Οζακα και Λος Ατζελες. Υπόθεση εργασίας κάνω. Ας υποθέσουμε παράλληλα ότι δεν εκτελείς δρομολόγιο Λάρισα - Γιάννενα ή αντίστροφα. 

Να δούμε τι θα γίνει τελικά μπας και βρούμε ακρη?

Τι λες μαυρογατουλη? 😂

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...