Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είναι το σαιτ του Meteopower Που πριν κάποιους μήνες έμεινε κλειδωμένο, προς το παρόν, ακόμα κωδικό βλέπω βάζεις, μάλλον πρέπει να κάνεις εγγραφη

https://www.meteopower.com/info/weather-forecast/professional-maps

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και αρκετά τρεξίματα ο αζορ φαινεται να αγριευει στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του μήνα,ίσως οι ζέστες να μας βγουν σε καλό στη συνεχεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Ηδη εχουν γινει απο σημερα διαθεσιμα ολα αλλα θελει ψαξιμο . Οταν βρω χρονο θα το ψαξω 

Με ενημέρωσε μόλις ένας καθηγητής μου για αυτό. βέβαια μου είπε πως αν τους ζητήσουμε από ΕΜΥ θα μας πούνε όχι! κλασσική ΕΜΥ.

 

To link Για τους χάρτες του Ευρωπαικού μοντέλου εδώ:

https://www.ecmwf.int/en/forecasts/charts/catalogue/medium-mslp-rain?facets=undefined&time=2020100700,6,2020100706&projection=classical_europe&interval=6

 

Το έβαλα και στο μετεωρολογικό γλωσσάρι στην αρχική με όλα τους χάρτες για να μην χαθεί.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Με ενημέρωσε μόλις ένας καθηγητής μου για αυτό. βέβαια μου είπε πως αν τους ζητήσουμε από ΕΜΥ θα μας πούνε όχι! κλασσική ΕΜΥ.

 

To link Για τους χάρτες του Ευρωπαικού μοντέλου εδώ:

https://www.ecmwf.int/en/forecasts/charts/catalogue/medium-mslp-rain?facets=undefined&time=2020100700,6,2020100706&projection=classical_europe&interval=6

Υπεροχο. Ευχαριστώ παρα πολυ!!

Επισης στο tropicaltidbits τωρα που θα παίρνει ολα αυτα τα δεδομενα θα βλεπουμε υπαροχα δεδομενα οπως soundings, vorticity potential , freezing lvl κτλ ΚΑΙ απο ecmwf !!! 

Θα εχουμε ενδιαφέρον τον χειμωνα με τοσο δεδομενα επιπλέον!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Υπεροχο. Ευχαριστώ παρα πολυ!!

Επισης στο tropicaltidbits τωρα που θα παίρνει ολα αυτα τα δεδομενα θα βλεπουμε υπαροχα δεδομενα οπως soundings, vorticity potential , freezing lvl κτλ ΚΑΙ απο ecmwf !!! 

Θα εχουμε ενδιαφέρον τον χειμωνα με τοσο δεδομενα επιπλέον!

Έτσι ακριβώς Οδυσσέα, το μόνο που μένει πλέον είναι να έρθουν τα χαμηλά, και να υπάρχει καιρικό ενδιαφέρον να εξετάσουμε με μεγαλύτερη ακρίβεια τις α/ευστοχίες του ευρωπαϊκού και σε άλλες παραμέτρους πέρα από αυτή της διαταξιακής. Και εγώ προσωπικά αν έχει κινητικό χειμώνα φέτος, βλέπω να ρίχνω ακόμα περισσότερες ώρες δουλειάς.

 

Οπότε για φέτος τον χειμώνα έχουμε

Τον σχετικά καινούργιο τζίφο [2 ετών περίπου αν θυμάμαι καλά], 

Τα καινούργια και περισσότερα ενσεμπλς του τζίφου

Το τζεμ με την καλύτερη ανάλυση σε σχέση με πέρσι

Το καινούργιο ευρωπαικό και τα καινούργιαενσεμπλς του που ξεκίνησαν φέτος το καλοκαίρι, με όλα τα στοιχεία του πλέον ελεύθερα!

Το αικον το οποίο ουκ ολίγες φορές φαίνεται ότι πρέπει να το παίρνουμε στα σοβαρά παρά τις κάποιες τρανταχτές αποτυχίες του.

 

Θα είναι ένας χειμώνας που αν υπάρχει κινητικότητα, θα είναι και για πολύ σκληρά καιροφιλικά στομάχια!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Ηδη εχουν γινει απο σημερα διαθεσιμα ολα αλλα θελει ψαξιμο . Οταν βρω χρονο θα το ψαξω 

Που όμως ; Στη σελίδα τους; Την επίσημη του ECMWF? Το θέμα είναι να τις βάλουν στο wetterzentrale και το meteociel

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Που όμως ; Στη σελίδα τους; Την επίσημη του ECMWF? Το θέμα είναι να τις βάλουν στο wetterzentrale και το meteociel

https://www.ecmwf.int/en/forecasts/charts/catalogue/medium-mslp-rain?facets=undefined&time=2020100700,6,2020100706&projection=classical_europe&interval=6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ναι αυτό που είπα ... στη σελίδα τους ... το θέμα είναι να τα βγάλουν στα γνωστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κακό βήμα από τζίφο, αλλά το αικον είναι ακόμα χειρότερο, με ένα πέρασμα το οποίο δεν θα έχει τίποτα το ιδιαίτερο για Ήπειρο..

χαλάει και το ούκμο, παντα για Ήπειρο μιλάω. το ούκμο βασικά παίζει να είναι το χειρότερο.. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

κακό βήμα από τζίφο, αλλά το αικον είναι ακόμα χειρότερο, με ένα πέρασμα το οποίο δεν θα έχει τίποτα το ιδιαίτερο για Ήπειρο..

χαλάει και το ούκμο, παντα για Ήπειρο μιλάω. το ούκμο βασικά παίζει να είναι το χειρότερο.. 

.Ετοιμάσου ψυχολογικά,  γιατί μέχρι άυριο δεν θα υπάρχει η κακοκαιρία. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μέχρι αυριο δεν θα υπάρχει κακοκαιρία. Ετοιμάσου ψυχολογικά. 

δεν γίνεται να μην  υπάρξει, αλλά δεν θέλω τωρα 20 χιλιοστα, θέλω κατι σαν  το πέρασμα που έχασα!!🤬 δεν γίνεται όταν είμαι εδω να μην βγαίνει ποτέ!!

η τελευταία γερη δυτική κακοκαιρία πριν από αυτό  στις 26/9 στα Γιάννενα ήταν 22 Δεκεμβρίου.. το οποίο το έχασα ΠΑΛΙ γιατί πήγα σε συνάντηση με το φόρουμ.. ότι και να κάνω η μούφα θα με ακολουθά...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Ναι αυτό που είπα ... στη σελίδα τους ... το θέμα είναι να τα βγάλουν στα γνωστά 

πιθανοτατα σιγα σιγα ολες οι υπολοιπες σελιδες θα εχουν διαθεσιμες τις παραμετρους. θελει καποιο καιρο να φτιαχτουν ολα στα νεα δωρεαν πια δεδομενα

εγω πιθανολογω σε κανα μηνα το πολυ θα μπορουμε να εχουμε παραμετρους για τα παντα, παντου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν γίνεται να μην  υπάρξει, αλλά δεν θέλω τωρα 20 χιλιοστα, θέλω κατι σαν  το πέρασμα που έχασα!!🤬 δεν γίνεται όταν είμαι εδω να μην βγαίνει ποτέ!!

η τελευταία γερη δυτική κακοκαιρία πριν από αυτό  στις 26/9 στα Γιάννενα ήταν 22 Δεκεμβρίου.. το οποίο το έχασα ΠΑΛΙ γιατί πήγα σε συνάντηση με το φόρουμ.. ότι και να κάνω η μούφα θα με ακολουθά...

Πήγαινε Λάρισα καλύτερα Μιχαήλ!!!!! Μη φάμε πάλι ξενέρωμα!!!! 

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Πήγαινε Λάρισα καλύτερα Μιχαήλ!!!!! Μη φάμε πάλι ξενέρωνα!!!! 

Έχω μάθημα την ημέρα της κακοκαιρίας οπότε γιόκ😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η θερμοκρασία της Μεσογείου ειναι ακομα υψηλη. 

Ας βρεθει αιτιο σωστο και κατι θα γινει πιστευω απο τα μεσα του μηνα . Βιαιο κατ εμεμε. Δειτε η δυτικη Μεσόγειος ποσο πιο ψυχρη ειναι  λογω κυκλοφορίας της ατμόσφαιρας εδω και πολυ καιρο.

 

medtemp20100718.png

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο αν ισχύει όχι απλός θα δώσει ελεύθερους κάποιες παραμέτρους αλλά αν διάβασα καλά όλους !!!!! Μιλάμε για τεράστιο βήμα αν συμβεί μιλάμε θα έχουμε όσα στοιχεία έχουμε και από τον τζίφο!!! Τέλεια αν ισχύει 

μακαρι...αν και μετα δεν θα υπαρχει χρονος για τιποτα αλλο ολη μερα,ειδικα εαν ειμαστε σε φαση "τραβα χαμηλο","ασε χαμηλο" ...😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χάλασαν πολυ καί τα ενσεμπλ. 

Λογικά σφυράει λήξη 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Η θερμοκρασία της Μεσογείου ειναι ακομα υψηλη. 

Ας βρεθει αιτιο σωστο και κατι θα γινει πιστευω απο τα μεσα του μηνα . Βιαιο κατ εμεμε. Δειτε η δυτικη Μεσόγειος ποσο πιο ψυχρη ειναι  λογω κυκλοφορίας της ατμόσφαιρας εδω και πολυ καιρο.

 

medtemp20100718.png

μου μοιαζει περιεργο πως καταφερε και ζεσταθηκε τοσο γρηγορα μετα το medicane συνηθως θελει αρκετες εβδομαδες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα! σαφης βελτιωση των μοντελων.οχι για κατι τρομερο αλλα τουλαχιστον για νορμαλ θερμοκρασιες αντε κ καμια βρπχουλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, airfathaaaaa είπε:

μου μοιαζει περιεργο πως καταφερε και ζεσταθηκε τοσο γρηγορα μετα το medicane συνηθως θελει αρκετες εβδομαδες 

Ειχε κρυωσει κυριως στο ιονιο που ακομα ειναι πιο κρυο σε σχεση με πριν. Ωστόσο ναι η ζεστες που ζουμε βοηθουν στην θέρμανση των επιφανειακών θερμοκρασιών

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...