Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το μόνο που βλέπω στο τέλος του αικον, είναι απλά μια ακόμη ευκαιρία για ισχυρό χαμηλό. χεχεχε

icon-6-180.png?02-12

 

επίσης μια ψιλοβελτίωση την είχαμε για 3 του μήνα.

 

ο τζίφος θέλει λίγη δουλειά να ενισχύσει το χαμηλό. Το φέρνει αρκετά ασθενές, χωρίς αυτή την ενίσχυση από τα νότια προς τα βόρεια.

ούκμο λίγο δυτικά μας βγήκε πάλι, αλλά καλό χαμηλό. Μόνο ο τζίφος θέλω να διορθώσει.

 

νταξ και να μην διορθώσει δεν πειράζει. λολ. ότι σενάριο και να βγει υετοφόρο είναι. Ας διορθώσει μόνο για αυτό στις 6 του μήνα. χιχιχ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό το ρημάδι το 1040 στη Ρωσία γιατί εμφανίζεται κάθε χρόνο και μας μαμάει το μισό Χειμώνα;

Για φαντάσου αυτό το 1040 να είχε μπλε ισοβαρεις με λιμνη στο κέντρο!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν υποθέσουμε ότι θα ξαναβγάλει πολικό Αυλώνα τότε λογικά θα τον βγάλει πιο ανατολικά γιατί έχει πιο εξασθενημενο το Ατλαντικό σύμπλεγμα των χαμηλών και πιο βόρεια τον αζορικο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Απίστευτη πολική εισβολή για τη Δυτική Ευρώπη με σούπερ δεικτες!

Χαίρομαι γι αυτό ως καιροφιλος!

Και δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε κιόλας φέτος την τύχη μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα μας την κάνει την εικονική χάρη σε αυτό το ραν.ανοιγει την καναδική πόρτα ο Τζιφός σε ένα ραν που δεν κολαει με αρνητικό ΝΑΟ όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σάπισε στα μακρινά ο τζίφος, αλλά κλάιν μαιν. Λες και κοιτάμε ποτέ σοβαρά σε αυτές τις ώρες😀

 

παρόλα αυτά. πάλι θα φτιάξει τον Αζορικό, περιμένετε μέχρι το τέλος του τρεξίματος, όπου η μωβ μπαλίτσα κάνει την δουλειά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό το ρημάδι το 1040 στη Ρωσία γιατί εμφανίζεται κάθε χρόνο και μας μαμάει το μισό Χειμώνα;

Νομίζω αν δεν εμφανιστεί αυτό,  δεν εμφανιστεί ο χειμωνας καθόλου . Θα μείνει στον Βόρειο πόλο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Δεν θα μας την κάνει την εικονική χάρη σε αυτό το ραν.ανοιγει την καναδική πόρτα ο Τζιφός σε ένα ραν που δεν κολαει με αρνητικό ΝΑΟ όμως.

Ενισχύει Τον ατλαντικο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θετικο στα μακρινα ζεσταινει ισπανιες κτλ (αν το κρατησει).. αναμονη για ευρωπαικο και 18αρια..

gfs-0-360 (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρύο και εδώ πέρα! Άντε σε λίγο θα χιονίσει! Βλέπω σε Λονδίνο κλπ Βρετανία θα χιονίζει Παρασκευή - Σάββατο. Και γενικά όλη η βορειοδυτική Ευρώπη (Μ. Βρετανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Λουξεμβούργο, Γαλλία, Ιρλανδία, Ελβετία, Αυστρία, Γερμανία, Νορβηγία, Σουηδία, Δανία, Ισλανδία κλπ) θα έχει και χιόνια/βροχές και ψωφόκρυο μέχρι αηδίας! Δε θα άντεχα να ζω σε τέτοιες χώρες πάντως! Δε λέω ότι μου αρέσουν οι 30, 35, 40, 45 βαθμοί που βαράμε εδώ πέρα κάθε καλοκαίρι για πλάκα (κάθε άλλο μάλιστα ΜΙΣΏ τη ζέστη το καλοκαίρι τη ΣΙΧΑΊΝΟΜΑΙ!!!) Αλλά τέτοιες χώρες όπως κεντρική και βόρεια Ευρώπη ή και ΗΠΑ/Καναδάς ούτε να τις ακούω δε θέλω! Αυτό το ελληνικό κρύο που αρχές Δεκέμβρη η Τ φτάνει τους 11 μου αρέσει! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι εντυπωσιακό το τι μπορεί να κάνει μια εβδομάδα πρόγνωσης στα μοντέλα. Στην Αμερική πχ ότι έχει ο τζίφος ο ευρωπαίος το έχει ανάποδα

ECN1-192.GIF?02-0gfsna-0-192.png?12

 

Εγώ μάλλον θα αρχίσω να κλαίγομαι, αφού πάλι θα είμαι στο λάθος μέρος, λόγω καραντίνας και θα χάσω τον χαμό των δυτικών.. ΘΑ δω αν μπορώ α κάνω τα χαρτιά μου μπας και γυρίσω Γιάννενα, έστω και πρόσκαιρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Είναι εντυπωσιακό το τι μπορεί να κάνει μια εβδομάδα πρόγνωσης στα μοντέλα. Στην Αμερική πχ ότι έχει ο τζίφος ο ευρωπαίος το έχει ανάποδα

ECN1-192.GIF?02-0gfsna-0-192.png?12

 

Εγώ μάλλον θα αρχίσω να κλαίγομαι, αφού πάλι θα είμαι στο λάθος μέρος, λόγω καραντίνας και θα χάσω τον χαμό των δυτικών.. ΘΑ δω αν μπορώ α κάνω τα χαρτιά μου μπας και γυρίσω Γιάννενα, έστω και πρόσκαιρα.

Οοοοοοοχιιιιιιιι...... Φτου φτου μαυρογαταααααα😁😁😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Οοοοοοοχιιιιιιιι...... Φτου φτου μαυρογαταααααα😁😁😂😂

Δεν χάνεται φίλε. Αν ήμουν τόσο άτυχος η Ήπειρος θα είχε γίνει ήδη Ατακάμα, ενώ οι βαρκάρηδες στο λιμανάκι των Ιωαννίνων θα είχαν μείνει άνεργοι. Αυτό φυσικά επειδή δεν θα υπήρχε λίμνη και θα περπατούσαμε στο νησάκι. ΧΑΑΧΑΧΑΧΑ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καιρός δείχνει να ξεστραβώνει σταδιακά με επιτέλους φθινοπωρινού τύπου κακοκαιρίες, εναλλαγές καιρού Π με V (ο V ευνοεί την Αττική, κάτι που θα γίνει την Παρασκευή), πανελλαδικά περάσματα αλλά και χιόνια σε μεγάλα υψόμετρα αρχικά στα βουνά, ειδικά στα κεντροβόρεια.. Δυστυχώς χάσαμε όλο το φθινόπωρο. Αυτή η κυκλοφορία έπρεπε να είχε ξεκινήσει από αρχές, στη χειρότερη από μέσα Οκτώβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άσχετο, αλλά σχετικό. Έχω δει πάμπολες φορές να χρησιμοποιείται ένας όρος, το πάχος της ατμόσφαιρας εδώ όσο αφορά τα χιόνια [κυρίως στους προσήνεμους χιονιάδες βέβαια και λογικό] Ωστόσο ξέρει κανείς στην πραγματικότητα τι ακριβώς σημαίνει, ή απλά κοιτάνε ένα νούμερο?😅 [Αν υπάρχει περίπτωση να μην είναι τελικά γνωστό αυτό, μπορώ να κάνω μια σύντομη περιγραφή αύριο, δεν είναι κάτι δύσκολο]

Το ίδιο ίσχυε και με τις σχετικές υγρασίες όπου διαπίστωσα το ίδιο θεματάκι, ότι χρειαζόμαστε χαμηλές σχετικές υγρασίες σε περίπτωση οριακών θερμορκασιών, αλλά χωρίς να ξέρουμε το γιατί. Φυσικά δεν είναι κακό αυτό, αλλά πιστεύω πως όταν χρησιμοποιούμε ένα δεδομένο, καλό είναι να ξέρουμε για το τι μιλάμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

80-90 χιλιοστά δίνει ο Ευρωπαίος για την περιοχή εδώ της Ημαθιας το επόμενο 10ήμερο.....καλά φυσικά είναι υπερβολικός όπως πάντα....αλλά αν πέσουν έστω τα μισά θα πάρει μια γερή ανάσα δροσιάς-ποτίσματος ο κάμπος...εγώ και με 30 χιλιοστά στην παρούσα φάση θα είμαι ικανοποιημένος αλλά δεν βλέπω να ρίχνει του 15 στο τέλος.....

https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-733905/Greece/Central Macedonia/Imathia/Véroia

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Άσχετο, αλλά σχετικό. Έχω δει πάμπολες φορές να χρησιμοποιείται ένας όρος, το πάχος της ατμόσφαιρας εδώ όσο αφορά τα χιόνια [κυρίως στους προσήνεμους χιονιάδες βέβαια και λογικό] Ωστόσο ξέρει κανείς στην πραγματικότητα τι ακριβώς σημαίνει, ή απλά κοιτάνε ένα νούμερο?😅 [Αν υπάρχει περίπτωση να μην είναι τελικά γνωστό αυτό, μπορώ να κάνω μια σύντομη περιγραφή αύριο, δεν είναι κάτι δύσκολο]

Το ίδιο ίσχυε και με τις σχετικές υγρασίες όπου διαπίστωσα το ίδιο θεματάκι, ότι χρειαζόμαστε χαμηλές σχετικές υγρασίες σε περίπτωση οριακών θερμορκασιών, αλλά χωρίς να ξέρουμε το γιατί. Φυσικά δεν είναι κακό αυτό, αλλά πιστεύω πως όταν χρησιμοποιούμε ένα δεδομένο, καλό είναι να ξέρουμε για το τι μιλάμε.

Απαντησε το ερώτημα συνοπτικα χωρίς πολύ ανάλυση γιατι θα μπερδευτεί κόσμος.Αλλιως το απαντάω εγω σε δυο γραμμές απλα και λαϊκά..🤣🤣

ΥΓκαλά κάνεις και τα αναφέρεις Μιχάλη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απαντησε το ερώτημα συνοπτικα χωρίς πολύ ανάλυση γιατι θα μπερδευτεί κόσμος.Αλλιως το απαντάω εγω σε δυο γραμμές απλα και λαϊκά..🤣🤣

Εσένα περίμενα Γιώργο, αν κάποιος μπορούσε να απαντήσει ήμουν σίγουρος πως ήσουν εσύ. Οπότε απάντα εσύ😃 Δεν θα έγραφα την απόδειξη του τύπου έτσι και αλλιώς μέσω της υδροσταστικής ισορροπίας χαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...