Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βαση ολα τα στοιχεια οι δικες μας εκτιμησεις αναρτηθηκαν χθες το βραδυ με βαση τα χθεσινα το μονο που αλλαξε ειναι οι η περιοδος 11-13 δεν εχει κατι εν τελει για πεδινα συνεχιζει το διαστημα 15 εως 19 να δινει σοβαρη ανω του 40% για χιονια στα χαμηλα στην ελλαδα αφηστε τις τραγωδιες κλπ και του υετους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του ευρωπαιου πολυ καλος φαινεται για τα προσηνεμα ..οι άλλοι υπομονη μηπως γλείφουν κανενα κόκκαλο .παω να δω σεναρια

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο μέσος όρος του ευρωπαιου πολυ καλος φαινεται για τα προσηνεμα ..οι άλλοι υπομονη μηπως γλείφουν κανενα κόκκαλο .παω να δω σεναρια

Έτσι ακριβώς .....ας ελπίσουμε ότι θα ασπρισουμε όλοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ο μέσος όρος του ευρωπαιου πολυ καλος φαινεται για τα προσηνεμα ..οι άλλοι υπομονη μηπως γλείφουν κανενα κόκκαλο .παω να δω σεναρια

Πολυ καλο δεν τον λες.Αφηνει ελπιδες απλα.Καλημερα φιλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμπεράσματα

Ο τζίφος απολύεται γενικώς μεχρι να δικαιολογήσει ότι είναι μοντέλο πρόγνωσης καιρού

Ευτυχώς το ευρωπαικό δίνει σήμερα την ήττα του υποτροπικού και την συσώρευση ψύχους στην Ανατολική Ευρώπη

εγώ πρωσωπικά θα κοιτώ τον πάιο  των 12 και θα σιωπήσω.

Για να μην χάνουμε την αισιοδοξία μας αυτό που ετοιμάζεται στην Ανατολική Ευρώπη την άλλη βδομάδα θα είναι κάτι σαν την αντεπίθεση του Στάλιγκραντ και μάλλον για τους προσύνεμους και μακάρι.....!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πολυ καλο δεν τον λες.Αφηνει ελπιδες απλα.Καλημερα φιλε

Καλημερα Τζορτζ...οντως τα σεναρια δεν είναι καλα...Και παρατήρησα εκφυλισμο της κατάστασης...Έχει σεναρια που χιονιζουν ελλαδα αλλα ψυχουλα 4,5 ποντους σε όλους...Μόνο κανα 2 για κεντροβορεια ειναι καλα και 1 για προσηνεμα..Αλλά και η Τουρκία 3,4..Έχει σε πολλα η Τουρκία χιονι αλλα ψιχουλα.... άρα απλα εκφυλιζεται η διαταξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει πολυ δρομο ακομα...Αλλα αυτο που πρεπει να καταστει σαφες ειναι οτι φετος μεχρι τωρα δεν εχουμε ζησει καμια εποχη..Ειναι μακραν η χειροτερη σεζον που θυμαμαι εγω,τα σχεδον 26-27 χρονια που ασχολουμαι με τα καιρικα...

Και θα αναφερθω στην περιοχη μου..Αρχικα το φθινοπωρο στο ευρυτερο κεντρο εκανε 45mm κατα μεσο ορο...Ο χειροτερος απολογισμος των τελευταιων 60 ετων!!Με μολις 2 καταιγιδες σε 90 μερες!!!

Παμε και στον χειμωνα...Ειμαστε ηδη στις 5/1 και ακομα η πλειοψηφια των σταθμων δεν εχουν καταγραψει στην Αττικη μονοψηφια μεγιστη...Καμια μερα χιονοπτωσης στην Παρνηθα!!!

Το μονο ενδιαφερον διαστημα ηταν το πρωτο δεκαπενθημερο του δεκεμβρη με τα πολλα νερα αλλα με θερμοκρασιες που παρεπεμπαν σε Οκτωβρη...

Και το κερασακι στην τουρτα ερχεται στο τελος της εβδομαδας με μια σχεδον πρωτοφανη θερμη εισβολη που θα δωσει 20 αρια στην Αττικη και ισως τοπικα και παραπανω...

Αυτη η ντροπη δεν ξεπλενεται ακομα και με ιστορικο...Απλα θα περιορισει καπως την καιρικη μας μιζερια...Οπως και ο χειμωνας του 08 αθλιος ηταν..20 μερες εκανε χειμωνα με πικ την ψυχρη εισβολη 16-18/02..Μετα πλακωσαν τα 25αρια πριν καν προλαβει να βγει ο φλεβαρης...

Ακομα ψαχνω ενα χαμηλο με διαρκεια..Και οχι περασματα διαταραχων της μισης ωρας...Που θα θαψουν ορεινα και ημιορεινα και θα ποτισουν τα πεδινα...

Που ειναι οι διαταραχες που εθαβαν τη Μακεδονια και την θεσσαλια,σαρωναν τα ορεινα μας και επνιγαν την Αθηνα.. ??

Που ειναι οι εποχες με τα αποκλεισμενα χωρια,με τους ολικους παγετους,επι μερες???

Που ειναι οι βροχες στα δυτικα που κραταγαν βδομαδες?

Που ειναι ολα αυτα που οι 40αρηδες και ανω ζησαμε στο παρελθον και πλεον δεν κανουμε κανενα λογο....

Ενας ιστορικος και να ρθει δεν εχει καμια σημασια οταν προηγουμενως εχουν συμβει ολα τα προαναφερθεντα....Απλα μας ξεγελα λιγο τον πονο μας οτι ταχα ολα καλα...

Με συγχωρειτε εν μερει για το εκτος θεματος...Καλη συνεχεια..

 

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως γινεται να παιρνουμε τοις μετρητοις ενα αποτελεσμα στις 200+ ωρες που οφειλεται σε κατι που δεν εχει σχηματιστει ακομα; Ξερετε τι μπορει να βγει για τη χωρα μας αν ο Αζορ δεν εμφανιστει τοσο πεπλατυσμενος (αναφερομαι στο μετα της εικονας); 

Με αυτη τη λογικη, χθες το μεσημερι επρεπε να πουμε οτι ειναι σιγουρος ο κεντροβορειος στις 250 ωρες. 

IMG_20210105_095712.jpg

ECM1-168 (1).gif

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άκρατος ενθουσιασμός, υπέρμετρη αισιοδοξία, χτες, μαύρες πλερέζες και πλήρης απογοήτευση σήμερα.. Αυτοί είμαστε , για αυτό είμαστε Έλληνες.. Θα μου πείτε τώρα που κολλάει αυτό; Κι όμως,. Από μια τέτοια ψυχοφθορα διαδικασία με τέτοιο contrast συναισθημάτων ανά 6 ωρο, μόνο ένας που βράζει το αίμα του θα μπορούσε να το κάνει και δη Έλληνας και μάλιστα χιοοτρελαμένος. Ωστόσο αδέρφια πρέπει να γίνει κατανοητό ότι και χθες και σήμερα δεν άλλαξε κάτι επί της ουσίας.. Σκεφτείτε το.. Και χθες αλλά και σήμερα, σχολιάζουμε χάρτες προγνωστικών μοντέλων δισεκατομμύριων, για 10-12μέρες μετά. Με ποια σιγουριά και λογική (αν υπάρχει λογική βέβαια σ αυτό) μπορεί κανείς να προεξοφλησει ή να ρίξει στη πυρά; κάτι που αναμένεται να συμβεί σε 10 -12 μέρες από τώρα;; Δεν τα γράφω για να ορθωσω το πεσμένο ηθικό κανενός.....Ελπίζω και εύχομαι να αλλάξουν τα δεδομένα, αλλά κι αν δεν συμβεί,  ε δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Έχουμε τόσα κ τόσα προβλήματα εκεί έξω ,ας μην βάλουμε κι άλλο ένα... Όπως είπε και ο Γιώργος χθες, διαλέξαμε ένα χόμπι που εξ ορισμού είναι δύσκολο, με αμέτρητες συγκινήσεις και ενναλαγες συναισθημάτων ...Συγχωρεστε με για την φλυαρία μου πρωινιατικα, αλλά κάποιες σκέψεις που βγαίνουν έτσι αυθόρμητα από μέσα μου, είπα να τις μοιραστώ μαζί σας. Την καλημέρα μου σε όλους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Καλημερα Τζορτζ...οντως τα σεναρια δεν είναι καλα...Και παρατήρησα εκφυλισμο της κατάστασης...Έχει σεναρια που χιονιζουν ελλαδα αλλα ψυχουλα 4,5 ποντους σε όλους...Μόνο κανα 2 για κεντροβορεια ειναι καλα και 1 για προσηνεμα..Αλλά και η Τουρκία 3,4..Έχει σε πολλα η Τουρκία χιονι αλλα ψιχουλα.... άρα απλα εκφυλιζεται η διαταξη

Νομίζω αναμενόμενο. Αυτή την φορά βλέπουμε και στον Ευρωπαίο ότι η κατάσταση αν υπάρξει θα είναι εφήμερη, και μετά πλακώνει ι Ατλαντικός.

Το παράξενο είναι ότι δεν το λες ζωνικη ακριβώς, αφού ο βόρειος πόλος έχει αντικυκλωνα σαν μέσο όρο, αν και όχι πολύ ισχυρό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Με βαση ολα τα στοιχεια οι δικες μας εκτιμησεις αναρτηθηκαν χθες το βραδυ με βαση τα χθεσινα το μονο που αλλαξε ειναι οι η περιοδος 11-13 δεν εχει κατι εν τελει για πεδινα συνεχιζει το διαστημα 15 εως 19 να δινει σοβαρη ανω του 40% για χιονια στα χαμηλα στην ελλαδα αφηστε τις τραγωδιες κλπ και του υετους..

Καλημέρα! Για το διάστημα 15-19 βάζετε ως φαβορί τα προσηνεμα; Ακόμα και Αττική δλδ;

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Καλημέρα! Για το διάστημα 15-19 βάζετε ως φαβορί τα προσηνεμα; Ακόμα και Αττική δλδ;

Απο Αττικη οδο και πανω...😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Που ειναι ολα αυτα που οι 40αρηδες και ανω ζησαμε στο παρελθον και πλεον δεν κανουμε κανενα λογο....

Εσεις οι 40ρηδες ολο ιστοριες ειστε.Καντε τοπο για μας τα νιατα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Επειδή τα 13 χρόνια είναι πολλά, τολμώ να πω πως έχω γίνει απαιτητικός... Δεν μου αρκούν πλέον ρετάλια ψύχους (όπως αυτά που φαίνονται στα τελευταία τρεξίματα) Θέλω αυλώνα τύπου 2004 και 2008. Όσο δεν το βλέπω θα απογοητεύομαι.. Το ξέρω ότι αυτό που ζητώ  θεωρείται αχαριστία, αλλά ο υιός μου γεννήθηκε Σεπτέμβριο του 2008, έχει φτάσει σχεδόν 13 χρονών, του δείχνω φώτο από τον χιονιά του 2008 και κάθε χρόνο με ρωτάει πότε θα δει και αυτός τόσο χιόνι στο σπίτι του.. και κάθε χρόνο του το υπόσχομαι..Sorry για την κλάψα πρωινιάτικα αλλά το έβγαλα από μέσα μου..

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Michael είπε:

Καλημέρα στην παρέα. Επειδή τα 13 χρόνια είναι πολλά, τολμώ να πω πως έχω γίνει απαιτητικός... Δεν μου αρκούν πλέον ρετάλια ψύχους (όπως αυτά που φαίνονται στα τελευταία τρεξίματα) Θέλω αυλώνα τύπου 2004 και 2008. Όσο δεν το βλέπω θα απογοητεύομαι.. Το ξέρω ότι αυτό που ζητώ  θεωρείται αχαριστία, αλλά ο γίος μου γεννήθηκε Σεπτέμβριο του 2008, έχει φτάσει σχεδόν 13 χρονών, του δείχνω φώτο από τον χιονιά του 2008 και κάθε χρόνο με ρωτάει πότε θα δει και αυτός τόσο χιόνι στο σπίτι του.. και κάθε χρόνο του το υπόσχομαι..Sorry για την κλάψα πρωινιάτικα αλλά το έβγαλα από μέσα μου..

Όντως πολλα παιδια ουτε καν τα έχουν ζήσει....στείλε τον φοιτητή στη φλωρινα ...αν χιονιζει και στη φλωρινα μεχρι να πάει φοιτητής σε 5 χρονια😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης ρε παιδια ποτε δεν κατάλαβα, γιατί εύκολα ένα χαμηλό από Ατλαντικό παρασέρνει τον αζορ ενώ ένα χαμηλό από ανατολικά ή Σκανδιναβία δεν τον διώχνει δυτικά.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Pupazzo di Neve είπε:

Έφαγε ξύλο εύκολα.. Ίσως κανει κάτι Αγγλία?? Δεν ειδα καθόλου χάρτες το πρωί.. 

Δεν εχει τιποτα η Αγγλιτσα.Κατσε Σαλονικα ως τελη Γεναρη αν θες να ελπιζεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...