Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

μεχρι αυριο παιζει ο τζιφος να εχει το καλυτερο σεναριο...

Μακάρι Βαγγέλη. Όμως πρέπει να μεταμορφωθεί στην εικονιζόμενη. 

nadia_comaneci.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικη αισθηση...δεν μπορουμε να περιμενουμε τιποτα αξιολογο απο τον αυλωνα στις 13-14 του μηνος...απλα θα γυρισει βοριας και θα θυμισει λιγο χειμωνα θερμοκρασιακα...το θεμα ειναι αν φτιαχτει κατι αλλο απο πισω καπακια κ κατεβει ως κλασικη χιονοεισβολη...αν ειναι ξεκαρφωτη φωτοβολιδα και οχι "προειδοποιηση" η σημαδι αλλαγης της κυκλοφοριας απλα δεν ασχολουμαι πλεον ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Για ποιον κοπρε;;;🤣🤣🤔🤔

μα για εσας φυσικα...δεν θα το μαθεις το πλανο του μυαλου μου...🤣..αυριο θα εχει αυλωνα νοτιο ιονιο ο τζιφος μεγαλο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geornik είπε:

Προσωπικη αισθηση...δεν μπορουμε να περιμενουμε τιποτα αξιολογο απο τον αυλωνα στις 13-14 του μηνος...απλα θα γυρισει βοριας και θα θυμισει λιγο χειμωνα θερμοκρασιακα...το θεμα ειναι αν φτιαχτει κατι αλλο απο πισω καπακια κ κατεβει ως κλασικη χιονοεισβολη...αν ειναι ξεκαρφωτη φωτοβολιδα και οχι "προειδοποιηση" η σημαδι αλλαγης της κυκλοφοριας απλα δεν ασχολουμαι πλεον ...

Ο ευρωπαιος δε σ'εμπνεει καθολου δηλαδη;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

μα για εσας φυσικα...δεν θα το μαθεις το πλανο του μυαλου μου...🤣..αυριο θα εχει αυλωνα νοτιο ιονιο ο τζιφος μεγαλο 

Μα δε θελω να μαθω κανενα πλανο....δε σε βλεπω καν...🤪🤪🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

μα για εσας φυσικα...δεν θα το μαθεις το πλανο του μυαλου μου...🤣..αυριο θα εχει αυλωνα νοτιο ιονιο ο τζιφος μεγαλο 

Βαγγέλη αύριο ο Αυλώνας θα είναι Αυστρία Ιταλία 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ας μπουμε στην ουσια κ οτι τα πραγματα πανε καλα!!! το που κ πως θα σκασει ο αυλωνας ειναι ακομη υπερβολικα νωρις... εδω ακομη δεν ξερουμε αν κατεβει...οποτε το να σχολιαζουμε σε βαθμο υπερβολικο ενα ραν ειναι καπως αστειο. η ταση μετραει τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ο ευρωπαιος δε σ'εμπνεει καθολου δηλαδη;;;

Ο ευρωπαιος τα τελευταια 2 χρονια ειναι απιστευτα ασταθης, δεν του εχω εμπιστοσυνη για 7 μερες μπροστα...ο τζιφος οσο κ να τον βριζουμε εχει πιο πολλη αποψη κ επιτυχιες 

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

πολυ καλος ο ευρωωπαιος στις 240, σαν ταση..

ECM1-240.GIF?05-0

Beast from the (north)east  θα ηταν αυτο...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμη το παλεύει ο τζίφος αλλά κάτι οι πιέσεις στην Γροιλανδία κάτι τα χαμηλά στον Ατλαντικό έχουν δημιουργήσει μποτιλιάρισμα . Ελπίζω αύριο η θεία φώτιση να πέσει πάνω στα μοντέλα. Άντε καλό βράδυ σε όλους ! Καλούτσικα πήγε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geornik είπε:

Ο ευρωπαιος τα τελευταια χρονια ειναι απιστευτα ασταθης, δεν του εχω εμπιστοσυνη για 7 μερες μπροστα...ο τζιφος οσο κ να τον βριζουμε εχει πιο αποψη κ επιτυχιες 

Δεν ξερω,θα ηθελα.να δω το γραφημα με την αξιολογηση των μοντελων αλλα δεν μπορω να το βρω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, geornik είπε:

Προσωπικη αισθηση...δεν μπορουμε να περιμενουμε τιποτα αξιολογο απο τον αυλωνα στις 13-14 του μηνος...απλα θα γυρισει βοριας και θα θυμισει λιγο χειμωνα θερμοκρασιακα...το θεμα ειναι αν φτιαχτει κατι αλλο απο πισω καπακια κ κατεβει ως κλασικη χιονοεισβολη...αν ειναι ξεκαρφωτη φωτοβολιδα και οχι "προειδοποιηση" η σημαδι αλλαγης της κυκλοφοριας απλα δεν ασχολουμαι πλεον ...

Νικητα εγω με αυτες τις μετατοπισεις που βλεπω ανα ραν στις 144 μολις ωρες,δε μπορω να εχω ουτε προσωπικη αισθηση ουτε τιποτα φιλε.Δες τον υποτροπικο που ξανανεβαινει,δες πως ξαναψυχραινονται οι Βαλεαριδες.Τι εμπιστοσυνη μπορεις να χεις με ολα αυτα και τι να υποθεσεις οτι μπορει ν συμβει οταν απο κει και περα μεχρι τις 200 που βλεπουμε εχει ενα σωρο ασταθμητους παραγοντες τοσο στον Ατλαντικο οσο και στη Β.Ευρωπη  και  το ποσο ψυχος τελικα θα διοχετευθει στον Αυλωνα  οπου αυτος κατεβει τελος παντων...Αν στραβωνουν συνεχως τα ραν απο δω και περα χαιρεταμε...Sorry και για την προσωρινη απαισιοδοξια αν φαινεται κατι τετοιο.

image.png.ed45db7115cec9e62078314874d76da9.png

 

image.png.adbc31dd3bf3f640fd775687183673b7.png 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν έχει βάση ο τζίφος ή αν βγει τελικά αυτό ή άλλο μοντέλο...πάντως σαν εικόνα έστω και θεωρητικά προς το παρόν από όλα τα μοντέλα εντυπωσιακή μοιάζει η όψη του πολικού στροβίλου πάνω ακριβώς από την βόρεια Ευρώπη..!!!προς την μεριά της δυτικής Ευρασίας...και όχι από τη μεριά του Καναδά .....εικόνα πολύ σπάνια τα τελευταία χρόνια....

GFSOPNH18_276_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θελω να πω κατι πανω σε αυτο που λετε για το ευρωπαικο κ τον τζιφο... τα παιδια απο αθηνα εμπιατευονται τον τζιφο περισσοτερο γτ οντως μπορει κ πιανει τον υετο κ τις θερμοκρασιες πολυ καλυτερα απο το ευρωπαικο.αν κ το ευεωπαικο εκανε βηματα προοδου σε αυτο.. αντιθετα σε μας στα βορεια το ευρωπαικο συνηθως πιανει καλυτερα τις θερμοκρασιες κ τα χιλιοστα. παραδειγμα η προηγουμενη κακοκαιρια που το ευρωπαικο 5 μερες εδινε σταθερα πανω απο 30μμ κ ο τζιφος 5-7 .τελικα πρεπει να επεσαν καμια 40αρια το 3ημερο στην θεσσαλονικη. αντιθετα στην αθηνα ο τζιφος πιανει καλυτερα τις κακοκαιριες.παντως σε θεμα κυκλοφοριας νομιζω οτι το ευρωπαικο ειναι καλυτερο.οταν λεμε καλυτερο ομως δεν μιλαμε οτι σαρωνει απλα εχει καλυτερες επιτυχιες οπως λενε κ τα στατιστικα... κ παλι οχι με μεγαλες διαφορες απο τα υπολοιπα. επισης σημσντικο ρολο παιζουν κ τα σημεια που υπαρχει διχογνωμια... ας πουμε ο ευρωπαιος στις μακρυνες ωρες βγαζει αυλωνες τερατα που με τις μερες αδυνατιζουν...αλλο παραδειγμα ειναι ο αντικυκλωνας β.ανατολικα μας που το ευρωπαικο ειναι πιο σταθερο... γενικα παρακολουθοντας τα μοντελα εμπειρικα μπορουμε να υποθεσουμε διαφορα πραγματα για το τι θα γινει στο μελλον σε σχεση με αυτα που δειχνουν τα μοντελα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν ξερω,θα ηθελα.να δω το γραφημα με την αξιολογηση των μοντελων αλλα δεν μπορω να το βρω

αν το βρει καποιος ας το βάλει μία μιας και δεν τρέχει ραν τώρα.. αν και στα δικά μου μάτια ο ευρωπαίος για τα μακρινά είναι σταθερότερος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν ξερω,θα ηθελα.να δω το γραφημα με την αξιολογηση των μοντελων αλλα δεν μπορω να το βρω

Ευρωπαιος και Ουκμο ειναι οανω απο το gfs νομιζω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν ξερω,θα ηθελα.να δω το γραφημα με την αξιολογηση των μοντελων αλλα δεν μπορω να το βρω

τα τελευταια χρονια κατα καιρους εχουν ανεβει τα στατιστικα. σε γενικες γραμμες το ευρωπαικο ειναι μπροστα με μικρες διαφορες φυσικα απο τα υπολοιπα που ακοκουθουν... εγω αυτο που ειδα να κανει μεγαλα λαθη ενω παλαιοτερα ηταν πιο σταθερο ειναι το ουκμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θεωρω οτι ο ευρωπαιος εινι οιο αξιοπιστος στο πενθημερο,αλλα θα ηθελα να το δω με αποδειξεις.Αυτο το γ.... το γραφημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...