Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ρε τρελε..Ποια μαυρα...??Μερες τωρα λεω οτι δεν υπαρχει κατι για μας μεχρι τις 20...Οποτε αδιαφορο μου ειναι το τρεξιμο..Εμεις μπαλιτσα μετα...Οπως και να χει πεδινο χιονι στην Αττικη δεν δειχνει κανενα μοντελο...Εχει ο θεος μετα..Οχι τιποτα αλλο..Μην παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας..Αλλο αισιοδοξια και αλλο ζω σε χρυσο κλουβι...

Ναι βρε Σάκαρε, κι εμείς σου λέμε πως μέχρι τις 20 είναι μια ντουζίνα ημέρες... μη βιάζεσαι.. έλα βάλε την θετικ ένερτζί σου χαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανσαμπλ τζεμ ακολουθουν ευρωπαιο....γέμισαν σεναρια με συν για 14 , 15 του μηνα..Και πέφτουν απο 16 εως 18 με μέσο όρο μειον 3 με μειον 4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάπα το τρέξιμο ως αποτέλεσμα, πλην Έβρου. Για την ερμηνεία βάζω τον χάρτη καθαρά, μην παρεξηγηθώ. 

Άνετα αλλάζει,  δεν έχει υπογράψει κάνεις με τον Θεό ότι το χαμηλό απο γατάκι στις 72 ωρες θα γινει λιονταρι στις 92. 

SmartSelect_20210108-210625_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ταφοπλακα για την πρωτη φαση ο ευρωπαιος και το ουκμο ! Για τη δευτερη φαση πολλοι οι μνηστηρες αλλα με τα μεχρι τωρα στοιχεια τα προσηνεμα δυσκολα θα διεκδικησουν κατι μιας και ο αυλωνας δεν κατεβαινει αρκετα νοτια (λογω του ασθενους αζορικου) . Μακαρι να χιονιστει αξιοπρεπως η Βορεια Ελλαδα , ωρα της ηταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε ναι για τα γούστα μου στην Ήπειρο λέω χεχε. Πολύ δυνατό θερμό μέτωπο ήθελα να δω τις 252 αλλά οκ,  ας πάμε σε σενάρια Αυλώνα σφήνας εξ Ατλαντικού, και τότε η Υπατία θα μοιάζει αστείο χεχε.

Δεν το θεωρώ θερμό μέτωπο... Αλλά δευτερεύον ψυχρό μέτωπο που θα κουβαλάει βορειοδυτικό ανεμους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα κάνω μια χιλιοειπωμένη ερώτηση ισως. Το meteo από πιυ παίρνει δεδομένα; 
Δειχνει χιονόπτωση για κέντρο Αθήνας, το αναφέρω απλως για να γελάσουμε και λίγο  😂😂

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Το μελλον εχει σχεση με το παρον αυτο που αλλαζει το ευρωπαικο με το τζιφο ειναι μολις στις 96 ωρες αυριο θα κριθουν πολλα γιατι θα εχουμε πεσει και αλλο σε ωρες

Τωρα που τελειωσαν τα τρεξιματα τσεκαρε inbox

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από αυτή την αναδίπλωση σε πρώτο ή δεύτερο χρόνο μπορούμε όλοι να πάρουμε χιόνι. Κεντροβορεια και προσήνεμα. Μα μικρές διορθώσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω θέλω να κάνω μια απορία... Βλεπω τους χάρτες σχεδόν απο όλα τα μοντέλα που δείχνουν καποια στιγμή (15 - 19) αρκετό κρύο με -5 , -6 μεχρι και -7 πάνω από την Αττικη. Αν αυτό συνδιαστεί με υετό , δεν μπορεί να ρίξει χιονι τουλαχιστον μεχρι τα βπ; Γιατι τα ξεγραφουμε εντελως αφου δεν είναι τελειως εξω απο το ψυχος... Δεν γίνεται δηλαδη αν βαλουμε και τα σφαλματα ( εστω θετικα) να χιονιστουμε; Βλεπω και το windy απο ευρώπαιο και Τζιφο που ειτε στις 15 (τζιφος ) ειτε στις 18 (ευρωπαίος ) βαζουν εστω και 2cm χιονι στο Συνταγμα... Ενταξει το καταλαβαίνω πως ειναι πολλες οι ωρες και πως μαλλον θα πανε τα πραγματα προς το χειρότερο αλλα δεν θελω να την βγάζω συνεχως εξω... Εξαλλου λιγες ηταν οι φορές που τα μοντελα δεν εδειχναν χιονια και τελικα χιονιζε ή το αντιθετο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Tι εχασεs ? Το χιονονερο ?

Κάτι είναι και αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Θα κάνω μια μάλλον χιλιοειπωμένη ερώτηση ισως. Το meteo από πιυ παίρνει δεδομένα; 
Δειχνει χιονόπτωση για κέντρο Αθήνας, το αναφέρω απλως για να γελάσουμε και λίγο  😂😂

Το meteo μαλλον παιρνει δεδομενα απο το μοντελο της Μποτσουανας😂😂😂. Μια τυχαια προβλεψη να σου κανω τωρα για τις 15 του μηνος σιγουρα θα πεσω πιο μεσα απο το meteo.

Επεξεργάστηκε από bouasss
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Θα κάνω μια χιλιοειπωμένη ερώτηση ισως. Το meteo από πιυ παίρνει δεδομένα; 
Δειχνει χιονόπτωση για κέντρο Αθήνας, το αναφέρω απλως για να γελάσουμε και λίγο  😂😂

Κατι θα ξερουν αστο για γουρι...😂😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, weatherforattica said:

Εγω θέλω να κάνω μια απορία... Βλεπω τους χάρτες σχεδόν απο όλα τα μοντέλα που δείχνουν καποια στιγμή (15 - 19) αρκετό κρύο με -5 , -6 μεχρι και -7 πάνω από την Αττικη. Αν αυτό συνδιαστεί με υετό , δεν μπορεί να ρίξει χιονι τουλαχιστον μεχρι τα βπ; Γιατι τα ξεγραφουμε εντελως αφου δεν είναι τελειως εξω απο το ψυχος... Δεν γίνεται δηλαδη αν βαλουμε και τα σφαλματα ( εστω θετικα) να χιονιστουμε; Βλεπω και το windy απο ευρώπαιο και Τζιφο που ειτε στις 15 (τζιφος ) ειτε στις 18 (ευρωπαίος ) βαζουν εστω και 2cm χιονι στο Συνταγμα... Ενταξει το καταλαβαίνω πως ειναι πολλες οι ωρες και πως μαλλον θα πανε τα πραγματα προς το χειρότερο αλλα δεν θελω να την βγάζω συνεχως εξω... Εξαλλου λιγες ηταν οι φορές που τα μοντελα δεν εδειχναν χιονια και τελικα χιονιζε ή το αντιθετο;

Η προβλεψη του καιρου γινεται στατιστικα, γιαυτο και υπαρχουν ενα σωρο σεναρια που δεν ειναι και πολυ σχετικα μεταξυ τους. Αυτο που κοιταμε ειναι ο μεσος ορος και ολα δειχνουν οτι εκεινη τη περιοδο στη χειροτερη να δουν τα ΒΠ νιφαδες. Στην καλυτερη περιπτωση κανεις δεν ξερει ακομα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Δεν το θεωρώ θερμό μέτωπο... Αλλά δευτερεύον ψυχρό μέτωπο που θα κουβαλάει βορειοδυτικό ανεμους

Ρεεε θερμό μέτωπο είναι απλά η ακολουθία των αερίων μαζών. Χαχαχα ψυχρό μέτωπο θα είχε αυτήν συνεχεια. Πήγαινε όταν βρεις χρόνο στο μετεωρολογικός γλωσσάρι, τα έχω γράψει αναλυτικά, 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Είπα να μν του απαντήσω αλλά καλά τα είπες..
Βρε Σάκη, ποιος χαμένος χειμώνας? Από βδομάδα ξεκινάει ο χειμώνας που απλά πηγε πίσω και θα κρατήσει μέχρι αρχές Απρίλη! και ωραία ραν είναι, και όλα παίζουν.. Πάμε με θετικές ενέργειες!!

Αδερφε μου,μια χαρα θετικη ενεργεια εχω ρε συ,απλα ο χιονιας των προσηνεμων και δη της Αττικης βγαζει ματι...Αυτη τη στιγμη ειμαστε εκτος..Αποψη μου παντα..Ουτε μαυρα ουτε ασπρα,τα χω βαψει..Απλη αποτυπωση κανω σε οτι βλεπω..Μακαρι ρε φιλε να πανε ολα καλα..Αλιμονο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όταν συνεχόμενα ραν από τα περισσότερα μοντέλα δείχνουν ...μια έτσι κάπως.. δυσκοιλιότητα να κατέβουν θερμοκρασίες -8…-9..-10,το ματς για τα προσήνεμα πιστεύω είναι off,τα παιδιά από τα κεντροβορεια να χαρούν αυτό που έρχεται...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Εγω θέλω να κάνω μια απορία... Βλεπω τους χάρτες σχεδόν απο όλα τα μοντέλα που δείχνουν καποια στιγμή (15 - 19) αρκετό κρύο με -5 , -6 μεχρι και -7 πάνω από την Αττικη. Αν αυτό συνδιαστεί με υετό , δεν μπορεί να ρίξει χιονι τουλαχιστον μεχρι τα βπ; Γιατι τα ξεγραφουμε εντελως αφου δεν είναι τελειως εξω απο το ψυχος... Δεν γίνεται δηλαδη αν βαλουμε και τα σφαλματα ( εστω θετικα) να χιονιστουμε; Βλεπω και το windy απο ευρώπαιο και Τζιφο που ειτε στις 15 (τζιφος ) ειτε στις 18 (ευρωπαίος ) βαζουν εστω και 2cm χιονι στο Συνταγμα... Ενταξει το καταλαβαίνω πως ειναι πολλες οι ωρες και πως μαλλον θα πανε τα πραγματα προς το χειρότερο αλλα δεν θελω να την βγάζω συνεχως εξω... Εξαλλου λιγες ηταν οι φορές που τα μοντελα δεν εδειχναν χιονια και τελικα χιονιζε ή το αντιθετο;

Μπορει φιλε μου να ριξει αναλογως το ανεμολογικο πεδιο,τις υγρασιες αλλα και αλλες παραμετρους.Και με -4 στα 850 μπορει να χιονισει στο κεντρο αν εχει χαμηλη υγρασια.Απλα θα χιονιζει με θετικες t και δε θα μπορει να στρωσει.Αυτο ομως ειναι κατι το σπανιο οχι ομως και απιθανο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Όταν συνεχόμενα ραν από τα περισσότερα μοντέλα δείχνουν ...μια έτσι κάπως.. δυσκοιλιότητα να κατέβουν θερμοκρασίες -8…-9..-10,το ματς για τα προσήνεμα πιστεύω είναι off,τα παιδιά από τα κεντροβορεια να χαρούν αυτό που έρχεται...

 

Τι έρχεται βρε φίλε μου στις 190 ώρες. Το πρωί ήταν προσήνεμο το ευρωπαϊκό τώρα κεντροβορειο. Ούτε ξέρουν τα μοντέλα . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ρεεε θερμό μέτωπο είναι απλά η ακολουθία των αερίων μαζών. Χαχαχα ψυχρό μέτωπο θα είχε αυτήν συνεχεια. Πήγαινε όταν βρεις χρόνο στο μετεωρολογικός γλωσσάρι, τα έχω γράψει αναλυτικά, 😁

Δηλαδή θα συνοδεύεται από νδυτικο ρεύμα? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...