Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

στειλε λινκ να κοιτξω ενα ενα, δε γινεται να βγαινει τετοιοs ΜΟ με σεναρια που λεs

 

προφανώς θα έχει μεγάλη διασπορά.. μεγάλη αβεβαιότητα.... ακραία σενάρια ........πολλά που θα μοιάζουν το τζεμ και το κύριο και αρκετά που θα έμειναν στην πρωινή λογική 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και μειναμε με τζιφο κ ενς του συν τα μισα ενς παιου μαιστα! το πρωι νομιζω θα ξερουμε εαν ολα τελειωσαν ή εαν μπορουμε να ελπιζουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

30 σεναρια εχουν χαμηλο και χιονια απλα πηγαν πολλα προς το κυριο που δεν υπηρχαν το πρωι..αυτη ειναι η εικονα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eνσεμπλ αχταρμαs κανονικοs . Τα ειδα ενα ενα, πανω απο 20 δινουν το σεναριο που θελουν οι Κεντροβορειοι και τα υπολοιπα ειναι μοιρασμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι έγινε; Ξαφνικά έχουμε ανατροπή υπέρ προσηνεμων και παμε light χιονιά βορείων προαστίων με βάση τα παρόντα στοιχεία; Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που βλέπω στα μοντέλα αλλά και εδω μέσα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

30 πολλα δεν ειναι?δηλαδη τοσο ακραια ειναι τα υπολοιπα σε αντιθετη κατευθηνση για να βγαινει τετοιος μεσος ορος?

Τα είδα και εγώ αλλά δεν τα μέτρησα..είναι πολλά που χιονίζουν κεντροβόρεια...αλλά και αρκετά που βγάζουν χαμηλό κάτω από την κρήτη και μας πλακώνει αντικυκλώνας..δυστυχώς ενώ η μέρα ξεκίνησε πολύ αισιόδοξα κλείνει σχετικά άσχημα με τις προυποθέσεις που είχαν δημιουργηθεί...όμως έχουμε χρόνο..1-2 μέρες ακόμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Eνσεμπλ αχταρμαs κανονικοs . Τα ειδα ενα ενα, πανω απο 20 δινουν το σεναριο που θελουν οι Κεντροβορειοι και τα υπολοιπα ειναι μοιρασμενα.

Έτσι ακριβώς είναι....τεράστια διασπορά...Αυτά που δε βγαζουν κεντροβορειο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Τι έγινε; Ξαφνικά έχουμε ανατροπή υπέρ προσηνεμων και παμε light χιονιά βορείων προαστίων με βάση τα παρόντα στοιχεία; Αυτό καταλαβαίνω από αυτά που βλέπω στα μοντέλα αλλά και εδω μέσα. 

Καθε μερα ανατροπες εχουμε Θαναση.Θα το βρουν 2 μερες πριν😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κύριοι κρατιέμαι για να μην γράψω γιατί είμαι ο απόλυτος γκαντέμης,ευτυχώς μετά το τελευταίο τρέξιμο του Ευρωπαικού δεν φοβάμαι την γκαντεμιά.Συνοψίζω

Το ευρωπαικό για μέρες εδειχνε την συσώρευση ψύχους στην Ανατολική Ευρώπη ενώ ο τζίφος εμφάνιζε χαμηλά τέρατα στην Ισλανδία,επαναφορά στην ζωνική κυκλοφορία κάποια στιγμή χιονιάδες στην βόρεια Ελλάδα κλπ κάτι σαν μοντέλο Demo δηλαδή.

ο Ζιακόπουλος που θέλω να τον πέρνω σοβαρά χθες μίλησε για δυτικούς νοτιοδυτικούς ανεμους στην Κεντρική νότια Ελλάδα και πιθανότητες χιονοπτώσεων στην Βόρεια Ελλάδα λόγω θερμοκρασιων

Το Ευρωπαικό απόψε ρίχνει ταφόπλακα σε όλα αυτά αφήνοντας κάποιο παράθυρο για νότια ελλάδα.

Εγώ δεν πιστεύω σε τπτ από όλα αυτά πλην της εκτιμήσεως που έχω στο Ευρωπαικό και τον Ζιακόπουλο που στο κάτω κάτω το χει κάψει πάνω στους χάρτες για 40 χρόνια ως αναλυτής πρωγνώστης και όχι ως αφηγητής.

Συμφωνώ με τον φίλο ότι  μια φορά να δημιουργηθεί ένα χαμηλό της προκοπής στο Ιόνιο και να περάσει στο βόρειο Αιγαίο δεν είδαμε.

Κλείνω λέγοντας ότι θα συνεχίσω να σιωπώ για να μην σας γκαντεμιάσω

Φαντασίωση μου είναι και μια πιθανότητα υπαρχει τα -15 της βαλκανικής να μπουν και β. Ιόνιο (δλδ να κινηθούν δυτικότερα)

Συμβουλή από εναν πεντηντάρη που σας χαίρεται μην συμβιβάζεστε με ψίχουλα..περιμένετε την φιλομίλα της Ελλάδας και τπτ άλλο!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι είναι να τελειώσει η να αρχίσει θα το πούμε (εγώ τουλάχιστον ) μεθαύριο .... Πάμε να δούμε τι θα πει και ο βασιλιάς , η ιέρεια των μοντέλων και το ιερό δισκοπότηρο του καιρού gfs (δεν γράφω αλλα για να μην κουράσω) σε λίγο ... Και τα λέμε .... Το τρέξιμο είναι καρά άκυρο του ευρωπαϊκού ..... Σίγουρα είναι και τα προσηνεμα στο παιχνίδι ... All in λοιπον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά οι βόρειοι έτσι όπως το πάει σιγά σιγά άμα δεν βλέπουμε βελτιώσεις από δώ και πέρα το χάνουμε και αυτό.. (η νότιοανατολικη κίνηση του χαμηλού μας αφήνει στην απέξω).....Οι προσήνεμοι έχετε μέλλον ακόμα 😉     (η γνώμη μου από τα λίγα που ξέρω)

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδα ένα ένα τα σενάρια. Κεντροβορεια έχει πολλά με έμφαση στα κεντρικά και έχει και θαψίματα πολλά Θεσσαλονίκη. Έχει πανελλαδικούς και έχει και προσήνεμος αλλά και Τουρκία που το πρωί δεν ήταν τόσοι. Επίσης υπάρχουν σενάρια που δεν αποκόπτεται ο αυλώνας και περνάει ξυστά Β.Α Αιγαίο όπως ο Ιάπωνας .  Αχταρμας 

J108-21.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε αύριο δεν μπορεί...θα ψιλοκλειδωσει η θέσουν μέχρι τα 12 άρια..όχι του χαμηλουαλλα του Αυλώνα περίπου,τα λέμε στα  00αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο αφορα τους θεσσαλους και τα παιδια απο στερεα και δυτικη μακεδονια...να πω οτι τα ενς ειναι παρα πολυ καλα ...κοπηκαν σεναρια καλα απο κεντρικη μακεδονια καθως το χαμηλο ειναι πιο νοτιολα με την εικονα των ενς θεωρω οτι αυριο το χαμηλο θα υπαρχει απλα πιο νοτια...αλλιως τι να πω μαλλον θα παμε σε αλλαγες καινουργιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια φορά δηλαδή να δείξουν κάτι και να το βελτιώσουν δε παίζει.αει σιχτιρ.δηλαδη αν χαλάσει και ο τζιφοσ τέλος για κεντροβορεια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασταματητος φαινεται ο χιονιας στα Γιαννενα απο το σκ χαχαχα.Για να δουμε τι θα κανει στο τελος.

Μακαρι να βγαλει και πιο χαμηλες θερμοκρασιες και να χιονισει και κερκυρα - ηγουμενιτσα - αρτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ασταματητος φαινεται ο χιονιας στα Γιαννενα απο το σκ χαχαχα.Για να δουμε τι θα κανει στο τελος.

Μακαρι να βγαλει και πιο χαμηλες θερμοκρασιες και να χιονισει και κερκυρα - ηγουμενιτσα - αρτα.

Το πιστεύεις πατριώτη? Να έχουμε κάτι σαν Αριάδνη? 

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις τελευταιες μερες εχουν γινει πολυ μεγαλες αλλαγες!Προσωπικα δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα αφου η διαταξη ειναι παρα πολυ "δυσκολοπροβλεπτη".Εδω δεν εχουμε εναν 1040αρη αζορ κι εναν αυλωνα να κατεβαινει και απλα να ψαχνουμε το που θα βγει στη Μεσογειο,οπου η διασπορα σεναριων περιοριζεται σχετικα ευκολα!

Εδω εχουμε ενα αυλωνα που κατεβαινει,παει να αποκοπει,να γινει μια τεραστια λιμνη και ξανατροφοδοτειται απο τα βορεια,οποτε και μετατρεπεται ξανα σε αυλωνα,επειδη τραβιεται ο Α στη ρωσια.Φεξε μου και γλυστρισες

Εχουμε ακομα εναν αζορικο της πλακας που δεν μπορει πραγματικα να ανεβει,απλα υποβοηθειται απο εναν σκανδιναβικο επισης της πλακας με χαμηλα γεωδυναμικα.Ενα χαμηλο στον ατλαντικο,ενα απλο τραφακι,μπορει να επιφερει τεραστιες αλλαγες και αυτο το ειδαμε σε πολλα ρανς. 

Δε μιλαμε για χαμηλη προγνωσιμοτητα στις ταδε ωρες,μιλαμε για εντελως απροβλεπτη εξελιξη ακομα για τα αμεσως επομενα ρανς.Πολυ πιθανο,αυριο.να εχουμε μια.αλλη εικονα που ουτε την εχουμε φανταστει. 

Δυστυχως ουτε αυριο στα πρωινα θα ξερουμε τι θα γινει,ουτε καν στο περιπου.

Ακομα και πληρης αποκοπη μπορει να γινει στις 72 ωρες.Ή αν μη γινει αποκοπη και να σκασει αυλωνας στο αιγαιο φευγοντας σφαιρα για μακρινους τοπους και μη δινοντας ουτε συννεφο.

Δεν θα πω τα "μακαρι να χιονιστουνε ολοι" τα οποια πολλοι τα λενε αλλα δεν τα πιστευουν,εγω κυνηγαω σαν τρελος να σπασει η 13ετια της Αθηνας,εχω γινει εμμονικος.Θα πω μονο ψυχραιμια και ΛΟΓΙΚΗ!Μας διαβαζουν και ανθρωποι που δεν μας ξερουν και γινομαστε τσοντα.ΛΟΓΙΚΗ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και 15 ημέρες ,βόρειοι και νότιοι έχουμε στραβωθει στα μοντέλα και το μόνο που έχουμε πάρει είναι μπόλικο τσιγαρισμα με σως από εικονικούς χιονιάδες. Βαρέθηκα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

Εγω με τετοια διασπορα , δε βγαζω ουτε τη Γαυδο ουτε την Κερκυρα απο το παιχνιδι

Έχουμε τα εξής:

1) Οι αλλαγές στα ραν έγιναν σε πιο κοντινές ώρες, 120-144 και όχι στις 168 + που θα χαμε ακόμα περισσότερα περιθώρια.. άρα αρκετά επίφοβο

2) Οι αλλαγές έγιναν από τα 2-3 καλύτερα μοντέλα σύμφωνα με τις στατιστικές (Ευρωπαικό-τζεμ-ούκμο) με τα δύο από αυτά να είναι στο χειρότερο άκρο για τη βόρεια χώρα. το τρίτο να είναι σε ενδιάμεσο στάδιο, ενώ ακολουθήθηκαν και από μικρότερα icon, jma, navgem άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο.

3) Το μόνο θετικό για τη βόρεια ελλάδα μοντέλο όσον αφορά τα χιόνια(καλά χιόνια) είναι το gfs και τα ανσάμπλ του το οποίο είναι 4ο στην αξιολόγηση σε αυτές τις ημέρες.

4) Πολλά από τα ανσάμπλ του ευρωπαίου πήγαν με το κύριο, αλλά ευτυχώς έχουμε ακόμα αρκετά σενάρια να υποστηρίζουν κάτι διαφορετικό, αλλά σαφέστατα η τάση είναι προς το κύριο και γενικά μια πιο νότια πορεία.

5) Τα ανσάμπλ του τζεμ έκαναν και αυτά μια ποιο νότια κίνηση σε σχέση με τα πρωινά.

Αύριο ίσως γίνουμε σοφότεροι....με την τάση όμως να είναι καθαρά διαφορετική από αυτη που θέλουμε  εμείς εδώ στα βόρεια για καλά χιόνια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...