Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κακοκαιρία κατωτερη κατα πολυ υετικα απο οσο περιμενα στην 1η φάση για τα Κεντρικά και βορεια. Γενικα επρεπε ο Αυλώνας να ειχε λεπτυνει να εκανε μυτη ιονιο... Ή ακομα καλυτερα να αποκοπτοταν να στροβιλιζοταν απο πανω μας να ειχαμε ιστοριες...

 

Δεν πειράζει ας το αφησουμε να δουμε τι θα κάνει. Οτι κανει εκπληξη πλεον. 

 

Εγω ρωταω τους πιο έμπειρους, γιατί τοση δυσκοιλιότητα στα χαμηλα? Και δεν λεω για βορεια νοτια πορεία. Ειναι τραγικα χαμηλα. Δεν βαθαίνουν καθολου και ετσι θα δινουν τα ελαχιστα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολα πανε,ολα πανε καλα και δεν εχω αναγκη κανεναν..Που λεει κ ενα αρκουδιαρικο ασμα..Ομορφη χειμωνιατικη μερα η αυριανη..Σαββατο-βραδυ κυριακη πρωι..Θα το παλεψουν μεχρι και τα βορεια προαστια..Ανω των 300 μετρων κατεμε και απο δευτερα...Γκολ και φυγαμε για τελικο...

Σακη γιατί τόσο ψηλά ; τα ενς του τζιφου νομίζω μας κρατάνε στο παιχνιδι κυρίως οι επιφανειακές που δίνει για Δευτέρα τρίτη είναι καλές ΕΚΤΟΣ αν είναι άκυρες γιατί και μένα μου φαίνεται περίεργο με κάτι -6 να δίνει τέτοια Τ επιφανειας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Vamon είπε:

Ναι μπορει να δουμε κανα μυγακι κι εμεις! χαχα

Χθες ξημερωμα εριξε καμια νιφαδα τελικα; Βλεπω στο σταθμο 0.2mm στις 4:00 αλλα δεν εμεινα ξυπνιος για να δω

Ναι από τις 11 12 είχε νιφαδοπτωση αλλά εκεί κατά τις 4 χιόνισε λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-7 μας έχει ο Μ.Ο του Ευρωπαϊκού για τη Δευτέρα. 

Και στη 0.5 μοίρα του gfs έχουμε επίπεδα παγοποιησης από 100-500 μέχρι το μεσημέρι. Αν έχει και ΒΔ επιφάνειας (δεν έχω δει) τότε η νυφιτσα θα χαρίσει απλόχερα συγκινήσεις με χαρτοπετσέτες, σε μεγάλο τμήμα του νομού, έστω και για το μάτι. Και βλεπουμε....

Βέβαια....επειδή μένουμε στην Αθήνα και όχι στην Καρδίτσα, υπάρχει το ενδεχόμενο να υπάρχει συννεφιά τη νύχτα προς τη Δευτέρα η να συννεφιασει τέλος πάντων μια να ανέβουν οι ελάχιστες και να ξεκινήσουμε με χαζοθερμοκρασιες 1-3 βαθμούς και να υποφέρουμε άσκοπα βλέποντας τη βροχή όταν αυτή ξεκινήσει.

Πάντως εγώ βλέπω ότι η φάση παρατείνεται και μέχρι Τρίτη με μια στροφή ΝΔ που κάνουν τα απομεινάρια του αυλώνα και ας έχουμε κατά νου την πιθανότητα χιονόπτωσης και Δευτέρα βράδυ προς Τρίτη. Κάτι που άλλωστε φάνηκε και στη μισή μοίρα στο 6αρι.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Σακη γιατί τόσο ψηλά ; τα ενς του τζιφου νομίζω μας κρατάνε στο παιχνιδι κυρίως οι επιφανειακές που δίνει για Δευτέρα τρίτη είναι καλές ΕΚΤΟΣ αν είναι άκυρες γιατί και μένα μου φαίνεται περίεργο με κάτι -6 να δίνει τέτοια Τ επιφανειας

Εμπειρικα Στελλιο μου αυτα τα υψομετρα βλεπω..Θελουμε βελτιωσεις για πιο χαμηλα...Τις οποιες δεν εχουμε..Αυριο στα 12 αρια θα εχουμε γινει σοφοτεροι..Παντως το δευτεροτριτο κρυβει εκπληξεις..Θα το παρακολουθουμε...Οριακες καταστασεις..Οτι και να σου πω παραπανω ειναι σαν να σε κοροιδευω φιλε...

Μαλλον εγινε παρανοηση..Στελλιο μου τα 300 μετρα τα δινω την Κυριακη..Απο δευτερα,εγραψα,παραπανω,αστειευομενος,γκολ και φυγαμε για τελικο,που σημαινει οτι πιστευω για χιονι μεχρι πολυ χαμηλα..Αυριο βραδυ θα ειμαστε πιο σοφοι.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

-7 μας έχει ο Μ.Ο του Ευρωπαϊκού για τη Δευτέρα. 

Και στη 0.5 μοίρα του gfs έχουμε επίπεδα παγοποιησης από 100-500 μέχρι το μεσημέρι. Αν έχει και ΒΔ επιφάνειας (δεν έχω δει) τότε η νυφιτσα θα χαρίσει απλόχερα συγκινήσεις με χαρτοπετσέτες, σε μεγάλο τμήμα του νομού, έστω και για το μάτι. Και βλεπουμε....

Πάντως εγώ βλέπω ότι η φάση παρατείνεται και μέχρι Τρίτη με μια στροφή ΝΔ που κάνουν τα απομεινάρια του αυλώνα και ας έχουμε κατά νου την πιθανότητα χιονόπτωσης και Δευτέρα βράδυ προς Τρίτη. Κάτι που άλλωστε φάνηκε και στη μισή μοίρα στο 6αρι.

Δωρο για την Γιορτη σου😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απορώ πως οι χάρτες δίνουν χιονο-υετό αύριο έως και σε τελείως πεδινά της κεντρικής Στερεάς όταν τις πρωινές - προμεσημβρινές ώρες (που θα είναι και ο πολύς υετός) δείχνει να έχει μόλις -3 στα 850hpa. Ίσως λόγω εγκλωβισμού? Λόγω ραγδαιότητας φαινομένων? Λόγω βδκων? Δε μπορώ να βγάλω άκρη.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Εγω ρωταω τους πιο έμπειρους, γιατί τοση δυσκοιλιότητα στα χαμηλα? Και δεν λεω για βορεια νοτια πορεία. Ειναι τραγικα χαμηλα. Δεν βαθαίνουν καθολου και ετσι θα δινουν τα ελαχιστα.

Γιατί έχουμε μπλέξει γενικώς φίλε σε λίγο θα γίνουμε όλοι καταιγιδακες κ θα βρούμε την ψυχική μας γαλήνη. Παρακαλάμε θάλασσες κ πουλιά να κάνουν το θαύμα τους απλά χαχα. Σοβαρή απάντηση δεν έχω να σου δώσω τώρα.

Όσο για εμάς από την στιγμή που το χαμηλό δε θα πήγαινε αρκετά πιο βόρεια, να μην αναφέρω που ακριβώς χαχα, κ με αυτή την πορεία κάτι που δύσκολα θα άλλαζε σε μεγάλο βαθμό, η πόλη έψαχνε κ ψάχνει τη σύγκλιση στο Θερμαϊκό για να πάρει την χιονοστρωση. Σίγουρα φαίνεται πως χάνει τη μεγαλύτερη διάρκεια μετά ανεξαρτήτως έντασης φαινομένων, γιατί αν είχες στρώσει κ απλά νιφάδες να ρίχνει είσαι ευτυχισμενος. Προσωπικά ιστορικά ή σούπερ ουαου πράγματα δεν περίμενα έτσι κ αλλιώς το μόνο που πάλευα κ παλεύω ακόμα είναι η καλή η μπούκα από Θερμαϊκό κ αυτή δεν έχει χαθεί θα φανεί λάιβ πλέον κ στις αναφορές πως πήγε. Πάμε ρε θερμαικαρα ζωηρεψε χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

λοιπον κατι σημαντικο.το θεμα με τα βορεια κ την θεσσαλονικη εχει να κανει με ενα βασικο παραγοντα.ο παραγοντας ειναι η συγκλιση κ που θα πανε τα φιανομενα αυτης. για αυτο παιζουν τα μμ τοσο πολυ.δεν θα χιονιστουμε απο το χαμηλο εκτος απο τις αρχικες ωρες.μετα θα γινει η συγκλιση στο θερμαικο κ θα κρατησει αρκετες ωρες.εκει ειναι ο γριφος ποιος θα αποτυπωσει σωστα τον υετο.

Γι'αυτη την ατιμη την συγκλιση προσευχομαι εδω και καναδυο μερες. Να στελνει υετο μεχρι το Κιλκις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

Η κακοκαιρία κατωτερη κατα πολυ υετικα απο οσο περιμενα στην 1η φάση για τα Κεντρικά και βορεια. Γενικα επρεπε ο Αυλώνας να ειχε λεπτυνει να εκανε μυτη ιονιο... Ή ακομα καλυτερα να αποκοπτοταν να στροβιλιζοταν απο πανω μας να ειχαμε ιστοριες...

 

Δεν πειράζει ας το αφησουμε να δουμε τι θα κάνει. Οτι κανει εκπληξη πλεον. 

 

Εγω ρωταω τους πιο έμπειρους, γιατί τοση δυσκοιλιότητα στα χαμηλα? Και δεν λεω για βορεια νοτια πορεία. Ειναι τραγικα χαμηλα. Δεν βαθαίνουν καθολου και ετσι θα δινουν τα ελαχιστα.

Δεν υπάρχει καλή σύζευξη Αυλώνα χαμηλού Οδυσσέα. Αν ο αυλωνας τύλιγε το χαμηλό καλύτερα, για να το πω λαϊκά, αυτή την στιγμή θα μιλούσαμε για σενάρια παρόμοια με το 2001 . Αλλά δυστυχώς το χάσαμε. Ωστόσο ακόμα και έτσι μάλλον πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι, με δεδομένο ότι πριν λίγες μέρες φαινόταν ήλιος και κρύο, που μετά από τόσο άγριο μόντελινγκ, θες απλά να σπάσεις τον υπολογιστή σου και να τα παρατήσεις όλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, geopithis said:

Γιατί έχουμε μπλέξει γενικώς φίλε σε λίγο θα γίνουμε όλοι καταιγιδακες κ θα βρούμε την ψυχική μας γαλήνη. Παρακαλάμε θάλασσες κ πουλιά να κάνουν το θαύμα τους απλά χαχα. Σοβαρή απάντηση δεν έχω να σου δώσω τώρα.

Όσο για εμάς από την στιγμή που το χαμηλό δε θα πήγαινε αρκετά πιο βόρεια, να μην αναφέρω που ακριβώς χαχα, κ με αυτή την πορεία κάτι που δύσκολα θα άλλαζε σε μεγάλο βαθμό, η πόλη έψαχνε κ ψάχνει τη σύγκλιση στο Θερμαϊκό για να πάρει την χιονοστρωση. Σίγουρα φαίνεται πως χάνει τη μεγαλύτερη διάρκεια μετά ανεξαρτήτως έντασης φαινομένων, γιατί αν είχες στρώσει κ απλά νιφάδες να ρίχνει είσαι ευτυχισμενος. Προσωπικά ιστορικά ή σούπερ ουαου πράγματα δεν περίμενα έτσι κ αλλιώς το μόνο που πάλευα κ παλεύω ακόμα είναι η καλή η μπούκα από Θερμαϊκό κ αυτή δεν έχει χαθεί θα φανεί λάιβ πλέον κ στις αναφορές πως πήγε. Πάμε ρε θερμαικαρα ζωηρεψε χαχαχ

Να πεις που ...δεν τρεχει... χαχα😎

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για καλες χιονοπτωσεις με μεγαλη διαρκεια στα Γιαννενα συνηθως χρειαζομαστε σταθερο Ν.Δ ψυχρο ρευμα απο ιονιο που μπορει να χιονισει πολυ καλα και δυτικη μακεδονια και θεσσαλονικη.

Για να δουμε αν θα προλαβει να κανει τιποτα στα Γιαννενα.😁 

 Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, heavy snow είπε:

Για καλες χιονοπτωσεις με μεγαλη διαρκεια στα Γιαννενα συνηθως χρειαζομαστε σταθερο Ν.Δ ψυχρο ρευμα απο ιονιο που μπορει να χιονισει πολυ καλα και δυτικη μακεδονια και θεσσαλονικη.

Για να δουμε αν θα προλαβει να κανει τιποτα στα Γιαννενα.😁 

 Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Επανερχόμαστε στα σενάρια νοτιαδων φίλε την επόμενη εβδομάδα, στα μέσα αυτής. Θα δούμε μήπως μας κάτσει καμία παπλαμουδοκατασταση με οριακές Τ 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα 6 ωρο το πολύ μέτριας έντασης χιονόπτωση και αλλά τόσα ασθενής από το απρετζε και με μια μετατόπιση κατά 20-30 χλμ νότια βγαίνουμε εκτός από την μέτρια ένταση και πάμε σε νιφαδοπτωση απλή για λίγες ώρες προλαβαίνει άνετα μέχρι το βράδυ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Εντωμεταξυ ο σταθμος καταγραφει υετο...ειναι το χιονι που λιωνει ξερει κανεις;;;δηλαδη σε οσα μμ σταματησει τοσα εριξε χθες;;;

Ακριβώς Αντώνη ειναι το χιόνι που λιώνει

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ένα 6 ωρο το πολύ μέτριας έντασης χιονόπτωση και αλλά τόσα ασθενής από το απρετζε και με μια μετατόπιση κατά 20-30 χλμ νότια βγαίνουμε εκτός από την μέτρια ένταση και πάμε σε νιφαδοπτωση απλή για λίγες ώρες προλαβαίνει άνετα μέχρι το βράδυ 

Γενικά αύριο θα έχω χιόνι η ψόφια χιονονερα οπως χθες ..??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Επανερχόμαστε στα σενάρια νοτιαδων φίλε την επόμενη εβδομάδα, στα μέσα αυτής. Θα δούμε μήπως μας κάτσει καμία παπλαμουδοκατασταση με οριακές Τ 

Σουτ Μιχαήλ. Σε παρακαλω σε 5 μέρες να μιλήσουμε για 24 του μηνός 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Σουτ Μιχαήλ. Σε παρακαλω σε 5 μέρες να μιλήσουμε για 24 του μηνός 😁

Προφανώς χαχα. Ούτε που τα κοιτάω με λεπτόμερεία φίλε . Δεν θέλω να τα γρουσουζεψω

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χιονοδιαγραμμα gfs 6αρι Αττικη σχετικα αυξημενα τα σεναρια για χιονια ειδικα 18 του μηνα..

screencapture-www-wetterzentrale-de-en-show_diagrams-php-1610709742752.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.png.a7748c335f2cfd942d52d03e33caba23.png

Ήθελα λίγο πιο χαμηλό το ΜΟ για τη νυφιτσα. Δλδ αν πάμε για -6 δεν μου αρέσει. Αν όμως πάει -7 είναι σίγουρα καλύτερα. Και το -29 στα 500 μου αρέσει. Αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην προκειμένη περίπτωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Για καλες χιονοπτωσεις με μεγαλη διαρκεια στα Γιαννενα συνηθως χρειαζομαστε σταθερο Ν.Δ ψυχρο ρευμα απο ιονιο που μπορει να χιονισει πολυ καλα και δυτικη μακεδονια και θεσσαλονικη.

Για να δουμε αν θα προλαβει να κανει τιποτα στα Γιαννενα.😁 

 Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Και γω εδω ποντάρω φιλε στις πρώτες ώρες μπορει να κάνει θαύματα.. αν θέλει φυσικα ...Και παντα ειναι υποεκτιμημενες τέτοιου είδους χιονοπτώσεις ριχνει πιο πολυ στη πραγματικότητα....Με τα τις 3 μετριότητες θα χουμε...Αλλά το διάστημα 11 3 ίσως κανει κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μακαρι να περασει η νυφιτσα βολικα κ να χιονισει στο λεκανοπεδιο μεχρι τις βαρκες!!! θα χει κ αλλες αλλαγες οπως παει γτ ειναι δυσκολο να το προβλεψεις ακριβως.αλλα ευχομαι προς το καλυτερο.εμεις στην θεσσαλονικη ελλιζπυμε στην συγκλιση κ οτι κανει αυτη μετα τις πρωτες ωρες του χαμηλου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ένα 6 ωρο το πολύ μέτριας έντασης χιονόπτωση και αλλά τόσα ασθενής από το απρετζε και με μια μετατόπιση κατά 20-30 χλμ νότια βγαίνουμε εκτός από την μέτρια ένταση και πάμε σε νιφαδοπτωση απλή για λίγες ώρες προλαβαίνει άνετα μέχρι το βράδυ 

Έτσι ακριβώς το να λέμε την αλήθεια για κάποιους είναι μιζέρια και γκρίνια...να λέμε "κοιτάω το ναουκαστ" περιμένοντας κάτι να αλλάξει ενώ όλα τα δεδομένα τελευταία στιγμή χειροτερεύουν, είναι σαν να πάω να γράψω μάθημα εξεταστική χωρίς διάβασμα και να λέω έλα μωρέ κάτι θα γίνει θα μου ρθει επιφοίτηση στο ναουκαστ θα αντιγράψω από κανέναν και θα περάσω...το ναουκαστ είναι απλά μια κρυφή ελπίδα μέσα μας όταν όλα γύρω μας στραβώνουν μήπως και κλέψουμε το μέγιστο απ το λίγο που μπορούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...