Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η κούρμπα μέσα στον Ατλαντικό είναι καλύτερη-ποιο βόρειακαι ανατολικά ο αζορικός στις 264 .... σε σχέση με το 6αρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπραβο φιλε για την δουλεια και τον κοπο σου...Σ ευχαριστει ολο το φορουμ...Τετοιες προσπαθειες πρεπει να αναγνωριζονται...Ευγε φιλε μου...!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

@SNOW ADDICTION

Καταπληκτική δουλειά, σε ευχαριστούμε! Καμία κούραση, χαρά μας να διαβάζουμε τέτοια μηνύματα!

Μας έγινε η καρδιά περιβόλι φίλε μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, SNOW ADDICTION είπε:

Σε ευχαριστώ!

Θα ήθελα να προσθέσω, μιας και γνωρίζω το ιδιαίτερο ενδιαφέρον σου για την Ήπειρο και δει τα Ιωάννινα, πως έστω και υπό αυτές τις συνθήκες οι περιοχές αυτές, και γενικότερα η ΒΔ χώρα, θεωρώ πως έχει κάπως περισσότερες πιθανότητες για χειμερινά συμβάντα και ελπίζω αυτά να πραγματοποιηθούν.

Εϊναι κάτι που θα με ευχαριστήσει ιδιάιτερα, καθώς έλκω την καταγωγή μου κατά το ήμισυ από εκεί ,,,

Μακάρι πατριωτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο μέσος όρος του τζίφου, έχει χαλάσει για τα δυτικά σε σχέση με το πρωί.. Λογικά είναι καλύτεροπς για κεντροβόρεια. Αυτό που έχει καλό στοιχείο είναι ο ισχυρός Αζορικός.

Τζεμ και ξερό ψωμι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Μεθαύριο θα βρέχει όλη μέρα μέχρι τα 2300μ της πινδου. 

Άλλος ένας ανυπαρκτος χειμώνας για την Ήπειρο. 

Ας γυρίσει τουλάχιστον σε βοριά να κρυώσει η ατμόσφαιρα, γιατί με νότια δεν είδαμε χαΐρι. 

Χρόνια πολλά Βασίλη με υγεία. Πριν λίγες μέρες είχα πει ότι αν δεν χιονίσει στην Ήπειρο με αυτή την κυκλοφορία τοτε ίσως είναι πιο ωφέλιμο να αλλάξει η κυκλοφορία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, SNOW ADDICTION είπε:

Σε ευχαριστώ!

Θα ήθελα να προσθέσω, μιας και γνωρίζω το ιδιαίτερο ενδιαφέρον σου για την Ήπειρο και δει τα Ιωάννινα, πως έστω και υπό αυτές τις συνθήκες οι περιοχές αυτές, και γενικότερα η ΒΔ χώρα, θεωρώ πως έχει κάπως περισσότερες πιθανότητες για χειμερινά συμβάντα και ελπίζω αυτά να πραγματοποιηθούν.

Εϊναι κάτι που θα με ευχαριστήσει ιδιάιτερα, καθώς έλκω την καταγωγή μου κατά το ήμισυ από εκεί ,,,

Μακάρι, εφόσον βέβαια όντως συνεχίσει με παρόμοιο μοτίβο, να έχουμε τις χιονοπτώσεις που τόσο έλειψαν σε αυτές τις περιοχές πέρσι, και γενικότερα να είναι χαμηλότερα τα υψόμετρα χιονόπτωσης από ότι τώρα.. Βέβαια αναγκαστικά δύσκολα θα αφορά υψόμετρα <500 μέτρων, αλλά όπως είπες και εσύ, οι φωτοβολίδες δεν αποκλείονται καμία χρονιά, ή έστω και κάτι μετριοπαθές.

 

Πάντως και εγώ επειδή παρακολουθώ καθημερινά το Cfs, μπορώ να πω, πως όταν κάποιες μεταβλητές χαμηλών κλειδώνουν σε κάποια κομβική θέση για την μετέπειτα κυκλοφορία, οδηγεί συνήθως σε μεγάλη αλλαγή τρεξιμάτων από το cfs σε προγνωστικό βάθος ~500 ωρών. Για αυτό και τον Δεκέμβριο, όταν έκλεισαν οι αλλαγές σε κρίσιμες μεταβλητές, έγινε μια τεράστια μεταστροφή του Cfs και των υπολοίπων για την συνέχεια του Ά μισού του χειμώνα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να έχετε όλοι μια τέλεια χρόνια! Για αν προσηνεμα δεν εχουμε να περιμένουμε τίποτα. Ένας άθλιος χειμώνας είναι μπροστά μας και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Φωτοβολίδα 2-3 ημερών μπορεί και μακάρι να έρθει αλλά στο σύνολο ο χειμώνας θα βγει αθλιότατος. Μακαρι η φωτοβολίδα αν έρθει να φέρει κάτι αξιοσημείωτο και γιατί όχι ιστορικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Πανε τρένο οι προβλέψεις του Ευρωπαίου ακόμα και ένα μήνα μετά με πολυ καλη προγνωσιμοτητα , έχει χάσει μέχρι στιγμής μόνο την αλλαγή της διάταξης στην δυτικη Ευρώπη για 2 εβδομάδες μέσα στον δεκεμβρη ., δυσκολα θα αποφυγουμε τον θερμό τομέα καθ'όλη την διάρκειαδιάρκειατου μήνα στο μεγαλυτερο μέρος της χώρας, ίσως να μιλάμε για ρεκόρ θετικών θερμοκρασιών τουλάχιστον για τα προσηνεμα για τον μήνα Γενάρη και μην ξεχνάμε μεχρι 12 Γεναρη δεν θα έχει πεσει ουτε νιφάδα στην Πάρνηθα, Ευτυχώς που έχουμε και το hope casting για να βλέπουμε όνειρα γλυκά!! 

 

Δεν ξέρω πότε βγήκε η τελευταία μακροπρόθεσμη πρόβλεψη του ευρωπαικού κέντρου .....αλλά θυμάμαι καλά οτι μέχρι λίγο πριν τα Χριστούγεννα που το παρακολουθούσα δεν έδινε την πτώση των ζωνικών ανέμων που θα έχουμε τελικά και ούτε την ένταση της στρατοσφαιρικής θέρμανσης και δεν προέβλεπε τόσο έντονο σπάσιμο του πολικού στροβίλου-ουσιαστικά τον πλήρη κατάρευσή του που όπως όλα δείχνουν ότι θα έχουμε....τα έβλεπε όλα ποιο ήπια......εκτός αν κάνω τόσο λάθος εγώ....πάντως αν συμβαίνει αυτό τότε η λογική λέει ότι και οι μακροπρόθεσμες που έδινε ίσως έχουν κάποια απόκλιση από την πραγματικότητα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Μακάρι, εφόσον βέβαια όντως συνεχίσει με παρόμοιο μοτίβο, να έχουμε τις χιονοπτώσεις που τόσο έλειψαν σε αυτές τις περιοχές πέρσι, και γενικότερα να είναι χαμηλότερα τα υψόμετρα χιονόπτωσης από ότι τώρα.. Βέβαια αναγκαστικά δύσκολα θα αφορά υψόμετρα <500 μέτρων, αλλά όπως είπες και εσύ, οι φωτοβολίδες δεν αποκλείονται καμία χρονιά, ή έστω και κάτι μετριοπαθές.

 

Πάντως και εγώ επειδή παρακολουθώ καθημερινά το Cfs, μπορώ να πω, πως όταν κάποιες μεταβλητές χαμηλών κλειδώνουν σε κάποια κομβική θέση για την μετέπειτα κυκλοφορία, οδηγεί συνήθως σε μεγάλη αλλαγή τρεξιμάτων από το cfs σε βάθος ~500 ωρών. Για αυτό και τον Δεκέμβριο, όταν έκλεισαν οι αλλαγές σε κρίσιμες μεταβλητές, έγινε μια τεράστια μεταστροφή του Cfs και των υπολοίπων για την συνέχεια του Ά μισού του χειμώνα.

Πολυ σωστή παρατήρηση. Το cfs γύρω στις 20.11 ήταν εξαιρετικό για το Δεκέμβρη και μετά για 10 μέρες ήρθαν συνεχόμενα καταστροφικά τρεξίματα που προέβλεψαν με εξαιρετική ακρίβεια το Δεκέμβρη. Και όλο το Δεκέμβρη έδινε καταστροφικά τρεξίματα που ποτε δεν άλλαξαν για το Γενάρη. Ας ελπίσουμε σε καλύτερα τρεξίματα για το Φλεβάρη. Προς το παρόν και αυτά τραγικά είναι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Να έχετε όλοι μια τέλεια χρόνια! Για αν προσηνεμα δεν εχουμε να περιμένουμε τίποτα. Ένας άθλιος χειμώνας είναι μπροστά μας και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Φωτοβολίδα 2-3 ημερών μπορεί και μακάρι να έρθει αλλά στο σύνολο ο χειμώνας θα βγει αθλιότατος. Μακαρι η φωτοβολίδα αν έρθει να φέρει κάτι αξιοσημείωτο και γιατί όχι ιστορικό 

Μην προειδεάζεις τίποτα φίλε από τώρα...έχουμε ακόμα ένα ολόκληρο δίμηνο μπροστά μας....θα είχες έστω και ελάχιστο δίκαιο αν όλα συνέχιζαν όπως είχαν και μέχρι πριν λίγες μέρες αλλά αυτη τη στιγμή που μιλάμε και όλες τις επόμενες μέρες καθώς και όλο το πρώτο δεκαπενθήμερο θα συντελεστεί ένα πολύ δυναμικό γεγονός πάνω από τα κεφάλια μας ....η δυνατή στρατοσφαιρική θέρμανση που θα έχει ως συνέπεια την πλήρη κατάρρευση των δυτικών ζωνικών ανέμων εκεί και την πλήρη διάλυση του πολικού στροβίλου......φυσικά δεν γνωρίζουμε ανθα έχει αντίκτυπο και που στην επιφάνεια αλλά είναι καλό να περιμένουμε λίγο τις επόμενες μέρες ίσως έχουμε μεγάλες αλλαγές στα μοντέλα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 

gens-31-1-192.png

 

Κι αυτός ο Αζορικός ρε παιδί μου...έχει αράξει στο κέντρο του Ατλαντικού. Ελα λίγο πιο δεξιά αγόρι μου!

Λες και θέλει να βοηθήσει τις έρευνες για την εύρεση του ναυαγίου του Τιτανικού! Πάει!! Βρέθηκε!!! Έλα δεξιά!!!!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

https://www.meteociel.fr/modeles/gefs_cartes.php?code=31&ech=192&mode=0&carte=

 

Κι αυτός ο Αζορικός ρε παιδί μου...έχει αράξει στο κέντρο του Ατλαντικού. Ελα λίγο πιο δεξιά αγόρι μου!

Λες και θέλει να βοηθήσει τις έρευνες για την εύρεση του ναυαγίου του Τιτανικού! Πάει!! Βρέθηκε!!! Έλα δεξιά!!!!

Ίσως φταίει και λίγο το ονομά του Αζορικός. Πήγε φέτος στο σπίτι του, Όλο ταξίδια μέσα στην Ευρώπη έκανε πέρσι, και του τελείωσαν τα λεφτά. Άσε που φοβάται τον κορωνοιό, οπότε, λογικό!😂

4 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Πολυ σωστή παρατήρηση. Το cfs γύρω στις 20.11 ήταν εξαιρετικό για το Δεκέμβρη και μετά για 10 μέρες ήρθαν συνεχόμενα καταστροφικά τρεξίματα που προέβλεψαν με εξαιρετική ακρίβεια το Δεκέμβρη. Και όλο το Δεκέμβρη έδινε καταστροφικά τρεξίματα που ποτε δεν άλλαξαν για το Γενάρη. Ας ελπίσουμε σε καλύτερα τρεξίματα για το Φλεβάρη. Προς το παρόν και αυτά τραγικά είναι 

Ναι η αλήθεια είναι ότι για την πεδινή Ελλάδα δεν πήγαινε πουθενά με αυτούς τους χάρτες. Όμως αυτή την φορά και από εδώ και πέρα αρχίζουν οι πιθανότητες να αυξάνονται.Αρχικά για τα κεντροβόρεια και βλέπουμε για τα προσήνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Από πια άποψη το λες αυτό Αντώνη; εγώ που είδα σε σχέση με το 6άρι είναι ανατολικότερα ο μέσος όρος στο 12άρι στον αζορικό και στο χαμηλο της κεντροδυτικής ευρώπης

Το είδα σωτηρη..Η διάταξη ειναι καλύτερη αλλα ο μεσος ορος στη θερμοκρασια εμεινε ιδιος ενω επρεπεε να πέσει λιγο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεε του χιονιου σε παρακαλω,στειλε με στην Ελλαδα...Προσευχομαι γι δαυτους...Σε παρακαλω..Στειλε με...Δεν τους βλεπεις πως μαραζωνουν??..Δεν παει αλλο...Χιονοφιλοι ειναι,οχι καταραμενοι...Αμην..

IMG-a54e2b127c502adf9bdb1dd52ddba569-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το είδα σωτηρη..Η διάταξη ειναι καλύτερη αλλα ο μεσος ορος στη θερμοκρασια εμεινε ιδιος ενω επρεπεε να πέσει λιγο

μετα απο 3.5 καλα μοντελα παμε για το 10 το καλο..αν υποθεσουμε οτι συνηθως μοιαζει ειτε σε αικον ειτε σε γιουκμο ειτε σε τζεμ οτι και αν διαλεξει καλο θα νε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, menidi είπε:

 

 

gens-31-1-192.png

 

Κι αυτός ο Αζορικός ρε παιδί μου...έχει αράξει στο κέντρο του Ατλαντικού. Ελα λίγο πιο δεξιά αγόρι μου!

Λες και θέλει να βοηθήσει τις έρευνες για την εύρεση του ναυαγίου του Τιτανικού! Πάει!! Βρέθηκε!!! Έλα δεξιά!!!!

Να δεις που η έλλειψη χαμηλών στον δυτικό ατλαντικό φταίει που δεν σπρώχνει  - πιέζει τον αζορικο ανατολικότερα καθώς και οι υψηλές πιέσεις στη Γροιλανδία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ο Ευρωπαίος πως σας φαίνεται?

αν δεν βγαλει κατι κουλο και ακολουθησει την λογικη των 3 τοτε παιζει να βγει και ο καλυτερος απ ολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

αν δεν βγαλει κατι κουλο και ακολουθησει την λογικη των 3 τοτε παιζει να βγει και ο καλυτερος απ ολα

Τι εξισώσεις έχεις στο κεφάλι σου για να βγει αυτή η πρόταση? Κλαίω.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...