Jump to content
Avalanche

Ανάλυση χαρτών Ιανουάριου 2021!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Καλα κανεις και θες χιονι στη πορτα σου και γω αθηνα μενω οποτε μια απ τα ιδια ΑΛΛΑ αφου δεν μπορει σε μας θελω να χιονισει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σ ολα τα ορεινα ημειορεινα  της χωρας..να κατεβουν τα χιονια στο πηλιο μεχρι μακρινιτσα..κουραμπιε την παρνηθα..να χιονισει ανατολικη ελλαδα-πελλοπονησσο στους ορεινους προορισμους και βορειο ελλαδα και πιο χαμηλα  σ ολη τη δυτικη μακεδονια εννοειται..ενα -2/850 ρε κανε με χαμηλο..ας μην χιονισεις ποτε εδω..γνωμη μου

Ε αν χιονίσει στην πόρτα μου θα χιονίσει και σε αυτά 😛 Γενικά εγώ δεν είναι ότι δεν θέλω να χιονίσει σε άλλη πόλη, ή στην Πίνδο ή οπουδήποτε, προς θεού αυτό έλλειπε, απλά δεν με αφορά από την άποψη ότι δεν μένω εκεί. Μόνο αυτό. Φυσικά ας χιονίσει παντού εννοείται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε αντίθεση με 2-3 ημέρες πριν, αν δείτε τα ensembles του gfs απο τις 10 Γενάρη και μετά (το προηγούμενο διάστημα δεν μας αφορά καθόλου για πεδινά), βλέπουμε μια ισορροπημένη κατανομή του ψύχους ανάμεσα σε Ανατολική και Δυτική Ευρώπη (μιλάμε απο το γεωγραφικό πλάτος της Ρουμανίας και πάνω). 

Αυτό σημαίνει μάλλον (?) κάτι σαν αυτό που είπε ο Ζιακοπουλος. Δλδ μεγάλες διαφορές θερμοκραίας ανάμεσα σε Βόρεια και Νότια Ευρώπη. Σαν μια γραμμή να ξεκινά κάπου απο το Βέλγιο μέχρι τη Μολδαβία και να χωρίζει την Ευρώπη σε ψυχρό και ζεστό τομέα αντίστοιχα πανω/κάτω.

Μιλώντας για τις περισσότερες πεδίνες  περιοχές της Ελλάδας, (δλδ απο Αθήνα και πάνω (Βόλο, Θεσσαλονικη κτλ)...αυτό που ξέρω είναι οτι εμείς θέλουμε να έχει το πάνω χέρι η Ανατολική Ευρώπη, ώστε να κατέβει ψύχος προς εμάς. Δυστυχώς, με το φτωχό μου το μυαλό,  βλέπω οτι το ψύχος διαχέεται ισορροπημένα στη βόρειαα και κεντρική Ευρώπη (απο Δύση μέχρι Ανατολή) και δεν κατεβαίνει πιο κάτω. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να ονομαστεί ζωνική με τη στενή έννοια του όρου (νομίζω πως όχι). Αλλά η ουσια, φαίνεται να είναι αυτή. Τουλάχιστον με τα παρόντα δεδομένα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ε αν χιονίσει στην πόρτα μου θα χιονίσει και σε αυτά 😛 Γενικά εγώ δεν είναι ότι δεν θέλω να χιονίσει σε άλλη πόλη, ή στην Πίνδο ή οπουδήποτε, προς θεού αυτό έλλειπε, απλά δεν με αφορά από την άποψη ότι δεν μένω εκεί. Μόνο αυτό. Φυσικά ας χιονίσει παντού εννοείται..

Καταλαβα πως το ειπες..αλλα τι να πουμε εμεις οταν μακρινιτσα μπαφι φλωρινα και τρικαλα κορινθιας δεν το χουν δει καν να πεφτει..ας χιονισει τουλαχιστον εκει μεχρι τις 10-15 του μηνα και μετα εχει ο θεος😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερα ανσαμπλ ευρωπαιου για 12 , 13 τα 35 με ακονίζουν με τα 20 πάνω από 2π πόντους ..βελτιωμένα για όλους ...ο μεσος ορος δε πέφτει πολύ γιατί εχει σενάρια που πάνε ψηλά..Πρώτη φορά φέτος τέτοια φοβερά ανσαμπλ για εδω και για κεβτροβορεια και δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κλασσικά  ο μέσος όρος του ευρωπαίου είναι σαν να βλέπω το κύριο τρέξιμο με χαμηλότερη ανάλυση.. Δεν έχει καν σημασία να τον κοιτάω μου φαίνεται...

Μιχαηλ φωτιά η συνεχεια του μέσου ορου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, menidi είπε:

Σε αντίθεση με 2-3 ημέρες πριν, αν δείτε τα ensembles του gfs απο τις 10 Γενάρη και μετά (το προηγούμενο διάστημα δεν μας αφορά καθόλου για πεδινά), βλέπουμε μια ισορροπημένη κατανομή του ψύχους ανάμεσα σε Ανατολική και Δυτική Ευρώπη (μιλάμε απο το γεωγραφικό πλάτος της Ρουμανίας και πάνω). 

Αυτό σημαίνει μάλλον (?) κάτι σαν αυτό που είπε ο Ζιακοπουλος. Δλδ μεγάλες διαφορές θερμοκραίας ανάμεσα σε Βόρεια και Νότια Ευρώπη. Σαν μια γραμμή να ξεκινά κάπου απο το Βέλγιο μέχρι τη Μολδαβία και να χωρίζει την Ευρώπη σε ψυχρό και ζεστό τομέα αντίστοιχα πανω/κάτω.

Μιλώντας για τις περισσότερες πεδίνες  περιοχές της Ελλάδας, (δλδ απο Αθήνα και πάνω (Βόλο, Θεσσαλονικη κτλ)...αυτό που ξέρω είναι οτι εμείς θέλουμε να έχει το πάνω χέρι η Ανατολική Ευρώπη, ώστε να κατέβει ψύχος προς εμάς. Δυστυχώς, με το φτωχό μου το μυαλό,  βλέπω οτι το ψύχος διαχέεται ισορροπημένα στη βόρειαα και κεντρική Ευρώπη (απο Δύση μέχρι Ανατολή) και δεν κατεβαίνει πιο κάτω. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να ονομαστεί ζωνική με τη στενή έννοια του όρου (νομίζω πως όχι). Αλλά η ουσια, φαίνεται να είναι αυτή. Τουλάχιστον με τα παρόντα δεδομένα. 

Επειδή ο αζορικος είναι μακριά μέσα στον Ατλαντικό και ο αντικυκλωνας πολύ δυτικά στη Ρωσία, το ψύχος διαχέεται σχεδόν ισορροπημένα στην Ευρώπη, εκτός φυσικά από τα νότια κυρίως Βαλκάνια. Υπό αυτές τις συνθήκες για να έχουν ελπίδες να χιονιστουν "αξιοπρεπώς" έστω τα κεντροβορεια πεδινά θα πρέπει να γεμίσει με -12 και -16 στα 850 hPa η κεντρική Ευρώπη, αλλά αυτό δε βλέπω πως μπορεί να γίνει.

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Μιχαηλ φωτιά η συνεχεια του μέσου ορου

ΝΑ σου πω, δεν μου φαίνεται πολύ παράξενο. Και ο ευρωπαίος θα έδειχνε κάτι με κατάβαση, αφού μετά τις 240 ώρες

ECM1-240.GIF?01-0

θα απορροφηθεί το χαμηλό ανατολικά του Καναδά

και μετά θα έκανε δουλειά αυτή η ψυχρή εισβολή εδώ

ECN1-240.GIF?01-0

 

οπότε σηκώματα αντικυκλώνα κτλ. Αν και πιθανολογώ πάλι δυτική Ευρώπη.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο η Αγγλία έχει πιέσεις κατω από 1030 δεν υπάρχει χιόνι για πεδινά προσήνεμα και κεντροβορεια.. αν ο γιατρός δεν βγει για λιακάδα δεν υπάρχει χειμώνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Φοβερα ανσαμπλ ευρωπαιου για 12 , 13 τα 35 με ακονίζουν με τα 20 πάνω από 2π πόντους ..βελτιωμένα για όλους ...ο μεσος ορος δε πέφτει πολύ γιατί εχει σενάρια που πάνε ψηλά..Πρώτη φορά φέτος τέτοια φοβερά ανσαμπλ για εδω και για κεβτροβορεια και δυτικα

Για Βόλο και κάτω έχει τίποτα ? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Φοβερα ανσαμπλ ευρωπαιου για 12 , 13 τα 35 με ακονίζουν με τα 20 πάνω από 2π πόντους ..βελτιωμένα για όλους ...ο μεσος ορος δε πέφτει πολύ γιατί εχει σενάρια που πάνε ψηλά..Πρώτη φορά φέτος τέτοια φοβερά ανσαμπλ για εδω και για κεβτροβορεια και δυτικα

Στο ίδιο έργο θεατές Αντώνη!! 😄 σαν να μην πέρασε μια μέρα.....παρόμοια μηνύματά σου για τα μέλη του ευρωπαικού είχαμε διαβάσει και για τις 5-6 Δεκεμβριου και μετά και για κάθε μερα που περνούσε.....φυσικά όπως λες όχι ίσως τόσο έντονα αλλά πάλι συνέχεια είχε μέλη που κάτι έδειχναν και μας κρατούσαν συνέχεια σε αισιοδοξία ..αλλά πάντα μιλούσαμε για μετά τις 10 μέρες δυστυχώς...και ο λαός σοφά λέει.. καράβι που αργεί.....χαχα

και το λέω εγώ που είμαι σχετικά από τους αισιόδοξους.....

και φυσικά επιμένω....όσο η ψαλίδα των ανσάμπλ είναι από το +12 στο -11 στα 850 όλα μα όλα είναι πιθανά ειδικά με τέτοιες συνθήκες που πανε να διαμορφωθούν στις σταθμες της ατμόσφαιρας που διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στον καιρό πάνω στην επιφάνεια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Όσο η Αγγλία έχει πιέσεις κατω από 1030 δεν υπάρχει χιόνι για πεδινά προσήνεμα και κεντροβορεια.. αν ο γιατρός δεν βγει για λιακάδα δεν υπάρχει χειμώνας. 

Συμφωνώ και να συμπληρώσω και εν δυνάμει και την Ιβηρική....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Συμφωνώ και να συμπληρώσω και εν δυνάμει και την Ιβηρική....

Η Ιβηρική μετά μπορεί να ευνοήσει μόνο προσήνεμα. Παρόλα αυτά η αρχή είναι να γεμίσει ο Αζορικος Αγγλία και έστω Πορτογαλία με κίνηση Β.Α.  Όταν δούμε κάτι τέτοιο στις 144 ώρες και τα Β.Α με -16 τότε υπάρχει αφετηρία. Όσο κατεβαινει το ψύχος από Γροιλανδία κλάψτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Στο ίδιο έργο θεατές Αντώνη!! 😄 σαν να μην πέρασε μια μέρα.....παρόμοια μηνύματά σου για τα μέλη του ευρωπαικού είχαμε διαβάσει και για τις 5-6 Δεκεμβριου και μετά και για κάθε μερα που περνούσε.....φυσικά όπως λες όχι ίσως τόσο έντονα αλλά πάλι συνέχεια είχε μέλη που κάτι έδειχναν και μας κρατούσαν συνέχεια σε αισιοδοξία ..αλλά πάντα μιλούσαμε για μετά τις 10 μέρες δυστυχώς...και ο λαός σοφά λέει.. καράβι που αργεί.....χαχα

και το λέω εγώ που είμαι σχετικά από τους αισιόδοξους.....

και φυσικά επιμένω....όσο η ψαλίδα των ανσάμπλ είναι από το +12 στο -11 στα 850 όλα μα όλα είναι πιθανά ειδικά με τέτοιες συνθήκες που πανε να διαμορφωθούν στις σταθμες της ατμόσφαιρας που διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στον καιρό πάνω στην επιφάνεια....

Χαχχαχα δικιο εχεις σωτηρη ....όλο πιο πισω πηγαινει αλλα καπου 12 με 14 εχει σταματησει και στα ανσαμπλ του τζεμ ...τωρα ειναι πολλα....Αλλά υπομονη απλα ειναι πολυ καλυτερα απο τα ανσαμπλ τζιφου δε λέω ότι θα βγουν κιόλας αμα ειμασταν στις 6 του μηνα θα το λεγα...μακάρι αυτή τη φορά να βγουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα ξεκλεψα λιγο χρονο και ειδα τα προγνωστικα μοντελα πιο διεξοδικα...

Προσωπικα θεωρω οτι τα πραγματα ειναι καπως οριακα...Θεωρητικα εχουμε το καλυτερο δυνατο σεναριο απο το gem και το χειροτερο δυνατο απο το ευρωπαικο...Προφανως κανενα απο τα δυο δεν θα βγουν ετσι οπως εδειξαν τα 12αρια τους αλλα αποτυπωνουν πληρως και σωστα το ποσο οριακη ειναι η κατασταση..

Με τις συγκεκριμενες διαταξεις ειναι ξεκαθαρο οτι δεν μπορει να βγει πεδινο χιονι..Πρωτα απ ολα στα προσηνεμα αλλα και για την κεντροβορεια χωρα οι πιθανοτητες ειναι απο λιγες εως ελαχιστες..Λιγο πολυ,ολοι ξερετε και αντιλαμβανεστε το γιατι..

Στα κοντινα με ενδιαφερον περιμενω την δευτερα και την ελευση του ψυχρου μετωπου το οποιο ειναι ικανο να δωσει αρκετο νερο και σοβαρες καταιγιδες σε πολλες περιοχες της χωρας...Και η Αττικη φλερταρει με ισχυρο περασμα απο τις προμεσημβρινες ωρες και μετα..Και αυριο εστω και προσκαιρα ο νομος θα δει τα πρωτα χιλιοστα του νεου ετους να καταγραφονται τις νυχτερινες ωρες...

Δυστυχως για την Ηπειρο τα πραγματα χαλασαν αρκετα και υετικα και θερμοκρασιακα για το κυριακοδευτερο.Τα χιονια αυστηρα θα ξεκινουν απο τα 1000 μετρα..Ισως προσκαιρα και λιγο πιο χαμηλα αλλα σε γενικες γραμμες θα περιοριστουν και παλι σε μεγαλα υψομετρα...Η Πινδος παντως θα βαλει αρκετο χιονι...

Εν κατακλειδι,το οποιο ενδιαφερον για μενα μετατοπιζεται προς το τελος του δευτερου δεκαημερου..Μεχρι τοτε δεν εχουμε πολλες ελπιδες για πεδινο χιονι στην χωρα μας..Καθε αλλο...Επιμενω παντως οτι αυτη η καιρικη ανωμαλια θα σπασει με εμφατικο τροπο...Καλο βραδυ σε ολους και παλι καλη χρονια με υγεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε μπορω πραγματικα να καταλαβω γιατι τοση απαισιοδοξια. Ο χειμωναs ειναι καθ οδον για την ευρωπαικη ηπειρο και με λιγη τυχη θα δουμε κακοκαιριεs διαρκειαs και οχι φωτοβολιδεs. Πολυ θετικα τα τρεξιματα για την Κεντρικη-Ανατολικη Ευρωπη και κατ επεκταση τη Βορεια Ελλαδα.

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Για Βόλο και κάτω έχει τίποτα ? 

Ναι!!! Στυλίδα και Πελασγία θάβονται στο χιόνι!!! Πλάκα κανω Νίκο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=12

Οταν οι υψηλες πιεσεις κλειδωνουν απο τις 300 φευγα ωρες ποια.Τοτε καταλαβαινεις οτι τα πραγματα με την τωρινη  κυκλοφορια,μονο ενθαρυντικα δεν ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους παιδιά! Υγεία και ευτυχισμένες στιγμές σε όλους εύχομαι .

Συγνώμη προκαταβολικά αλλά...Είπες στον κουτό να χ@σει, κάθισε και ξεκ@λ@θηκε ! 

 

FB_IMG_1609533838996.jpg

FB_IMG_1609533851629.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους παιδιά! Υγεία και ευτυχισμένες στιγμές σε όλους εύχομαι .

Συγνώμη προκαταβολικά αλλά...Είπες στον κουτό να χ@σει, κάθισε και ξεκ@λ@θηκε ! 

 

FB_IMG_1609533838996.jpg

FB_IMG_1609533851629.jpg

Χρόνια πολλά φίλε. Υγεία πάνω απ' α ολα. Πραγματικά μετά τις 5 Γενάρη θα βλέπουμε τρομακτικά τρεξίματα. Ποια Αριάδνη. Δεν λέω συγκεκριμένα Ελλάδα, αλλά θα δούμε απίστευτο ψύχος 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους παιδιά! Υγεία και ευτυχισμένες στιγμές σε όλους εύχομαι .

Συγνώμη προκαταβολικά αλλά...Είπες στον κουτό να χ@σει, κάθισε και ξεκ@λ@θηκε ! 

 

FB_IMG_1609533838996.jpg

FB_IMG_1609533851629.jpg

Πάει να σπάσει ρεκόρ ανατολικών ανέμων...

Το καλό είναι ότι ναι μεν ο στρατοσφαιρικος λοβος σπάει εντελώς (φόβος για υψηλές πιέσεις μόνο κοντά στον βόρειο πόλο) αλλά ένα κομμάτι του τείνει να εγκατασταθεί προς την ευρασια, κάτι που αρχίζει να αχνοφαίνεται και στο μέσο όρο του τζιφου στα πολύ μακρινά... Επομένως θα υπάρχει κατά κάποιον τρόπο δυτική ροή πανω απο μας(νότια Ευρώπη), αλλά με τον αποκομμενο πολικο στροβιλο ακριβώς στα ΒΑ μας. Όπως συμβαίνει σε ΑΣΘ στις οποίες αυτός σπάει σε 2 κομμάτια πάνω από τον Καναδά και την ανατολική Σιβηρία... Άρα μιλάμε για τη χρυσή τομή μεταξύ ανάπτυξης εμποδισμων δυτικά μας και την παρουσία χαμηλών πιέσεων ΒΑ μας... 

Δείτε την παρακάτω εικόνα και θα καταλάβετε... 

http://www.weatheriscool.com/prod/gfs/ssw/10/zano_32.png

Με μια τέτοια εικόνα, θα ανάψει το φυτιλι θέλουμε δεν θέλουμε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς το αικον κάνει αυτή την σαπιομύτη στον αυλώνα που δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν θέλω να στηριχτούμε στην δευτερεύουσα κατάβαση του αυλώνα, γιατί έτσι πάμε πολύ ωραία και καλά πάλι πίσω..Α κόμα λίγότερα φαινόμενα στην Ήπειρο 4/1... Νταξ δεν υπάρχει..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, [weathermaniac] said:

Δυστυχώς το αικον κάνει αυτή την σαπιομύτη στον αυλώνα που δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν θέλω να στηριχτούμε στην δευτερεύουσα κατάβαση του αυλώνα, γιατί έτσι πάμε πολύ ωραία και καλά πάλι πίσω..Α κόμα λίγότερα φαινόμενα στην Ήπειρο 4/1... Νταξ δεν υπάρχει..

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό Μιχάλη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...