Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν εχει αξια τελικα, αλλα μολις 5 σεναρια δε δινουν τιποτα εδω στο νησι. Και λιγοτερα απο αυτά, ειναι άσχημα για ολη την Ελλαδα. Ολα τα υπολοιπα απο πολυ καλα εως αξιοπρεπη. Να δουμε λοιπον, ποιος θα τραβηξει ποιον.

Ξερετε αν τα ενσεμπλες αποτυπωνουν καλά τον υετο όπως στο κύριο ή μήπως είναι πιο χοντροκομμενα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Θησείο αυτή τη στιγμή είναι κοντά στους 11 βαθμούς. Ο τζίφος δεν έδινε γύρω στους 8 για τέτοια ώρα? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Το Θησείο αυτή τη στιγμή είναι κοντά στους 11 βαθμούς. Ο τζίφος δεν έδινε γύρω στους 8 για τέτοια ώρα? 

 Οχι μόλις το είδα ο τζίφος στις 2 το μεσημέρι έδινε 9,3 για Αθήνα κέντρο και νομίζω τώρα είναι στους 10,4 αλλά πεφτει σταδιακα. Επίσης νομίζω ότι οι συντεταγμένες για Αθήνα είναι στα 100 μέτρα περιπου οπότε υπολογίζουμε 0,3-0,4 απόκλιση από το σταθμό στο Γκάζι 

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε καν, 10 βαθμούς δίνει τι αυτή την ώρα στο Κέντρο και το Γκάζι έχει 10,4 με πτωτική τάση. Εδώ δε είμαστε στους 8,5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Το Θησείο αυτή τη στιγμή είναι κοντά στους 11 βαθμούς. Ο τζίφος δεν έδινε γύρω στους 8 για τέτοια ώρα? 

10 βλέπω εγώ στο εξαρι.  8 είναι στα πιο ψηλά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, brit1981 said:

Ούτε καν, 10 βαθμούς δίνει τι αυτή την ώρα στο Κέντρο και το Γκάζι έχει 10,4 με πτωτική τάση. Εδώ δε είμαστε στους 8,5

10.5 Θησείο αυτή τη στιγμή  https://www.iersd.noa.gr/WeatherOnLine/s_Thiseio/meteo_tableGR.html

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Το Θησείο αυτή τη στιγμή είναι κοντά στους 11 βαθμούς. Ο τζίφος δεν έδινε γύρω στους 8 για τέτοια ώρα? 

Ακόμα καλα καλά δεν έχει μπει το κρύο στην βόρεια Ελλάδα ρε συ 

Τι σε αγχώνει? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Steliosnow said:

 Οχι μόλις το είδα ο τζίφος στις 2 το μεσημέρι έδινε 9,3 για Αθήνα κέντρο και νομίζω τώρα είναι στους 10μισι αλλά πεφτει σταδιακα

10,4 το Γκάζι... 8,8 Κηφισιά 

Επεξεργάστηκε από CATHA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

10.5 Θησείο αυτή τη στιγμή  https://www.iersd.noa.gr/WeatherOnLine/s_Thiseio/meteo_tableGR.html

Ακριβώς, επομένως ο τζίφος είναι 99% ακριβής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Spartan said:

Ακόμα καλα καλά δεν έχει μπει το κρύο στην βόρεια Ελλάδα ρε συ 

Τι σε αγχώνει? 

Είναι ψυχολογικό μου θέμα οι Τ απλά. Μη δίνεται σημασία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, brit1981 said:

Ακριβώς, επομένως ο τζίφος είναι 99% ακριβής.

8.5 με 9 έδινε για τέτοια ώρα περίπου ο τζίφος νομίζω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South Athens είπε:

8.5 με 9 έδινε για τέτοια ώρα περίπου ο τζίφος νομίζω 

Και ξαναλέω πως όχι, έδινε 10 βαθμούς!

Δες στη μισή μοίρα ότι 13:00 δίνει 10 βαθμούς στο Κέντρο

Θα ανέβαζα την εικόνα αλλά είμαι από κινητό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

8.5 με 9 έδινε για τέτοια ώρα περίπου ο τζίφος νομίζω 

Οχι οχι δες στο wetter το διάγραμμα έδινε 9,3 για 2 το μεσημερι και επίσης είμαι 99% σίγουρος ότι οι συντεταγμένες του διαγράμματος είναι στα 100 μέτρα ενώ ο σταθμός στα 50 . Όποτε σε ότι δείχνει ο σταθμός υπολογίζουμε 0,4 βαθμους κάτω για τα 100 μετρα

Επεξεργάστηκε από Steliosnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Steliosnow said:

Οχι οχι δες στο wetter το διάγραμμα έδινε 9,3 για 2 το μεσημερι και επίσης είμαι 99% σίγουρος ότι οι συντεταγμένες του διαγράμματος είναι στα 100 μέτρα ενώ ο σταθμός στα 50 . Όποτε σε ότι είναι ο σταθμός υπολογίζουμε 0,4 βαθμους κάτω για τα 100 μετρα

Ο επίσημος σταθμός του Θησείου στα 100 είναι. Δε το δίνει με βάση το σταθμό στο Γκάζι που είναι ένας απλός davis

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Ακόμα καλα καλά δεν έχει μπει το κρύο στην βόρεια Ελλάδα ρε συ 

Τι σε αγχώνει? 

μηπως βγουν λαθος οι προγνωσεις για τις Τ στα 850.

δε νομιζω ρε συ Στελιο ομως. εγω βλεπω οτι οσο προχωραμε και μπαινουν live δεδομενα, τις βελτιωνει. ο αμερικανος τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Το Θησείο αυτή τη στιγμή είναι κοντά στους 11 βαθμούς. Ο τζίφος δεν έδινε γύρω στους 8 για τέτοια ώρα? 

Δεν μας απασχολεί το αν οι θερμοκρασίες είναι λίγο παραπάνω αύτη τη στιγμή απο τις προβλέψεις. Αλλά πράγματα μας απασχολούν για το χιόνι που περιμένουμε όπως η θέση του χαμηλού που θα δημιουργηθεί, η κίνηση του αυλώνα και τα σημεία της σύγκλισης. Αλλωστε σε πολλές περιοχές σύμφωνα με τις αναφορές η θερμοκρασία είναι κατώτερη απο τις προβλέψεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναμενομενη μεσημεριανη ραδιοβοληση 1,5 στα 850hpa...βλεποντας και σταθμο παρνηθας πιστευω εκει ειμαστε οντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, weatherfan said:

Δεν μας απασχολεί το αν οι θερμοκρασίες είναι λίγο παραπάνω αύτη τη στιγμή απο τις προβλέψεις. Αλλά πράγματα μας απασχολούν για το χιόνι που περιμένουμε όπως η θέση του χαμηλού που θα δημιουργηθεί, η κίνηση του αυλώνα και τα σημεία της σύγκλισης. Αλλωστε σε πολλές περιοχές σύμφωνα με τις αναφορές η θερμοκρασία είναι κατώτερη απο τις προβλέψεις..

Ας τις προσέχουμε όμως πολύ στενά τις Τ λέω εγώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ο επίσημος σταθμός του Θησείου στα 100 είναι. Δε το δίνει με βάση το σταθμό στο Γκάζι που είναι ένας απλός davis

Εγώ είμαι στους 10,8 δε νομίζω να είναι το κέντρο 11 τι να πω θα είναι παραξενο αν συμβαίνει 

Screenshot_2021-02-13-13-37-50-878_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ας τις προσέχουμε όμως πολύ στενά τις Τ λέω εγώ.

Εννοείται. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι άλλοι παράγοντες θα επηρεάσουν το αν θα υπάρχει τις κρίσιμες ώρες θερμοκρασία για χιόνι μέχρι τις βάρκες και όχι το αν έχει αυτή τη στιγμή 11 ή 8.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, brit1981 είπε:

Με την όλο αυξανόμενη τεχνολογική και βιομηχανική παντοδυναμία της Κίνας, δεν θα μου κάνει εντύπωση σε 2-3 χρόνια το CMA να είναι με διαφορά καλύτερο από όλα τα άλλα μοντέλα.

Δεν παιζόμαστε ρε,τρελαμένοι όλοι για να χιονιστουμε!!!vamos κιτρινιαρηδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Οχι οχι δες στο wetter το διάγραμμα έδινε 9,3 για 2 το μεσημερι και επίσης είμαι 99% σίγουρος ότι οι συντεταγμένες του διαγράμματος είναι στα 100 μέτρα ενώ ο σταθμός στα 50 . Όποτε σε ότι δείχνει ο σταθμός υπολογίζουμε 0,4 βαθμους κάτω για τα 100 μετρα

Ακυρη η προηγουμενη παραθεση μου αδερφε.Αλλο καταλαβα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να ξεαγχωθείτε με υετο ανεβάζω ένα βίντεο του κ. Κολυδά. Τα μωβ μπαίνουν βράδυ με καλύτερες θερμοκρασίες. 

 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...