Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, maria said:

Screenshot_2021-02-15-17-13-19.png

Εγώ πάντως αυτό που παρατηρώ σε κάθε ιστορικό της Αττικής και ισχύει και σήμερα είναι ότι ξεκινάμε την πρώτη μέρα με χιονοστρώσεις στα βόρεια του νομού (προφανώς μεγαλύτερες ανάλογα το πόσα βόρεια βρίσκεται κάποιος), τις οποίες τρώει σιγά σιγά η ημέρα και έρχεται το βράδυ της πρώτης μέρας να κάνει χιονοπανικό και να προκύψει ιστορικός τη δεύτερη μέρα. Εδώ είμαστε να τα δούμε όλα αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Αλλο ολικη χιονοστρωση αλλο επισημη μετρηση χιονιου ομως βαγγελη.η οποια παντα γινετε σε ανοιχτη επφανεια με γρασιδι ουτε σε αμαξια ουτε σε δροκους χαχαχ

Πες τα φίλε..η επίσημη μέτρηση δν γίνεται πανω σε καγκελο η σε αυτοκινητο αλλα σε γρασίδι... στα Τρίκαλα τουλαχ δν μπηκανε πανω απο 20-22 πόντοι μετρημένα πάντα..και θεωρώ σε καμία πεδινη πολη της Θεσσαλίας δν εχει μπει πανω απο 30εκ μετρημένα παντα..και ναι σε αυτοκίνητο καποιος μπορει να μετρησε και 45 50εκ ίσως αλλα το official ειναι αυτο π μετρας στα χόρτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ σε ένα πράγμα έχω καταλήξει. Κοιτάμε τα παγκόσμια μοντέλα απλά για μία γενική ιδέα τι μορφή θα έχει η κακοκαιρία, δηλαδή Τ, μορφή και θέση αυλώνα και αν θα βγει ή όχι κάποιο χαμηλό, αλλά τελείως γενικά. Και την ημέρα που αρχίζει η κακοκαιρία βλέπουμε τα περιοχικά για να δούμε που θα κάτσουν οι συγκλίσεις. Το Bolam το Σάββατο εδώ μας έδειχνε ελάχιστα πράγματα, και την Κυριακή που άρχιζε να χιονίζει τότε στην ανανέωσή του έβγαλε σύγκληση πάνω μας μέχρι τα ξημερώματα της Δευτέρας, όπως και έγινε. Γενικά βλέπω ότι εν έτη 2021 δεν μπορεί να προβλεφθεί σχεδόν ποτέ σωστά μια κακοκαιρία. Εδώ έδειχναν μονίμως ΒΑ, ακόμη και τα περιοχικά, και ΒΑ δεν είχαμε ούτε για ένα λεπτό σε όλη την κακοκαιρία. Μονίμως Δ-ΒΔ κάτι που άλλαξε άρδην όλη την εικόνα, και εκεί άρχιζα και εγώ να αναθαρρώ το πρωί του Σαββάτου και όσο έβλεπα ότι κρατάει ο άνεμος. Φυσικά δεν περίμενα να ρίξει τόσο. Επιπλέον μία μέρα πριν οι άνεμοι και άρα οι συγκλίσεις φαίνονταν ασθενείς, κάτι που επίσης δεν συνέβη και βγήκε μια χαρά άπλετος υετός. Βλέπω ότι πρακτικά είμαστε στα τυφλά ακόμη και μία μέρα πριν, οπότε ποτέ μην ξεγράφεις κακοκαιρία αν η θερμοκρασία και ο άνεμος που σε ευνοεί είναι σωστά. Ο υετός ούτε 12 ώρες πριν δεν μπορεί να προβλεφθεί σωστά. Και δεν λέω να πέσουμε έξω για 3-4mm, εδώ 1 μέρα πριν οι προβλέψεις έκαναν λόγο για 5cm το πολύ και έγινε το σώσε. Πουθενά δεν υπήρχε σαν πρόβλεψη η χιονοθύελλα που έγινε χτες το βράδυ, παρά μόνο στην ανανέωση των περιοχικών η οποια έγινε ενώ έριχνε ήδη στούπα, οπότε δεν είναι πρόβλεψη. Απλά η σκέψη μου είναι, τι ξεροσταλιάζουμε πάνω απ' τα μοντέλα αφού στην τελική κάτι άλλο θα βγει, είτε καλύτερο είτε χειρότερο..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, yiannis_volos said:

Εγώ ένα σε ένα πράγμα έχω καταλήξει. Κοιτάμε τα παγκόσμια μοντέλα απλά για μία γενική ιδέα τι μορφή θα έχει η κακοκαιρία, δηλαδή Τ, μορφή και θέση αυλώνα και αν θα βγει ή όχι κάποιο χαμηλό, αλλά τελείως γενικά. Και την ημέρα που αρχίζει η κακοκαιρία βλέπουμε τα περιοχικά για να δούμε που θα κάτσουν οι συγκλίσεις. Το Bolam το Σάββατο εδώ μας έδειχνε ελάχιστα πράγματα, και την Κυριακή που άρχιζε να χιονίζει τότε στην ανανέωσή του έβγαλε σύγκληση πάνω μας μέχρι τα ξημερώματα της Δευτέρας, όπως και έγινε. Γενικά βλέπω ότι εν έτη 2021 δεν μπορεί να προβλεφθεί σχεδόν ποτέ σωστά μια κακοκαιρία. Εδώ έδειχναν μονίμως ΒΑ, ακόμη και τα περιοχικά, και ΒΑ δεν είχαμε ούτε για ένα λεπτό σε όλη την κακοκαιρία. Μονίμως Δ-ΒΔ κάτι που άλλαξε άρδην όλη την εικόνα, και εκεί άρχιζα και εγώ να αναθαρρώ το πρωί του Σαββάτο και όσο έβλεπα ότι κρατάει ο άνεμος. Φυσικά δεν περίμενα να ρίξει τόσο. Επιπλέον μία μέρα πριν οι άνεμοι και άρα οι συγκλίσεις φαίνονταν ασθενής, κάτι που επίσης δεν συνέβη και βγήκε μια χαρά άπλετος υετός. Βλέπω ότι πρακτικά είμαστε στα τυφλά ακόμη και μία μέρα πριν, οπότε ποτέ μην ξεγράφεις κακοκαιρία αν οι θερμοκρασία και ο άνεμος που σε ευνοεί είναι σωστά. Ο υετός ούτε 12 ώρες πριν δεν μπορεί να προβλεφθεί σωστά. Και δεν λέω να πέσουμε έξω για 3-4mm, εδώ 1 μέρα πριν οι προβλέψεις έκαναν λόγο για 5cm το πολύ και έγινε το σώσε. Πουθενά δεν υπήρχε σαν πρόβλεψη η χιονοθύελλα που έγινε χτες το βράδυ, παρά μόνο στην ανανέωση των περιοχικών η οποια έγινε ενώ έριχνε ήδη στούπα, οπότε δεν είναι πρόβλεψη. Απλά η σκέψη μου είναι, τι ξεροσταλιάζουμε πάνω απ' τα μοντέλα αφού στην τελικά κάτι άλλο θα βγει, είτε καλύτερο είτε χειρότερο..

Άντε, το είδες στη πόρτα σου και πάλι 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, tommy8 είπε:

Πες τα φίλε..η επίσημη μέτρηση δν γίνεται πανω σε καγκελο η σε αυτοκινητο αλλα σε γρασίδι... στα Τρίκαλα τουλαχ δν μπηκανε πανω απο 20-22 πόντοι μετρημένα πάντα..και θεωρώ σε καμία πεδινη πολη της Θεσσαλίας δν εχει μπει πανω απο 30εκ μετρημένα παντα..και ναι σε αυτοκίνητο καποιος μπορει να μετρησε και 45 50εκ ίσως αλλα το official ειναι αυτο π μετρας στα χόρτα

Καρδίτσα μπήκαν 30-35 πόντους έχω και μέτρηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν η επίσημη μέτρηση είναι στα χόρτα τότε εδώ έχει σίγουρα 30cm, στη Νέα Ιωνία που μένω τουλάχιστον. Στο κέντρο καμιά 20αριά λογικά..

Γενικά αυτό που θέλω είναι να στρώσει παντού έστω 5cm για να γίνει λευκό όλο το τοπίο και από εκεί και πέρα οτιδήποτε παραπάνω είναι bonus. Δεν στέκομαι τόσο στα cm, μόνο σαν στατιστικό, όσο στην ποιότητα της φάσης. Δηλαδή, πρώτο και καλύτερο αρνητική Τ γιατί κακά τα ψέμματα αν δεν έχεις αρνητική ξενερώνεις. Με γεμάτη αρνητική φαίνεται ότι έχουμε μια σοβαρή κατάσταση. Και μετά πάνε η ένταση και το μέγεθος της νιφάδες. Αυτό το blizzard που έγινε χθες με -2 ήταν ανεπανάληπτο και δεν το αλλάζω με τίποτα. Θεωρώ ότι ήταν καλύτερο από το 2014..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, tommy8 είπε:

Πες τα φίλε..η επίσημη μέτρηση δν γίνεται πανω σε καγκελο η σε αυτοκινητο αλλα σε γρασίδι... στα Τρίκαλα τουλαχ δν μπηκανε πανω απο 20-22 πόντοι μετρημένα πάντα..και θεωρώ σε καμία πεδινη πολη της Θεσσαλίας δν εχει μπει πανω απο 30εκ μετρημένα παντα..και ναι σε αυτοκίνητο καποιος μπορει να μετρησε και 45 50εκ ίσως αλλα το official ειναι αυτο π μετρας στα χόρτα

Στη καρδιτσα σιγουρα ειχε πανω απο 30 απο αυτα που ειδα παντως...αλλα γενικα οι υπολοιποι παιξανε απο 18- εως 26-27 πλην αγιας που δεν ειχε ουτε 4 εκατοστα και καποιες παρακαρλιες περιοχες που και αυτες δεν ειχαν τιποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ ένα σε ένα πράγμα έχω καταλήξει. Κοιτάμε τα παγκόσμια μοντέλα απλά για μία γενική ιδέα τι μορφή θα έχει η κακοκαιρία, δηλαδή Τ, μορφή και θέση αυλώνα και αν θα βγει ή όχι κάποιο χαμηλό, αλλά τελείως γενικά. Και την ημέρα που αρχίζει η κακοκαιρία βλέπουμε τα περιοχικά για να δούμε που θα κάτσουν οι συγκλίσεις. Το Bolam το Σάββατο εδώ μας έδειχνε ελάχιστα πράγματα, και την Κυριακή που άρχιζε να χιονίζει τότε στην ανανέωσή του έβγαλε σύγκληση πάνω μας μέχρι τα ξημερώματα της Δευτέρας, όπως και έγινε. Γενικά βλέπω ότι εν έτη 2021 δεν μπορεί να προβλεφθεί σχεδόν ποτέ σωστά μια κακοκαιρία. Εδώ έδειχναν μονίμως ΒΑ, ακόμη και τα περιοχικά, και ΒΑ δεν είχαμε ούτε για ένα λεπτό σε όλη την κακοκαιρία. Μονίμως Δ-ΒΔ κάτι που άλλαξε άρδην όλη την εικόνα, και εκεί άρχιζα και εγώ να αναθαρρώ το πρωί του Σαββάτο και όσο έβλεπα ότι κρατάει ο άνεμος. Φυσικά δεν περίμενα να ρίξει τόσο. Επιπλέον μία μέρα πριν οι άνεμοι και άρα οι συγκλίσεις φαίνονταν ασθενής, κάτι που επίσης δεν συνέβη και βγήκε μια χαρά άπλετος υετός. Βλέπω ότι πρακτικά είμαστε στα τυφλά ακόμη και μία μέρα πριν, οπότε ποτέ μην ξεγράφεις κακοκαιρία αν οι θερμοκρασία και ο άνεμος που σε ευνοεί είναι σωστά. Ο υετός ούτε 12 ώρες πριν δεν μπορεί να προβλεφθεί σωστά. Και δεν λέω να πέσουμε έξω για 3-4mm, εδώ 1 μέρα πριν οι προβλέψεις έκαναν λόγο για 5cm το πολύ και έγινε το σώσε. Πουθενά δεν υπήρχε σαν πρόβλεψη η χιονοθύελλα που έγινε χτες το βράδυ, παρά μόνο στην ανανέωση των περιοχικών η οποια έγινε ενώ έριχνε ήδη στούπα, οπότε δεν είναι πρόβλεψη. Απλά η σκέψη μου είναι, τι ξεροσταλιάζουμε πάνω απ' τα μοντέλα αφού στην τελικά κάτι άλλο θα βγει, είτε καλύτερο είτε χειρότερο..

Το gfs εδινε βα το ευρωπαικο εδινε γενικα ασθενης ανεμους και βδ ρευμα αν ειδες οταν με ρωτησε ενα παιδι για βολο του ειπα 15-20 ποντους και του φανηκε υπερβολικο τελικα εριξε και παραπανω χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Επιασε τοσο ?μπραβο παντως καλο σου εκανε χαχαχα 

56,3 για την ακρίβεια. Ο Δ-ΒΔ κάνει θαύματα εδώ. Ούτε καν σοβαρό κρύο στα 850 δεν χρειάζεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και πιάσαμε τα εκατοστά, εδώ Τύρναβο με μέτρηση χάρακα πάντα φθάσαμε τα 25 εκατοστά. Ούτε στην Αριάδνη δεν είχαμε τόσο, ούτε το Φεβρουάριο του 12. Από το Σάββατο το μεσημέρι είχε στρώσει εδώ εκτός δρόμου και πεζοδρόμια.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Μιας και πιάσαμε τα εκατοστά, εδώ Τύρναβο με μέτρηση χάρακα πάντα φθάσαμε τα 25 εκατοστά. Ούτε στην Αριάδνη δεν είχαμε τόσο, ούτε το Φεβρουάριο του 12. Από το Σάββατο το μεσημέρι είχε στρώσει εδώ εκτός δρόμου και πεζοδρόμια.

Η ψυχρη εισβολη μπουκαρε πρωτα στο νομο μας ειχαμε και μινι εγκλωβισμο και ευνοηθηκαμε το μεσημερι του σαββατου χιονιζει με -0.6 σε πλατανουλια τυρναβο και ραχουλα και λαρισα 0.4 0.5 την ιδια ωρα τρικαλα καρδιτσα ειχαν ακομα 3 ..απλα εμεις δεν φαγαμε στουπα μετα τη μια το βραδυ οπως στα δυτικα αλλιως θα μιλαγαμεε αλλα δεδομενα σημερα χαχαχ γενικα μιλαμε για ακρως απολαυστικη χιονοκακολαιρια που σε δεκεμβρη γεμαρη θα μας χαριζε 10ημερο χιονοσκεπους εδαφους και λιγα εκατοστα παραπανω σε ενα χειμωμα οπως φετος τα πηγαμε αρκετα καλα ως τωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ναι καλά η Μήδεια και η τύχη. Προσωπικά δεν περίμενα ότι με τέτοια σάπιοδιάταξη θα βλέπαμε τόσο όμορφη χιονόπτωση. Δεν είναι ότι πιο πυκνό έχω δει, αλλά το μέγεθος τη νιφαδας σε συνδυασμό με την αρνητικη μετρούσε. Το παράδοξο είναι ότι οι δρόμοι δεν είχαν σχεδόν τίποτα, ενώ στα χορτάρια φτάναμε το 20αρι. Λογικά λόγω των υψηλών θερμοκρασιών των προηγούμενων ημερών σε συνδυασμό με την θερμοχωρητικότητα τους θα είναι η αιτία. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο.

Και λέω να ναι καλά η Μήδεια γιατί μπροστά μου βλέπω ακριβώς τις θέσεις των διατάξεων εκεί που δεν τα θέλω για στην Ήπειρο... Για εκεί ο χειμώνας 17-18 είναι καλύτερος από τον φετινό, μιας και παρόλο δεν υπήρχε μεγαλο χιόνι στα Γιάννενα, τουλάχιστον τα πολλά βροχοφορα συστήματα ήταν χειμερινά με 0 έως 1 βαθμούς στα 850 και όχι 4αρια Πλας. Οπότε τα βουνά είχαν χιόνι σε πιο λογικό υψόμετρο . Ελπίζουμε σε αλλαγή το συντομότερο δυνατόν. 

Το άλλο σπαστικό είναι ότι οι ασθενείς αυλωνες έφευγαν πολύ δυτικά, ενώ οι ισχυροί πολύ ανατολικά. Αν ένας Αυλώνας ισχυρός πήγαινε Ισπανία, χιόνι τρελό θα είχαμε στην Ήπειρο. Τώρα όμως αυτό που έγινε μεταφράζεται από την μία σε συνεχείς βροχές, και από την άλλη σε ξεροκρυο και έλλειψη ποιοτικών χιονοπτώσεων. Άντε να δούμε τι θα κάνει μετά τις 20 εκεί στις 25. Ελπίζω ο καιρός να με αναγκάσει να ανέβω Γιάννενα. Αλλά χλωμό το κόβω.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε κακοκαιρία έιναι ξεχωριστή ..δεν συγκρίνεται με την νυφίτσα της αριάδνης για θεσσαλία και ας είχαμε σε κάποια σημεία παραπάνω εκατοστά..προσωπικά στην αριαδνη είδα να στρώνει παντού ανεξαρτήτως επιφάνειας 30+..και τουλάχιστον για τον νομό μας ήταν πιο γενικευμένα τα εκατοστά και οι χιονοπτώσεις..παρόλαυτα ήταν ένα ωραίο κλείσιμο για έναν ψιλοάθλιο χειμώνα! οι χάρτες δεν δείχνουν κάτι ανάλογο να έρχεται ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, isnow είπε:

Κάθε κακοκαιρία έιναι ξεχωριστή ..δεν συγκρίνεται με την νυφίτσα της αριάδνης για θεσσαλία και ας είχαμε σε κάποια σημεία παραπάνω εκατοστά..προσωπικά στην αριαδνη είδα να στρώνει παντού ανεξαρτήτως επιφάνειας 30+..και τουλάχιστον για τον νομό μας ήταν πιο γενικευμένα τα εκατοστά και οι χιονοπτώσεις..παρόλαυτα ήταν ένα ωραίο κλείσιμο για έναν ψιλοάθλιο χειμώνα! οι χάρτες δεν δείχνουν κάτι ανάλογο να έρχεται ..

Βιαζεσαι για την συνεχεια χαχχααχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, isnow είπε:

Κάθε κακοκαιρία έιναι ξεχωριστή ..δεν συγκρίνεται με την νυφίτσα της αριάδνης για θεσσαλία και ας είχαμε σε κάποια σημεία παραπάνω εκατοστά..προσωπικά στην αριαδνη είδα να στρώνει παντού ανεξαρτήτως επιφάνειας 30+..και τουλάχιστον για τον νομό μας ήταν πιο γενικευμένα τα εκατοστά και οι χιονοπτώσεις..παρόλαυτα ήταν ένα ωραίο κλείσιμο για έναν ψιλοάθλιο χειμώνα! οι χάρτες δεν δείχνουν κάτι ανάλογο να έρχεται ..

Αριάδνη είχαμε 40εκ ανεξαρτήτως επιφάνειας όπως λες φίλε,και μέσα σε 13-15 ώρες.. πολύ ανώτερη ητανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Αριάδνη είχαμε ψύχος επί μέρες πριν όμως. Ενώ τώρα όχι απλά δεν είχαμε κρύο πριν αλλά είχαμε και φοβερή θερμή εισβολή. Σε κάθε περίπτωση το χθεσινό blizzard ήταν ανεπανάληπτο και η ποιότητα του χιονιού ήταν υποδειγματική..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι αρχίζει να φαινεταθ για τέλη Φλεβάρη!Ο αζορικος  φαίνεται τούμπανο με τους προσηνεμιυς να έχουν το πρώτο λογο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στην Αριάδνη είχαμε ψύχος επί μέρες πριν όμως. Ενώ τώρα όχι απλά δεν είχαμε κρύο πριν αλλά είχαμε και φοβερή θερμή εισβολή. Σε κάθε περίπτωση το χθεσινό blizzard ήταν ανεπανάληπτο και η ποιότητα του χιονιού ήταν υποδειγματική..

Προσυπογράφω! Ανεπανάληπτο το χθεσινό! Κατά τη γνώμη μου ξεπέρασε κατά πολύ το 2014, καλά την Αριάδνη εννοείται την ξεπέρασε, τίποτα δεν είχαμε τότε εδώ. Γενικά ήταν μια πολύ ποιοτική κακοκαιρία! Και όντως όλες οι προβλέψεις πήγαν κουβά, στην Ιστιαία χιόνιζε απ τις 7 το πρωί της Κυριακής και στις 9 το πρωί είχε ήδη στρωσει παντουυυυυυυυ.

Επεξεργάστηκε από marios_angelos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τον Ιανουάριο του 2017 ποια κακοκαιρία είχαμε; Γτ τότε στην Καρδίτσα είχε ρίξει 55-60 πόντους και από τότε είχαμε να δούμε πάνω από 30 πόντους χιονοστρωση τα τελευταία χρόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dondinos είπε:

Τον Ιανουάριο του 2017 ποια κακοκαιρία είχαμε; Γτ τότε στην Καρδίτσα είχε ρίξει 55-60 πόντους και από τότε είχαμε να δούμε πάνω από 30 πόντους χιονοστρωση τα τελευταία χρόνια

Την Αριάδνη βρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...