Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Akritas είπε:

Καλησπερες  σε όλους και καλή  βδομάδα...υπάρχει  βάση  χαρτών  αισιόδοξα  μηνύματα  είτε  για βορρά  είτε  για νότο??!!...Υ.Γ. Σ'αυτή τη κακοκαιρία  η Σαλονικα  ήταν  σαν να είχε  στο έδαφος  της "θερμαινομενο  φούρνο "...

Φίλε φαίνεται να μας πλακώνει αντικυκλώνας για πολλές, μέρες... Δε φαίνεται συνέχεια στις ψυχρες εισβολες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Για Λάρισα το ευχαριστήθηκα, ήρθε η ώρα όμως να κάνει και στα Γιάννενα κάτι, μέχρι μέσα Μαρτίου έχουμε.. δυστυχώς όμως οι χάρτες είναι αποκαρδιωτικοί για τη φοιτητουπολη μου..

Μιχαλαρα μου.. Άξιζε που έμεινες Λάρισα τελικά! Τα Γιάννενα και η Ήπειρος τη βγάλαμε με ψίχουλα για δεύτερη φορά.. Είναι η χρονιά της βροχής φέτος σε εμας. Δυστυχώς φαίνεται να μας πνίγει ο αντικυκλώνας για πολλές μέρες αν και εγώ πίστευα ότι θα ε,χ ουμε αλλεπαληλες ψυχρες εισβολες και κυκλογεννεσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά!εγώ να σας πω την αλήθεια μου το χάρηκα και γέμισα μπορώ να πω! περίπου 2 μερεσ χιονοπτωσησ ποτέ πιο πολύ ποτέ πιο λίγο.το χόρτασα!!!!και γω νομίζω για χιονοστρωσεισ καλύτερα από 10 Δεκέμβριου έως τέλος Ιανουαρίου!ο ηλιοσ που βγήκε είναι αμιληκτοσ πλέον και με περισσότερη διάρκεια απ' τους μήνες που προανέφερα!σορυ για το οφ τοπικ!καλά χιόνια στους φίλους απ τα νοτιατ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μολις γυρισα απο βολτα υπαρχουν σημεια που εχει φαει ολο το χιονι οπου χτυπαει ο ηλιος τα διελυσε ολα ειδικα περιμετρικα μεσα στη πολη ειναι καλυτερα αφου υπαρχουμ πολλα ανηλια...φλεβαρης χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κ δω σε μας η μηδεια κατωτερη του αναμενομενου. καμια 15-17εκ κ σημερα ηλιος κ αρχισαν να λιωνουν. μια χαρα χιονια κανει κ κραταει ο φλεβαρης αλλες φορες. τωρα ισως επαιξε ρολο που απο τελη γεναρη ειχαμε πολυ ανεβασμενες θερμοκρασιες. δν ξερω. ελπιζουμε να χουμε αλλη μια ευκαιρια στον χειμωνα ανεκδοτο που εχουμε φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μιχαλαρα μου.. Άξιζε που έμεινες Λάρισα τελικά! Τα Γιάννενα και η Ήπειρος τη βγάλαμε με ψίχουλα για δεύτερη φορά.. Είναι η χρονιά της βροχής φέτος σε εμας. Δυστυχώς φαίνεται να μας πνίγει ο αντικυκλώνας για πολλές μέρες αν και εγώ πίστευα ότι θα ε,χ ουμε αλλεπαληλες ψυχρες εισβολες και κυκλογεννεσεις

Δεν ηταν ασχημα εδω Γιαννη.Ακομα το χιονι στρωμενο ειναι σε σημεια που δεν χτυπαει ο ηλιος.7-8 εκατοστα καταφερε να φτασει η χιονοστρωση μεχρι το βραδυ.Αναλογως και την περιοχη της πολης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μιχαλαρα μου.. Άξιζε που έμεινες Λάρισα τελικά! Τα Γιάννενα και η Ήπειρος τη βγάλαμε με ψίχουλα για δεύτερη φορά.. Είναι η χρονιά της βροχής φέτος σε εμας. Δυστυχώς φαίνεται να μας πνίγει ο αντικυκλώνας για πολλές μέρες αν και εγώ πίστευα ότι θα ε,χ ουμε αλλεπαληλες ψυχρες εισβολες και κυκλογεννεσεις

Συμφωνώ Γιάννη απόλυτα. Απλά είναι πολύ σπαστικο να έχεις 500 χιλιοστά βροχής ξέρω εγώ δε ένα μήνα, και όταν φτάνει η φάση για χιόνι, να πέφτει με το σταγονόμετρο. Θέλω να δω χιονισμένα καλά τα Γιάννενα πριν φύγω οριστικά από την πολη, γιατί και διδακτορικό να κάνω εκεί, μάλλον δεν θα γίνει από του χρόνου.  Τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα στην ιδιαίτερη πατρίδα μου.!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Καλημερα και απο μένα!!!πολυ πιο μετρια απο οτι αναμενοταν η κακοκαιρια για εδω..Ευτυχως ειδαμε καμια 12 εκ.. στρωμενο

το πολυ κουφο ηταν με θερμοκρασια -2 δεν εστρωνε στο δρομο!!!!

ενω περιμέναμε φουλ ενταση απο 12-9 πρωι τελικα περιοριστηκε 4-9 πρωι..

παμε παρακατω εαν υπαρξει κατι!!

Περίεργα πράγματα κι εκεί..εδώ με -0,8 έκανε καλά πράγματα..ίσως είχαμε πιο έντονο υετό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Δεν ηταν ασχημα εδω Γιαννη.Ακομα το χιονι στρωμενο ειναι σε σημεια που δεν χτυπαει ο ηλιος.7-8 εκατοστα καταφερε να φτασει η χιονοστρωση μεχρι το βραδυ.Αναλογως και την περιοχη της πολης.

Μωρέ ναι... Ήταν καλύτερα από Λεανδρο.. Αλλά όχι αυτά που τάζανε τα μονδελα😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μολις γυρισα απο βολτα υπαρχουν σημεια που εχει φαει ολο το χιονι οπου χτυπαει ο ηλιος τα διελυσε ολα ειδικα περιμετρικα μεσα στη πολη ειναι καλυτερα αφου υπαρχουμ πολλα ανηλια...φλεβαρης χαχα

Πραγματικά δεν το περίμενα τόσο πολύ να τα λιώνει όντως τα ανηλια βκαλυτερα και στα πάρκα που έχει πολλά εκατοστά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Συμφωνώ Γιάννη απόλυτα. Απλά είναι πολύ σπαστικο να έχεις 500 χιλιοστά βροχής ξέρω εγώ δε ένα μήνα, και όταν φτάνει η φάση για χιόνι, να πέφτει με το σταγονόμετρο. Θέλω να δω χιονισμένα καλά τα Γιάννενα πριν φύγω οριστικά από την πολη, γιατί και διδακτορικό να κάνω εκεί, μάλλον δεν θα γίνει από του χρόνου.  Τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα στην ιδιαίτερη πατρίδα μου.!

Δεν φτασαμε τα 30 εκατοστα μιχαηλ που περιμεναμε  για 3-4ωρες  καθυστερηση της πτωσης της θερμοκρασιας και χασαμε την φοβερη σφοδροτητα του υετου εκεινες τις ωρες σε βροχη.Αλλα τουλαχιστον γλιτωσαμε την μουφα.Θα μπορουσε να ηταν και χειροτερα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, [weathermaniac] said:

Για Λάρισα το ευχαριστήθηκα, ήρθε η ώρα όμως να κάνει και στα Γιάννενα κάτι, μέχρι μέσα Μαρτίου έχουμε.. δυστυχώς όμως οι χάρτες είναι αποκαρδιωτικοί για τη φοιτητουπολη μου..

Που σαι ρε Μιχάλη...έλειψες από εδώ μέσα κ η δουλειά που κάνεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, heavy snow είπε:

Δεν φτασαμε τα 30 εκατοστα μιχαηλ που περιμεναμε  για 3-4ωρες  καθυστερηση της πτωσης της θερμοκρασιας και χασαμε την φοβερη σφοδροτητα του υετου εκεινες τις ωρες σε βροχη.Αλλα τουλαχιστον γλιτωσαμε την μουφα.Θα μπορουσε να ηταν και χειροτερα.

 

 Να σου πω Μίλτο, εγώ μουφα το θεωρώ αυτό. Και πολύ μεγάλο ξενερωμα ( παλιά καλά που έφυγα κιόλας αλλιώς δεν κει να δεις). Πρώτη φορά την πατήσαμε από θερμοκρασίες και όχι από υετό. Εντωμεταξυ στα τελευταία τρεξίματα είχαν γίνει μια βελτιώσεις θεωρητικά. Που να μην είχαν γίνει δηλαδή!

Μόλις τώρα, fufutos είπε:

Που σαι ρε Μιχάλη...έλειψες από εδώ μέσα κ η δουλειά που κάνεις

 Υποχρεώσεις φίλε μου με το διάβασμα. Και τελικά τζάμπα δηλαδή, αφού ποτέ δεν έγινε η εξέταση! Αλλά άσε δεν πειράζει, μια φορά δεν σχολίασα καθόλου αυλωνα και τα προσήνεμα πάνε για ότι πιο. Ισχυρό μετά το 2008😂. Το 2008 είχε μεγαλύτερη ένταση και ψυχος, τώρα θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια , βέβαια δεν έχω δει πως ακριβώς θα καθίσουν οι συγκλισιογραμμμες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μωρέ ναι... Ήταν καλύτερα από Λεανδρο.. Αλλά όχι αυτά που τάζανε τα μονδελα😀

Ναι σιγουρα Γιαννη.Εγω περιμενα εδω περιπου 30 εκατοστα και χιονοστρωση και στην πολη της ηγουμενιτσας αφου και ο τζιφος εδινε τον μεγαλο ογκο χιονιου σε χιονι εδω και μετα μεχρι την πολη της ηγουμενιτσας.Το κρυο μας ηρθε απο Β.Α και μας αργησε.

Παντως με τοση βροχη που φαγαμε φετος τα χιονια στα ημιορεινα ψυχουλα ηταν.Εβαλα και το σωστο αβαταρ τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geod είπε:

ΕΡΩΤΙΚΗ σύγκλιση

Untitled.jpg

Και απο ποιο ερωτιαρικο μονδελο;

Επεξεργάστηκε από snowzz
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 Να σου πω Μίλτο, εγώ μουφα το θεωρώ αυτό. Και πολύ μεγάλο ξενερωμα ( παλιά καλά που έφυγα κιόλας αλλιώς δεν κει να δεις). Πρώτη φορά την πατήσαμε από θερμοκρασίες και όχι από υετό. Εντωμεταξυ στα τελευταία τρεξίματα είχαν γίνει μια βελτιώσεις θεωρητικά. Που να μην είχαν γίνει δηλαδή!

Ναι σιγουρα Μιχαηλ καμια σχεση με αυτο που περιμεναμε εδω.Δυστυχως η μεγαλυτερη σφοδροτητα του υετου τις πρωτες ωρες της κυριακης εφυγε με βροχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

ε καλα δεν ηταν και τοπικος...ασε που εσυ στην κατερινη ειχες και 2 καλες χιονοστρωσεις οποτε ρε συ νικολα δεν το λες εκτρωμα στο δικο σου τοπικο επιπεδο..

Βαγγέλη οι θερμές εισβολές ήταν τριπλασιες από τις χιονοκαιριες, όποτε και ο απολογισμός παραμένει έτσι 😞 Εννοείται ότι χαίρομαι που το είδα και μάλιστα δυο φορές, αλλά ποιοτικά δεν ήταν καλές οι κακοκαιρίες.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγινε το μπαμ..η εμυ αναφερει για αυριο ισχυρες χιονοπτωσεις σ ολο το νομο με -1 εως 3 στο κεντρο και -4 ως 1 στα βορεια..παρτε φτυαρια παρτε σταφιδες🤣

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Seventower είπε:

Για μένα οι τοπ ημερομηνίες για χιόνι είναι από 10 δεκ. Εως 20 Ίαν πέφτουν και μένουν 

Επειδή είδα ότι έχει αναφερθεί αρκετά τις τελευταίες ώρες η άποψη για τις τοπ ημερομηνίες για χιόνι δεν διαφωνώ λόγο της μικροτερης διάρκειας ηλιοφάνεια αλλά ιδιαίτερα στην Αττική ο Δεκέμβριος είναι πολύ πίσω σε θερμοκρασίες που θα έδιναν κάτι ιστορικό και με διάρκεια.

Αντίθετα τις μεγαλύτερες προσυνεμες κακοκαιρίες όχι μόνο από άποψη υετού αλλά κυρίως θερμοκρασίας τις ζήσαμε το 2004 και το 2008 περίπου τις ίδιες μέρες με τη Μήδεια και βέβαια δεν ξεχνάμε και τον Μάρτιο του 87.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...