Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Μέσα στην πόλη? Αμφιβάλω. Κανένα γρασίδι και αν έπιασε. Θα το θυμόμουν. Εδώ να πούμε θυμάμαι ψάχναμε να βρούμε φώτο με στρωμένο χιόνι στο κέντρο της Πάτρας και μόνο που δεν φτάσαμε πίσω στον 19ο αιώνα. 

Πω πω.Δεν το περιμενα τοσο χαλια για την πατρα..Ατυχη πολη στις χιονοπτωσεις.Μεχρι και στην παραλια της κρητης στα χανια ειχε καλη χιονοστρωση στην αριαδνη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Boliotis είπε:

Επειδη ζω βόλο απο τοτε που γεννήθηκα 41 χρονια δηλαδη, θα σου πω οτι τα καλά χιονια τα τελευταία 20 χρονια στο βόλο είναι 2. δηλαδή 2006 (πολυ μεγάλη διαρκεια, οχι με το υψος που μπορούσε), 2014( καλο ύψος, απο το ίδιο απογευμα άρχισε να το λειώνει πολυ). Οσο για την αριάδνη άστο. Στην δευτερη φάση γιατι η πρωτη ηταν ξερη για εδω, πήρα 10 πόντους+ και μου το γυρισε και σε βροχη το απογευμα με -2!!! οταν στις υπόλοιπες κεντρικης ελλάδας πόλεις (καρδιτσα, λαμια) εκανε ζωγραφιές. Στο λέανδρο πολλοι στη θεσσαλία πηραν τη πετσα τους και ο βόλος την .........! Ο Βόλος είναι δύσκολος στο χιονι φιλε. Απαιτεί συγκεκριμένο καιρό. Απο το 87 και μετά έχω 87 91 06 14. μιλά για καλά. υπαρχουν και ενδιαμεσα πολύ μικρότερα. Να μην έχω παράπονο για 4 στα 34 ε? Και αν υποθεσουμε οτι εγω είμαι πολύ χιονόκα......ος και έχω παράπονο θα πρέπει να μπεί και πλαφόν? Ελα εδώ να ζήσεις Βόλο για χρόνια με τις μούφες που έχουμε φάει και έλα να μου πεις μετα.      

ξεχασες το 2001....επισης αριαδνη πανω απο 15 εκ ειχε.....οχι μονο 10, επισης το 91 εκανε 2 μεγαλα χιονια οχι μονο 1......και το 2001-2002 ειχε κανει 3 χιονια καλα (16-18/12,  20-21/12 και 3-5/1/2002).....εκτος και αν εννοεις τα πολυ μεγαλα με 30+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Beach-snow NG said:

Παιδιά ετοιμαστείτε....έρχεται.....

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Πωπω τα θυμάμαι αυτά και τα αναπολώ. Ήμουν τέλη Γυμνασίου και τα είχα κάνει πουτ@ να σπίτι να πάνε οι γονείς μου ΒΠ να δω τα μέτρα που είχατε χώσει. Θυμάμαι το κέντρο της Γλυφάδας στρωμένο (καμία σχέση με αυτά που είχατε εκεί πάνω) και μου φαίνεται τόσο μακρινό. Ο πατέρας μου τα χε πάρει τόσο από το πρήξιμο που του είχα κάνει που δε μου μίλαγε για 2 μέρες μετά!χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Πωπω τα θυμάμαι αυτά και τα αναπολώ. Ήμουν τέλη Γυμνασίου και τα είχα κάνει πουτ@ να σπίτι να πάνε οι γονείς μου ΒΠ να δω τα μέτρα που είχατε χώσει. Θυμάμαι το κέντρο της Γλυφάδας στρωμένο (καμία σχέση με αυτά που είχατε εκεί πάνω) και μου φαίνεται τόσο μακρινό. Ο πατέρας μου τα χε πάρει τόσο από το πρήξιμο που του είχα κάνει που δε μου μίλαγε για 2 μέρες μετά!χαχα

Αραγε θα ξανασυμβουν ποτε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, geornik είπε:

Αραγε θα ξανασυμβουν ποτε?

Ξανασυνέβησαν 6-7 φορές και θα ξανασυμβούν άνετα κιόλας.....η επόμενη είναι πολύ κοντά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, heavy snow said:

Πω πω.Δεν το περιμενα τοσο χαλια για την πατρα..Ατυχη πολη στις χιονοπτωσεις.Μεχρι και στην παραλια της κρητης στα χανια ειχε καλη χιονοστρωση στην αριαδνη.

Δε νομίζω οτι είναι θέμα ατυχίας για την Πάτρα. Είναι σε μια περιοχή της Δ. Ελλάδας δίπλα στη θάλασσα που θέλει τρομερές συγκυρίες για να δει χιονιά. Σοβαρά τώρα ξέρει κάποιος πότε είχε χιονοστρωθεί το κέντρο της Πάτρας τελευταία φορά? Και μιλάω για κέντρο καρακέντρο της Πάτρας όχι στα ψηλά. Δε ξέρω ίσως το 1987 είχε καταφέρει να στρώσει.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθισα είδα τα μικρά μοντέλα. Ο Κινέζος και ο ναυτης είναι εφιαλτικοι. Cfs και nasa όνειρο. Ακομα υπάρχει αβεβαιότητα. Φαίνεται και από το διάγραμμα πιέσεων του τζίφου στο Λονδίνο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ξεχασες το 2001....επισης αριαδνη πανω απο 15 εκ ειχε.....οχι μονο 10, επισης το 91 εκανε 2 μεγαλα χιονια οχι μονο 1......και το 2001-2002 ειχε κανει 3 χιονια καλα (16-18/12,  20-21/12 και 3-5/1/2002).....εκτος και αν εννοεις τα πολυ μεγαλα με 30+

Ναι συμφωνώ για το 2001. Όσο για αριδνη δε μέτρησα σε όλη τη πόλη. Εγώ δε βρήκα πάνω από 10. Το 91 που ήταν και το καλύτερο 1 ήταν το καλό που συνεβει 1 φεβ 1991. Το άλλο του 91 που λες ήταν πολύ μικρότερο. Όλα τα υπόλοιπα που λες τα είναι μικρά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Boliotis είπε:

Ναι συμφωνώ για το 2001. Όσο για αριδνη δε μέτρησα σε όλη τη πόλη. Εγώ δε βρήκα πάνω από 10. Το 91 που ήταν και το καλύτερο 1 ήταν το καλό που συνεβει 1 φεβ 1991. Το άλλο του 91 που λες ήταν πολύ μικρότερο. Όλα τα υπόλοιπα που λες τα είναι μικρά. 

το 91 δεν το εζησα (γεννημενος το 99) οποτε δεν ξερω πως ηταν οι χιονιαδες...απο δορυφορικες ομως εχω δει λευκτο τον βολο φλεβαρη του 91, δεκεμβρη του 91 και φλεβαρη του 92....σε εκατοστα ξερεις πολυ καλυτερα προφανως ποσο ειχαν ..... εγω στην αριαδνη στα πευκακια ειχα μετρησει απο 15 εως 24 εκατοστα ......επισης το εχω απορια...το 91 ηταν πιο καλο και απο 06 και απο 14 ? ...σορρυ για το οφφ τοπικ, αν γινεται απαντησε μου στο αναλογο θεμα γιατι ειμαστε πολυ εκτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, korfalonas said:

Αντε να δουμε πατριωτη ..ωρα να σπασει επιτελους η καταρα της πολης να μη μπορει να χιονοστρωθει εδω και 17 χρονια..Τριτη και φαρμακερη..η τωρα η ποτε..

Παμε συμπατριώτη!! Παμε να φερουμε το πολικο express στα μερη μας (ολη την Ελλαδα). Τα μοντελα μας δινουν καλα φοντα, οτι μπορει να γινει τελικα,. Το κρυο φαινεται να κλειδωνει σιγα σιγα και τωρα ψαχνουμε τους εμποδισμους και κατα συνεπεια τη διαταξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Τι καταντια ν αυτή ρε? μια προβατινα κάτσαμε να φάμε και μας τρων τα κουνούπια 

Αδερφε,με τοσο Διονυσιακο νεκταρ,κουνουπια και μυγες κατεβαιναν αμασητα..Ετσι για να δωσουν εξτραδακι γευσης στα κρεατα...Μετα απο 3,5 λιτρα κρασι..Και μπαμπουρας να ερχοταν στο τραπεζι μαλλον θα του βγαζα και γλυκο να φαει..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Τι μας λένε οι δείκτες επεξηγηση

Ο ΝΑΟ δείχνει με αυτή την εικόνα ότι θα υπάρχει αζορικός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, sakis13 said:

Αδερφε,με τοσο Διονυσιακο νεκταρ,κουνουπια και μυγες κατεβαιναν αμασητα..Ετσι για να δωσουν εξτραδακι γευσης στα κρεατα...Μετα απο 3,5 λιτρα κρασι..Και μπαμπουρας να ερχοταν στο τραπεζι μαλλον θα του βγαζα και γλυκο να φαει..🤣

Ας ωψετε η μπούκα του Εμπακοτο...κ η γνωστή ταινία στο εξοχικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Αμερικανικό της Νάσα αν δεν κάνω λάθος μαζί με τον Καναδό,αφήνουν Πιο κάτω τον Παιο στις προβλέψεις κάτω από 100 ώρες,με τον Τζιφο να είναι καλύτερος στα μακρινά?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Το Αμερικανικό της Νάσα αν δεν κάνω λάθος μαζί με τον Καναδό,αφήνουν Πιο κάτω τον Παιο στις προβλέψεις κάτω από 100 ώρες,με τον Τζιφο να είναι καλύτερος στα μακρινά?

Σε ολες τις ωρες πρωτο ειναι το ευρωπαικο κατω απο τις 100 δευτερο ειναι το ουκμο τριτο το τζεμ και 4ος ο τζιφος ..τα ειχα ανεβασει τον γεναρη...αποτελεσματα δεκεμβρη ηταν αυτα..μετα τις 120 ωρες ειναι παραλληλο και τζεμ 3ο σχεδον μαζι

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Σε ολες τις ωρες πρωτο ειναι το ευρωπαικο κατω απο τις 100 δευτερο ειναι το ουκμο τριτο το τζεμ και 4ος ο τζιφος ..τα ειχα ανεβασει τον γεναρη...αποτελεσματα δεκεμβρη ηταν αυτα

Κώστα καλησπέρα. Ποια είναι η εικόνα που έχεις. Θεωρείς ότι με τέτοιο ψύχος μπορεί να χιονίσει ετεροχρονισμένα κεντροβορεια και προσήνεμα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ICELARISSA said:

Σε ολες τις ωρες πρωτο ειναι το ευρωπαικο κατω απο τις 100 δευτερο ειναι το ουκμο τριτο το τζεμ και 4ος ο τζιφος ..τα ειχα ανεβασει τον γεναρη...αποτελεσματα δεκεμβρη ηταν αυτα

Ωραίος...ναι θυμάμαι ότι κάτι είχες Ανεβάσει σχετικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Κώστα καλησπέρα. Ποια είναι η εικόνα που έχεις. Θεωρείς ότι με τέτοιο ψύχος μπορεί να χιονίσει ετεροχρονισμένα κεντροβορεια και προσήνεμα;

Νικο βλεπεις ειμαι χαλαρος χαχα δεν βρισκω με ποιον τροπο δεν θα χιονισει σε ολο τον ηπειρωτικο κορμο φυσικα με διαφορετικες ποσοτητες σε διαφορετικους χρονους..εκτος και αν δουμε τοσο διαφορετικους χαρτες μεχρι τεταρτη..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Νικο βλεπεις ειμαι χαλαρος χαχα δεν βρισκω με ποιον τροπο δεν θα χιονισει σε ολο τον ηπειρωτικο κορμο φυσικα με διαφορετικες ποσοτητες σε διαφορετικους χρονους

Δλδ το βλέπεις να σκάσει Ιόνιο να βγάζει χαμξλο για κεντροβορεια και μετά να έρχεται νοτιοανατολικά; Να πιάνει και εμάς ; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Σε ευχαριστω φιλε πωγωνι.Το jet stream σε ποιον χαρτη φαινεται?Το εχει ο τζιφος?

 

Μιλτο δε θα κοιτάς μόνο επιφανειακό.. Θα κοιτάς τον άνεμο στα ψηλά... Στα 850hp στα 1500μετρα δηλαδή που στην προκειμένη περίπτωση είναι βδυτικος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Δλδ το βλέπεις να σκάσει Ιόνιο να βγάζει χαμξλο για κεντροβορεια και μετά να έρχεται νοτιοανατολικά; Να πιάνει και εμάς ; 

Αυριο το βραδυ μετα νεα στοιχεια που θα παρουμε θα σου πω παντως..βαση ευρωπαικου παντα η ταση ειναι να δυτικιση λιγο ακομα η φαση με χαμηλο ιονιο το οποιο αναλογα κινησης του θα δουμε ποιους θα χιονισει και ποιους οχι..

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...