Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ζερίκιος είπε:

Πάντως οι Βολιώτες καιρόφιλοι, μιας και η μισή καταγωγή μου είναι από κει (μητέρα), έχετε υπόψη ότι η Βολάρα έχει ευνοηθεί αρκετά την τελευταία 10ετία για παραθαλάσσια πόλη με αποκορύφωμα το 2014 (τέλος Δεκέμβρη) και Αριάδνη (2ο μισό αυτής και βασικά Βίκτωρ). Οπότε ότι και να γίνει στα κοντινά, δεν θα πρέπει να έχετε παράπονο. Μόνο εδώ στην Αθήνα μπορούμε να γκρινιάζουμε δικαιολογημένα καθώς ψάχνουμε σοβαρό χιονιά από το 2008.

Ε εντάξει δεν είπαμε να κάνει μισό μέτρο πάλι. Εγώ με 5 πόντους καλούς στο δρόμο με αρνητικές είμαι ευχαριστημένος. Οτιδήποτε παραπάνω είναι bonus. Και θα είναι μεγάλη ατυχία να φύγει έτσι αφού ήδη πέρασαν δύο κακοκαιρίες με πολύ ψύχος τζάμπα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Για την πρώτη καρτέλα

Κύριο 6 χιλιοστά με αρνητικές (13 του μήνα)

Κοντρόλ 14 χιλιοστά με αρνητικές  (13-14 του μήνα)

σενάριο 2: 9 χιλιοστά με αρνητικές (14 του μήνα). αυτό έχει αρκετά μετά τις 14

σενάριο 6: 11 χιλιοστά με αρνητικές (βράδυ 13 προς 14),έχει και βροχές πιο πριν,από τα λίγα 

σενάριο 12: 10 χιλιοστά με αρνητικές (βράδυ 13 προς 14),έχει λίγο βροχή πιο πριν

 σενάριο 25: βροχή στις 13,1-2 χιλιοστά με θετικές στις 14 και μετά 17 χιλιοστά με αρνητικές 14 και 15 του μήνα

 

Αυτά είναι τα καλύτερα,έχει και σε άλλα χιόνι,απλά ο καλύτερος συνδυασμός φαινομένων και κρύου γίνεται σε αυτά

 

το 21 το ειδες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, weatherfan είπε:

Κάποια στιγμή βέβαια θα πρέπει να δούμε και κάτι καλύτερο απο το να περνάνε οι ώρες με ψοφόκρυο και να παρακαλάμε για μια νυφίτσα της τελευταίας στιγμής.

Ε καλά συγουρα φίλε μου αυτό το εύχονται όλοι νομίζω πρέπει να σκάσει κάτι καλό και με θερμοκρασίες και φενομενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, swtos είπε:

Καλά έτσι λέγαμε και με Λέανδρο και η νυφιτσα τελευταία στιγμή ασπρησε όλη την Πελοπόννησο

Πάτρα, Πύργος και Καλαμάτα είναι οι πεδινές πόλεις της Πελοποννήσου. Έριξε τίποτα εκεί;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Προβατινα εισαι μερακλης φιλε ζηλευουμε

Που θα παει Κωστα,θα τελειωσει αυτη η αρρωστια που ζουμε και πρωτα ο θεος θα κανονισουμε μια πανελλαδικη να γουσταρουμε ολοι!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Να πουμε επισης οτι σημερα σωθηκαμε συννεφια και 14 βαθμοι..εδω στη λαρισα..

Έτσι ακριβώς. Κ εδώ μας έσωσε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για εδώ (Χαλκίδα) δεν ειναι άσχημα τα ανσαμπλ, μάλιστα υετικά και θερμοκρασιακά είναι καλυτερα από το πρωινό (71% πιθανότητες για χιονι 14 προς 15/2).

06Ζ

Diagramme GEFS

00Ζ

Diagramme GEFS

Παρόλα τα παραπάνω δεν έχει πολύ σημασία ακόμη γιατι πολυ ευκολα αλλαζουν στα επόμενα τρεξιματα.

Πάντως εάν είναι να χαλάσει η όλη φάση πιστεύω ότι μεχρι αύριο στα 12αρια θα έχει φανει. Εάν μέχρι αύριο το βραδυ η εικόνα παραμείνει καλή θεωρώ ότι, κατά πολυ μεγάλο ποσοστό, είμαστε κοντά σε μια σημαντική χιονοκαιρία. Μέχρι τοτε χαλαρά και εαν είναι να έρθει θα έρθει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα φιλαρακια...Οι χαρτες ειναι τρομεροι..Και μονο η αναμονη και η προσμονη αξιζουν τον κοπο..Αλλωστε το ταξιδι εχει σημασια οχι ο προορισμος...Παμε δυνατα και απο σκ στα οπλα..Εγω απο αυριο γυριζω αθηνα...Και πρωτα ο θεος στολιζω Πεμπτη βραδυ!!!!

Ειπαμε 14 φλεβαρη του Αγιου Βαλεντινου του χιονοκαταιγιδατου κανουμε πανικο....Γιορταζουν μονο οι ερωτευμενοι με τον καιρο..Και οπως ελεγαν και οι"Τρυπες"για τους γηραιοτερους..Ερωτευμενοι-σχιζοφρενεις!!!Γιατι ετσι ειμαστε...Στην υγειαααααα σας!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πάτρα, Πύργος και Καλαμάτα είναι οι πεδινές πόλεις της Πελοποννήσου. Έριξε τίποτα εκεί;

Καλαμάτα??? Χαχαχα. Έχει να ρίξει καμία 50αρια χρόνια. Νομίζω τα τελευταία 100 3 χιονοπτώσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Πάντως οι Βολιώτες καιρόφιλοι, μιας και η μισή καταγωγή μου είναι από κει (μητέρα), έχετε υπόψη ότι η Βολάρα έχει ευνοηθεί αρκετά την τελευταία 10ετία για παραθαλάσσια πόλη με αποκορύφωμα το 2014 (τέλος Δεκέμβρη) και Αριάδνη (2ο μισό αυτής και βασικά Βίκτωρ). Οπότε ότι και να γίνει στα κοντινά, δεν θα πρέπει να έχετε παράπονο. Μόνο εδώ στην Αθήνα μπορούμε να γκρινιάζουμε δικαιολογημένα καθώς ψάχνουμε σοβαρό χιονιά από το 2008.

Επειδη ζω βόλο απο τοτε που γεννήθηκα 41 χρονια δηλαδη, θα σου πω οτι τα καλά χιονια τα τελευταία 20 χρονια στο βόλο είναι 2. δηλαδή 2006 (πολυ μεγάλη διαρκεια, οχι με το υψος που μπορούσε), 2014( καλο ύψος, απο το ίδιο απογευμα άρχισε να το λειώνει πολυ). Οσο για την αριάδνη άστο. Στην δευτερη φάση γιατι η πρωτη ηταν ξερη για εδω, πήρα 10 πόντους+ και μου το γυρισε και σε βροχη το απογευμα με -2!!! οταν στις υπόλοιπες κεντρικης ελλάδας πόλεις (καρδιτσα, λαμια) εκανε ζωγραφιές. Στο λέανδρο πολλοι στη θεσσαλία πηραν τη πετσα τους και ο βόλος την .........! Ο Βόλος είναι δύσκολος στο χιονι φιλε. Απαιτεί συγκεκριμένο καιρό. Απο το 87 και μετά έχω 87 91 06 14. μιλά για καλά. υπαρχουν και ενδιαμεσα πολύ μικρότερα. Να μην έχω παράπονο για 4 στα 34 ε? Και αν υποθεσουμε οτι εγω είμαι πολύ χιονόκα......ος και έχω παράπονο θα πρέπει να μπεί και πλαφόν? Ελα εδώ να ζήσεις Βόλο για χρόνια με τις μούφες που έχουμε φάει και έλα να μου πεις μετα.      

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, teopap7 said:

Μη μου το θυμιζεις αυτο απτις μεγαλυτερες φαπες πρωτη φορα πηγα να σπασω το πληκτρολόγιο 

Το μεγαλυτερο καζο... των τελευταιων 13χρονων ηταν αυτο.Μου εχει αφησει κουσουρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 minutes ago, teopap7 said:

Μη μου το θυμιζεις αυτο απτις μεγαλυτερες φαπες πρωτη φορα πηγα να σπασω το πληκτρολόγιο 

ποτε;;;; εγω γιατι δεν το θυμαμαι;;; 

Μαλλον δεν το θυμαμαι γιατι εχουμε φαει φολες πολλες οποτε δεν τις μετραω πλεον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μύρισε ως εδώ στα Μελίσσια η προβατίνα....μαούνα την φτιάξατε.....πωπωπωπω....στάζει.....σατανάδες!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες μια ερώτηση μιας και δεν έχουμε τρέξιμο..που μπορούμε να δούμε παλιότερα τρεξίματα τζίφου..τα αρχεία στο μετεοσιελ μέχρι το 2015 πάνε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, isnow said:

Παίδες μια ερώτηση μιας και δεν έχουμε τρέξιμο..που μπορούμε να δούμε παλιότερα τρεξίματα τζίφου..τα αρχεία στο μετεοσιελ μέχρι το 2015 πάνε..

Archives NCEP 

https://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ο Ευρωπαίος δείξει -8 το βράδυ, πάμε καλά!! Έστω να κατέβει ο ΜΟ στο -7 για Αθήνα Χαλκίδα. 

Αλλιώς.....θα περιμένω το αυριανό για να δείξει κάτι μεγάλο. Πιστεύω ότι αν ο τζίφος συνεχίσει και σε 3ωρες στο μοτίβο του κυρίου και των ensembles του, ο Ευρωπαίος θα κάνει μεγάλο βήμα ειτε απόψε είτε αύριο πρωί!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως Β.Α ρευμα και υετος με πρασινο χρωμα για αρκετες ωρες σε ηπειρο που δειχνει ο τζιφος μονο σαν σεναριο γινεται αυτο.Το ξερουνε και οι πετρες οτι Β.Α=0 υετος σε ηπειρο και τοπικος ορογραφικος υετος σε πινδο.Πολυ σπανια θα φτασει ετσι ο υετος και σε δυτικη μακεδονια αφου ο Β.Α εχει υετο απο το αιγαιο.

Στον τζιφο που δειχνει Β.Α ρευμα υπαρχουν αλλαγες στα στρωματα κυκλοφοριας και εχει τον υετο στο πρασινο σε ηπειρο και δυτικη μακεδονια? 

Ο Μιχαηλ που ειναι να μας ενημερωσει ωστε να ξερουμε τι γινεται?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...