Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Θερμοκρασιες στα 500 δεν παιζουν σχεδον κανενα ρολο με τη θερμοκρασια εδαφους! Τα επιπεδα παγοποιησης λογικα θα ειναι στα 400-500 μετρα περιπου μεχρι την Τριτη μεσημερι αν και δεν μπορω να δω ενδιαμεσες ωρες.

Δες Ζιακόπουλο που ορίζει τις προυποθέσεις γα χιονόπτωση στην Αθήνα Εσύ ..γιατί λες βρε Santa οτι παρουσιάζει 3 μεταβλητές και οχι μονο τα 850?

1. Τ στα 850

2. Τ στα 500

3. Πάχος ατμόσφαιρας

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Jimmys-snow είπε:

Ρε πατε καθολου καλα;;τι ψίχουλα;;;

Ο αλλος λεει χιονοστρωση πανω απο 300μ!! Οτι να ναι!!

Ο αρνητισμος σε ολο το μεγαλειο! Καλα κανω και δεν γραφω, ασε μονο να διαβαζω, αλλα ορισμενα δεν τα αντεχω!!!! 

που να εβλεπες στο παλιο το φορουμ ο αρνητισμος δεν ειχε ταβανι ακομη και στο nowcast

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

 

5 minutes ago, EVIA 1987!! said:

Εχω στρωθει και με -5,5 αλλα ο κανονας εδω ειναι απο -7,5 εως -9! Με -8+ το βλεπουμε παντα!

Ωραίος...θα σου πω όμως ότι εγώ που είμαι λιιιιιιγο πιο πάνω από εσένα θέλω ένα στεγνό -9...αν δούμε ψυχρά τον ευρωπαϊκό,έκανε μικρό μεν,αλλά βήμα προς Τζιφο.αν ο Τζιφος (τζίφος είναι εξάλλου)αλλά ντάλα της Παρασκευής το γάλα στο 18αρι αλλαζουν πολλά.παντως εγώ πιστεύω ότι κ στα ραν της Παρασκευής κ πάλι τα μοντέλα δεν θα μπορέσουν να δείξουν την πορεία του χαμηλού ΑΚΡΙΒΩΣ 100χλμ θα κάνουν τεράστια διαφορά,χωρίς αναγκαστικά να είναι κακό αυτό για τους βόρειους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ευχαριστω πρεπει να πουμε στο ευρωπαικο που μας δειχνει ακραια νοτια σεναρια απο συρτη και ο λογος ειναι οτι ετσι μας φευγει το οποιο αγχος για την θεση του χαμηλου βλεπωντας μια τετοια αποτυπωση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλα λεει ο ενας αλλα καταλαβαινει ο αλλος... Ειπα εγω οτι δε θα εχει χιονοπτωση με -6 με -7 και τετοια υποστηριξη? Χιονοστρωση δε θα εχει ! Δε θα εχει θερμοκρασιες εδαφους κατω απο 1 βαθμο στα πεδινα με -6 στα 850 , ποσο δυσκολο ειναι να γινει αντιληπτο. Δε θα εχουμε ΒΔ επιφανειας με τετοια θεση στο χαμηλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μερικόι το κάνετε μάλλον επίτηδες 

Φουλ αρνητισμός σε όλα 

Θα μας σκάσετε στο τέλος.

Το ένα σας βρωμάει το άλλο σας ξινιζει 

Ρε Τετάρτη έχουμε ακόμα ξεκολλάτε 

Άνετα φτιάχνουν τα πράγματα. ξανά 

Θα μας κάνετε να μην ξαναγράψουμε καθόλου εδώ μέσα. 

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καποιοι δεν καταλαβαινετε οτι ετσι ξεκινανε οι μουφες σιγα σιγα

μια λιγο πιο πανω αλλη μια λιγο πιο πανω..σιγα σιγα μαζευεται

εκει που λεγαμε δεν θα εχουμε θεμα θερμοκρασιων να το σιγα σιγα

και δεν θα περιμενω μεχρι τρτιτη βραδυ ...ειναι τεταρτη...6 μερες πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, nikolas 2365 said:

ECG0-192.gif

ECG1-192.gif

Νικόλα υπάρχει ΤΕΡΆΣΤΙΑ κάβα θερμοκρασίων από πίσω που έρχεται κ αυτό είναι θετικό παρά πολύ...αλλά η αναμονή κ η...αναβολή,μας τα έχουν κάνει Ζέπελιν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξαναβλέποντας τα τρεξίματα με ψυχραιμία αρχίζω και καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν είναι θέμα του πόσο βόρεια ή νότια θα βγεί αλλά πόσο δυτικά η ανατολικά θα πάει...και βλέποντας τζίφο θεωρώ ότι μάλλον κάτι βλέπει λάθος σε σχέση με τον παίο σε σχ'εση με το που δημιουργεί χαμηλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

φιλε μου καλος ειναι...15-20 στρωμενα θα δινει...εαν εχει κοντα στα 10-12 μμ αν μπορεσα να υπολογισω αυτο ειναι καλο στρωσιμο και ενα 24αωρο...

Είδα χαμηλό κ μεγάλες διαφορές με όλα τα άλλα κ με χάλασε λίγο, όντως δίνει πάνω από 10 κοντά 15 χιλιοστά με μικρότερη διάρκεια απλά. Τόσο κοντά που φτάσαμε δεν ανησυχώ για την χιονόστρωση απλά με τα 12αρια που είδαμε κερδίζαμε σε πολλά σε διάρκεια που εδώ που φτάσαμε θα μου άρεσε όσο περισσότερη γίνεται προφανώς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελος παντων ετσι οπως τα δειχνει το ευρωπαικο η αθηνα στρωνεται σιγουρα στο διαστημα Τριτη-Πεμπτη και λογικα χιονια ανω των 15 cm σε ολα τα ΒΠ. Ομως μιλαμε για μια βδομαδα μετα. Απο κυριακη απογευμα φτασαμε Τριτη. Καλη συνεχεια !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Αλλα λεει ο ενας αλλα καταλαβαινει ο αλλος... Ειπα εγω οτι δε θα εχει χιονοπτωση με -6 με -7 και τετοια υποστηριξη? Χιονοστρωση δε θα εχει ! Δε θα εχει θερμοκρασιες εδαφους κατω απο 1 βαθμο στα πεδινα με -6 στα 850 , ποσο δυσκολο ειναι να γινει αντιληπτο. Δε θα εχουμε ΒΔ επιφανειας με τετοια θεση στο χαμηλο

Δλδ θα χιονίζει και η νιφάδα θα λιώνει καθώς αγγιζει το έδαφος? Λογω των 850? Τελος πάντων. Διαφωνούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, isnow είπε:

Ξαναβλέποντας τα τρεξίματα με ψυχραιμία αρχίζω και καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν είναι θέμα του πόσο βόρεια ή νότια θα βγεί αλλά πόσο δυτικά η ανατολικά θα πάει...και βλέποντας τζίφο θεωρώ ότι μάλλον κάτι βλέπει λάθος σε σχέση με τον παίο σε σχ'εση με το που δημιουργεί χαμηλό

Α,ΓΕΙΑ ΣΟΥ!! Και μπορω να σου πω και λεπτομερειες γι'αυτο,αλλα μονο σε πμ.!! Παντως,μη φοβαστε...Η αληθεια μεταξυ των 2 μεγαλων μοντελων,ειναι παντα καπου στη μεση!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geopithis είπε:

Είδα χαμηλό κ μεγάλες διαφορές με όλα τα άλλα κ με χάλασε λίγο, όντως δίνει πάνω από 10 κοντά 15 χιλιοστά με μικρότερη διάρκεια απλά. Τόσο κοντά που φτάσαμε δεν ανησυχώ για την χιονόστρωση απλά με τα 12αρια που είδαμε κερδίζαμε σε πολλά σε διάρκεια που εδώ που φτάσαμε θα μου άρεσε όσο περισσότερη γίνεται προφανώς.

ειδες τζεμ?με αλλη θεση χαμηλου εντελως αλλα εχει μαζι με τον παιο ιδια διαρκεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, menidi είπε:

Δλδ θα χιονίζει και η νιφάδα θα λιώνει καθώς αγγιζει το έδαφος? Λογω των 850? Τελος πάντων. Διαφωνούμε

Τον Μαρτιο του 2011 χιονιζε 12 ωρες εντονα με 1 βαθμο και στρωθηκα την επομενη μερα το πρωι οταν μπηκε η -9 στα 850 και μηδενισα. Αν δεν πεσει η Τ κατω απο 0,5 δε στρωνεται κανεις ! Αντε λογω εντασης προσκαιρα αν ριχνει τα κερατα του να πιασει αλλα τωρα τι ακριβως συζηταμε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταρχάς δε ξέρουμε τι 500αρι έχουμε! Από κει και πέρα με καλό 500αρι ευνοείται η ένταση της χιονόπτωσης, άρα και η χιονοστρωση γιατί πέφτουν οι Τ λόγω ραγδαιοτητας. Απλά όταν σταματήσουν τα φαινόμενα, το στρωμένο λιώνει γρήγορα λόγω της αυξημένης Τ. 

Στο σενάριο αυτό όμως τα φαινόμενα δε σταματούν και η Τ στα 850 σταδιακά πέφτει κι άλλο,οποτε δεν έχει νόημα η συζήτηση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Τελος παντων ετσι οπως τα δειχνει το ευρωπαικο η αθηνα στρωνεται σιγουρα στο διαστημα Τριτη-Πεμπτη και λογικα χιονια ανω των 15 cm σε ολα τα ΒΠ. Ομως μιλαμε για μια βδομαδα μετα. Απο κυριακη απογευμα φτασαμε Τριτη. Καλη συνεχεια !

 Δευτέρα δλδ δεν σου κάνει? Θυμάσαι Δεκέμβρη του 2016? Με τέτοια διάταξη και -4 στα 850?

Φιλικα στο λέω santa. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα πρότεινα στους admin να κοιτούσαν πιο καλά τις συνομιλίες και να σβήνουν τα ακυρα ή ατεκμηρίωτα σχόλια.... Είναι κρίμα να το βλέπουν κάποιοι που δεν γνωρίζουν που να βρούν τους χάρτες και να στεναχωριούνται ή να χαιρονται παραπάνω ανάλογα... Καλύτερα να ανοίξει ενα αλλο topic με θεμα τις συζητήσεις περί εκτιμήσεων που ο καθένας ελεύθερα μπορεί να κανει... Εδω ας γίνονται μόνο αναλύσεις ( τεκμηριωμένες ) για τους χάρτες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανετα φτιαχνουν, ανετα χαλανε! Το ξερουμε ολοι, το ξερουν και οι πετρες

Το εχουμε καταλαβει

ΑΛΛΑ ενα μεγαλο Α Λ Λ Α!!!! 

Ολα τα τρεξιματα ειναι ΕΠΙΚΑ μεχρι τωρα για εμας!!! Αν ειναι να ριξει 30 η 40 η 10ποντους θα το μαθουμε μονο εκεινη τη στιγμή! 

Απειρες φορες στο παρελθον εχουν πεσει εξω τα μοντελα και προς τα πανω και προς τα κατω!! 

Έχουμε να δουμε 13χρονια τετοιους χαρτες! 20χρονων ημουν το 2002 και 26 το 2008! 

Εχω Κ Α Β Λ Ω Σ Ε Ι  μονο που βλεπω τετοιους χαρτες! Απλα!!! 

Ας κανει οτι θελει! Καιρος ειναι κανει οτι γουσταρει! 

**συγγνώμη απο τους mod που εβρισα! Η αν ενιωσε καποιος οτι τον προσβαλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

 Δευτέρα δλδ δεν σου κάνει? Θυμάσαι Δεκέμβρη του 2016? Με τέτοια διάταξη και -4 στα 850?

Φιλικα στο λέω santa. 

Καταρχας ειχε -5,5 αν δεν κανω λαθος και επισης ειχε ΒΔ επιφανειας. Τελος παντων δε θα συζητησω αλλο , με ΒΑ και -6 στα 850 μεχρι τριτη μεσημερι μην περιμενετε στρωσιμο στον Πειραια , εννοειτε οι ανω των 150 παιζουν μπαλα... Τα λεμε στο 18αρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω τάση εκπτώσεων στα 12ρια η οποια εαν συνεχιστει θα ειναι καταστροφικη για πεδινά/παραθαλασσια εδω για Κυριακή - Δευτέρα (το από Τρίτη και μετά είναι ακόμη στη σφαιρα της φαντασίας).

Προσωπικα νιωθω απογοητευση διοτι διαισθανομαι ότι χανεται ενας ιστορικος για καποιες λεπτομεριες.

Για να μην σας κουραζω με την γκρινια μου θα απέχω από το σχολιασμό χαρτών μέχρι την Παρασκευή στα 12αρια. Εαν τότε υπάρχει κάτι αξιολογο θα γράψω ξανα, διαφορετικά δεν ξέρω πότε θα ξανασχολιάσω χάρτες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...