Jump to content
Michael

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LoveFebruary είπε:

το ξερω αλλα ποσο συχνα κανει στη νεα υορκη τις θερμοκρασιες που κανει στην φλωρινα ομως;;; 😊

Συνέχεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Βρε δεν ανεβαίνει πάνω από το μηδέν όλη μέρα.. Δες εδώ.. Η μέγιστη που είναι το 0 είναι στις 1 έως 4 το μεσημέρι Σάββατο.. 

http://www.meteociel.fr/modeles/gfs/grece/temperatures-2m-hd/3h.htm

το μηδεν δεν ειναι ουτε θετικος ουτε αρνητικος αδερφε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, LoveFebruary είπε:

το ξερω αλλα ποσο συχνα κανει στη νεα υορκη τις θερμοκρασιες που κανει στην φλωρινα ομως;;; 😊

Ρώτα πόσες φορές χιονίζει και πόσες μέρες έχει κάτω από το 0. Η νέα Υόρκη είναι παραθαλάσσια και Φλώρινα μια ηπειρωτική πολη μέσα σε βουνά σε 800 μέτρα υψόμετρο τι να συγκρίνω? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, LoveFebruary said:

μπραβο την νεα υορκη 😮 ηξερα οτι κανει κρυο αλλα οχι κ ετσι! 

Λόγω παραθαλασιας θέσης φαντάζομαι έχει μικρότερη διακύμανση Τ μέσα στη μέρα πάντως από φλωρινα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis_salonica είπε:

Το θέμα για Σέρρες είναι η μεγάλη διχογνωμία μεταξύ τζίφου και παιου. ο πρώτος δίνει 22μμ και ξεκινάει απο Σαββατο πρωι και ο δεύτερος αρκετά φειδωλός με μόνο 13μμ ξεκινώντας τα όποια φαινόμενα απο Σάββατο απόγευμα προς βράδυ. Μιλάμε για τεράστια διαφορά λίγες ώρες πριν την κακοκαιρία...απίστευτο..

Ούκμο 23 mm, gem 28 mm, παιος πήγε στα 15mm,gfs 22 mm... Που συγκλίνουν τα μοντέλα?? Πάνω από 20..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seventower είπε:

Ρώτα πόσες φορές χιονίζει και πόσες μέρες έχει κάτω από το 0. Η νέα Υόρκη είναι παραθαλάσσια και Φλώρινα μια ηπειρωτική πολη μέσα σε βουνά σε 800 μέτρα υψόμετρο τι να συγκρίνω? 

καλα ναι η μια πεδινη κ η αλλη 650υψομετρο. πραγματικα δν της τοχα ! ακραια η νεα υορκη δν της τοχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Σωστα,απλα τοτε ειχαμε οριακες θερμοκρασιες. Τωρα στο ντου κυριακη ξημερωματα θα εχει -3

ισχύει αλλά την ώρα που έγινε η μπούκα γύρω στις 9 το βράδυ είχε πέσει το κέντρο κατευθείαν στο -1 και έφτασε ακόμα και στο -2 οπότε δεν το λες και ασχημο...μια χαρά Τ είχε πάλι...δεν πιστεύω δηλαδη να παίζει μεγαλο ρόλο στην χιονόστρωση το -1,-2 απ το -3...μακάρι να χουμε θετικές εξελίξεις στο ναουκαστ με την σύγκλιση και να πάρουμε όσο περισσότερο μπορούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Λόγω παραθαλασιας θέσης φαντάζομαι έχει μικρότερη διακύμανση Τ μέσα στη μέρα πάντως από φλωρινα... 

Η Ευρώπη το χάνει λόγω του ρεύματος του κόλπου που ζεστενει και γλυκαίνει το κλίμα αν δεν το είχαμε πιστεύω ότι τα χιονια δεν θα προλαβεναν να λιώσουν το καλοκαίρι από τα βουνά μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις άκουσα Σούζη... πολύ επιφυλακτική μου φάνηκε για την Αττική... ο,τι πέφτει θα είναι χιόνι αλλά ερωτηματικό ο υετός... Δευτέρα μεσημέρι έως Τετάρτη πρωί, μετά λήξη. Μου έκανε εντύπωση οτι για Χαλκίδα είπε οτι δεν περιμένει χιόνι...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Kαθε χρονο πολλες φορες.

Και ειναι και δίπλα στον ατλαντικό...η Φλώρινα ειναι μέσα σε βουνά άνω των 2.000 μετρων

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Μόλις άκουσα Σούζη... πολύ επιφυλακτική μου φάνηκε για την Αττική... ο,τι πέφτει θα είναι χιόνι αλλά ερωτηματικό ο υετός... Δευτέρα μεσημέρι έως Τετάρτη πρωί, μετά λήξη. Μου έκανε εντύπωση οτι για Χαλκίδα είπε οτι δεν περιμένει χιόνι...

 

Δεν νομίζω να είναι θέμα ο υετός... Ειδικά με ενεργοποίηση lake effect..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, LoveFebruary είπε:

η συγκλιση με πιανει εμενα; η πιανει πολυ λιγα χλμ δλδ μονο τις περιοχες διπλα στον θερμαικο;

Κιλκίς δεν νομίζω να πιάνει μακριά είναι για να πιάνει μεχρι εκεί πιστεύω. ....Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι πιάνει περιοχές γύρω από τον Θερμαϊκό λίγα χιλιόμετρα μακριά του όπως είπες.......Αν δεν κάνω λάθος το 2019 εδώ πρέπει να μας έπιασε η συγκλιση και είχαν πέσει φοβερές ποσότητες χιονιού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Ούκμο 23 mm, gem 28 mm, παιος πήγε στα 15mm,gfs 22 mm... Που συγκλίνουν τα μοντέλα?? Πάνω από 20..

Για την ακρίβεια στο 6αρι που ανέβασε κιόλας δίνει 13,2 μμ ο ευρωπαίος...μιλάμε για τεράστιες διαφορές με τα άλλα γι αυτό μου κάνει εντύπωση...ωστόσο εύχομαι να βάλετε όσο περισσότερα μπορείτε !! ο ουρανός μιλάει πλέον

σερρεσ.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, CATHA είπε:

Μόλις άκουσα Σούζη... πολύ επιφυλακτική μου φάνηκε για την Αττική... ο,τι πέφτει θα είναι χιόνι αλλά ερωτηματικό ο υετός... Δευτέρα μεσημέρι έως Τετάρτη πρωί, μετά λήξη. Μου έκανε εντύπωση οτι για Χαλκίδα είπε οτι δεν περιμένει χιόνι...

 

Σοβαρα?

Πως γινεται αυτο?

Μηπως παιζει κατι με τις συγκλισεις υετου?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, casperakos said:

Καθαρά δικιά μ εκτίμηση και με ένα τόνο αισιοδοξίας πιστεύω ότι μετά τα 12αρια θα ανοίγουμε σαμπάνιες 💪💪🙏🙏

Εγώ λέω να ανοίξω ένα Jack  και να χαθώ στο υπερπέραν έως το nowcast από εκεί και πέρα νηφαλιότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, fullmoon36 είπε:

το μηδεν δεν ειναι ουτε θετικος ουτε αρνητικος αδερφε 

Το χιόνι έχει την καλύτερη σύσταση για χώσιμο στους 0.. Ντουβάρια ρίχνει άρα περισσότερα cm και εννοείται ότι δεν λειώνει.. Άρα όσο αφορά τη χιονοστρωση συμπεριφερεται ως αρνητική.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, k _ SABBAK είπε:

Το χιόνι έχει την καλύτερη σύσταση για χώσιμο στους 0.. Ντουβάρια ρίχνει άρα περισσότερα cm και εννοείται ότι δεν λειώνει.. Άρα όσο αφορά τη χιονοστρωση συμπεριφερεται ως αρνητική.. 

Το καλυτερο χιονι το χω δει απο 1 βαθμο μεχρι 0 μεχρι τον ενα χωνει απιστευτα αρκει να χεις αρνητικο  dp

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, k _ SABBAK είπε:

Το χιόνι έχει την καλύτερη σύσταση για χώσιμο στους 0.. Ντουβάρια ρίχνει άρα περισσότερα cm και εννοείται ότι δεν λειώνει.. Άρα όσο αφορά τη χιονοστρωση συμπεριφερεται ως αρνητική.. 

θερμοκρασια εδαφους ομως?αστικη ζωνη εντος σερρες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...