Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα..προσωπικα δεν ξεγραφω τπτ ουτε για πεδινα αττικης..πεδινα θεσσαλιας-στερεας φαβορι..κατι καρδιτσοτρικαλα λαμιες και θηβες παιζουν δυνατα..πιστευω μεχρι 10 απριλη θα μαστε στο ψυχρο τομεα με ευκαιριες στους πιο ψηλους -ημιορεινα-δυτ.μακεδονια και γτ οχι και γιαννενα..

Στο τελος θα ερθει κανα χιονακι της μιας μερας και θα παραπονιομαστε επειδη την επομενη θα χει 13 βαθμους..

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Μια χαρα παμε..Εξαρταται βεβαια τι περιμενει ο καθεις...Ολα ανοιχτα ειναι ακομα...Εμενα προσωπικα με καλυπτει πληρως η προοπτικη με βροχες στα πεδινα και χιονια σε ημιορεινες και ορεινες περιοχες..Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει να χιονισει και χαμηλοτερα...

Ελπιζουμε απλα σε βελτιωσεις για να ξαναδουν χιονακι καποιες πεδινες περιοχες..Για τα προσηνεμα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα αλλα ποσως με απασχολει...

Ξεχασαμε πως ειναι να βρεχει...Ας βγουν καποια χαμηλα κι ας ειναι και βροχοφορα..Και τα χιονια οπου μπορουν ας φτασουν...Αλλα τα τρεξιματα ειναι καλα...Ποσο μαλλον εαν υπαρξουν και βελτιωσεις...Θα φανουν ολα απο βδομαδα..

Καλη Κυριακη σε ολους!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ζωνική που λέγαμε μετά τις 10 του μήνα άρχισε ήδη να φαίνεται στα μοντέλα.........μέσος όρο ευρωπαίου.....

ECMAVGEU00_240_1.png

τζίφου

GFSAVGEU00_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα ψυχρη εισβολη θα υπαρξει λογικα αν φτασει για τα κεντροβορειο πεδινα ειναι κυριακη 8 μερες πριν δεν γινετε να το ξερουμε σε καθε περιπτωση μετα τις 12 μαρτη ουσιαστικα δν ξανακυνηγαμε πεδινο χιονι οχι κρυο..κρυο θα ξαναυπαρξει..ολο το ενδιαφερον ειναι στο κομματι 6-11 του μηνα

 

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βάση τα ensembles η κεντρική και βόρεια χώρα έχουν πολύ καλές πιθανότητες ενώ η νότια χαιρετάει την πιθανότητα για κάτι πραγματικά αξιόλογο. Συνεχίζουμε με προσευχές για τεράστιες και πρωτόγνωρες ηφαιστειακές εκρήξεις που θα φέρουν έναν νέο ηφαιστειακό χειμώνα του χρόνου μετά τον τελευταίο του 1991-1992 διαφορετικά υπομονή ως το 2023 που έχουμε ραντεβού με τον επόμενο ιστορικό. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά μην είμαστε αχάριστοι... Μια μυδια κάθε χρόνο θέλω και μετά χιόνι στα βουνά μας... Δόξα το θεό φέτος... Πάμε για του χρόνου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, casperakos said:

Παιδιά μην είμαστε αχάριστοι... Μια μυδια κάθε χρόνο θέλω και μετά χιόνι στα βουνά μας... Δόξα το θεό φέτος... Πάμε για του χρόνου 

Μόνο αχαριστία δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Ζήσαμε το όνειρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εσείς στην Αττική ναι, αλλά εδώ ήταν απλά μια καλή χιονόπτωση με αξιόλογη χιονόστρωση και τίποτα άλλο. Έχουμε δει και καλύτερες καταστάσεις. Και φυσικά όλος ο υπόλοιπος Χειμώνας ήταν μαύρο χάλι με μόνιμη ζέστη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει το κυριότερο σενάριο με βάση τα πρωινά να έχουμε μια πτώση της θερμοκρασίας, σαν αυτή που θα έχουμε τις επόμενες μέρες και τίποτε άλλο. Μετά ζωνικη, αλλά μάλλον καλοήθης με συστήματα από τα δυτικά.

Να πούμε επίσης ότι ι Ευρωπαίος έφαγε σφαλιάρα, καμία σχέση με αυτά που έδινε εχθές.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαλιστα,τον κλαιμε,βλεπω, τον Μακαριτη! Δεν αποκλειω την υπαρξη Σιβηρικου στον Ευρωπαικο χωρο μετα τις 12 του μηνα. Δεν ξερω πως σιγουρευεστε μερικοι με τους δεικτες που βλεπετε για ζωνικη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, antinod είπε:

Μαλιστα,τον κλαιμε,βλεπω, τον Μακαριτη! Δεν αποκλειω την υπαρξη Σιβηρικου στον Ευρωπαικο χωρο μετα τις 12 του μηνα. Δεν ξερω πως σιγουρευεστε μερικοι με τους δεικτες που βλεπετε για ζωνικη!!!

Πολυ δυσκολο αυτο ....για το δευτερο 15νθημερο...για πεδινα εγω λεω οχι για ψυχρη εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Πολυ δυσκολο αυτο ....για το δευτερο 15νθημερο...για πεδινα εγω λεω οχι για ψυχρη εισβολη

Δεν μιλώ για ψυχρές εισβολές, μιλώ για διάταξη. Προσωπικά κι εμπειρικά βλέπω πιο ενεργο σιβηρικο μετά τις 12.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνεχίζει το κυριότερο σενάριο με βάση τα πρωινά να έχουμε μια πτώση της θερμοκρασίας, σαν αυτή που θα έχουμε τις επόμενες μέρες και τίποτε άλλο. Μετά ζωνικη, αλλά μάλλον καλοήθης με συστήματα από τα δυτικά.

Να πούμε επίσης ότι ι Ευρωπαίος έφαγε σφαλιάρα, καμία σχέση με αυτά που έδινε εχθές.

Αυτό λέω και εγώ φίλε... Τίποτα το ιδιαίτερο... Πάμε για βροχούλες που μας λειψανε και κάνα χιόνι στα ορεινα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Αυτό λέω και εγώ φίλε... Τίποτα το ιδιαίτερο... Πάμε για βροχούλες που μας λειψανε και κάνα χιόνι στα ορεινα

nai. και τα 6αρια γίνανε ακόμα πιο σαφή για την ανυπαρξία σημαντικής ψυχρής εισβολης. Βέβαια λόγω σχήματος αντικυκλώνα, παίζει να μας δώσει περισσότερα φαινόμενα 7-8/3

και φυσικά θα το παλέψουμε για αυτό

gens-5-1-264.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Εσείς στην Αττική ναι, αλλά εδώ ήταν απλά μια καλή χιονόπτωση με αξιόλογη χιονόστρωση και τίποτα άλλο. Έχουμε δει και καλύτερες καταστάσεις. Και φυσικά όλος ο υπόλοιπος Χειμώνας ήταν μαύρο χάλι με μόνιμη ζέστη..

Μια χαρά είναι 10 πόντοι δρόμος και 20 στις εύκολες επιφάνειες για Βόλο. Μην ήμαστε και αχάριστοι. Εσύ τα είχες πει Γιάννη αν θυμάμαι καλά, όταν έλεγα "τιμιο 5 ποντο για Βόλο". Μου είχες πει οτι έριξε περισσότερο. 20+ πόντους στις εύκολες επιφάνειες μάλιστα.

Μη νομίζεις οτι στο κέντρο της Αθήνας έριξε περισσότερο 😂

Επομένως, μια χαρά σας έκατσε και η Μηδεια. 

Ο Βόλος θα κάνει τα 40 ποντα 1 φορά στα 6-7 χρόνια περίπου. Μην 'ήμαστε και αχάριστοι.🤣 Οσο για τον υπόλοιπο χειμώνα συμφωνώ φυσικά.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εαν δεν ειχε ερθει η Μηδεια θα μιλουσαμε για τον χειροτερο χειμωνα των τελευταιων 30 ετων μαζι με τον χειμωνα του 2007...Φετος μαλιστα ειχαμε και τραγικο φθινοπωρο..Το πιο ανομβρο των τελευταιων 60 ετων!!!Αλλα οπως και να χει ο ιστορικος ηρθε και η καταρα των 13 ετων εσπασε...

Τραγικο ομως οτι απο την πρωτη του Σεπτεμβρη μεχρι και σημερα,τελευταια μερα ημερολογιακα του χειμωνα,εχω να θυμαμαι μονο ενα τριημερο..14-17/02...Καλο απογευμα..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Εαν δεν ειχε ερθει η Μηδεια θα μιλουσαμε για τον χειροτερο χειμωνα των τελευταιων 30 ετων μαζι με τον χειμωνα του 2007...Φετος μαλιστα ειχαμε και τραγικο φθινοπωρο..Το πιο ανομβρο των τελευταιων 60 ετων!!!Αλλα οπως και να χει ο ιστορικος ηρθε και η καταρα των 13 ετων εσπασε...

Τραγικο ομως οτι απο την πρωτη του Σεπτεμβρη μεχρι και σημερα,τελευταια μερα ημερολογιακα του χειμωνα,εχω να θυμαμαι μονο ενα τριημερο..14-17/02...Καλο απογευμα..

 

Καλά...δεν είναι ακριβώς έτσι. Είχαμε και το Λέανδρο και ακόμα μια κακοκαιρία με μπόλικο κρύο και ασθενείς χιονοπτώσεις για Αθήνα.

 Στην Παρνηθα μάλιστα εγώ είχα χαθεί στα χιόνια σε μια χαράδρα με 40 πόντους χιόνι. 🤣

Και χιόνια σε πολλές περιοχές της χώρας. Κακός χειμώνας, αλλά ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ απο τον περσινό και φυσικά απο το 2007

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς απομακρύνθηκε ο τζίφος από αυτό που ήθελα.. κανένας διαχωρισμός των χαμηλών, και ο αυλώνας δεν κατεβαίνει ποτέ. Αν κατέβει πιο μετά μικρή σημασία έχει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, casperakos είπε:

Παιδιά μην είμαστε αχάριστοι... Μια μυδια κάθε χρόνο θέλω και μετά χιόνι στα βουνά μας... Δόξα το θεό φέτος... Πάμε για του χρόνου 

και μία κεφτεδάκια!!χαχαχ πρώτη φορά κάποιος με ξεπερνά στην ορθογραφία!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παίονας είπε:

βαγγελη δεν βλεπω. Η περιμενει το μεγαλο μπαμ απο αυριο μεθαυριο για να ξαναβγει η το πηρε αποφαση

Το πιθανοτερο ειναι ν ακουσεις κανα μπαμ απο οπλο...Τον προλαβαινουμε δεν τον προλαβαινουμε πριν γινει ιδανικος αυτοχειρας,το καρντασι μας..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να μην είμαστε άπληστοι....είναι φανερό πια ότι το κρύο συγκεντρωνεται στον πόλο,ακόμα φανερό είναι οτι κάποιες κατεβασιές θα γίνουν αλλά νομίζω η ζωνική στο τέλος μαρτίου θα επικρατήσει...μην σκάτε....και respect και πάλι στην λάρισσα....!'οσο για τον χειμώνα μην βλέπετε μόνο έλλάδα έχουμε ρεκόρχαμηλότερης θερμοκρασίας  στο τέξας.αφθονο χιονουετό δυτική κεντρική ευρώπη.αλλά κυρίως εναν σιβιρικό τέρας(1091 hpa) που έπσασε και αυτός τιμές ρεκόρ και πάγωσε όλη την Ασία.χαλαρά κύριοι ...αφήστε ότι είμαι πεπεισμένος οτι Απρίλη -μάη τα βουνά μας θα είναι λευκά.Τέλος η αστάθεια και το δροσερό καλοκαίρι για μένα είναι δεδομένο.

Περιμένετε εκπλήξεις πάντως,ο ίδιος ο ζιακό λεέι οτι είμαστε σε μια μεσοπαγετώση περίοδο αλλα οι επιπτωσεις της δεν φαίνονται λόγω κλιματικής αλλαγής..όπως και να το κανεις μεσοπαγετώση είναι όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...