Jump to content
Canadathens13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Στο φόρουμ αυτό πάντως, ήμαστε κυρίως για να βλέπουμε πότε θα χιονίσει. Όχι για το πότε θα λιώσει 🤣 

Κι εμένα μου την εσπασε που δεν το πάγωσε, αλλά οκ. Το χιόνι είναι το ζητούμενο. Να πέσει και να στρώσει. Και αυτό έγινε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αλλά το κλείνω έδω γιατί το θέμα αφορά τους χάρτες. Σόρρυ!!

Ποτε το πάγωσε ρε παιδιά στην Ατιικη? Ποτε??????κλαιω λέμε 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και στον τζιφο πιο καθαρο το πεδιο δρασης του αζορικου προς νοτο ,φαινεται να καθαριζει την μπουγαδα το καναδικο χαμηλο και απλα να μενει προς ιβηρικη μια εντελως αποκομενη λιμνουλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

πολυ ζωηρο και κατακοκκινο τον κοβω τον αζορ στις 120 στο γιουκμο..ισως να εχουμε καλη εξελιξη στις 144 και τραβηχτει πισω ο δευτερος εμποδισμος..

Βαγγέλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καταρρέει ο αντικυκλώνας.. Πίεση δεν υπάρχει από πουθενά.. Νομίζω η ρουφηχτρα καθορίζει τα πάντα.. Όσο πιο μαζεμένη είναι τόσο το καλύτερο.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, k _ SABBAK είπε:

Βαγγέλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καταρρέει ο αντικυκλώνας.. Πίεση δεν υπάρχει από πουθενά.. Νομίζω η ρουφηχτρα καθορίζει τα πάντα.. Όσο πιο μαζεμένη είναι τόσο το καλύτερο.. 

Από την ρουφιχτρα καταρρέει. Και επειδή σχηματίζεται  χαμηλό κοντά στην νοτιοανατολική Αμερική, σηκώνει τον κόκκινο αζορικο σπρώχνοντας ταυτόχρονα την ρουφήχτρα ανατολικά. Βέβαια εμένα με φτιάχνει γιατί θέλω την" άχρηστη" διαταξη😚

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, k _ SABBAK είπε:

Βαγγέλη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καταρρέει ο αντικυκλώνας.. Πίεση δεν υπάρχει από πουθενά.. Νομίζω η ρουφηχτρα καθορίζει τα πάντα.. Όσο πιο μαζεμένη είναι τόσο το καλύτερο.. 

μα αυτη και τα παιδακια της δεξια και αριστερα καθοριζουν τα παντα..πρεπει να τα ρουφηξει ολα να μεινει οσο το δυνατον πιο καθαρος ο χαρτης αναμεσα στους δυο εμποδισμους..δεν ειναι κακο το γιουκμο στις 144 αφηνει παρα πολλα περιθωρια για χαρτες που ακομη δεν φαινονται πουθενα και για αλλο τροπο ψυχρης καταβασης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Από την ρουφιχτρα καταρρέει. Και επειδή σχηματίζεται  χαμηλό κοντά στην νοτιοανατολική Αμερική, σηκώνει τον κόκκινο αζορικο σπρώχνοντας ταυτόχρονα την ρουφήχτρα ανατολικά. Βέβαια εμένα με φτιάχνει γιατί θέλω την" άχρηστη" διαταξη😚

Άσε πια αυτές τις άχρηστες διατάξεις τις περίεργες και αφοσιωσου στα Λαρισαιοβορεια χιονιά που είναι συχνά 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως παιζει πολυ το σεναριο βορεια πετσα στον υποκαταρρευση εμποδισμο εφ οσον δεν καταρρευση πληρως και απλα μαζευτει πισω και αναδιοργανωση με τον κατακοκκινο αζορικο να ορμαει ευθεια βορεια προς αγγλια και να ερχεται ολοκληρωτικα πλεον το τερας ,χρονικα κοντα παντως και οχι πολυ μακρια αν γινει κατι τετοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

παντως παιζει πολυ το σεναριο βορεια πετσα στον υποκαταρευση εμποδισμος εφ οσον δεν καταρευση πληρως και απλα μαζευτει πισω και αναδιοργανωσει με το κατακοκκινο αζορικο να ορμαει ευθεια βορεια προς αγγλια και να ερχεται ολοκληρωτικα πλεον το τερας ,χρονικα κοντα παντως και οχι πολυ μακρια αν γινει κατι τετοιο

για πότε λες? δεν νομίζω ότι ο κόκκινος αζορικός θα μπορέσει να ανέβει βορειότερα από ότι πχ το ύψος του παρισιού [τα κόκκινα χρώματα πχ]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

για πότε λες? δεν νομίζω ότι ο κόκινος αζορικός θα μπορέσει να ανέβει βορειότερα από ότι πχ το ύψος του παρισιού [τα κόκκινα χρώματα πχ]

εγω γιατι το νομιζω...μη σου πω οτι το βρισκω και το πλεον πιθανο σαν σεναριο στις επομενες μερες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

εγω γιατι το νομιζω...μη σου πω οτι το βρισκω και το πλεον πιθανο σαν σεναριο στις επομενες μερες...

δεν υπάρχει αίτιο για να σηκωθεί τόσο ψηλά. Αν γινόταν αυτό θα περίμενα την μεγάλη διαταραχή να μπαίνει στην ευρώπη, και  μάλιστα προς ισπανία μεριά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

δεν υπάρχει αίτιο για να σηκωθεί τόσο ψηλά. Αν γινόταν αυτό θα περίμενα την μεγάλη διαταραχή να μπαίνει στην ευρώπη, και  μάλιστα προς ισπανία μεριά 

αν γινοταν αυτο τοτε θα εβλεπες το μωβ τερας να ερχεται απο σκανδιναβια μερια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως το βελτίωσε σε σχέσημε το 6αρι. Μιλάω για βόρεια. Εδώ πέρα δεν βλέπω να προλαβαίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να δώσει κάτι πεδινο. Ημαστε στις 150 ώρες. Για βόρεια προλαβαίνει να κατέβει πιο κάτω. Για εδώ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αν γινοταν αυτο τοτε θα εβλεπες το μωβ τερας να ερχεται απο σκανδιναβια μερια

πιο μωβ ρε συ? αν μιλάμε αμέσως μετά την ψυχρή εισβολή ημιορεινών, το μωβ βρίσκεται στον βόρειο πόλο. δεν κατεβαίνει με καμιά παναγία εδώ αυτό, εδώ δεν κατέβαινε με το ευρωπαικό εχθές. ξεγραψέ το αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

πιο μωβ ρε συ? αν μιλάμε αμέσως μετά την ψυχρή εισβολή ημιορεινών, το μωβ βρίσκεται στον βόρειο πόλο. δεν κατεβαίνει με καμιά παναγία εδώ αυτό, εδώ δεν κατέβαινε με το ευρωπαικό εχθές. ξεγραψέ το αυτό

μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες..μαρτιος ειναι οτι βλεπουμε τωρα ειναι σα να βλεπουμε μοντελικη εικονικη πραγματικοτητα που δεν θα εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως μέχρι τις 96 το τζεμ δείχνει να ναι το καλύτερο μέχρι στιγμής στο θέμα εμποδισμού και στησίματος απ τα υπόλοιπα 12αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες..μαρτιος ειναι οτι βλεπουμε τωρα ειναι σα να βλεπουμε μοντελικη εικονικη πραγματικοτητα που δεν θα εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα

Πολυειπωμένη δικαιολογία ο Μάρτιος.. Μερικά πράγματα απλά δεν γίνονται! Για να ανέβει ο αζορικός ψηλά, πρέπει να υπάρξει ψυχρή εισβολή τέτοια δυναμικής στην Αμερική, κάτι που δεν υφίσταται καν κοντά αυτή την στιγμή. Ούτε την ένταση, ούτε την τόσο νότια πορεία δεν φαίνεται να έχει για να ειναι εφικτό κάτι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, SNOW ADDICTION είπε:

καλησπέρα, τα runs CFSv2 για τον Μάρτιο δείχνουν πιθανότητες άνω του 60% για θερμοκράσιες στη Βαλκανική χερσόνησο κάτω του Μ.Ο. 30ετίας ίσως και πάνω από 1 βαθμό.

Μάλιστα το ποσοστό αυτό στα runs των τελευταίων 7 ημερών είναι ακόμα μεγαλύτερο ,,,, τέτοια συχνότητα σε αρνητική απόκλιση έχω πολύ καιρό να συναντήσω.

Γενικότερα σε όλη την Ευρώπη  διαφαίνονται ισχυρές πιθανότητες για θερμοκρασίες στα 850hPa κάτω του κανονικού, με ιδιαίτερη έμφαση στην ανατολική Ευρώπη και νοτίως μάλιστα της Σκανδιναβίας  (κεντρονότια Ρωσία, Ουκρανία, Βαλκάνια).

Αυτή η τελευταία παρατήρτηση είναι που με μπερδεύει λίγο στο πως να την ερμηνεύσω ,,,, αν οι χαμηλές θερμοκρασίες υποδηλώνουν επέκταση Σιβηρικού ψυχρού αντικυκλώνα στην Ευρώπη, δε θα έπρεπε και τα βορειότερα γεωγραφικά πλάτη στην ανατολική Ευρώπη να είχαν σημαντική αρνητική απόκλιση;

Εμένα πιο πολύ προς ύπαρξη back door εισβολών από Νότια Ρωσία με τη μορφή μύτης αυλώνα (όπως η πιθανή ψύχρανση μετά τις 06 Μαρτίου) ή αποκομμένων ψυχρών λιμνών μου μοιάζει.

Όπως και να έχει οι επόμενες 31 μέρες του Μάρτη θα δείξουν τι θα συμβεί.

Ελπίζω και εγώ σε μία ψυχρή και υετοφόρα άνοιξη, τουλάχιστον στο πρώτο μισό της 

 

Η υπαρξη μπακ ντορ εισβολων θα έδιναν χαμηλές θερμοκρασίες μόνο στα κεντρονοτια Βαλκάνια κι όχι σε όλα καθώς επίσης και σε μεγάλο μέρος της Κεντρικής Ευρώπης. Από την αλλη, η εμφάνιση του σιβηρικου πολυ δυτικά θα εννοούσε το σενάριο μεγάλων αποκομμενων λιμνών η 'μπαλας', δημιουργώντας ένα μεγάλο μπλοκ σε σχήμα Γ στην Ευρώπη. Επίσης, έτσι θα μπορουσαμε να δικαιολογήσουμε και τις τιμές των δεικτών στο αμερικανικό μοντέλο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, menidi είπε:

Πάντως το βελτίωσε σε σχέσημε το 6αρι. Μιλάω για βόρεια. Εδώ πέρα δεν βλέπω να προλαβαίνει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να δώσει κάτι πεδινο. Ημαστε στις 150 ώρες. Για βόρεια προλαβαίνει να κατέβει πιο κάτω. Για εδώ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ

Ιδωμεν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ θα συμφωνησω οτι οντος η αμερικη παιζει ρολο στην πορεια των συστηματων στην ευρωπη αλλα δεν ειναι πανακεια..το προχτεσινο ευρωπαικο δεν εγινε με κατακοκκινο αζορικο τερμα αγγλια αν θυμασε..η βαση του ηταν πολυ νοτιαδυτικα αν θυμαμε καλα και απλα ηταν διαγωνιος και ισχυρος προς νοτια σκανδιναβια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επισης ο καιρος της αμερικης δεν εχει καμια σχεση με το τι κλιση μπορει να παρει η μυτη ενος αυλωνα καλη ωρα...οπως πχ του τζεμ που βγαινει τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ε μ αυτήν την Αμερική πχια...και ο καιρός της Ευρώπης επηρεάζει την Ασία και αυτή με την σειρά της την Αμερική αφού το πάτε έτσι😋 η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα??🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα έχω εξηγήσει χίλιες φορές, βαριέμαι να το ξανακάνω. Επίσης δεν μιλάω για την εισβολή ημιορεινών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΡΕ το τζεμ τι έβγαλε...όπως προείπα απ τις 96 είχε το καλύτερο στήσιμο σε σχέση με τα άλλα, Πάμε ρε ΚΘΣ μη τα παρατάτε 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...