Jump to content
Καλό Πάσχα παίδες και του χρόνου με υγεία, ευτυχία , σε εσάς και τις οικογένειές σας!! ×
kostasmarousi13

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2021!!!

Recommended Posts

Για να δούμε.... Δεν αποκλείω καθόλου η περίοδος Μάρτιος - Ιούνιος να πάει πιο κοντά θερμοκρασιακα στον ΜΟ των 30 ετών ή και πιο κάτω από αυτόν σε αντίθεση με την περίοδο Σεπτέμβριος - Φεβρουάριος. 

Edited by BrainA

Δεν εχω παρα να συμφωνησω τοσο με τον Κωστα(braina) οσο και με τον Σωτηρη...Οι εποχες αργουν να ερθουν και να φυγουν...Ιδιως τα τελευταια 7-8 χρονια αυτο ειναι εμφανες σε αρκετα μεγαλο βαθμο...

Διαγουμε μια περιοδο ιδιαιτερης καιρικης ανωμαλιας θα ελεγα αλλα ο καιρος παντα βρισκει τον τροπο να κρατα τις ισορροπιες...Ειμαι πεπεισμενος οτι θα ακολουθησει μια ιδιαιτερα βροχερη περιοδος που ισως να συνδυαστει και με θερμοκρασιες κατω απο τα κανονικα για την εποχη..

Οπως εχω ηδη αναφερει θεωρω οτι μεχρι το Πασχα ο καιρος θα ειναι σε γενικες γραμμες βροχερος και κρυος..Εαν μαλιστα κρινω και απο την κυκλοφορια οπως τεινει αυτη να διαμορφωθει αυτο το θεωρω σχεδον δεδομενο...

Η αρχη θα γινει στις 10 μαρτη...Μια διαταραχη που μπορει εν μερει να κανει ενα αξιολογο περασμα σχεδον πανελλαδικα...Εδω θα μαστε να τα δουμε ολα..Καλο βραδυ..

Edited by sakis13

Ωραίες αλλαγές στον Τζιφο, αλλά λογικά εφήμερες. 

Για την παραπάνω συζήτηση από ανά προσθέσω ότι υπάρχει θα έλεγα περισσοτερο ισσοροπία διατάξεων, πάρα υετού. Μπορεί η λογική της κυκλοφορίας το καλοκαίρι να αλλάξει τελειως σε σχέση πχ μ τον Δεκέμβρη, και θεωρητικά να έρθει η ισορροπία, αλλά κάτι τέτοιο θα σημαίνει συνεχεια στο υετικό κρεσέντο της Ηπείρου πχ. Θα ίσχυε και το αντίθετο. Με αντικυκλωνα πάνω μας τον χειμώνα δεν θα είχαμε υετό στην Ήπειρο. Αν όμως άλλαζε κάτι τέτοιο σε τελείως διαφορετική μορφή το καλοκαίρι, μπορεί να οδηγούσε σε ισχυρές λίμνες πχ δυτικά της Ιταλίας. Αυτό θα οδηγούσε σε καύσωνες και συνέχεια στην ξηρασία, ενώ αν γινόταν τον χειμώνα , αυτό είναι δεδομένο ότι θα έφερνε τεράστια ποσά υετού στην Ήπειρο.

Edited by [weathermaniac]

Κ το ευρωπαϊκό ακολουθεί ακριβώς τζιφο για την διαταραχή της Τετάρτης ως προς το κρύο..   ελπίδες για μετά τις 17 Μαρτίου..

Εχω την εντυπωση οτι θα δουμε παλι ασπρες μερες,για μετα τις 15/3 ο αζορικος φαίνεται να εχει κεφια να ταξιδεψει προς Βόρεια. 

Μακρια μεν, αλλα ο τζιφος το στηριζει εδω και αρκετα τρεξιματα.. 

Αν και οι ελιες μου δεν θα το ηθελαν με τιποτα, ειδικα μετα τις ζημιες που επαθαν μετα την Μήδεια

Αλλα παλι η χιονοτρελα και κνα το βλεπεις το ατιμο δεν σταματα ποτε! 

6 ώρες πριν, Jimmys-snow είπε:

Εχω την εντυπωση οτι θα δουμε παλι ασπρες μερες,για μετα τις 15/3 ο αζορικος φαίνεται να εχει κεφια να ταξιδεψει προς Βόρεια. 

Μακρια μεν, αλλα ο τζιφος το στηριζει εδω και αρκετα τρεξιματα.. 

Αν και οι ελιες μου δεν θα το ηθελαν με τιποτα, ειδικα μετα τις ζημιες που επαθαν μετα την Μήδεια

Αλλα παλι η χιονοτρελα και κνα το βλεπεις το ατιμο δεν σταματα ποτε! 

Εγω φιλε μου καλε το χω πει...Τι να μας πει ο κορονοιος,η πανωλη,η ισπανικη γριπη και τοσες αλλες πανδημιες...Μεγαλυτερη αρρωστια  απο την χιονοφιλια δεν υπαρχει..Και ειναι βεβαιο οτι η Ιατρικη θα πιασει πατο...Φαρμακο δεν προκειται να βρει ποτε...Γιατρεια δεν θα βρουμε...😜Ανιατη ασθενεια!!!

Και οπως λεει και το γνωστο συνθημα..χ...ο  μαγικο...

Ειναι ενα χιοοοοονι μαγικοοοοοο,ριξτε μου λιγο να το δωωωωωω,να πιασει δροοοοομους και στενααααα και να φωναξω δυνατααααα..

Χιονακι μου σε αγαπωωωω οπου κι αν πεφτεις θα σ ακολουθωωω,πεφτεις εδω στρωνεις εκει για σενα χιονι μαστουρωνει ολη η γη..Ολη η γηηη!!!

Edited by sakis13

18 ώρες πριν, Michael είπε:

Αν θυμάμαι καλά η τελευταία φορά πρέπει να ήταν τον Δεκέμβριο του 2016 που έληξε με την Αριάδνη. Τότε είχε ξεκινήσει τέλη Νοεμβρίου και είχαμε τουλάχιστον 3 κατεβασιες 

Ε ναι, λογικό να μην ευνοεί μόνο εμάς κάθε χρόνο. Ολόκληρη ήπειρος είναι η Ευρώπη και εμείς είμαστε ένα μικρό πραγματάκι..

Φυσικά ακόμα είναι νωρίς και λόγο εποχής και πολύ χαμηλής προγνωσιμότητας άνετα αλλάζουν όλα...αλλά προς το παρόν πάντα επιμένουν τα μοντέλα για σταδιακή αλλαγή της κυκλοφορίας μετά τα μέσα του μήνα.....λογικά πιο υετοφόρα για τη χώρα μας....με ανάπτυξη αντικυκλώνα στη δυτική-βορειοδυτική ευρώπη και κάθοδο αυλώνων μάλλον κοντά στην περιοχή μας....

Ωραίο το ευρωπαϊκό και το Τζεμ, αλλά όσο δεν υπάρχει γενναία δυτικιση στους μέσους όρους δεν μπορώ να ελπίζω σε τίποτα .

Άσχημα τα 6αρια..

Edited by [weathermaniac]

Πάντως, το ψύχος δυσκολεύεται να κατέβει αρκετά νότια , μετά τις 15/3, παρά το γεγονός οτι αναπτύσσονται υψηλές πιέσεις στα δυτικά της Ευρώπης. Ισως λόγω εποχής? Αλλα αν έρθει έστω ένα -5 στα βόρεια (πολύ προσιτό σενάριο για να υλοποιηθεί)  και με καλό  υετό , μπορούμε να δούμε ωραία πράγματα στα πεδινά της βόρειας χώρας αλλά και στο εσωτερικό της Θεσσαλίας. 

Για Αττική φυσικά ούτε λόγος, έστω για ΒΠ (με τα παρόντα τρεξίματα). Τα ημιορεινά της όμως μπορούν να ελπίζουν. 

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ενα θα πω!!!!!..ειδα παραλελ και...ζαλιστηκαααααα!!!!εχω ζαλη ζαλη στο κεφαλι!!!😋

για ποτε? 10-11 η απο 17 κ μετα που ξεχναει να σταματησει να χιονιζει?

6 λεπτά πριν, Παίονας είπε:

για ποτε? 10-11 η απο 17 κ μετα που ξεχναει να σταματησει να χιονιζει?

εκει που ξεχναει να σταματησει...😎

εγώ δεν ξέρω παιδιά τι λέτε αλλά εκείνη την ημερα με τις  ανθισμένες αμυγδαλιές τις πεταλούδες να πετάνε και εγώ να κυκλοφορώ με τα γυαλιά ηλίου δεν την είδα ακόμη .....κουκουλωμένος με 8 βαθμούς θα βγώ έξω!

1 λεπτό πριν, bardaris είπε:

εγώ δεν ξέρω παιδιά τι λέτε αλλά εκείνη την ημερα με τις  ανθισμένες αμυγδαλιές τις πεταλούδες να πετάνε και εγώ να κυκλοφορώ με τα γυαλιά ηλίου δεν την είδα ακόμη .....κουκουλωμένος με 8 βαθμούς θα βγώ έξω!

νωρις ειναι ακομα  μετα τις 15 απριλιου

3 minutes ago, Spartan said:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Πολυ χαμηλη προγνωσιμοτητα για μετα τις 15

Καμια αξια δεν εχουν τα κυρια τρεξιματα για αυτες τις ωρες

Κι όμως, το GFS πιστεύω, όπως με την Μήδεια, θα είναι και πάλι ο οδηγός των καιρικών εξελίξεων για μετά τις 15 Μαρτίου ,,,, δεν υπάρχει καλύτερο "λαγωνικό" στις χειμερινές καταβάσεις

48 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Αφου και σημερα χιονισε το πρωι

Πάρνηθα;  Σήμερα; Ποτέ έγινε αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι!!! Λιγο δύσκολο από άποψη θερμοκρασίας. Άντε να νιφαδισε στην κορυφή για λίγο. 

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Πάρνηθα;  Σήμερα; Ποτέ έγινε αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι!!! Λιγο δύσκολο από άποψη θερμοκρασίας. Άντε να νιφαδισε στην κορυφή για λίγο. 

0.5 η Τ κατα τις 9 με υετο.Ενταξει ψιλοπραγματα αλλα χιονι ηταν.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...