Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εδώ το facebook του meteo.gr

https://www.facebook.com/Meteo.Gr

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tα τηλέφωνα του ΕΑΑ επίσης

https://www.iersd.noa.gr/epikoinonia/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίβας απίστευτος χθες ως αργά στο Βαθύ, ευτυχώς αργότερα ηρέμησε και έπεσε στους 26 βαθμούς η θερμοκρασία το ξημέρωμα.. Απότομη ανηφόρα βέβαια τώρα και αμέσως στους 30..

Καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους! 39,9 -39,4 και 37,7 στο χωριό οι μέγιστες των τελευταίων ημερών . Μάλλον και σήμερα θα έχει τοπικα ΒΑ ανεμο όποτε δεν θα πάει πολύ ψηλά . 

Λογικά η Θεσσαλία έχει τον πρώτο λόγο σήμερα για την μέγιστη. Γενικά ,κουράγιο σε όσους εργάζονται με τέτοιες συνθήκες.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πρώτη φορά σήμερα ακόμα και εγώ σηκώνουν το βράδυ, για να ανοίξω έστω και για 1-2 ώρες το κλιματιστικό. Καίγεται το σπίτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο δράμα που περνάμε να προσθέσω ένα ακόμα θεματάκι. Τα κοινά οικιακά a/c split που κυκλοφορούν στην Ευρώπη είναι σχεδιασμένα (κομπρέσορας και ψυκτικό υγρό) για θερμοκρασίες περιβάλλοντος έως περίπου 45οC. Παραπάνω αρχίζουν να υπολειτουργούν ή ακόμα και τα παίζουν. Γιατί ο κομπρέσορας δεν μπορεί να αυξήσει τη θερμοκρασία του ψυκτικού τόσο ώστε να είναι μεγαλύτερη απ την εξωτερική T του περιβάλλοντος και να υπάρχει έτσι αποβολή θερμότητας και ψύξη. Υπάρχουν tropical type a/c που  λειτουργούν σε εξωτερικές θερμοκρασίες > 45-60οC.  έχουν ισχυρότερους ή διπλούς κοπμπρέσορες ή και άλλου τύπου ψυκτικό που θερμαίνεται πίο εύκολα. Νομίζω μπορεί κανείς να βρεί και εδώ μιά εταιρεία τα λέει DUAL INVERTER.

Δεν ξέρω πόσο Ντουμπάι θα γίνουμε τα επόμενα χρόνια αλλά όποιος αγοράζει τώρα ac θα πρέπει μάλλον να διαλέγει σίγουρα πιό κτήνος ως προς τα BTU/h και ίσως να βλέπει τα όρια λειτουργίας που δίνει ο κατασκευαστής ως προς τις εξωτερικές θερμοκρασίες.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Yakutia είπε:

στο δράμα που περνάμε να προσθέσω ένα ακόμα θεματάκι. Τα κοινά οικιακά a/c split που κυκλοφορούν στην Ευρώπη είναι σχεδιασμένα (κομπρέσορας και ψυκτικό υγρό) για θερμοκρασίες περιβάλλοντος έως περίπου 45οC. Παραπάνω αρχίζουν να υπολειτουργούν ή ακόμα και τα παίζουν. Γιατί ο κομπρέσορας δεν μπορεί να αυξήσει τη θερμοκρασία του ψυκτικού τόσο ώστε να είναι μεγαλύτερη απ την εξωτερική T του περιβάλλοντος και να υπάρχει έτσι αποβολή θερμότητας και ψύξη. Υπάρχουν tropical type a/c που  λειτουργούν σε εξωτερικές θερμοκρασίες > 45-60οC.  έχουν ισχυρότερους ή διπλούς κοπμπρέσορες ή και άλλου τύπου ψυκτικό που θερμαίνεται πίο εύκολα. Νομίζω μπορεί κανείς να βρεί και εδώ μιά εταιρεία τα λέει DUAL INVERTER.

Δεν ξέρω πόσο Ντουμπάι θα γίνουμε τα επόμενα χρόνια αλλά όποιος αγοράζει τώρα ac θα πρέπει μάλλον να διαλέγει σίγουρα πιό κτήνος ως προς τα BTU/h και ίσως να βλέπει τα όρια λειτουργίας που δίνει ο κατασκευαστής ως προς τις εξωτερικές θερμοκρασίες.

 

 

ε καλα αναλογα το τι θερμοκρασιες θες...

π.χ με 45ρια αμα το βαλεις στο 28 δεν θα εχει θεμα καθολου 

ατο το βαλεις στα 20 ομως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41.1 η Σπάρτη από τις 11:06

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κάνω και εγώ μια αναφορά. Έχει ζέστη 😛 Στα τυφλά από Τ λόγω πεσμένων σταθμών όπως συμβαίνει σχεδόν κάθε φορά που υπάρχει ενδιαφέρον, Χειμώνα, καλοκαίρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 βαθμοι στη βλυχαδα θεολογου...Η θαλασσια αυρα δεν αφηνει την θερμοκρασια να ξεφυγει..Εφτασε προσκαιρα τους 35 αλλα τωρα καθετη πτωση...

Επι τη ευκαρια συγχαρητηρια στον Τεντογλου για το χρυσο μεταλλιο στο μηκος..Ο Πετρουνιας μολις ολοκληρωσε την προσπαθεια του..Τον βλεπαμε ζωντανα απο την θαλασσα..Μαλλον παει για το χαλκινο...

Κρατανε την Ελλαδα ψηλα.Μπραβο στους αθλητες μας!!!

αρχείο λήψης.jpeg.jpgΜε συγχωρειτε εν μερει για το εκτος θεματος αλλα ειναι μονο οι αθλητες μας που κρατανε τη σημαια μας ψηλα..Ουδεις αλλος!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...