Jump to content
Κώστας.

Aναφορές καυσωνικής περιόδου 27/7-4/8 - Ο καυσων των καυσωνων προ των πυλων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, olaficent είπε:

 επειδη ειμαι κι εγω νομικος με ειδικευση στο συνταγματικο δεν αναφερει πουθενα για επιταξη περιουσιων!!!! περιορισμο ατομικων ελευθεριων ΜΟΝΟΝ  ΟΣΩΝ ΡΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡ.1 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΝΗΜΟΝΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 17 ΠΕΡΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ!! ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ Κ ΦΙΛΙΚΑ!

Κατάσταση πολιορκίας είναι. Στην πράξη αυτό σημαίνει. Και ιστορικά αυτο έχει γίνει. Προφανώς και δεν το αναφέρει, μιλάμε για τον σχολιασμό του άρθρου όμως και πως αυτό αποτυπώνεται στην πράξη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Πέρασε στο Δ. Τροπαίων  από τον Ν.Ηλειας Γιώργο.

Όχι ρε π....η μου .....μιλάμε για πανέμορφα παρθένα δάση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυκλάδες και πάλι Κυκλάδες ....24 βαθμοί με πολύ χαμηλή υγρασία  τώρα με μέτριο μελτέμι και κάθομαι στα ψηλά της Πλάκας με ζακέτα .....Αυτές είναι ομορφιές !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε με απασχολεί καμιά πολιτικοποίηση, καμία σύγκριση, κανένας άνεμος, τίποτα.

Στην Εύβοια συντελείται μια ολική καταστροφή. Μια απερίγραπτη κατάσταση, ένας εφιάλτης. Ξεκίνησε Δευτέρα και τώρα ξημερώνει Κυριακή!!! Το παρακολουθώ από την πρώτη στιγμή (από μακριά φυσικά), έχουν περάσει τόσες ημέρες και δε μπορώ να το διανοηθώ ακόμα. Δε ξέρω αν ήθελαν να σώσουν με κάθε κόστος το Τατόι, τις βασιλικές φορεσιές, την Αττική γενικά (συνηθίζεται αυτό και το λέω ειλικρινά χωρίς καμία διάθεση κόντρας, κόμπλεξ ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να προκαλέσει, αν είναι δυνατόν), αν ήθελαν να εξυπηρετήσουν απλά συμφέροντα για την περιοχή εκεί αδιαφορώντας για την οποιαδήποτε συνέπεια, δε ξέρω, αλλά ειλικρινά δε το χωράει ο νους μου αυτό που γίνεται σε ένα μέρος που δεν είχα την τύχη να επισκεφτώ ποτέ αλλά αδυνατώ να το βλέπω να καίγεται ολοσχερώς τόσες ημέρες και με άγνωστο ακόμα τέλος. Από την αρχή κ εγώ όπως κ άλλα παιδιά εδώ μέσα, κυρίως από την περιοχή όπως είναι λογικό, πιστέψαμε ότι από Ευβοικό θα πάει Αιγαίο, και πως ένα ολόκληρο νησί είναι παρατημένο κυριολεκτικά, αλλά αυτό πλέον ξεπερνάει και την ίδια την φαντασία. Έλεος, έλεος. Βαρέθηκα, κουράστηκα και δεν είμαι καν εκεί για να τα λέω αυτά. Ντροπή και θυμός, τίποτε άλλο.

Κανένας δε μπορεί ούτε κατά διάνοια να μπει στη θέση όλων αυτών των ανθρώπων που ταλαιπωρούνται και καταστρέφονται σε τόσες πολλές περιοχές της χώρας, στη θέση του Γιώργου από Δροσοπηγή που είδε τον τόπο και την φύση εκεί που έμενε να διαλύεται, δε μπορεί να νιώσει την φρίκη τους, τον θυμό τους, την απελπισία τους, την διαλυμένη ψυχολογία τους, τίποτα, Αυτά ή σου συμβαίνουν και σε συντρίβουν ολοκληρωτικά ή τα παρακολουθείς και ανάλογα τι άνθρωπος είσαι σου βγαίνουν και ανάλογα συναισθήματα.

Καλή δύναμη παιδιά μέσα από την καρδιά μου. Ο άνθρωπος όλα τα μπορεί, είτε καλά είτε κακά.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά ας σταματήσουν εδώ οι συζητήσεις για τα άρθρα του συντάγματος...σε ένα καιρικό φόρουμ ειδικά δεν βγάζουν πουθενά.... Παράκληση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ORESIVIOS είπε:

Κατάσταση πολιορκίας είναι. Στην πράξη αυτό σημαίνει. Και ιστορικά αυτο έχει γίνει. Προφανώς και δεν το αναφέρει, μιλάμε για τον σχολιασμό του άρθρου όμως και πως αυτό αποτυπώνεται στην πράξη.

κατασταση πολιορκιας ναι, οχι επιταξη περιουσιων ομως.  Δεν εχει ερμηνευτει ετσι ποτε και ουτε αλλωστε θα γινοταν  επειδη αποτελεί πολυ εξαιρετικη συνταγματικη διαταξη και ειναι στενα ερμηνευτέα. Απλως αποτελει διάταξη "ταμπου" διοτι για καποιους θεωρειται παραθυρο προς πραξικοπηματα κλπ. Αλλα επειδη ειναι πολυ ειδικο θεμα και να μην κουραζουμε ασκοπα και τα παιδια εδω μεσα ας μεινουμε εδω.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Παιδιά ας σταματήσουν εδώ οι συζητήσεις για τα άρθρα του συντάγματος...σε ένα καιρικό φόρουμ ειδικά δεν βγάζουν πουθενά.... Παράκληση...

εχεις απολυτο δικιο! Αν και λογω του οτι διαπιστωνω την αγαπη του περιβαλλοντος απο ολους εδω μεσα καλο θα ηταν οσοι το θελετε να δειτε τι γραφει το αρθρο 24 στο Σ για την προστασια περιβάλλοντος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ειναι εξοργιστικο να διακοπτεται η συνεχης ροη προγραμματος απο τα καναλια με την β. ευβοια να αφανιζεται απο τον πυρινο εφιαλτη!

τοση αδιαφορια πια! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Άγγελος είπε:

Ελληνικά... Βασιλικά... ο τόπος μου...!! Χανεται η βόρεια Εύβοια!

5E444772-36F8-40CC-9852-9A3EF3EE917E.jpeg

2F870546-6D61-4679-B0F2-7FD1C07ECF8D.jpeg

Τι να πω ρε Άγγελε ???

41 χρόνων είμαι και θυμάμαι ότι σχεδόν κάθε χρόνο κάποιο κομμάτι της Εύβοιας καιγοτανε ....Αλλά αυτό το φετινό δεν έχει προηγούμενο ....Λατρεμένα μέρη που έχω περάσει φοβερές διακοπές γίνανε κρανίου τόπος.....Ολική φυσική καταστροφή....Υπομονή 20-25 χρόνια να αναγεννηθεί ξανα το δάσος .....τεράστιο ΚΡΙΜΑ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μυρίζομαι γρήγορα κάθαρση, με τους πολλαπλούς φονιάδες που μπλέξαμε.....δεν θα μείνει έτσι ατιμώρητο αυτό το σκηνικό....

Κουράγια και υπομονές σε όλους μας, αλλά ιδιαίτερα στα παιδιά που έχουν πιο άμεσο επηρεασμό από αυτή την λαίλαπα....Γιώργο ο χρόνος θα δείξει και θα διαμορφώσει τις σκέψεις....δώσε του λίγο χρόνο....το αύριο μπορεί να ξημερώσει καλύτερα και "καθαρότερο" από το χθες!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δρόσισε. 25 βαθμοί τώρα στην Λάρισα. Ακόμα και η γατούλα νου τα έφτυσε με τόση ζέστη. Δεν την είχα ξαναδεί τόσο καθηλωμένη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τον Γιωργο απο τη Δροσοπηγη

Διαβασα ολες τις αναρτησεις σου προσεκτικα. Αν και δεν γνωριζομαστε προσωπικα μαλλον ειμαστε στην ιδια ηλικιακη ομαδα (40+)

 απο μικρος επειδη ειχα (κι εγω) μεγαλο μεριδιο σε γερα χαστουκια από τη ζωη μου ειχε μεινει εντονα αυτη η φραση

"επιτρεπεται να πεσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις"

σου ευχομαι λοιπον να βρεις ολη την ψυχικη δυναμη οσο πιο γρηγορα μπορεις και να φτιαξεις και παλι την δικη σου "δροσογειτονια" όπως την ειχες και ομορφοτερη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Μυρίζομαι γρήγορα κάθαρση, με τους πολλαπλούς φονιάδες που μπλέξαμε.....δεν θα μείνει έτσι ατιμώρητο αυτό το σκηνικό....

Κουράγια και υπομονές σε όλους μας, αλλά ιδιαίτερα στα παιδιά που έχουν πιο άμεσο επηρεασμό από αυτή την λαίλαπα....Γιώργο ο χρόνος θα δείξει και θα διαμορφώσει τις σκέψεις....δώσε του λίγο χρόνο....το αύριο μπορεί να ξημερώσει καλύτερα και "καθαρότερο" από το χθες!!

μα το ειπε και ο τσιπρας η κλιματικη αλλαγη αρχισε πριν τρια χρονια..

ο μητσοτακης εκει τα εριξε και αυτος

μια χαρα βρηκαν τον επομενο στρατηγο ανεμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξυ τι βραδυ μας κανει ρε παιδια εχω παθει πλακα....πως ειναι να ρχεις φυσιολογικες συνθηκες....

24.5 ηδη Ζωγραφου !!!!!!! Δροσουλα απαραμιλλη μου φαινεται μετα τον ολεθρο....μυριζει βεβαια εντονα καμμενο....

20.4 Παπαγου !!!!! Πρεπει να εχει να δειξει τοσο απο 15 Ιουνιου !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευχάριστη μέρα στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης σήμερα για αρχές Αυγούστου (ζέστη και πάλι αλλά όχι όπως τις προηγούμενες μέρες). 22-36 ο υδράργυρος και ηλιοφάνεια καθόλη τη διάρκεια της ημέρας! Η ψυχολογία μου έχει γίνει σκατα λόγω των πυρκαγιών σε Εύβοια και Αθήνα. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι οι πλημμύρες είναι ο φόβος κι ο τρόμος μου ούτε οι σεισμοί, ούτε οι πυρκαγιές δε με τρομάζουν τόσο όσο οι πλημμύρες (γενικά τη δυνατή βροχή τη μισω, το χιόνι είναι καλύτερο απ'τη βροχή). 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δηλαδη μετα τις 12 ολα τα καναλια ξαφνικα σταματανε την μεταδωση και δεν υπαρχει τροπος να βρουμε ειδησεις για την φωτια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πεσε κιαλλο ρε να ανασανουμε....

23.9 στο βορινο μπαλκονι....εχε χαρη που εχει καπνιλα.αλλιως θα την επεφτα στο μπαλκονι....με.ενα ευεργετικο αγερι απο Υμηττο....

20.2 Παπαγου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερή δροσιά στην Λάρισα με ελάχιστη στους 22.8. δυστυχώς όμως ο Παγασητικός κόλπος μας διοχετεύει με καπνά, και μυρίζει άσχημα. Πως αντέχατε ρε παιδιά τόσες μέρες? Κοιτάξτε εδώ!!

Προς όλες τις κατευθύνσεις!!

 

IMG_20210808_081227.jpg

IMG_20210808_081204.jpg

IMG_20210808_081125.jpg

IMG_20210808_081138.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φορο τιμης στο παλικαρι Βασιλη Φιλωρα..Εχασε την ζωη του στη προσπαθεια του να σωσει το δασος μας στην Ιπποκρατειο Πολιτεια...Πατερας 2 παιδιων..38 χρονων εφυγε αγια μερα..Του Σωτηρος...Σ ευχαριστουμε φιλε!!!Η κηδεια του θα γινει την Τριτη.

Οταν καποιοι κρινουν ευκολα απο τον καναπε τους η πισω απο ενα πληκτρολογιο,καποιοι αλλοι πεθαινουν γι αυτους!!!Καλο ταξιδι Βασιλη...

εθελοντης-491x600.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα παρατήσανε όλα στην Εύβοια, έφτασε και εδώ ο καπνός όπως είπε και ο Μιχαήλ. Και δεν το καταλαβαίνω αφού η φωτιά έσβησε στην Αθήνα, που είναι τα εναέρια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γιωργάρα στρατηλάτη μας εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα και να ορθοποδήσετε όσο πιο γρήγορα όλοι οι πυρόπληκτοι!!!Ολα θα γίνουν!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Τα παρατήσανε όλα στην Εύβοια, έφτασε και εδώ ο καπνός όπως είπε και ο Μιχαήλ. Και δεν το καταλαβαίνω αφού η φωτιά έσβησε στην Αθήνα, που είναι τα εναέρια;

δεν θα σβησει για τουλαχιστον 3-4 μερες....ΚΑΙ ΑΝ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...